leoni

Ahmet Qeriqi

Zgjedhjet janë të pashmangshme nëse dështon Demarkacioni

Kuvendi i Kosoves

Marrëveshja për caktimin e kufirit me Malin e Zi është paralajmëruar të shqyrtohet  sërish në Kuvend, në muajin mars. Ratifikimi i Demarkacionit në këtë muaj po parashikohet të jetë “treni i fundit” që Kosova të përfitojë nga liberalizimi i vizave. Nëse Marrëveshja dështon, zgjedhjet e përgjithshme janë të pashmangshme duke …

Më shumë...

Punëtorët e Postës filluan të protestojnë

Shoqata e Punëtorëve të Postës së Kosovës dhe Shoqata Sindikale “Postieri”, kanë filluar protestën dhe grevën para zyrave të Komisionit të Autoritetit Kosovar të Konkurrencës dhe të Kuvendit të Republikës së Kosovës. Ata po kërkojnë anulimin e vendimit ose dorëheqjen e menjëhershme të kryetarit të Komisionit të Autoritetit Kosovar të …

Më shumë...

KS i OKB-së diskuton sot raportin e sekretarit të përgjithshëm, Antonio Guterres, për situatën në Kosovë

Rusia ka kërkuar takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara diskuton sot raportin e sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, për situatën në Kosovë. Raporti përfshin periudhën kohore 16 tetor – 15 janar dhe, mes tjerash, thekson se angazhimi i Prishtinës dhe i Beogradit në avancimin e dialogut ka qenë …

Më shumë...

Haradinaj: Daçiq kurrë nuk do të mund t’i fus duart në Kosovë si Millosheviqi, sepse do t’i priten

Ramush Haradinaj

Kryetari AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili po mbahet në Francë me një urdhër-arrest të Serbisë  ka reaguar ashpër lidhur me deklaratat që Ivica Daçiç, i ka bërë vazhdimisht  kundër Kosovës. Haradinaj ka nënvizuar se Daçiç kurrë nuk do të mund t’i fus duart në Kosovë si Milloshevië, pasi ato do …

Më shumë...

Sylejman Uglanin i dërgoi letër mirënjohjeje kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi

Sylejman Uglanin

Kryetari i Këshillit Kombëtar Boshnjak, Sylejman Uglanin i dërgoi letër mirënjohjeje kryetarit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në të cilën thuhet: I nderuar President Thaçi, shfrytëzoj rastin për të shprehur mirënjohjen time për pritjen tuaj më 23 shkurt 2017 në Prishtinë, të delegacionit  në përbërje nga përfaqësues të Këshillit …

Më shumë...

Jakup Krasniqi ka uruar Adem Demaçin në 81-vjetorin e lindjes

Jakup Krasniqi ka uruar Adem Demaçin në 81-vjetorin e lindjes

Duke i uruar 81-vjetorin e lindjes veprimtarit, Adem Demaçi, ish kryekuvendari Jakup Krasniqi ka shkruar se  Demaçi po  mbetet njëri nga shtyllat e rralla të lirisë e të pavarësisë sonë. Ka diçka hyjnore në personalitetin e Adem Demaçit! Hyjnore, dashuria e thjeshtësia e tij për kombin e atdheun, që ne …

Më shumë...

Hashim Thaçi dhe Edi Rama kanë uruar veprimtarin Adem Demaçi në 81 vjetorin e lindjes

Adem Demaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi në një postim të tij ka uruar Adem Demaçin në 81 vjetorin e lindjes duke nënvizuar se Demaçi është shembull qytetar dhe ikonë e të gjitha gjeneratave për lirinë dhe pavarësinë e vendit. Simboli i rezistencës sonë kombëtare, baca Adem, sot mbush 81 vjet. Një …

Më shumë...

Kryekuvendari Kadri Veseli i shkroi një letër falënderuese ambasadores amerikane në në OKB, Nikki Haley

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i ka dërguar një letër Përfaqësueses së Përhershme të Amerikës në OKB, ambasadores Nikki Haley, për ta falënderuar lidhur me angazhimin e saj për anëtarësimin e plotë të Kosovës në OKB. Ai  e ka siguruar ambasadoren amerikane se Republika e Kosovës do të …

Më shumë...

Rrugëtimi trevjeçar i Nismës për Kosovën

NISMA

NISMA për Kosovën, në prani të strukturave të saj, ka mbajtur konventë solemne me rastin e tre vjetorit të themelimit. Në këtë takim, ku të pranishëm ishin anëtarë të Kryesisë, Këshillit Kombëtar, deputetë, kryetarë të degëve, struktura të rinisë, gruas, dhe simpatizantë të NISMA për Kosovën, para tyre me nga …

Më shumë...

Ministri, Skënder Hyseni dhe komandanti i Policisë,Shpend Maxhuni nuk përgjigjen në akuzat e Nehat Mustafës

Skender Hyseni

Ministri i Brendshëm Skënder Hyseni dhe Komandanti i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni nuk janë deklaruar publikisht lidhur me disa  akuza të zëvendës-ministrit të MPB-së, Nehat Mustafa,  i cili ka shkruar se në Policinë e Kosovës ka korrupsion, krim e policë të përfshirë në vepra penale. Shefi i Ministrisë së …

Më shumë...

Hahn pret që Gjorgje Ivanov ta mandatojë Zoran Zaevin, për krijimin e qeverisë së re në Maqedoni

Komisionari evropian, Johannes Hahn, kërkon nga politika në Maqedoni të vlerësojë verdiktin e qytetarëve në referendum

Komisari  evropian i Zgjerimit, Johannes Hahn pret që pas mbledhjes së 67 firmave të nevojshme, presidenti Gjorgje Ivanov të mandatojë udhëheqësin e LSDM-së, Zoran Zaev, për krijimin e qeverisë së re në Maqedoni. “Ndryshimet në shoqëritë demokratike janë të natyrshme dhe duhet të përshëndeten kur vijnë si rezultat i zgjedhjeve …

Më shumë...

Sylejman Çerkezi: KQZ konstaton vetëm një shkelës në PD, ai është Ferid Agani

Sylejman Çerkezi

Sylejman Çerkezi i zgjedhur kryetar i PD-së nga Kuvendi i fundit zgjedhor, konsideron se përgjigjja e fundit nga ana e KQZ-së lidhur me Kuvendin e Jashtëzakonshëm zgjedhor të PD-së, është vendim i padrejtë dhe kundër vullnetit politik të strukturave të Partisë së Drejtësisë dhe anëtarësisë së gjerë, si dhe kundër …

Më shumë...

Ministri Krasniqi po merr pjesë në Sallonin e Bujqësisë në Francë

Ministri Krasniqi po merr pjesë në Sallonin e Bujqësisë në Francë

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi, po merr pjesë në sesionin e 54-të të Sallonit të Bujqësisë, një prej panaireve më të mëdha të bujqësisë në botë, në të cilin prezantohen zhvillimet e bujqësisë në Francë, si dhe në vende të ndryshme të botës. Gjatë kësaj vizite, …

Më shumë...

LDK: Shpend Ahmeti dhe Vetëvendosja vazhdimisht po e bllokojnë Kuvendin e Komunës së Prishtinës

LDK: Derisa çështja e dialogut me Serbinë po e mbizotëron debatin, koalicioni qeveritar po uzurpon institucionet

 Deklarimet e kryetarit të Komunës së Prishtinës, nënkryetarit dhe zyrës për informim, lidhur me ngjarjet e fundit përkitazi me punimet e Kuvendit të Komunës së Prishtinës janë të pavërteta, tendencioze, joetike dhe joprofesionale. Ato janë gënjeshtra rutinore dhe qasje arbitrare që kjo qeveri po manifeston  ndaj subjekteve tjera shumicë politike në …

Më shumë...

Ibish Neziri: Adem Demaçi në Burgun e Stara Gradishkës ( dhjetor 1982 – nëntor 1986)

Ibish Neziri: Adem Demaçi në Burgun e Stara Gradishkës ( dhjetor 1982 - nëntor 1986)

(Kujtime nga burgu për Adem Demaçin)  Stara Gradishka është vendbanim i vogël në Kroaci. Austro-hungarezët, në shek. XVIII, aty, ndërtuan një kështjellë, e cila, gjatë periudhës 1942 45 do të shërbejë si kamp përqendrimi, ndërkaq nga viti 1945 deri në vitin 1990 pushteti i Jugosllavisë federative do ta shfrytëzojë për …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Autoritarizmi, despotizmi, tirania, nepotizmi e ngulfatin aspiratën për shtetin e së drejtës

Jakup Krasniqi: Autoritarizmi, despotizmi, tirania, nepotizmi e ngulfatin aspiratën për shtetin e së drejtës

Kryetari i këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi duke folur në Konventën e partisë e ka akuzuar pushtetin se me funksionim autoritar është bërë pengesë për ndërtimin e një shteti të së drejtës. Por gjatë historisë shqiptarët kanë treguar se dinë t’ia dalin mbarë edhe në rrethana më …

Më shumë...