Ahmet Qeriqi

Jakup Krasniqi: Shqiptarët 103 vjet pas një vendimi të Fuqive të Mëdha të kohës

Jakup Krasniqi

Para 103 viteve qenia shqiptare ishte e rrezikuar nga aspiratat grabitqare të shteteve fqinje. Sot, gjeneratat tona nuk debatojnë më lidhur  me vendimet e Konferencës së Ambasadorëve në Londër as nominimin e Princ Vidit si mbret i përkohshëm i Shqipërisë, e as me termat në ishte “barrë” apo “lehtësim” për …

Më shumë...

Thaçi dënon gjuhën e disa politikanëve serbë dhe harron gjuhën e shprehjet e tij cinike

Hashim Thaçit i jep një goditje për Asociacionin, Këshilli i Ministrave të BE’së

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se çështja e rëndësisë jetike për Serbinë edhe për Kosovën është çështja e personave të zhdukur, për të cilën duhet të punojnë të dyja palët. Nuk duhet ta akuzojmë njëri tjetrin, por së pari duhet të marrim përgjegjësi, secila palë për vete.  Kosova …

Më shumë...

Zëvendës-kryetari amerikan Joe Biden do të vizitojë Kosovën më 17 gusht

Xho Bajden

Burime të huaja të lajmeve bëjnë të ditur se zëvendës-kryetari amerikan Joe Biden do të vizitojë Kosovën më 17 gusht. Gjatë qëndrimit të tij në vendin tonë,  do të takohet me krerët kryesorë politikë në vend, me ç’ rast do të konfirmojë  mbështetjen e parezervë të administratës së kryetarit  Obama …

Më shumë...

Avni Kastrati: Qeveria nuk ka bërë sa duhet për ta siguruar lirinë e lëvizjes mbi këtë urë

Avni Kastrati

Ish-kryetari i Komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, ndihet i kënaqur me mos angazhimin e Qeverisë së Kosovës për ta larguar barrikadën mbi urën e lumit Ibër. Qeveria nuk ka bërë sa duhet për ta siguruar lirinë e lëvizjes mbi këtë urë. Në një intervistë për gazetën “Epoka e re”, Kastrati …

Më shumë...

Isa Mustafa: Me metoda të dhunës, gazit lotsjellës, mollotovit opozita nuk mund të vijë në Pushtet

Opozita duhet të lirohet nga kompleksi që liberalizimin e vizave dhe proceset më të rëndësishme integruese po i drejton një koalicion shtetformues, sepse me metoda të dhunës, gazit lotsjellës, mollotovit nuk mund të llogarisin se do të vijnë në pushtet dhe se ata do të jenë autorët e liberalizimit të …

Më shumë...

Amerika ndihet krenare për përkrahjen e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë në luftën kundër ekstremizmit

Amerika ndihet krenare për përkrahjen e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë në luftën kundër ekstremizmit

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, thotë se SHBA-të janë krenare që janë përkrah Komunitetit Mysliman të Shqipërisë në luftën kundër ekstremizmit. Kryediplomati amerikan mbajti një fjalim në konferencën “Parandalimi i Ekstremizmit të Dhunshëm dhe i Radikalizimit”. “Kryetar i Komunitetit Mysliman Bruçaj, Gjeneral Lleshi, z. Gurra, të nderuar imamë. Ju …

Më shumë...

Bombardohet një maternitet në Siri, dyshohet për shumë të vrarë e të plagosur

Bombardohet një maternitet në Siri, dyshohet për shumë të vrarë e të plagosur

Një maternitet në veriperëndim të Sirisë është vënë në shënjestër të një bombardimi që ka shkaktuar viktima të shumta mes pacientëve dhe stafit. Organizata bamirëse britanike “Save the Children” bëri të ditur se sulmi ajror kishte goditur hyrjen e spitalit në provincën rurale të Idlibit. Imazhe të shfaqura në rrjetet …

Më shumë...

Erdogan kërkon të lirohen nga akuza e ofendimit mbi 2 mijë vetë në Turqi

Erdogan

Kryetari i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan njoftoi pushimin e të gjitha çështjeve për personat që akuzohen se e kanë ofenduar. Vendim u frymëzua nga uniteti që shfaqën qytetarët gjatë dhe pas grushtit të dështuar të shtetit. Autoritetet turke thonë se nga ky vendim i kryetarit  do të lirohen nga akuza …

Më shumë...

U vazhdohet mandati edhe për dy vite 17 prokurorëve të EULEX-it në Kosovë

U vazhdohet mandati edhe për dy vite 17 prokurorëve të EULEX-it në Kosovë

Në takimin e radhës së Këshillit Prokurorial të Kosovës, udhëhequr nga kryesuesi i Këshillit, Blerim Isufaj, kryesuesi i Komisionit për Vlerësimin e Përformancës së Prokurorëve ka prezantuar raportin e vlerësimit të përformancës së 11 prokurorëve, ku pas diskutimeve të zhvilluara, anëtarët e KPK-së e kanë aprovuar raportin e Komisionit.  Anëtarët …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, po qëndron për një vizitë në Podgoricë të Malit të Zi

Thaçi: S’ka as ndarje të Kosovës e as Republikë Serbe brenda saj

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, po qëndron për një vizitë në Podgoricë të  Malit të Zi. Mediet nga ky shtet bëjnë të ditur se ka realizuar takime me krerët e shtetit malazez. Kjo vizitë u bë vetëm disa ditë para debatit në Kuvendin e Kosovës lidhur me demarkacionin me Malin …

Më shumë...

Nga sulmet e koalicionit në fshatin Gandur të Sirisë janë vrarë më shumë se 40 veta në mesin e tyre edhe 7 fëmijë

Sulmet Siri

Aktivistët sirianë për të drejtat e njeriut, me seli në Londër, thonë se sulmet ajrore të koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kundër fshatit Al-Gandur në Sirinë veriore, i cili kontrollohet nga ISIS, kanë gjetur  vdekje  28 civilë, në mesin e tyre edhe shtatë fëmijë. Ndërkohë bëhet e ditur …

Më shumë...

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku përuroi rrugën e re Morinë-Rezallë

Ministri i Infrastrukturës, Lufti Zharku me zëvendësministrat: Hanefi Muharremi dhe Fehmi Mujota, si dhe me nënkryetarin e komunës së Skenderajt,

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me zëvendësministrat: Hanefi Muharremi dhe Fehmi Mujota, si dhe me nënkryetarin e komunës së Skenderajt, Fadil Nura, përuruan rrugën e re, e cila i lidh fshatrat Morinë dhe Rezallë të Skenderajt. Pas përurimit të kësaj rruge, ministri Zharku theksoi: ”Jemi bashkë më nënkryetarin z. Nura …

Më shumë...

KPM-ja ka reaguar kundër deformimit të një lajmi me titull, “Këto janë top televizionet sipas KPM-së

mediat

Këshilli i Pavarur i Medieve Pas miratimit të Rregullores KPM-2016/01 për Shpërndarjen e Ofruesve të Shërbimeve Mediale Audio dhe Audiovizuale, një prej ofruesve të shërbimeve mediale, i licencuar nga KPM, përcjellë nga një portal lajmesh, nën titullin e lajmit “Këto janë top televizionet sipas KPM” kanë raportuar gabimisht që KPM …

Më shumë...

RKL: Askush nuk ka të drejtë të mbrojë puçistët në Turqi në emër të gazetarëve të Kosovës

RKL

Thirrja publike e jugo-gazetarit, Berat Buzhala, drejtuar shqiptarëve në Turqi,  për t’u radhitur në përpjekjet për grusht shtet, ka trazuar egot e sëmura të  disa gazetarëve të tjerë, të cilët kanë përkrahur Buzhalën, por në emër të gazetarëve të Kosovës. Askush në Kosovë nuk ka të drejtë të flasë në …

Më shumë...

TRT: Shqiptarët, mbështetësit më të mëdhenj të Erdoganit në Ballkan

TRT: Shqiptarët, mbështetësit më të mëdhenj të Erdoganit në Ballkan

Sipas raportimeve të televizionit shtetëror dhe televizionit TRT, vendet e Ballkanit janë  përfshirë në një sërë organizimesh në mbështetje të kryetarit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, pas puçit të dështuar ushtarak për të rrëzuar nga pushteti fituesin e tri palë zgjedhjeve të fundit  në Turqi. Nga të  gjitha kombet në …

Më shumë...

Talebanët fitojnë terren në Afganistan, pavarësisht ndihmesës së madhe amerikane për qeverinë e Kabulit

Talebanët fitojnë terren në Afganistan, pavarësisht ndihmesës së madhe amerikane për qeverinë e Kabulit

Gjatë 18 muajve të fundit, kohë gjatë së cilës Amerika ngadalësoi tërheqjen nga lufta e saj më e gjatë, talebanët në Afganistan kanë fituar terren. Ky është rezultati i një studimi të Komandës së ushtrisë amerikane, sipas të cilit Qeveria afgane e mbështetur nga NATO aktualisht kontrollon 65,5 për qind …

Më shumë...