Ahmet Qeriqi

Ministrja Dhurata Hoxha merr mbështetjen e homologëve të Evropës Qendrore

Ministrja Dhurata Hoxha merr mbështetjen e homologëve të Evropës Qendrore

Ministrja Hoxha në takim me homologët e saj të Evropës qendrore theksoi se reformat që po ndërmerren në Drejtësi në Republikën e Kosovës, janë në koordinim dhe me asistencën e BE-së në mënyrë që këto reforma të jenë edhe një hap më afër integrimeve evropiane. Me ftesë të Ministrit federal …

Më shumë...

Protestuesit e VMRO DPMNE-së po brohorasin parulla antishqiptare në Shkup

Protestuesit e VMRO DPMNE-së po brohorasin parulla antishqiptare në Shkup

Qindra mbështetës të partisë maqedonase në pushtet VMRO DPMNE, në krye me ish-kryeministrin,Gruevski, po protestojnë përpara Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, i cili po shqyrton ankesat për parregullsi të parashtruara nga Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë. Protestuesit po brohorasin parulla antishqiptare. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka punuar mbrëmë deri në orët …

Më shumë...

Mehmet Hajrizi: Zemra e Sulejman Krasniqit digjej për Kosovën

Mehmet Hajrizi

(Fjala e Mehmet Hajrizit në Akademinë Përkujtimore për shkrimtarin dhe veprimtarin, Sylejman Krasniqi) E dashur familje Krasniqi Të nderuar pjesëmarrës Zonja dhe zotërinj Fillimisht dua të falënderoj organizatorët e kësaj veprimtarie përkujtimore që më ftuan dhe më dhanë mundësinë e nderin të dalë para jush për të shprehur respektin e …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: NATO-ja dhe OKB-ja bëjnë humanistin, vetëm kur u preken interesat, jo për Sirinë e Halepin

Fatmir Graiçevci

Dhuna mizore, vrasjet, dëbimet, përdhunimet, bombardimet dhe tmerret e tjera në Siri me epiqendër Halepin, po shpërfaq më së miri moralin e botës së sotme. Lufta 5-vjeçare në Siri na përkujton fjalimin e famshëm të pastorit Martin Numeller, i cili si askush tjetër ja ka dal të na tregoj se …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Letër kryetarit të Shqipërisë, Bujar Nishani për Shqipërinë e vogël me ushtri të madhe

Sylejman Krasniqi

Më 4. 12.2016 me rastin e përkujtimit  të 104 vjetorit të ushtrisë shqiptare,  keni  thënë se “…ushtria shqiptare,  përpara , ishte ushtri e madhe por eksportonte  konflikte, kurse tani  është  ushtri e vogël por eksporton vetëm paqe”. Meqenëse jam një vit më i ri ( i lindur jam më 10 …

Më shumë...

Medin Haliti: Bisedime me kushte e pa kushte

Medin Haliti: Bisedime me kushte e pa kushte

Në kohën kur Kosova ka hyrë në bisedime pa kushte me palën serbe, dukej sikur  ishin të barabartë në aspektin ”ligjor” dhe teknik. Kosova dhe Serbia, aq me tepër pala serbe e cila vazhdimisht e paraqet veten  viktimë, ka mjaftuar për serbët dhe mund të shikohet si një fitore dhe …

Më shumë...

Vetëvendosja: Ekspertët mjeko-ligjorë, hedhin poshtë raportin zyrtar për vdekjen e Astrit Deharit

Vetëvendosje

Në një komunikatë të Vetëvendosjes thuhet se “Të gjeturat nga mjeko-ligjorët Besim Ymaj dhe Besim Latifaj, hedhin poshtë raportin e mjeko-ligjorëve të caktuar nga institucionet shtetërore, i cili nuk shpjegonte lidhjet shkencore e logjike midis konstatimeve të shkakut të vdekjes dhe shkaktarit të vdekjes. Ky raport i detajuar nga Dr. …

Më shumë...

AAK-ja sot në sallën “1 Tetori” shpalosë platformën për një Kosovë ndryshe

Ali Berisha

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës sot në sallën ‘1 Tetori’ në Prishtinë, duke filluar nga ora 14:00, do të shpalosë platformën e saj për një Kosovë ndryshe. Në një tubim mospajtues ndaj gjendjes së krijuar tash e disa vite në Kosovë, lideri i këtij subjekti, Ramush Haradinaj do të bëjë …

Më shumë...

Sadri Ferati: Muri në veri të qytetit të Mitrovicës është i papranueshëm

Ferati: Kosova ka nevojë për ekip të unitetit në fazën përfundimtare të dialogut me Serbinë

Muri në veri të qytetit të Mitrovicës është i papranueshëm, ka thënë deputeti nga radhët e LDK-së, Sadri Ferati, duke shtuar se  shqiptarët në këtë rast nuk duhet të tregohen euforikë, pavarësisht mospajtimit me këtë veprim të serbëve të asaj pjese. Kosova duhet të reagojë në mënyrë institucionale sa i …

Më shumë...

Akademi letrare në 100-vjetorin e lindjes së poetit, veprimtarit e revolucionarit, Esad Mekuli

Esad Mekuli

Në njëqind-vjetorin e lindjes së poetit, veprimtarit dhe revolucionarit, Esad Mekuli, Instituti Albanologjik i Prishtinës dhe Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës, me një sesion letrar përkujtojnë jetën dhe veprën  e këtij krijuesi të mirënjohur të letërsisë dhe kulturës shqiptare në përgjithësi. Akademia letrare mbahet sot, në orën 17.00, në sallën …

Më shumë...

Tomë Gashi, publikoi raportin e ekspertëve të pavarur për vdekjen e Astrit Deharit

Tomë Gashi

Tomë Gashi, avokati i familjes Deharit, ka publikuar raportin e ekspertëve të pavarur në rastin e vdekjes së aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje!-s, Astrit Dehari në qendrën e paraburgimit në Prizren. Ai ka akuzuar kryeprokurorin e Gjykatës Themelore në Prizren, Sylë Hoxha, i cili ka publikuar një raport mashtrues, ku janë …

Më shumë...

Kryeprokurori, Sylë Hoxha: Nuk e marrim para sysh raportin e ekspertëve të pavarur

Sylë Hoxha

Kryeprokurori, Sylë Hoxha, tha për mediet se Prokuroria e Shtetit e ka dhënë një herë mendimin për vdekjen e Astrit Deharit në Burgun e Prizrenit dhe se nuk do ta marrë  parasysh raportin e ekspertëve të pavarur. “E kemi dhënë mendimin tonë një herë. Nuk kemi 100 mendime. Kur ta …

Më shumë...

Kryetari i AKR-së Behxhet Pacolli është zotuar se do t’ iu ndihmojë civilëve në Halep

Pacolli: Deklaratat e Ivica Daçiqit për tërheqjen e njohjeve të Kosovës janë gënjeshtra

Kryetari i AKR-së dhe milioneri Behgjet Pacolli ka deklaruar se do t’i ndihmojë civilëve në Halep. Nuk po mund të qëndroj indiferent ndaj gjendjes aktuale në Siri. Pamjet e fundit nga  anë sinonim i dobësisë njerëzore, ato tregojnë se egoja e njeriut për pushtet nuk njeh limite. Pushteti po ushqehet …

Më shumë...

Dr. Rifat Bllaku: Tryeza shkencore të ASHAK-ut për migracionin një dështim skandaloz

Dr. Rifat Bllaku

Profesori i ekonomisë dhe demografisë, Rifat Blaku e cilësoi organizimin e tryezës së djeshme shkencore të ASHAK-ut  si një absurditet, mashtrim, surrogat  të zbehtë dhe organizim të fshehtë për opinionin publik. Ai edhe dje ngriti zërin në konferencën për migrim. Ndërsa, për KosovaPress thotë se do të ngreh padi për …

Më shumë...

Ekspertët e pavarur: Vdekja e Astrit Deharit ka qenë e dhunshme, me ngulfatje dhe lëndime trupore

Astrit Dehari

Gjatë një konference që u mbajt sot në zyrën e avokatit Tomë Gashi, ekspertët e pavarur dr.Besim Ymaj, nga Tirana, dhe dr. Besim Latifaj, nga Anglia, të cilët kanë marrë pjesë gjatë obduksionit më 7 nëntor të këtij viti, bënë publike gjetjet e raportit të autopsisë mjeko –ligjore në rastin …

Më shumë...

Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Bullgaria, radhitën nën mesataren e rrezikshmërisë nga terrorizmi

Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Bullgaria, radhitën nën mesataren e rrezikshmërisë nga terrorizmi

Instituti për Ekonomi  dhe Paqe, përmes Portalit Indy100.com ka analizuar të gjitha vendet e botës, të prekura nga terrorizmi, duke shënuar edhe shkallën e rrezikut dhe vendet më të rrezikuara. Për dallim nga vendet e botës, shtetet e Ballkanit dalin të jenë në indeks të shteteve me rrezikueshmëri të ulët, …

Më shumë...