Ahmet Qeriqi

Kontingjenti i dytë i ushtarakëve detarë të Shqipërisë merr pjesë në operacionin e NATO-s, në detin Egje

Kontingjenti i dytë i ushtarakëve detarë të Shqipërisë merr pjesë në operacionin e NATO-s, në detin Egje

Është përcjellë kontingjenti i dytë i ushtarakëve detarë që do të vijojnë pjesëmarrjen në operacionin e NATO-s në detin Egje. E pranishme në ceremoninë e përcjelljes ishte dhe ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, e cila vlerësoi kontributin e Forcave Detare në përballimin e valës së refugjatëve në Egje, si dhe …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli gjatë qëndrimit në Vjenë ka zhvilluar biseduar me personalitete të shumta

Kryekuvendari Veseli gjatë qëndrimit në Vjenë ka zhvilluar biseduar me personalitete të shumta

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, gjatë qëndrimit të tij në Vjenë, ka takuar personalitete të larta të vendeve të ndryshme, me të cilët ka diskutuar për zhvillimet e fundit politike në Kosovë. Ai në kuadër të konferencës ndërkombëtare të “Com-sult”, në të cilën është trajtuar e …

Më shumë...

Valdete Bajrami bisedoi me ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz

Valdete Bajrami bisedoi me ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz

Shefja e Grupit Parlamentar të NISMA për Kosovën, Valdete Bajrami, ka pritur në takim ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz. Në takim është folur rreth situatës politike, ekonomike dhe sociale në vend, dhe është diskutuar edhe për mundësitë e investitorëve hungarezë, të cilët kanë shprehur vullnetin të investojnë në …

Më shumë...

NATO: Forcat Speciale të Kosovës nuk janë të obliguara të kërkojnë miratim nga KFOR-i për ta siguruar territorin

12 vjet nga aksioni Njësisë Speciale e Policisë së Kosovës për t’i marr nën kontroll pikat kufitare në veri

Burime në selinë e NATO-s në Bruksel kanë thënë se “Marrëveshja e Brukselit e vitit 2013, në të cilën thirret Serbia, nuk përfshin forcat policore të Kosovës”. Mediet në Serbi  shkruajnë se autoritetet e Kosovës nuk janë të obliguara që të kërkojnë miratim nga KFOR-i për të dërguar forcat e …

Më shumë...

Obama, kërkon nga Senati amerikan që Traktati i vitit 1901 me Serbinë, të kthehet në Traktat me Kosovën

B. Obama: Historia do ta mbajë në mend sulmin në Kongres si një “një moment të çnderimit e turpit të madh për kombin”

Kryetari amerikan në detyrë, Barack Obama, i ka drejtuar  Senatit të shtetit amerikan një kërkesë për të bërë një ndryshim në emërtimin e një traktati që i referohet Kosovës. Ky traktat, sikur  bëhet me dije në këtë kërkesë, më parë është quajtur “Traktati mes Amerikës dhe Mbretërisë së Serbisë për …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Treni i nisur nga Beogradi për në Mitrovicë kishte qëllim agresionin

Jakup Krasniqi

Ish-kryekuvendari, Jakup Krasniqi ka komentuar sërish çështjen e trenit serb. Ai ka përmendur një sërë elementesh të cilat tregojnë se me hyrjen e trenit në Kosovë do të shkelej integriteti dhe sovraniteti i vendit. Nuk ishte problem treni që vinte nga Serbia në Kosovë, por problemi është se pari, nga …

Më shumë...

Në Colmar të Francës, të shtunën mbahet protestë për lirimin e Ramush Haradinajt

Ramush Haradinaj

Këshilli për organizimin e protestës për lirimin e z. Ramush Haradinaj fton të gjithë shqiptarët që ndodhen në Evropën Perëndimore të mobilizohen si asnjëherë më parë dhe me pjesëmarrjen masive të dëshmojmë se kur janë në pyetje interesat tona kombëtare SHQIPTARËT JANË NJË! Ndalimi i z. Ramush Haradinajt nga autoritetet …

Më shumë...

Dega OVL të UÇK-së Pejë, prej 16 janar, ka filluar Javën e Dhurimit të Gjakut

Dega OVL të UÇK-së Pejë, prej 16 janar, ka filluar Javën e Dhurimit të Gjakut

Në vazhdën e aktiviteteve të Degës së OVL të UÇK-së Pejë, prej të hënës 16 janar, ka filluar Java e Dhurimit të Gjakut. Ky aktivitet ka për qëllim përkrahjen e Qendrës për Transfuzionit të Gjakut në Pejë me rezerva gjaku, pasi që nevojat e pacientëve sa vijnë e shtohen, sidomos …

Më shumë...

Jakup Krasniqi tha se treni kishte për qëllim agresionin

Jakup Krasniqi

Jakup Krasniqi ka komentuar sërish çështjen e trenit serb. Ai ka përmendur një sërë elementesh të cilat sipas tij, tregojnë se me hyrjen e trenit në Kosovë do të shkelej integriteti dhe sovraniteti i vendit. Në një postim, Krasniqi ka shkruar se nuk ishte problem treni që vinte nga Serbia …

Më shumë...

Isa Mustafa: Muri do të rrënohet dhe Haradinaj nuk do të ekstradohet në Serbi

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa , në mbledhjen e sotme të Qeverisë, i siguroi qytetarët e vendit,  se institucionet janë në krye  të detyrës për të mbrojtur stabilitetin e arritur. Kryeministri ka ftuar edhe njëherë ministrat serbë që  të kthehen në Qeveri, të respektojnë Kushtetutën, ligjin dhe institucionet e Republikës …

Më shumë...

Veteranët e luftës paralajmërojnë protestë për Ramush Haradinajn

OVL e UÇK-së

Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së njoftojnë se do të organizojnë një protestë gjithë popullore në mbështetje të  Ramush Haradinaj. “Ftojmë të gjithë qytetarët e Kosovës, pa dallim partie a shoqate, që të na bashkëngjiten në protestë, ditën e shtunë me datën 21 janar 2017 ora 13:00, në sheshin …

Më shumë...

Policia ndaloi studentët që të vendosin fotografi në Kishën Ortodokse tek UP-ja

Studentë nga “Demokracia Studentore” janë mbledhur pranë kishës ortodokse serbe e cila gjendet në afërsi të Universitetit të Prishtinës, në një aksion simbolik përmes të cilit kanë ekspozuar fotografi të krimeve të luftës dhe masakrat të cilat i kanë kryer kriminelët serbë gjatë luftës në Kosovë. Aksioni simbolik sipas organizatorëve …

Më shumë...

Autoblindat e KFOR-it nisen drejt veriut

NATO vendos masa emergjente në Kosovë, Stoltenberg nesër pret në takim kryeministrin Hoti

Mëngjesin e sotëm janë pare disa autoblinda të KFOR-it duke shkuar në drejtim të Mitrovicës së Veriut. Ende nuk dihet arsyeja pse këto makina të rënda janë nisur drejt kësaj pjese të Kosovës. Besohet që prezenca e tyre në veri po bëhet për të rritur sigurinë me rastin zhvillimit e …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Kush e ndali trenin ma i pari?!…

Mehmet Bislimi

Në këtë kakofoni të çakorduar zërash, që gërvishtin deri në monotoni cipën e trurit tonë, madje në këtë janar të acartë, sa nuk e shqyen kraharorin në rrahagjokseje se kush ish ai burrë “që e ndali treni i pari?!”, sa nuk u ndanë edhe medalje e dekorata nderi, deri tek …

Më shumë...

Isa Mustafa pranon se ka provokime nga Serbia

Isa Mustafa

Në mbledhjen e rregullt të Qeverisë, kryeministri Mustafa ka pranuar  se ka provokime nga Serbia, por theksoi se institucionet e vendit janë në krye të detyrës për ta mbrojtur sovranitetin. Duke folur për ngjarjet e fundit, ai u ka bërë thirrje serbëve të Kosovës që të kthehen në institucione dhe …

Më shumë...

Pas vendosjes së sanksioneve nga Amerika pritet reagimi i Millorad Dodik-ut

Milorad Dodik

Pas vendimit të Uashingtonit që t’i vendosen sanksione kryetarit  të Republikës Srpska Millorad Dodik , të cilat nënkuptojnë ndalesë për udhëtim në SHBA, bllokim i pronës në territorin e këtij shteti, paralajmërohet nje reagim nga ai. Ambasadorja amerikane në Bosnje, Morin Kormak tha se Dodik e ka kundërshtuar Gjykatën Kushtetuese …

Më shumë...