Ahmet Qeriqi

Zibo Jansen: Kryetari, Donald Trump nuk do të jetë i interesuar për Ballkanin Perëndimor

Donald Trump

Politikologu gjerman, Zibo Jansen, ka deklaruar se kryetari amerikan  Donald Trump nuk do të jetë i interesuar për Ballkanin Perëndimor. Jansen beson se në këtë rajon do forcohet roli i Rusisë. Në intervistën për Dojçe Vele, Jansen ka thënë se mendon se Trump do të tërhiqte nga Ballkani dhe atë …

Më shumë...

Pal Lekaj ka falënderuar deputetët kroatë në Parlamentin Evropian për mbështetje që i kanë dhënë Kosovës

Pal Lekaj

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së,  Pal Lekaj ka falënderuar deputetët kroatë në Parlamentin Evropian dhe zëvendëspresidenten  e këtij parlamenti, Ulrike Lunaçek , të cilët  dje kanë propozuar dy amendamente dhe kanë mbështetur ato lidhur me Kosovën. Ata kanë propozuar dhe i kanë dhënë mbështetje dy amendamenteve për dy rastet …

Më shumë...

Armata amerikane dërgon në Shqipëri 250 autoblinda për transport strategjik

Armata amerikane dërgon në Shqipëri 250 autoblinda për transport strategjik

Shtatëdhjetë autoblinda për transport strategjik priten të zbarkojnë në Shqipëri nga US ARMY (dërgesa e parë), ndërsa në muajt e ardhshëm do të dërgohen  edhe 180 të tjera. Shqipëria do t’ia paguajë Amerikës vetëm 15 milionë euro për to, ndërsa pjesa tjetër vjen si shpërblim për punën e mirë dhe …

Më shumë...

Ivo Vajgel: Pavarësisht retorikave nacionaliste në Ballkan, nuk do lejojmë ndryshim të kufijve

Ivo Vajgel: Pavarësisht retorikave nacionaliste në Ballkan, nuk do lejojmë ndryshim të kufijve

Eurodeputeti, Ivo Vajgl i ka quajtur të dënueshme deklaratat luftë-ndjellëse në Ballkan. Ai i ka porositur liderët e rajonit që duhet t’i lënë mënjanë retorikat nacionaliste  e të fokusohen në procesin e integrimit evropian. Edhe pse nuk ka përmendur emra  e ngjarje konkrete, mesazhet e tij në mënyrë të  qartë …

Më shumë...

Musliu: Provokimet janë të planifikuara dhe të nxitura nga zgjedhjet presidenciale që mbahen këtë vit në Serbi

Ismet Sylejmani: Jonuz Musliu, një jetë luftë për atdhe

Kryetari i Këshillit Nacional për Preshevën, Bujanoc dhe Medvegjë, Jonuz Musliu, ka folur për provokimet që po i bën shteti serb në tri komunat shqiptare të mbetura nën Serbi. Të gjitha këto provokime janë të planifikuara dhe të nxitura nga zgjedhjet presidenciale që mbahen këtë vit në Serbi. Ai fajëson …

Më shumë...

Branko Manojlovski: Do të dëshmoj se në Maqedoni ka shumë shqiptarë ortodoksë

Branko Manojllovski

Deputeti i i parë shqiptar ortodoks nga radhët e Bashkimit Demokratik për Integrim, Branko Manojlovski, duke folur  për “Faktor 24”, ka shpjeguar arsyet pse ka ardhur nga Amerika për të jetuar në Maqedoni, pse ka pranuar të kandidojë për deputet në zgjedhjet e 11 dhjetorit si dhe për jetën e …

Më shumë...

Ministri i Arsimit në interpelancë deklaroi se edukimi mbetet një prioritet kombëtar

Ministri i Arsimit në interpelancë deklaroi se edukimi mbetet një prioritet kombëtar

Arsim Bajrami duke folur në interpelancën e Kuvendit të Kosovës tha se edukimi mbetet një prioritet kombëtar. Kështu ministri i arsimit prezantoi edhe projektin për arsim i përfshirë në dhjetë shtylla, njëra ndër to edhe arsimin e obliguar për fëmijët prej 3 deri 6 vjeç. Interpelanca e Bajramit është thirrur …

Më shumë...

Arsim Bajrami tha se MASHT- i këtë vit do t’i ndërtojë 15 çerdhe publike

Zyrtari i lartë i PDK-së, Arsim Bajrami, nuk do të jetë më pjesë e strukturave drejtuese të partisë

Sot në seancën e Kuvendit të Kosovës Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami, ka theksuar se kanë ndarë fonde për ndërtimin e 15 çerdheve publike të cilat pritet të përfundohen brenda këtij viti. Më tej ai  ka sqaruar se MASHT- i, gjatë këtij viti i ka licencuar 60 çerdhe private dhe …

Më shumë...

Flora Brovina kërkoi konsensus ndërmjet partive politike

Flora Brovina kërkoi konsensus ndërmjet partive politike

Në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës, Brovina, ka kërkuar konsensus ndërmjet partive politike. Ajo ka propozuar që të ndryshohet gjuha e përdorur në mes kundërshtarëve politik në vend, si dhe formimin e një grupi jo formal të deputetëve të cilët do të inicionin një debat të brendshëm politik. Gjuha …

Më shumë...

Valdete Bajrami tha se muri duhet të rrënohet deri me 1 shkurt

Valdete Bajrami: Nisma është e gatshme për zgjedhje por edhe e gatshme për bashkëpunim me të gjitha partitë

Valdete Bajrami, në seancën e sotshme plenare të Kuvendit të Kosovës, ka thënë se treni nuk është provokim i pari nga Serbia, pasi ndodhi muri dhe arrestimi i Haradinajt. Ajo deklaroi se sipas rezolutës së miratuar në Kuvendin e Kosovës, muri duhet të rrënohet më së largu më 1 shkurt …

Më shumë...

Sipas Vetëvendosjes, Qeveria e Kosovës dhe Serbia po orkestrojnë spektakle

Glauk Konjufca është zgjedhur kryetari i ri i Kuvendit të Kosovës me 69 vota

Glauk Konjufca ka deklaruar se Qeveria e Kosovës dhe Serbia po orkestrojnë spektakle, pasi ndalin një tren dhe nuk heqin një mur. Ai në seancën plenare ka thënë se treni tregoi se mungesa e rendit në veri nuk ka qenë pengesë nga bashkësia ndërkombëtare. “Si është e mundshme që muri …

Më shumë...

Pal Lekaj: Pse s’po veproni njëjtë edhe me murin siç vepruat me trenin

Lekaj: Taksa 100 për qind të vazhdojë, derisa nuk kemi njohje nga Serbia, liberalizim dhe njohje të plotë nga BE-ja

Lidhur me ngjarjet e fundit, Lekaj tha se situata në Kosovë dhe Ballkan nuk është e qetë, dhe kushdo që e thotë ndryshe ose është i verbuar ose nuk është i sinqertë. Sipas tij, shteti serb ka nisur sulmet ndaj Kosovës me lëshimin e  flet arrestit ndaj Ramush Haradinajt nga …

Më shumë...

Shqiptarët në veri ndjehen të rrezikuar

Shqiptarët në veri ndjehen të rrezikuar

Shqiptarët që jetojnë në pjesën veriore të Kosovës ndjehen të rrezikuar nga serbët, pas tensionimit të situatës së sigurisë në vend. Kjo ndjenjë e pasigurisë ka arritur pas ndërtimi të murit në veri të Mitrovicës dhe trenit provokues nga Serbia, i cili nuk u lejua të hyjë në Kosovë. Të …

Më shumë...

Debat lidhur me gjendjen e tanishme të ndotjes së ajrit në Kosovë

Në një njoftim për media, Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së në Prishtinë ka bërë të ditur se organizon debatin lidhur me gjendjen e tanishme të ndotjes së ajrit në Kosovë, politikat dhe ligjet e BE-së për cilësinë e ajrit, reagimin institucional ndaj shifrave alarmante rreth ndotjes së ajrit. Debati …

Më shumë...

Frank Shkreli: Paralajmërimi i At Gjergj Fishtës: Kujdes nga rreziku i brendshëm!

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Paralajmërimin për rrezikun e brendshëm, At Gjergj Fishta e ka bërë me shkrimin e titulluar, “Rreziku i Përbrëndshëm” në revisten e famshme françeskane të fillim shekullit të kaluar, Hylli i Dritës, numër 1 e vitit 1921. Megjithëse artikulli është shkruar para 95 vjetëve, aktualiteti i fjalëve dhe paralajmërimi i At …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Lojë e rrezikshme politike apo marketing-politik?

Nebih Rexhepi

Xhorxh Orvelli para çdo krize politike u drejtohej politikanëve me slloganin e njohur:”lufta është paqe”,”liria është skllavëri” dhe “injoranca është drejtësi”. Jemi në një situatë politike tejet të brishtë dhe labile ku tani më po shihet edhe nga havaja, mjerisht këtë disa nuk po e shohin as nga toka. Kjo …

Më shumë...