Brickos

Ahmet Qeriqi

Veteranët e Dukagjinit kanë ftuar për pjesëmarrje masive në protestën e së shtunës për lirimin e Haradinajt

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Kryetarët e Degëve të veteranëve të UÇK-së Deçan, Pejë, Gjakovë dhe Burim; Abdyl Mushkolaj, Gazmend Syla, Sadri Hoxha dhe Bekë Berisha, në takimin e përbashkët që u mbajt sot, morën Qëndrim, që të përkrahin Protestën Gjithëpopullore kundër arrestimit të Komandantit të ZO të Dukagjinit, ish Kryeministrit të Kosovës dhe Kryetarit …

Më shumë...

Disa medie e portale në Greqi po alarmojnë lidhur me situatën në Ballkan

Shqiperia Etnike

Disa medie e portale në Greqi po alarmojnë lidhur me situatën në Ballkan,  për shkak të  acarimit të marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës, duke vënë theks të veçantë mundësinë e intervenimit të Amerikës dhe Turqisë, në mbrojtje të Kosovës dhe Shqipërisë. Krej kjo bazohet në faktin se  ministrja e Mbrojtes …

Më shumë...

Rexhep Qosja ka propozuar shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë

Rexhep Qosja

Akademiku i mirënjohur, Rexhep Qosja konsideron se  veriu i Kosovës duhet t’i jepet Serbisë në këmbim të tri komunave të Kosovës Lindore, ndërsa është shprehur i gatshëm të bisedojë me serbët për çështjen e kufijve. Ai ka deklaruar se e vetmja rrugë për të arritur tek një zgjidhje e qëndrueshme …

Më shumë...

Ministri, Ferat Shala, po qëndron për vizitë zyrtare dyditore në Republikën e Shqipërisë

Ferat Shala

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shala, po qëndron për një vizitë zyrtare dyditore në Republikën e Shqipërisë. Me ftesë nga znj. Eglantina Gjermeni, ministre e Zhvillimit Urban të Republikës së Shqipërisë. Ministrat Shala dhe Gjermeni kanë biseduar me delegacionin nga Qeveria e Kosovës për realizimin e projekteve të …

Më shumë...

Një gazetë e Belgjikës, publikoi një shkrim të Bardhyl Mahmutit dhe Safet Kryemadhit, në mbrojtje të Haradinajt

Bardhyl Mahmuti

Gazeta prestigjioze e Belgjikës, në gjuhën frënge publikoi një shkrim të gjatë të ish Përfaqësuesit Politik të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bardhyl Mahmutit dhe politologut të njohur nga Belgjika me origjinë shqiptare, Safet Kryemadhit. Në këtë shkrim autorët sollën argumente të shumta që dëshmojnë se arrestimi i Ramush Haradinajt është …

Më shumë...

Mexhid Ramusa: Studentët do ta mbajnë ekspozitën, ai që përpiqet të na ndalojë nuk ka gjak të shqiptarit

Mexhid Ramusa

Kryetari i Organizatës Demokracia Studentore, Mexhid Ramusa,  thotë se  studentët do ta mbajnë ekspoziten dhe ai që tenton të na ndalojë nuk ka gjak të shqiptarit. Në një reagim të tij thuhet: Kryeministri Isa Mustafa, ka lejuar pelegrinët serbë që të mbajnë liturgji në Kishën Ortodokse serbe, e cila gjindet …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Heroi shqiptar i letrave shqipe, mbanë “peng” heroin shqiptar të luftës dhe paqes, Ramush Haradinaj

Nexhmi Lajçi: Politika evropiane e shitur në Serbi e Rusi ka kthyer timonin në kah të padëshirueshëm për shqiptarët

Zërin edhe ashtu të ngjirur, kur është në pyetje atdheu dhe kombi të heroit të letrave, Ismail Kadare si duket e ka ngrirë acari siberian, qëkur Franca, “e përzgjedhura e tij” e ndaloi (arrestoi dhe po mbanë peng) heroin e luftës për liri të popullit shqiptar, komandantin e Ushtrisë Çlirimtare …

Më shumë...

Hulumtimi i KDI- së nxori rezultate se qytetarët nuk janë të informuar sa duhet për dialogun Kosovë-Serbi

KDI

Sipas KDI- së, qytetarët e Kosovës nuk janë të informuar për dialogun Kosovë-Serbi sa i përket telekomunikacionit dhe asociacionit të komunave serbe. Jeta Krasniqi nga KDI, tha se sipas një hulumtimi me qytetarët e vendit kanë nxjerrë rezultate të cilat tregojnë se gjysma e të anketuarve nuk janë të informuar …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Pakurrizorët e politikës

Jakup Krasniqi

(Shkas për të shkruar këtë shkrim ishte emisioni  i “Rubikonit” i 19 janarit të KTV- së). Kanë kaluar disa vite nga Konferenca Ndërkombëtare e Rambujesë dhe Bisedimet e Vjenës, të udhëhequra nga Presidenti Marti Ahtisari. Sigurisht si marrëveshja e parë ashtu edhe e dyta i kanë pasur anët e tyre …

Më shumë...

Shtyhet data për inaugurimin e urës së Ibrit

Bahtiri: Ura e Ibrit do të hapet së shpejti dhe hapjen e saj nuk mund ta kushtëzoj askush

Zëdhënësja për politikë të jashtme e BE-së, Maja Kocijançiç, ka bërë të ditur se inaugurimi i urës kryesore mbi Lumin Ibër i paraparë për sot është shtyrë, ndërsa data do të shqyrtohet pas arritjes së një marrëveshje të përbashkët në mes të Kosovës dhe Serbisë rreth kësaj çështje. Sipas saj, …

Më shumë...

Mundësitë që FSK-ja të transferohet në FAK janë të vogla

FSK

Mundësia që Forca e Sigurisë së Kosovës të shndërrohet në Forca të Armatosura të Kosovës po vazhdon të mbahet peng nga politika, sidomos nga Lista Serbe e cila duhet të votojë ndryshimet kushtetuese që mundësojnë këtë transferim. Njohësit e çështjeve ushtarake në Kosovë, vlerësuan se derisa nuk arrihet një marrëveshje …

Më shumë...

Ekspertët e sigurisë vlerësuan se situata në Kosovë është jo stabile

Qalaj: Mbi 8 mijë pjesëtarë të Policisë së Kosovës, po punojnë me orar 12 orësh për ta menaxhuar situatën

Lidhur me tensionet e fundit, të cilat kanë ardhur si rezultat provokimeve nga ana e Serbisë, ekspertët e sigurisë në Kosovë kanë vlerësuar se nuk përjashtohet mundësia që situata të dalë jashtë kontrolli. Ata kanë paralajmëruar edhe njëherë se interesi nacional i Serbisë është moskonsolidimi i shtetit të Kosovës. Sipas …

Më shumë...

Federica Mogherini, ftoi përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë për një takim të nivelit të lartë, më 24 janar në Bruksel

Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, pret sot në takim liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor

Komisarja e politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, i ka ftuar përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë në një takim të nivelit të lartë, më 24 janar në Bruksel, në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve, tani të tendosura. Në një njoftim të zyrës së zonjës, Mogherini thuhet …

Më shumë...

Zibo Jansen: Kryetari, Donald Trump nuk do të jetë i interesuar për Ballkanin Perëndimor

Donald Trump

Politikologu gjerman, Zibo Jansen, ka deklaruar se kryetari amerikan  Donald Trump nuk do të jetë i interesuar për Ballkanin Perëndimor. Jansen beson se në këtë rajon do forcohet roli i Rusisë. Në intervistën për Dojçe Vele, Jansen ka thënë se mendon se Trump do të tërhiqte nga Ballkani dhe atë …

Më shumë...

Pal Lekaj ka falënderuar deputetët kroatë në Parlamentin Evropian për mbështetje që i kanë dhënë Kosovës

Pal Lekaj

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së,  Pal Lekaj ka falënderuar deputetët kroatë në Parlamentin Evropian dhe zëvendëspresidenten  e këtij parlamenti, Ulrike Lunaçek , të cilët  dje kanë propozuar dy amendamente dhe kanë mbështetur ato lidhur me Kosovën. Ata kanë propozuar dhe i kanë dhënë mbështetje dy amendamenteve për dy rastet …

Më shumë...

Armata amerikane dërgon në Shqipëri 250 autoblinda për transport strategjik

Armata amerikane dërgon në Shqipëri 250 autoblinda për transport strategjik

Shtatëdhjetë autoblinda për transport strategjik priten të zbarkojnë në Shqipëri nga US ARMY (dërgesa e parë), ndërsa në muajt e ardhshëm do të dërgohen  edhe 180 të tjera. Shqipëria do t’ia paguajë Amerikës vetëm 15 milionë euro për to, ndërsa pjesa tjetër vjen si shpërblim për punën e mirë dhe …

Më shumë...