Ahmet Qeriqi

Konjufca: Krerët e shtetit po dialogojnë me Serbinë pa e pyetur Kuvendin e Kosovës

Ministri i Jashtëm, Glauk Konjufca kërkon që të shtyhet për vitin e ardhshëm aplikimi për anëtarësimin e Kosovës në Interpol

Tri partitë opozitare në një konferencë për media kanë njoftuar për iniciativën e mbajtjes së një seance të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës për të diskutuar rreth dialogut me Serbinë. Shefi i grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë se dy krerët e shtetit kanë shkuar për të …

Më shumë...

Valdete Bajrami: Mustafa dhe Thaçi kanë humbur integritetin, dialogu i udhëhequr nga ata duhet të ndalet

Valdete Bajrami: Sa e nevojshme është që PDK-ja dhe LDK-ja të shkojnë në opozitë

Deputetja e Nismës, Valdete Bajrami ka thënë se deri më tani mungojnë nëntë nënshkrime për të siguruar mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme. Arsyeja e kësaj e mbajtjes së kësaj seance është shkuarja e kryeministrit Isa Mustafa dhe presidentit Hashim Thaçi në dialog, në kohën kur Kosova është përballur me trenin …

Më shumë...

Pal Lekaj: Bisedimet duhet të ndalen, Serbia paraprakisht duhet ta njohë shtetin e Kosovës

Lekaj: Taksa 100 për qind të vazhdojë, derisa nuk kemi njohje nga Serbia, liberalizim dhe njohje të plotë nga BE-ja

Pal Lekaj nga AAK, kryeministrin Isa Mustafa dhe presidentin Hashim Thaçi i ka quajtur kryeservila që sipas tij diskutojnë me pasardhësit e Millosheviqit. “Kohëve të fundit Serbia ka pasur fjalorë luftë nxitës dhe pretendime territoriale, e këta kryeservila shkojnë dhe bisedojnë me pasardhësit e Millosheviqit. Ai  ka shtuar se bisedimet …

Më shumë...

Daut Haradinaj ka deklaruar se Ushtria e Kosovës nuk mund të mbetet peng i Listës Serbe

Daut Haradinaj

Kryetari i Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Daut Haradinaj, pas mbledhjes së këtij komisioni, në të cilën ka qenë i pranishëm edhe ministri i FSK-së, Haki Demolli, ka thënë se kanë diskutuar për gjendjen e sigurisë në Kosovë  dhe ka pasur …

Më shumë...

Në Gjykatën e Shkupit po mbahet seanca e radhës për rastin “Kumanova”

Gurpi i Kumanovës

Në seancën e sotme të Gjykatës së Shkupit  kundër 37 shqiptarëve që akuzohen për terrorizëm, parashihet të dëgjohen transkriptet  e bisedave të përgjuara në ditët e luftimeve, më 9 dhe 10 majit të vitit 2015, në Kumanovë. Asokohe  një grup i shqiptarëve të armatosur u përlesh me forcat e sigurisë …

Më shumë...

Kadri Veseli: Prioriteti ynë është integrimi në BE, ndërsa thelbësore marrëdhëniet me Amerikën

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli

Në një intervistë për gazetën austriake, Die Presse, kryekuvendari Kadri Veseli ka deklaruar mes tjerash se prioriteti i Shtetit të Kosovës  është integrimi në BE. Në të njëjtën kohë, marrëdhëniet tona me Shtetet e Bashkuara janë thelbësore. Jemi shumë të sigurt që edhe me zgjedhjen e Presidentit  të ri, Donald …

Më shumë...

Isa Mustafa: Takimi në Bruksel sqaron fazën finale të dialogut me Serbinë

Isa Mustafa

Kryeministri Isa Mustafa ka deklaruar për “Radion Evropa e Lirë” se takimi i sotëm në Bruksel është i një formati të veçantë, si rrjedhojë e proceseve dhe ngjarjeve të fundit. “Presim që ky takim të jetë fillim i fazës përfundimtare të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe të mbështetur nga …

Më shumë...

Për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme, opozita kërkon edhe 9 nënshkrime

Pal Lekaj

Lidhur me bisedimet dhe legjitimitetin e presidentit, Hashim Thaçi dhe kryeministrit Isa Mustafa që t’u prijnë këtyre bisedimeve, opozita ende nuk i ka siguruar nënshkrimet e nevojshme për të mbajtur një seancë të jashtëzakonshme. Pal Lekaj, nga AAK- ja tha se deri tash nuk kanë gjetur gatishmërinë e deputetëve të …

Më shumë...

Zgjedhjet në Shqipëri: KQZ-ja do të ndajë fondin për partitë politike

Zgjedhjet në Shqipëri: KQZ-ja do të ndajë fondin për partitë politike

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të mblidhet të martën për të shpërndarë fondin prej 290 milion lekësh që buxheti i shtetit ka vënë në dispozicion të partive politike për zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit. Sipas ligjit “Për partitë politike”, 70% e fondit, e parashikuar si mbështetje financiare për partitë, shpërndahet …

Më shumë...

Intervista e kryekuvendarit Kadri Veseli, për gazetën austriake, “Die Presse”

Kadri Veseli

Kryeparlamentari Kadri Veseli, në një intervistë për gazetën prestigjioze austriake “Die Presse”, ka thënë se ajo që po ndodh sot në Veriun e Kosovës kujton operacionet në Gadishullin e Krimesë, para se ajo u aneksua nga Rusia. Die Presse: Sonte në Bruksel negociojnë Kryeministrat dhe Presidentët e Kosovës dhe Serbisë,për …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Kryeministri në lakun e kundërthënieve!

Mehmet Bislimi

Deklarata kundërthënëse e Kryeministrit të vendit e këtyre ditëve, dhënë në gazetës: “Bota Sot”, se: “Nuk japim asnjë hektar tokë për liberalizimin!”, sikur nuk përkon me realitetin e hidhur që populli ynë e përjetoj për gati një vit rresht. Unë në parim, nuk merrem me emra të përveçëm sikur ky …

Më shumë...

Frank Shkreli: Kol Bib Mirakaj: Më në fund një e vërtetë historike

Frank Shkreli

Më në fund, historia flet, njihet e vërteta. Të pakën në një rast.  Deri tashti dikush tjetër dhe të gjithë të tjerët — emër e pa emër, të merituar e të pa merituar, — morën kredinë për shpëtimin e hebrenjve shqiptarë nga nazistët gjermanë, në Shqipërinë e okupuar gjatë Luftës …

Më shumë...

Ismet Azizi: Janari i vitit 1945 ishte i kobshëm edhe për mësuesin e devotshëm, Bedri Gjinaj

Ismet Azizi: Janari i vitit 1945 ishte i kobshëm edhe për mësuesin e devotshëm, Bedri Gjinaj

(Shaban Palluzha: “ Djemt me shkollë shohin me katër sy”) Bedri Gjinaj është një ndër figurat më të njohura dhe më të nderuara të arsimit në Mitrovicë, në Kosovë, Sanxhak e më gjerë. Bën pjesë në radhën e veprimtarëve më të shquar të arsimit shqiptar, i cili punoi me kompetencë …

Më shumë...

Takimi lidhur me dialogun Kosovë-Serbi pritet të fillojë në mbrëmje

Takimi lidhur me dialogun Kosovë-Serbi pritet të fillojë në mbrëmje

Pas ngjarjeve të fundit dhe tensionimit të marrëdhënieve Kosovë- Serbi, sot në Bruksel do të fillojë raundi i ri i bisedimeve. Të dyja vendet do përfaqësohen në nivel presidentësh. Takimi në mes Thaçit, Mustafës dhe Nikoliqit e Vuçiqit pritet të mbahet në orët e mbrëmjes së sotme. Ngjarjet e fundit, …

Më shumë...

Në Kuvendin e Kosovës sot do të mblidhen gjashtë komisione parlamentare

Në Kuvendin e Kosovës sot do të mblidhen gjashtë komisione parlamentare

 Mbledhjet priten të mbahen nga këto komisione parlamentare: Komisioni për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione; komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsionit; komisioni për Integrime Evropiane; komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale; komisioni për Punë të …

Më shumë...

Sot fillon takimi i komisionit të ekspertëve për matjen e territorit

Sot fillon takimi i komisionit të ekspertëve për matjen e territorit

Në një njoftim për media, nga zyra e kryeministrit është bërë e ditur se sot për here të pare do të mblidhet komisioni i ekspertëve për matjen e territorit të Republikës së Kosovës. Përmes një  deklarate, Qeveria u ka bërë thirrje partive opozitare të marrin pjesë me përfaqësuesit e tyre …

Më shumë...