Ahmet Qeriqi

Prof. dr. Hakif Bajrami: Lufta speciale e Rusisë në Ballkan nuk është tigër prej letre

Hakif Bajrami

(Kërcënimi i Qeverisë serbe kur popat nuk bëjnë shaka dhe parathënia e Speciales) Shtete e Bashkuara të Amerikës gjatë vitit 2016 ishin në një luftë kundërthëniesh të papara në 50 vjetët e fundit. Rusia e ka shfrytëzuar këtë pozitë në tërë Globin dhe disi ka filluar të diktoi. Në këto …

Më shumë...

Në Gjilan ka filluar manifestimi tradicional, mbarëkombëtar, “Flaka e Janarit 2017”

Në Gjilan ka filluar manifestimi tradicional, mbarëkombëtar, “Flaka e Janarit 2017”

Sot në Gjilan ka filluar  manifestimi tradicional, mbarëkombëtar “Flaka e Janarit 2017”. Ky manifestim ka filluar të mbahet qysh nga viti 1991  në përkujtim, respekt dhe  nderim të dëshmorëve, heronjve e martirëve të rënë për lirinë e Kosovës. Përmes aktiviteteve gjatë këtij muaji nderohen dëshmorët: Rexhep Mala, Nuhi Berisha, Jusuf …

Më shumë...

IDK: Kuvendi i Kosovës gjatë vitit 2016 ka pasur një aktivitet të dobët, në rënie

Kuvendi i Kosovës

Institutit Demokratik të Kosovës, i cili monitoron punën e Kuvendit, ka arritur në përfundim se Kuvendi i Kosovës  gjatë vitit 2016 ka pasur një aktivitet të dobët dhe përmbushje vetëm të një të tretës së plan-programit, të cilin vet Kuvendi  dhe komisionet parlamentare e kishin paraparë për zbatim. Albert Krasniqi …

Më shumë...

Në shumë qytete të Kosovës, Maqedonisë e Shqipërisë u protestua për lirimin e Ramush Haradinajt

Protesta per Ramushin

Sot në shumë qytete të Kosovës, Maqedonisë e Shqipërisë  janë mbajtur  protesta gjithë popullore me kërkesë  për lirimin e ish kryeministrit dhe kryetarit  të AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili është arrestuar nga policia franceze javën e shkuar, në bazë të një urdhër arresti të Serbisë të kohës së Milosheviqit. Protesta …

Më shumë...

Një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje po qëndron për një vizitë zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar

Vetëvendosje

Një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje po qëndron për  një vizitë zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar, me qëllim  për t’u takuar me mërgatën shqiptare, partitë politike britanike, dhe organizata shqiptare dhe ndërkombëtare.  Delegacioni udhëhiqet nga kryetari i Visar Ymeri e në të bëjnë pjesë Glauk Konjufca, kryetar i grupit parlamentar, Fisnik …

Më shumë...

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Popovski akuzoi Tiranën dhe Prishtinën për ndërhyrje në punët e brendshme

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Popovski akuzoi Tiranën dhe Prishtinën për ndërhyrje në punët e brendshme

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë akuzoi Tiranën dhe Prishtinën për ndërhyrje në çështjet e brendshme të vendit. Nikola Poposki tha se, një ndërhyrje e tillë e një kryeministri apo presidenti të një vendi fqinj nuk është e sjellshme dhe as e përshtatshme, duke iu referuar takimeve që krerët e Shqipërisë …

Më shumë...

Ali Ahmeti: Temat që prekin opinionin kërkojnë qasje më të kujdesshme

Ali Ahmeti

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka diskutuar mbrëmë mbi të gjitha mundësitë dhe opsionet e qeverisjes së ardhshme, se si do të vendosë BDI të shkojë në Qeveri. Sipas  temat që prekin opinionin kërkojnë qasje më të kujdesshme. Ai shtoi se nuk e di se sa e …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Arrestimi i Ramush Haradinajt është i natyrës politike

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

 Janë të shuma dhe bindëse argumentet që flasin se arrestimi i Ramush Haradinajt nga autoritetet e Francës ka karakter politik. Ja cilat janë arsyet sipas mendimi tim: -Nëse Serbia do të kishte akuza të reja për Ramush Haradinaj, veç atyre për të cilat ai është gjykuar dy herë në Hagë, …

Më shumë...

Islam Krasniqi: Arrestimi i ish-kryeministrit të Kosovës nga autoritetet franceze ka dimensione të qarta politike

Islam Krasniqi

Arrestimi i ish-kryeministrit të Kosovës dhe kryetar i AAK-së nga autoritetet Franceze, ishte i planifikuar mirë dhe  ka dimensione politike, pavarësisht asaj së çka thonë të tjerët, këtu janë 1001 arsye për të dyshuar. Arrestimi i Ramush Haradinajt ka prapavijë politike,  i cili veprim është një provokim i rëndë në …

Më shumë...

Deputetët në Kuvendin e Kosovës nuk arritën konsensus për një rezolutë të përbashkët në rastin Haradinaj

Opozita Kuvend

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj, ka thënë se nuk është arritur konsensus që të kenë një rezolutë të përbashkët në lidhje me ndalimin e kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj. Lekaj – i cili lexoi rezolutën e paraqitur nga AAK, mbështetur nga Vetëvendosje dhe Nisma – theksoi se …

Më shumë...

William Walker 15 janarin e vitit 1999 në Reçak e kujton me emocione të veçanta

William Walker

Ish-ambasadori i OSBE-së në Kosovë, miku i madh i Reçakut dhe i tërë Kosovës, William Walker, 15 janarin e vitit 1999 e kujton me emocione të veçanta. Ai ka vlerësuar se sikur të kishte kurajo personale, nuk do të ishim këtu. “Nuk duhet shumë guxim për ta thënë të vërtetën. …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kuvendi i Kosovës, duhet ta rishikojë Ligjin i cili i ka amnistuar krimet serbe në Kosovë

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, në një shkrim të postuar ka vlerësuar se deputetët në Kuvendin e Kosovës  një zëri kishin një qëndrim: Serbia e sotme është hiq më pak se Serbia e Millosheviqit! Me ketë konstatim nuk kam si mos të pajtohem, por ku …

Më shumë...

Sot në shumë qytete të Kosovës mbahen protesta me kërkesë për lirimin e Ramush Haradinajt

Protesta per Ramushin

Sot në shumë qytete të Kosovës do të mbahen protesta gjithë popullore me kërkesë  për lirimin e ish kryeministrit dhe kryetarit  të AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili është arrestuar nga policia franceze javën e shkuar, në bazë të një urdhër arresti të Serbisë të kohës së Milosheviqit. Protesta me moton …

Më shumë...

Eliot Engel dhe Hashim Thaçi kërkojnë lirimin sa më të shpejtë të Ramush Haradinajt

Eliot Engel dhe Hashim Thaçi kërkojnë lirimin sa më të shpejtë të Ramush Haradinajt

Në një kumtesë të përbashkët të kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe anëtarit të Dhomës Përfaqësuese të Kongresit të Shteteve të Bashkuara, Eliot Engel, kërkohet lirimi sa më i shpejtë i ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. “Ne besojmë se abuzimi i Serbisë me sistemin, Njoftimi i Kuq, i Interpolit, që …

Më shumë...

Rrahman Rama priti në takim shefin e Komandës amerikane për operacione speciale në Evropë, Mark Shwarc

Rrahman Rama priti në takim shefin e Komandës amerikane për operacione speciale në Evropë, Mark Shwarc

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama priti në takim shefin e Komandës amerikane për operacione speciale në Evropë, gjenerallejtënant Mark Shwarc. Komandanti i Forcës së Sigurisë të Kosovës(FSK), gjenerallejtënant Rrahman Rama ka pritur në takim, në Ministri, shefin e Komandës amerikane për operacione speciale në Evropë, gjenerallejtënant Shchwartz, me bashkëpunëtorë. …

Më shumë...

Brukseli miraton në heshtje urdhër-arrestet e vjetra të Beogradit kundër qytetarëve të ish Jugosllavisë

BE-ja

Gjatë diskutimit të raporteve të posaçme për Kosovën dhe Serbinë në Komitetin e Jashtëm Euro-parlamentar, përfaqësuesja e ekzekutivit evropian e injoroi këtë çështje.  Rasti “Haradinaj” u përmend me shqetësim, veçanërisht prej eurodeputetëve kroatë, të cilët preken po ashtu nga ligji problematik i Serbisë, që i lejon vetë Beogradit të gjykojë …

Më shumë...