Ahmet Qeriqi

Opozita: Deklarata e kryeministrit Isa Mustafa për realizimin e planit të Qeverisë është e pavërtetë

Opozita

Partitë opozitare e kanë quajtur shtrembërim të së vërtetës deklaratën e kryeministrit, Isa Mustafa, i cili ka thënë se nga 85 deri 95 % të planit qeveritar është realizuar, edhe pse, sipas tij, puna e Qeverisë është penguar nga partitë opozitare. Vetëvendosja, Qeverinë Mustafa e ka quajtur të dështuar. Nënkryetari …

Më shumë...

Me rastin e 17-vjetorit përkujtohet “Eksodi 1999”

Me rastin e 17-vjetorit përkujtohet “Eksodi 1999”

Data 16 prill e vitit 1999, shënon ditën kur para 17 vitesh forcat ushtarake e policore serbe, dëbuan në mënyrë masive nga trojet e tyre popullatën shqiptare të Kosovës në drejtim të Shqipërisë. Për të shënuar ditën e dëbimin masiv të shqiptarëve, ministri i Diasporës,  Valon Murati, së bashku me …

Më shumë...

Në malësinë e Zhegocit është shënuar 17-vjetori i Betejës së UÇK-së në Zonën Operative të Karadakut

23 vjet nga beteja e Zhegocit në të cilën kanë rënë heroikisht 8 ushtarë të UÇK-së dhe 18 martirë të kombit

Me rastin e shënimit të 17-vjetorit të Betejës së Zhegovcit, nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Rexhep Kadriu, Betejën e Zhegocit e ka radhitur në mesin e betejave më të lavdishme të UÇK-së. “Zhegoci dhe kjo malësi, kanë qenë qendër e luftës së UÇK-së në këtë rajon. Ishte ura lidhëse mes …

Më shumë...

Merkel miratoi një hetim zyrtar kundër komedianit, Boehmermann, i cili fyen e poshtëron kryetarin e Turqisë, Erdogan

LDK: Kancelarja Merkel po përcjell me brengosje të madhe debatin rreth ndryshimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka bërë të ditur se Qeveria  ka dhënë miratimin për një hetim zyrtar, kriminal kundër një komediani që ka fyer kryetarin e Turqisë,  Rexhep Tajip Erdogan. I ftuar në një emision televiziv, Jan Boehmermann, përballet me një hetim paraprak sepse kishte fyer Erdoganin duke recituar një …

Më shumë...

Mimoza Cika: Myslimanët dhe paniku i rremë kundër tyre

Mimoza Cika: Myslimanët dhe paniku i rremë kundër tyre

Pas sulmeve terroriste në Paris dhe Bruksel, gati çdo ditë vijnë kërcënime të reja: Islamistët po tronditin Evropën me dhunë dhe frikë. Sipas një sondazhi të fundit, 62 % e njerëzve në Gjermani i lidhin sulmet terroriste në Bruksel me myslimanët. Gjermania respekton prejardhjen, vlerat kulturore dhe identitetin e njerëzve …

Më shumë...

Frank Shkreli: Dy realitete të marrëdhënieve shqiptare-amerikane

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është duke bërë këtë javë një vizitë zyrtare në Shtetetet e Bashkuara, ku po zhvillon takime me komunitetin shqiptaro-amerikan, me anëtarë të Kongresit Amerikan dhe me udhëheqës të lartë të këtij vendi. Kryeqeveritari shqiptar mori gjithashtu pjesë në disa diskutime mbi Shqipërinë dhe mbi rajonin …

Më shumë...

Gjuriq shpërfillë ndalesat verbale të Qeverisë për të mos hyrë pa leje në Kosovë

Marko Gjuriq

Drejtori i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq po qëndron në Kosovë edhe pse autoritetet qeveritare të vendit ia kanë ndalura hyrjen pa leje. Agjencia serbe e lajmeve Tanjug raporton se Gjuriq ka thënë para gazetarëve në Leposaviq se po e kryen punën e tij normalisht dhe …

Më shumë...

KQZ-ja merr pjesë në Konferencën e 13-të Evropiane për Trupat Menaxhuese Zgjedhore, që po mbahet në Bukuresht

KQZ-ja merr pjesë në Konferencën e 13-të Evropiane për Trupat Menaxhuese Zgjedhore, që po mbahet në Bukuresht

Me ftesë të Komisionit të Venedikut të Këshillit të Evropës, një delegacion i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në përbërje të kryetares Valdete Daka dhe anëtarëve Florian Dushi dhe Erxhan Shpat, po merr pjesë në Konferencën e 13’të Evropiane për Trupat Menaxhuese Zgjedhore, që po mbahet në Bukuresht të Rumanisë. Tema …

Më shumë...

BDI-ja i drejtohet me kërkesë Gjorgje Ivanovit për ta rishikuar vendim për Abolim të datës 13 Prill 2016

BDI

Bashkimi Demokratik për Integrim, si palë nënshkruese e Marrëveshjes së Shkupit për tejkalimin e krizës politike, ju drejtohet me kërkesë për ta rishikuar vendim tuaj për Abolim të datës 13 Prill 2016 dhe të deklaroni një angazhim të qartë politik për tërheqjen apo anulimin e të njejtës. Vendimi i mësipërm …

Më shumë...

Përkujtohet dëshmori i luftës së UÇK-së, Ferid Curri

Përkujtohet dëshmori i luftës së UÇK-së, Ferid Curri

Kryetari i Komunës së Kastriotit, Xhafer Gashi, së bashku me bashkëpunëtorët e tij dhe përfaqësuesit e shoqatave të UÇK-së, kanë bërë homazhe dhe kanë vënë lule pranë lapidarit të dëshmorit kombit, Ferid Curri. Këto homazhe kryetari Gashi me stafin e tij dhe shoqatat e dala nga lufta i kanë bërë …

Më shumë...

Krasniqi: Korrupsioni endemik nuk mund të fshihet pas gazit lotsjellës

Jakup Krasniqi

Duke komentuar Raportin e  Departamentit Amerikan të Shtetit  ku thuhet se Korrupsioni endemik qeveritar dhe i sektorit privat, dhe mungesa e ndëshkimit të akteve korruptive mbetet një problem i rëndësishëm i të drejtave të njeriut, ish kryekuvendari i Kosovës, Jakup Krasniqi shkruan se  “Njeriu” i parë i shtetit, i cili …

Më shumë...

Mijëra qytetarë protestuan para Kuvendit dhe Qeverisë së Maqedonisë

Macedonia protest

Mijëra qytetarë të Maqedonisë kanë protestuar me kërkesën për dorëheqjen e Qeverisë së dhe gjykimin e të gjithë zyrtarëve të dyshuar nga prokuroria për mashtrime zgjedhore dhe krime tjera të rënda. Fillimisht ata kanë protestuar para Kuvendit dhe më pas para Qeverisë, ku kanë qëndruar deri rreth mesnatës. Përplasje mes …

Më shumë...

Kremlini zyrtar për herë e më tepër po merr guxim për të provokuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Incidenti në Detin Baltik mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Rusisë është komentuar edhe nga sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry. Ai ka thënë se ushtria amerikane kishte të drejta të plota për të rrëzuar avionët rusë që fluturuan shumë pranë luftanijes amerikane. Marinarët e anijes amerikane publikuan video …

Më shumë...

Dhjetëra japonezë të mbytur nga tërmeti i fuqishëm me intensitet 6 shkallë

termet japoni

Mediet botërore kanë bërë të ditur se tani për tani konfirmohen 9 qytetarë japonezë të mbytur  nga tërmeti i fuqishëm i cili ka goditur pjesën jugore të këtij shteti të rrezikuar nga dridhjet e shpeshta të tokës. Po ashtu, nga tërmeti janë plagosur qindra të tjerë, ndërsa ekipet e shpëtimit …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Korrupsioni endemik nuk mund të fshihet pas gazit lotsjellës

Jakup Krasniqi

Opinioni ynë më 13 prill u njoftua me përmbajtjen e Raportit të DASH-it, i cili paska konstatuar: Raporti i DASH-it për të Drejtat e Njeriut, për Kosovën në vitin 2015 konstaton: “Korrupsioni endemik qeveritar dhe i sektorit privat, dhe mungesa e ndëshkimit të akteve korruptive mbetet një problem i rëndësishëm …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli kërkoi mbështetje të mëtejme të Amerikës për Kosovën

Kryekuvendari Veseli kërkoi mbështetje të mëtejme të Amerikës për Kosovën

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, gjatë qëndrimit në Uashington, ka takuar senatorin amerikan John McCain, të cilin e falënderoi për mbështetjen personale gjatë të gjitha fazave të ndërtimit të shtetit të Kosovës. Ai e informoi senatorin për zhvillimet dhe sfidat me të cilat ballafaqohet Kosova, duke vënë në …

Më shumë...