Ahmet Qeriqi

Fjalimi i Aida Dërgutit në Kuvend ka ngjallë reagim të ashpër të OVL-UÇK-së

Aida Dërguti

Fjalimi i deputetes së Vetëvendosjes, Aida Dërgutit ka ngjallë reagim të ashpër te përfaqësuesit e shoqatave të veteranëve, të cilët ishin të pranishëm në Kuvend, gjatë kohës sa po debatohej Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për veteranët e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ajo ka kundërshtuar kategorizimin, …

Më shumë...

Gjykata Speciale i hap rrugë dënimit të ish krerëve të Shtetit dhe të Qeverisë në Shqipëri

Kushtetuta e re Shqipërisë, e cila parashikon ngritjen e Gjykatës Speciale, për gjykimin e akuzave ndaj funksionarëve dhe ish-funksionarëve të lartë shtetëror, është reflektuar në Kodin e ri të Procedurës Penale. Projektligji me ndryshime, i hartuar nga ekspertët e nivelit të lartë, bazuar në praktikën gjermane dhe austriake, i hap …

Më shumë...

Në Shqipëri do të aplikohet e drejta për të zëvendësuar dënimin me burg me një shumë të hollash

Gjykata

Në Shqipëri do të aplikohet e drejta për të zëvendësuar dënimin me burg me një shumë të hollash. Kush paguan 5 000 lekë për një ditë burgim do të fitojë lirinë. Ky është plani i ri Ministrisë së Drejtësisë për të ulur numrin e të dënuarve në burgje. Me qëllim …

Më shumë...

Amerika ka dëbuar 35 diplomatë rusë për ndërhyrjen e Moskës në zgjedhjet e fundit

Në Shqipëri do të aplikohet e drejta për të zëvendësuar dënimin me burg me një shumë të hollash. Kush paguan 5 000 lekë për një ditë burgim

Amerika ka dëbuar 35 diplomatë rusë si dënim për ndërhyrjen e Moskës zyrtare  në zgjedhjet presidenciale. Po ashtu, do të mbyllen edhe dy komplekse ruse të përdorura për mbledhje informacionesh në Meriland dhe Nju Jork, si pjesë e masave ndëshkimore. Kryetari Barak Obama tha se të gjithë amerikanët duhet të …

Më shumë...

Komunikatë e Shoqatës Sindikale të punëtorëve Socialë të Kosovës

Komunikatë e Shoqatës Sindikale të punëtorëve Socialë të Kosovës

Duke marrë për bazë pozitën e punëtorëve socialë në nivel vendi, duke u mbështetur në Ligjin për Organizimin Sindikal, me qëllim të përmirësimit të gjendjes së rëndë të punëtorëve social të Kosovës, më datë 29. 12. 2016 me iniciativën e punëtorëve socialë të të gjitha qendrave për punë sociale të …

Më shumë...

ASHNA garanton operime të sigurta dhe normale

ASHNA

Duke u bazuar në informatat e publikuar sot ne disa medie, në lidhje me rënien e radarit nga funksioni, apo mos paraqitjen e imazhit nga sistemi i radarit, për hir të korrektësisë ndaj opinionit publik, njoftojmë se në asnjë moment nuk është cenuar siguria e operimeve. Mungesa e imazhit të …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës e ka miratuar projektligjin për kategorizimin e veteranëve të luftës së UÇK-së

Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës e ka miratuar projektligjin për kategorizimin e veteranëve të luftës së UÇK-së me qëllim të pagesës së pensioneve sipas kontributit të tyre në luftë. Me ligjin e ri kategoria e parë përfshin veteranin luftëtar të UÇK-së të mobilizuar në luftë nga viti 1991, deri më 5 mars …

Më shumë...

Demaliaj: Takimi i kreut të OVL-UÇK-së me kryekuvendarin Veseli ishte mashtrim e ofendim

Demaliaj

Ish-eprori i UÇK-së në Zonën e Dukagjinit, anëtar i Këshillit Drejtues, Shkumbin Demaliaj, ka kundërshtuar takimin e përfaqësuesve të Kryesisë qendrore të OVL UÇK-së me kryeparlamentarin Kadri Veseli, lidhur me plotësim-ndryshimin e Ligjit për Veteranët Luftës, duke thënë ky takim ishte mashtrim dhe ofendim për veteranët. Ai duke dhënë disa …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: “Shpërthim” i vlerave krijuese në poezinë bashkëkohore shqipe

Zeqir Bekolli: Ligji i Pagave Thikë me dy tehe apo bombë e kurdisur?!

(Zade Kuçi: “Buzëqeshja e përgjakur”, përmbledhje me poezi, botim i SHB “Rozafa”, Prishtinë 2016) Në platformën e poezisë bashkëkohore, sivjet, “shpërtheu” një poeteshë deri tash e panjohur për publikun, por jo edhe për kolegët e saj ku punon. Fjala është për Zade Kuqin, junikasen e cila, që nga bankat e …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli ka vënë gurthemelin e shkollës së re “Ismet Rraci” në Klinë

Kryekuvendari Veseli ka vënë gurthemelin e shkollës së re “Ismet Rraci” në Klinë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, me rastin e vënies së  gurthemelit të  shkollës së re “Ismet Rraci”, në Klinë, ka thënë se investimi në edukim është interes nacional i shtetit tonë të ri. Investimi në infrastrukturën fizike është i domosdoshëm, por ajo që Kosovës i duhet urgjentisht është edhe …

Më shumë...

Pren Marashi: Duhet pasur parasysh se pjesëmarrja në luftë nuk është e njëjtë për të gjithë

Pren Marashi: “Kokat” e shtetit që nuk e duan UÇK-në, sot në Koshare edhe familjarët e dëshmoreve nuk i lejuan të shkojnë para tyre

Veterani i luftës së UÇK-së, Pren Marashi, i cili gjatë luftës së fundit në Kosovë ishte Komandant i Batalionit të 4 të Brigadës 138, në një prononcim për radion Kosova e Lirë lidhur me kategorizimin për pensionet e invalidëve të UÇK-së, është shprehur: Pritet të ketë mospajtime por duhet pasur …

Më shumë...

Ministrja Hykmete Bajrami ka reaguar në një shkrim joprofesional dhe tendencioz në RTKLIVE’

Ministrja, Hykmete Bajrami

Lidhur me shkrimin e portalit ‘RTK Live’, të botuar sot me datë 29.12.2016, me titull “Ministrja Bajrami, sulm personal ndaj Mustafës, i zbriti rrogën burrit,” dëshiroj të sqaroj se ky shkrim është krejtësisht tendencioz, jo-profesional dhe përpjekje për dezinformimin e opinionit.  Si anëtare e Qeverisë së Republikës së Kosovës, pikëpamjet …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka filluar vizitën zyrtare në Turqi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka filluar vizitën zyrtare në Turqi

Kryetari i  Kosovës, Hashim Thaçi, ka filluar vizitën zyrtare në Turqi, duke vënë kurorë lulesh në Mauzoleun e Qemal Ataturkut, në Ankara, ku edhe u nënshkrua në Librin e Kujtimeve. Ai i ka filluar vizitat zyrtare me takime të ndara me kryetarin e Parlamentit turk, İsmail Kahraman, dhe me kryeministrin, …

Më shumë...

Haxhiu: S’ pajtohemi me gjuhën e përdorur nga Sami Kurteshi, por kjo po bëhet për ta sulmuar Vetëvendosjen

Haxhiu

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulenë Haxhiu në një postim të saj lidhur me gjuhën e përdorur nga Sami Kurteshi, i cili ka qenë dhe është shumë i afërt me familjen e Astrit Deharit, ka shkruar se nuk pajtohet me gjuhën e përdorur, por kjo ka shërbyer  kolegeve partiake të ministres …

Më shumë...

Kryekuvendari, Kadri Veseli shprehet shumë optimist për vitin 2017

Kadri Veseli

Kryekuvendari Veseli shpreson që qytetarët e vendit të fillojnë një vit të mbarë dhe me shumë suksese në vitin 2017. Sipas tij  viti i ardhshëm do të jetë  vit i integrimit euro-atlantik dhe do të zgjidhet çështja e liberalizimit të vizave. Uroj të gjithë qytetarët e Kosovës për një vit …

Më shumë...

QKUK mbylli vitin me 38 mijë operacione dhe 1.2 milionë shërbime ambulantore

QKUK mbylli vitin me 38 mijë operacione dhe 1.2 milionë shërbime ambulantore

 Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka mbajtur ceremoninë e fundvitit me ç’rast ka bërë përmbledhjen statistikore të punës dhe rezultateve dhe ka ndarë mirënjohje për punëtorët e dalluar të vitit 2016. Ceremoninë e hapi dr. Curr Gjocaj, drejtor i përgjithshëm i SHSKUK-së, i cili në fillim falënderoi punëtorët …

Më shumë...