Ahmet Qeriqi

Veseli tha se muri do të rrënohet pas 31 janarit

Veseli

Kadri Veseli, duke komentuar zhvillimet e fundit, tha se ka marrë fund ndikimi i Beogradit zyrtar në Kosovë. Muri është provokim i ndarjes dhe pas datës 31 janar është e sigurt se do të rrëzohet, është shprehur Veseli. Më tutje ai theksoi se rasti me trenin nuk duhet te politizohet …

Më shumë...

Seanca vazhdon të enjten ndërsa interpelancat me kryeministrin javën e ardhshme

Kryesia në detyrë e Kuvendit të Kosovës ka marrë vendim që të ndërpriten privilegjet e deputetëve

Sot Kryesia e Kuvendit ka vendosur që seanca e ardhshme të mbahet të enjten, ku do të jetë interpelanca e ministrit të arsimit, Arsim Bajrami. Ndërsa interpelancat e kryeministrit, Isa Mustafa, do të mbahen javën e ardhshme. Gjithashtu edhe projektligji për lirit fetare është shtyrë në mungesë të listës serbe. …

Më shumë...

Molliqaj tha se AKF-ja nuk ka gjetur prova lidhur me sulmin në Kuvend

Dardan Molliqaj: Sot kur ndaj UÇK-së po bëhet luftë speciale, mbrojtja e saj është detyrë e kohës

Dardan Molliqaj ka thënë se Agjencia kosovare e Forenzikës nga analizimi i të gjitha pajisjeve që u janë sekuestruar aktivistëve të akuzuar për terrorizëm, nuk ka gjetur asnjë provë që do të dëshmonte lidhjen e tyre me sulmin në Kuvend. Kjo dëshmon që bastisjet e aktivistëve dhe paraqitja bombastike nëpër …

Më shumë...

Basha kërkon nga NATO dhe BE-ja garantimin e kufijëve të pandryshueshëm dhe stabilitet në rajon

Lulzim Basha, më në fund ka pranuar t’i “dorëzohet” Prokurorisë së Tiranës

Lulzim Basha, ka kërkuar nga Qeveria e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës që të tregojë më shumë përkushtim për mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve të cilët jetojnë në Kosovë. Incidenti dhe provokimi me trenin, gjuha nacionaliste, përdorimi i një fletë- arresti të vjetruar dhe të pa vleftësuar nga drejtësia …

Më shumë...

Në Mitrovicë situata është e qetë dhe pa probleme

Veriu i Mitrovicës

Pas ngjarjeve të fundit që kanë ndodhur në veri të vendit, situata tani është e qetë dhe nën kontrollin e  autoriteteve të rendit. Zëdhënësi i Policisë për rajonin e jugut të Mitrovicës, Avni Zahiti, ka bërë të ditur se situata në jug të Mitrovicës është e qetë dhe nuk ndërlidhet …

Më shumë...

Voker: “Saga e Reçakut” është filmi më i mirë që kam parë për Masakrën, ftoj që ai të përkthehet në gjuhët e huaja

Voker: “Saga e Reçakut” është filmi më i mirë që kam parë për Masakrën, ftoj që ai të përkthehet në gjuhët e huaja

Në fjalën e tij para të pranishmëve në Akademinë përkujtimore për Masakrën e Reçakut, ambasadori William Valker, u ka bërë thirrje autoriteteve vendore e qendrore që ta përkthejnë dhe ta plasojnë filmin dokumentar, “Saga e Reçakut” i cili sipas tij, është përmbledhja më e mirë dokumentare, që ka parë ndonjëherë …

Më shumë...

MASHT: Ata mësimdhënës që kërkojnë ngritje të pagave duhet të demonstrojnë cilësinë

Ministria e Arsimit

Edhe pse me Projektligjin për pagat mësimdhënësit janë renditur me koeficient mjaftë të ulët, Ministria e Arsimit ka thënë se pagat e tyre nuk do të ulen. Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, është zotuar se para se Projektligji të shkojë në Kuvend do të kërkojnë që të …

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës sot vendos për dy interpelancat e kryeministrit

Kryesia e Kuvendit

Lidhur me situatën e krijuar në Mitrovicë, si dhe për përgjegjësinë mbi ligjin e sigurimeve shëndetësore, Kryesia e Kuvendit të Kosovës do të mbajë mbledhjen e radhës në të cilën do të vendoset se kur kryeministri i Kosovës do të jetë në interpelancë. Në këtë takim me shefat e grupeve …

Më shumë...

Në Shqipëri sot nis sesioni i ri i Kuvendit

Kuvendi i Shqipërisë

Kuvendi i Shqipërisë sot fillon punimet e sesionit të fundit të kësaj legjislature, e cila mbyllet në muajin maj me shpërndarjen e parlamentit, për t’i hapur rrugën Kuvendit të ri që do dale nga zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit. Deputetet në seancën e parë do të miratojnë programin e punës …

Më shumë...

Sot fillon gjysmë-vjetori i dytë

MASHT kërkon nga DKA-të që ta mbikëqyrin situatën e gripit sezonal dhe nxënësit me gripit të qëndrojnë në shtëpi

Për shkak të motit të lig dhe temperaturave të ulëta, si dhe epidemisë së Gripit AH3V, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ditë më parë e ka shtyrë fillimin e procesit mësimor. Në një komunikatë për media, Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë ka bërë të ditur se sot në …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: William Walker, kampion i fjalës së lirë, drejtësisë dhe humanizmit

William Walker dhe Ahmet Qeriqi

Në historinë e popullit shqiptar janë shënuar një mori emra miqsh dhe dashamirës të popullit tonë, në mesin e tyre edhe të tillë, që janë ngulitur thellë në memorien tonë kombëtare, në saje të përkushtimit, përkrahjes që na kanë dhënë në momente kyçe të historisë së ekzistencës dhe mbijetesës sonë. …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Serbia me veprimet e fundit ka treguar se ka qëllime të njëjta me ato të regjimit të Millosheviqit

Hashim Thaçi

Kryetari, Hashim Thaçi, thotë se Serbia me veprimet e fundit ka treguar se ka qëllime të njëjta me ato të regjimit të Sllobodan Millosheviq gjatë viteve të 90-ta. Sot presidenti serb Tomislav Nikoliq deklaroi se është i gatshëm të dërgojë ushtrinë në Kosovë nëse rrezikohen jetët e serbëve të Kosovës, …

Më shumë...

Edi Rama: Serbët mund të vijnë në Kosovë vetëm si turistë, por kurrë si zot të vendit

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar lidhur me përpjekjet e hyrjes së trenit me mbishkrimet “Kosova është Serbi”. Në një postim të tij Rama  ka thënë se serbët mund të vijnë në Kosovë vetëm si turistë, por “kurrë si zot të vendit”. Ka mbaruar ajo pune, Kosova është shtet, …

Më shumë...

Në Sallën e Kulturës në Shtime, u mbajt akademi përkujtimore në kuadër të manifestimit “Ditët e Reçakut”

Në Sallën e Kulturës në Shtime, u mbajt akademi përkujtimore në kuadër në manifestimit "Ditët e Reçakut"

Sot në orën 12.00, në Sallën e Kulturës në Shtime, u mbajt Akademi përkujtimore në kuadër të manifestimit, “Ditët e Reçakut”. Në këtë përvjetor për Masakrën e Reçakut, qëndresën dhe luftën e UÇK-së, folën, kryetari i komunës së Shtimes, Naim Ismajli, kryekuvendari, Kadri Veseli, ish-ambasadori amerikan, William Vallker, komandanti i …

Më shumë...

Isa Mustafa: Edhe muri mbi Lumin Ibër në veri të Mitrovicës do të rrënohet

Isa Mustafa: Edhe muri mbi Lumin Ibër në veri të Mitrovicës do të rrënohet

Kryeministri, Isa Mustafa, pas homazheve që bëri në Reçak ka folur për aksionin e mbrëmshëm në veri të Kosovës, ndërsa ka ritheksuar se muri në Mitrovicë do të rrënohet. “Është bërë në bazë të drejtave dhe përgjegjësive të institucioneve të Republikës së Kosovës dhe institucionet do të ndërmarrin gjithmonë veprime …

Më shumë...