Ahmet Qeriqi

Ministria e Jashtme fton shqiptarët e Kosovës të mos rrugëtojnë nëpër Serbi

Sipas Qendrës Kombëtare për Menaxhim Kufitar, pritjet në Merdare janë deri në 2 orë

Pas publikimit jo zyrtar të një lajmi mbi zhdukjen e një të riu shqiptar në kufirin Hungari Serbi, ku shqiptarët po maltretohen nga policët serbë gjatë kalimit të kufirit, Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës  ka ftuar bashkëqytetarët që të shfrytëzojnë pika kufitare dhe rrugë të tjera  alternative pasi …

Më shumë...

Naim Tërnava: Krishtlindja simbolizon lindjen, jetën, mbarësinë dhe mesazhin për një shoqëri të ndershme

Mr. Naim Tërnava

Me rastin e Krishtlindjes së besimtarëve katolikë,  Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava i ka dërguar telegram urimin ipeshkvit të Kosovës, Dodë Gjergjit në të cilin thuhet: I nderuari ipeshkv Dodë Gjergji, Me rastin e festës së Kërshëndellave, me respekt ju uroj e përgëzoj Juve, të gjithë meshtarët tuaj, si dhe …

Më shumë...

Pacolli: Buxheti nuk rritet me kredi por me prodhimtari

Pacolli: Deklaratat e Ivica Daçiqit për tërheqjen e njohjeve të Kosovës janë gënjeshtra

Dega e Aleancës Kosova e Re në Therandë,  në prani të një numri të madh të përkrahësve të partisë, ka mbajtur Kuvendin Zgjedhor të degës në këtë Komunë. Përveç mysafirëve të shumtë dhe delegatëve të pranishëm, punimet e këtij Kuvendi kishte ardhur për t’i ndjek nga afër edhe Presidenti i …

Më shumë...

Mirëpritet kudo në botë lirimi nga arresti në Gjermani i dy vëllezërve shqiptarë nga Kosova

Mirëpritet kudo në botë lirimi nga arresti në Gjermani i dy vëllezërve shqiptarë nga Kosova

Lajmi i përhapur nga policia gjermane i lirimit nga arresti të  dy vëllezërve nga Kosova, të arrestuar për gjoja sulmin në Berlin, është mirëpritur kudo, madje edhe në disa medie prestigjioze të botës. Në mediet në gjuhën shqipe nuk iu dha ndonjë rëndësi, sepse shumica syresh kishin dënuar dhe paragjykuar …

Më shumë...

Imzot Dodë Gjergji: Besimtari arrin ta pranojë e ta dojë çdo njeri, pa marrë parasysh, fenë, racën, pozitën…

Dodë Gjergji

Në Katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë, është mbajtur Mesha solemne e Krishtlindjeve, të cilën e udhëhoqi Ipeshkvi i Kosovës, Imzot Dodë Gjergji. Ai tha se të krishterët pas 4 javë përgatitjeje, kanë ardhur së bashku në Kishën e së Shenjtës “Nënë Terezë” për të kremtuar së bashku Festën e Kërshëndellave. …

Më shumë...

Partitë politike, institucionet, klerikët urojnë besimtarët katolikë për festën tradicionale të Krishtlindjeve

Partitë politike, institucionet, klerikët urojnë besimtarët katolikë për festën tradicionale të Krishtlindjeve

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava i ka dërguar telegram urimi ipeshkvit të Kosovës, Dodë Gjergjit, me rastin e festës së Krishtlindjes. Me respekt ju uroj e përgëzoj Juve, të gjithë meshtarët tuaj, si dhe besimtarët e krishterë duke ju dëshiruar shëndet, mbarësi e lumturi. Kjo festë në vete simbolizon lindjen, …

Më shumë...

Veteranët Dukagjinit, homazhe në Jabllanicë në kujtim për heroizmin e Luftës së UÇK-së

Veteranët Dukagjinit, homazhe në Jabllanicë në kujtim për heroizmin e Luftës së UÇK-së

Sot në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve të Kombit në Jabllanicë të Gjakovës, organizohen homazhe dhe takim i të gjithë veteranëve të Zonës Operative  të Dukagjinit, në kujtim për heroizmin e Luftës së UÇK-së. Kështu ka njoftuar dega e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Pejë. Homazhet fillojnë në …

Më shumë...

Isa Mustafa: Me çfarë të drejte i mbani të izoluar qytetarët e Kosovës dhe disave ua rrezikoni edhe jetën…?

Kryeministri i zemëruar: Me çfarë të drejte i mbani të izoluar qytetarët e Kosovës dhe disa ua rrezikoni edhe jetën...?

Kryeministri, Isa Mustafa në Kuvendin zgjedhor të  Forumit të Rinisë së LDK-së, ka thënë se janë plotësuar kushtet për të lëvizur pa viza, prandaj askush nuk ka të drejtë të mbajë peng procesin e liberalizimit dhe të pengojë shndërrimin e kufijve në kufij të njohur ndërkombëtarësh. I zemëruar për ngecjen …

Më shumë...

Papa Françesku ka deklaruar se Krishtlindja është marrë peng nga bota materiale e konsumit kapitalist

Papa Françesku

Papa Françesku ka deklaruar se, Krishtlindja është marrë peng nga bota materiale e konsumit kapitalist, e cila e  lë Zotin në hije dhe bën që shumë njerëz të jenë të verbër ndaj nevojave të të uriturve, emigrantëve dhe viktimave të luftës. Bota e fiksuar pas dhuratave, festave dhe egoizmit ka …

Më shumë...

Një aeroplan ushtarak rus me 92 veta në bord është shkatërruar në ujërat e Detit të Zi

Një aeroplan ushtarak rus me 92 veta në bord është shkatërruar në ujërat e Detit të Zi

Një aeroplan  ushtarak rus me 92 ushtarakë, muzikantë, reporterë dhe anëtarë të ekuipazhit në bord, në fluturim drejt Sirisë, është rrëzuar në ujërat e Detit të Zi, ka bërë të ditur Ministria ruse e Mbrojtjes. Avioni është zhdukur nga radarët vetëm dy minuta pasi ishte ngritur në fluturim nga resorit  …

Më shumë...

Janë liruar nga autoritet gjermane dy vëllezërit shqiptarë nga Kosova, të dyshuar për sulmin në Berlin

Janë liruar nga autoritet gjermane dy vëllezërit shqiptarë nga Kosova, të dyshuar për sulmin në Berlin

Janë liruar nga autoritet gjermane  dy vëllezërit shqiptarë me origjinë nga Kosova, të cilët ishin arrestuar  si të dyshuar për organizimin e një sulmi, në një prej qendrave tregtare, në Oberhausen të Berlinit, në Gjermani. Pas hetimeve intensive nga policia e Essenit, dyshimet e raportuara ndaj të dyshuarve nuk janë …

Më shumë...

Haradinaj: Përgjegjësinë për ndërtimin e murit-ndarës e kanë institucionet e vendit

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se përgjegjësinë për ndërtimin e murit-ndarës  në veri të Mitrovicës e kanë institucionet e vendit e jo kryetari i komunës, Agim Bahtiri. Pjesa veriore nuk është nën përgjegjësinë e Bahtirit, por është komunë, të cilën e ka pranura Qeveria e Kosovës dhe institucionet …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Vlerën e mbron vetëm ai që e njeh dhe e çmon pa hile

Jakup Krasniqi

 Sesi m’u kujtua ajo rrëfenja për plakun e urtë, i cili, për t’i treguar të birit se vlerën dhe gjënë e çmuar nuk mund ta dijë mbathësi i gomarëve, i dha birit një gur diamanti. Djali shkoi te mbathësi i gomarëve dhe i tha: “E kam një gur për ta …

Më shumë...

Besimtarët katolikë sot dhe nesër fetojnë krishtlindjen

Katedrales “Nënë Tereza”

Besimtarët katolikë sot dhe nesër fetojnë krishtlindjen. Programin e ceremonive dhe aktiviteteve fetare në shënim të kësaj dite e  ka publikuar edhe Ipeshkvia e Kosovës. Fillimisht ipeshkvi i Kosovës, Dodë Gjergji organizon pritjen solemne në rezidencën e Ipeshkvisë në Prishtinë, pastaj është organizuar një koncert i Krishtlindjes nga fëmijët e …

Më shumë...

Shqiptarët ndalohen në kufirin Kroaci-Serbi, u kërkohet një letër ku mohohet shtetësia e Kosovës

Shqiptarët ndalohen në kufirin Kroaci-Serbi, u kërkohet një letër ku mohohet shtetësia e Kosovës

Edhe pse Serbia ka penguar, keqtrajtuar dhe vazhdon t’i keqtrajtojë  shqiptarët kudo në pikat kufitare, mijëra shqiptarë të Kosovës presin me orë e ditë për të hyrë nëpër Serbi, pavarësisht represionit.  Mediet bëjnë të ditur se ata nuk po lejohen të hyjnë në Serbi pasi që policia po ju kërkon …

Më shumë...

Magjistri i ekonomisë Xhevdet Maloku zgjedhet Kryetar i Partisë FJALA, në Besianë

Magjistri i ekonomisë Xhevdet Maloku zgjedhet Kryetar i Partisë FJALA, në Besianë

Partia FJALA sot me 24.12.2016 mbajti Kuvendin e parë Zgjedhor në degën e Podujevës, ku zgjodhi Kryetarin e saj dhe Kryesinë të përbërë nga 25 anëtarë. Në këtë Kuvend, delegatët votuan,  Xhevdet Malokun për Kryetar të Partisë FJALA, Dega në Besianë. Punimet e këtij Kuvendi i udhëheqi njëri ndër themeluesit …

Më shumë...