Ahmet Qeriqi

Bilall Sherifi: Viti 2016 është një vit i humbur, presim zgjedhje të parakohshme

Bilall Sherifi

Në një intervistë për lajmi.net, sekretari i Nismës  për Kosovën, Bilall Sherifi, ka deklaruar se Viti 2016 është një vit i humbur! Sikur në rrafshin e zhvillimeve të brendshme ashtu edhe në arenën ndërkombëtare. Ndërsa për vitin që sapo kemi hyrë presim zgjedhje të parakohshme në të cilat qytetarët e …

Më shumë...

PLD: Daçiq duhet të vendosë se a është ministër në Qeverinë e Serbisë apo ambasador i Rusisë në Serbi

PLD: Daçiq duhet të vendosë se a është ministër në Qeverinë e Serbisë apo ambasador i Rusisë në Serbi

Agjencia Tanjug  bën të ditur se Partia Liberale Demokratike e Serbisë, e cila udhëhiqet nga politikani i reformuar serb, Çedomir Jovanoviq,  konsideron se ministri i Jashtëm Serbisë, Ivica Daçiq, dikur zëdhënës i Milosheviqit,  tani është kthyer në një zëdhënës të  interesave të Rusisë në Serbi. Ai po  përdorë çdo mundësi  …

Më shumë...

Ndërtimi i Termocentralit “Kosova e Re”, ka mundësi të fillojë gjatë këtij viti

Ndërtimi i Termocentralit “Kosova e Re”, ka mundësi të fillojë gjatë këtij viti

Ndërtimi i Termocentralit “Kosova e Re” projekt që është stërzgjatur me vite, ka mundësi të fillojë gjatë këtij viti. Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Bleradn Stavileci  ka bërë të ditur se nëse gjithçka zhvillohet mirë Termocentrali “Kosova e Re” do të filloi të ndërtohet gjatë vitit 2017. Ai ka thënë për …

Më shumë...

Premtimi për “apoteozën imagjinare, fiktive”, që quhet liberalizim, nuk po realizohet

BE

Me gjithë premtimet e shumta dhe të përditshme të zyrtarëve të institucioneve të Kosovës për liberalizim të vizave, edhe ky vit u përmbyll pa realizimin e këtij premtimi, me që cilin qeveritarët tanë të pas luftës,  në vazhdimësi i kanë joshur qytetarët. Të gjithë liderët e përfaqësuesit e institucioneve,  pa …

Më shumë...

Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë mbylli për 4 ditë institucionet arsimore për shkak të gripit

Shkollë shqipe

Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë, në kuadër të masave për parandalimin e virusit të gripit, ka vendosur që çerdhet, kopshtet dhe shkollat të qëndrojnë të mbyllura deri të hënën e ardhshme. Sipas kësaj ministrie, numri i qytetarëve me grip të paraqitur në qendrat shëndetësore është në rritje dhe për këtë …

Më shumë...

Zjarrfikësit e Prishtinës paralajmërojnë grevë për realizimin e kërkesave të tyre

Zjarrfikësit

Kryetari i Sindikatës së zjarrfikësve, Muharrem Beka, ka deklaruar për mediet se ende nuk ka marrë përgjigje për  një mori kërkesash që u ka  drejtuar institucioneve të vendit.  Beka thotë se prej vitit 2008 e deri më tash, vetëm një kërkesë e tyre është realizuar, jo pa vështirësi. Komandanti i …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Shteti ynë nuk ka me çfarë të krenohet për vitin që e lamë pas

Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, thotë se shteti ynë nuk ka me çfarë të krenohet për vitin 2016. Koalicioni qeverisës PDK – LDK ka dështuar në të gjitha fushat. Fatkeqësisht, Kosova nuk ka me çfarë të krenohetm sepse kjo qeveri e ka futur vendin  në një barrë të …

Më shumë...

Gjatë vitit 2016 janë shënuar 762 vrasje në Chicago, 50% më shumë se në vitin paraprak

Gjatë vitit 2016 janë shënuar 762 vrasje në Chicago, 50% më shumë se në vitin paraprak

Gjatë vitit 2016 janë shënuar 762 vrasje në Chicago, që është viti rekord në dy dekada, raporton CNN. Kjo shifër nuk e tregon tërë historinë e gjakderdhjes në Chicago.  Viti që kaloi shënoi një rritje prej 50 për qind të vrasjeve. Këto shifra janë alarmante, për shembull në festën e …

Më shumë...

Më 4 janar Radio-Kosova e Lirë shënon 18 vjetorin e fillimit të transmetimit

Bunkeri i Radios Kosova e Lirë

Në shënim të 18-vjetorit të fillimit të transmetimit të programit nga Radio-Kosova e lirë, më 4 janar 2017, organizohet pritje tashmë tradicionale, në ambientet e Radios, prej orës 10.00 deri në orën 16.00.  Radio-Kosova e Lirë dhe Agjencia Kosovapress janë dy mediume, të cilat i ka themeluar Shtabi i Përgjithshëm …

Më shumë...

Lunaçek: Vizat pas demarkacionit dhe luftës pa kompromis kundër korrupsionit

Ulrike

Zëvendës-kryetarja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Ulrike Lunaçek, ka thënë se drita jeshile nga Komisioni për liberalizim të vizave, me kusht që të përmbushen edhe dy kushtet e mbetura, ishte lajm shumë i mirë vitin e kaluar. “Ngecja aktuale duhet të marrë fund. Dy kushtet e mbetura munden …

Më shumë...

Adil Fetahu: Libër i ngjeshur me ngjarje dhe informacione interesante

Adil Fetahu

(Luz P. Thaçi: “Dëshmi në kohë” – publicistikë, Prishtinë-New York, 2016) Disa vjet të fundit gjithnjë e më shumë po botohen e lexohen libra të zhanrit të publicistikës, për ngjarjet aktuale politike, shoqërore, kulturore e për tema tjera. Këto janë vepra të një zhanri të angazhuar në gazetari e literaturë, …

Më shumë...

Veteranët e Dukagjinit kërkojnë nga kryetari Thaçi të mos nënshkruajë ligjin për kategorizimin e veteranëve

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Përfaqësuesit e veteranëve të Pejës, Gjakovës, Deçanit dhe Burimit  kundërshtojnë ndryshimin e ligjit për veteranët me anë të së cilit ata  ndahen në tri kategori. Ata kërkojnë nga kryetari Thaçi  që mos ta nënshkruajë atë, sepse sipas tyre, ai ligj  dëmton rëndë luftëtarët e lirisë. Pas një takimi të Këshillit …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Pse nuk krenohem me realitetin e sotëm

Jakup Krasniqi

Para dhjetë vitesh, në prag të zgjedhjeve të vitit 2007, e pata shkruar përse krenohesha me Kosovën. Atëherë të gjithë kishim arsye të ishim shumë krenarë! Se kishim besim dhe kishim shumë shpresa! Tani, në fillim të vitit 2017, gati dhjetë vjet pas, më duhet të them se nuk mund …

Më shumë...

Kryetari Thaçi, i uroi postin sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres

Thaçi

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, ka uruar sekretarin e ri të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, për fillimin zyrtar të detyrës.  Në telegramin e urimit, kryetari Hashim Thaçi ka shprehur bindjen dhe besim e tij për përkushtimin e sekretarit Guterres në forcimin e rolit të organizatës më të …

Më shumë...

Albulena Haxhiu: Viti 2016 ishte vit i vështirë për të gjithë qytetarët

Albulena Haxhiu i thotë Lutfi Hazirit: Kryeministri është vendosur më 6 tetor

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu vlerëson se viti 2016 ishte vit i vështirë për të dhe për të gjithë qytetarët. Për Haxhiun këtë vit të vështirë e ka bërë përballja më pushtetin për të ndalur miratimin e dy marrëveshjeve, atë të Asociacionit dhe Demarkacionit me Malin e Zi, si …

Më shumë...

Brenda vitit që shkoi në Kosovë janë trajtuar 41 raste të nivelit të lartë të korrupsionit

Brenda vitit që shkoi në Kosovë janë trajtuar 41 raste të nivelit të lartë të korrupsionit

Brenda vitit që shkoi në Kosovë, janë trajtuar 41 raste të korrupsionit  të nivelit të lartë, duke ngritur aktakuza në 12 raste, me gjithsej 129 persona të profileve të ndryshme të përfshirë në këto aktakuza. Policia e Kosovës dhe drejtoria për krime ekonomike, thonë se brenda të njëjtës periudhë kohore …

Më shumë...