Ahmet Qeriqi

Historianët e Deçanit: Arta Rama – Hajrizi, tradhtare e popullit

Hajrizi

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri”, Dega në Deçan, ka shpallur tradhtare të popullit kryetaren e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Arta Rama – Hajrizi, pas shpalljes së aktgjykimit në lidhje me çështjen kontestuese në mes të Ndërmarrje shoqërore “Apiko” dhe “Iliria” dhe Manastirit të Deçanit, ku të gjitha pronat …

Më shumë...

Luftime të ashpra në disa qytete e vendbanime të Sirisë

tartus

Mbi 20 veta  kanë vdekur pas një sërë shpërthimesh që ndodhën ne qytete bregdetare të qyteteve Jableh dhe Tartus, provincën Sira dhe Latakia në zonën e kontrolluar nga ushtria ruse. Sipas një televizioni lokal ka pasur deri në tri shpërthime në qytetin bregdetar të Jableh në afërsi të terminalit të …

Më shumë...

Vetëvendosja: Nuk do të lejojmë miratimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, as AKS-në

Vetëvendosja

Lëvizja “Vetëvendosje” ka paralajmëruar se nuk do të lejojë miratimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi dhe as Asociacionin e Komunave Serbe në veri të vendit.  Kjo parti, e cila  nuk ka organizuar protesta që nga 17 shkurti i këtij viti paralajmëron që  në ditët në vijim, të …

Më shumë...

Secili drejtor i AKP-së merr pagë 2.880 euro

AKP

Me paratë e privatizimit të pasurive të Kosovës, nuk abuzojnë vetëm ata që kanë përfituar nga ky proces i shkatërrimit të pasurive të Kosovës, por në radhë të parë përfitojnë ata që janë caktuar në krye të kësaj “Korporate të krimit të organizuar”. Anëtarët e Bordit të Agjencisë “Kosovare” të …

Më shumë...

Selmanaj: Gjykata Kushtetuese e Kosovës e ka legjitimuar vendimin e Kuvendit të Serbisë të kohës së Millosheviqit

Rasim Selmanaj

Kundër vendimit të Gjykatës Kushtetuese, ku dy prona shoqërore, “Apliko” dhe “Iliria” mbesin në pronësi të Manastirit të Deçanit, ka reaguar ashpër edhe kryetari i komunës së Deçanit, Rasim Selmanaj. Në një intervistë për ‘Epokën e re’, Selmanaj ka vlerësuar se ky vendim është i turpshëm, i padrejtë dhe i …

Më shumë...

Asociacioni do të formohet sipas Marrëveshjes së Brukselit, jo në bazë të Kushtetutës së Kosovës

Milovan Drecun

Autoritetet në Beograd janë unikë në qëndrimin e tyre se Asociacioni i Komunave me shumicë Serbe, në Kosovë do të themelohet në përputhje me Marrëveshjen e Brukselit dhe jo duke respektuar Kushtetutën e Kosovës. Marrëveshja e arritur më 25 gusht të vitit te kaluar, në kuadër të dialogut për normalizim …

Më shumë...

Dega e LDK-së në Zvicër me peticion për shkarkimin e Isa Mustafës nga posti i kryetarit të LDK-së

Dega e LDK-së në Zvicër me peticion për shkarkimin e Isa Mustafës nga posti i kryetarit të LDK-së

Dega e LDK-së në Zvicër ka mbajtur një tubim protestues në mbrojtje të Donika Gërvallës, siç u tha me motivacionin kundër dhunës ndaj femrës shqiptare. Tubimi filloi me nënshkrimin e një peticioni, i cili ka për qëllim që zyrtarisht të kërkohet shkarkimi i Isa Mustafës nga posti i kryetarit të …

Më shumë...

Ali Lajçi: Qeveria nuk duhet ta procedojë Projektligjin për ratifikim të Marrëveshjes për demarkacionin pa koncensus

Ali Lajçi

Përfaqësues i banorëve të fshatrave të brezit kufitar me Malin e Zi, Ali Lajçi ka deklaruar për  Radion Evropa e Lirë, se para se Qeveria procedojë Projektligjin për ratifikim të Marrëveshjes për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, duhet të arrijë një pajtim gjithëpërfshirës me banorët e asaj ane …

Më shumë...

U përkujtua 17-vjetori i masakrës serbe kundër shqiptarëve në Burgun e Dubravës

Masakra e Dubravës

Në 17-vjetorin e  masakrës që kanë kryer forcat policore dhe ushtarake serbe në Burgune Dubravës, janë përkujtuar  mbi 130 të burgosur të martirizuar dhe 300 të tjerë të plagosur. Në shenjë përkujtimi shumë ish-të burgosur, familjarë të të vrarëve dhe qytetarë i kanë vizituar sot hapësirat e këtij burgu. Masakra e …

Më shumë...

Ish-ushtari i UÇK-së Dr.Florik Haxhikadrija zgjedhjet Kryetar i Partisë FJALA – Dega në Gjakovë

Ish-ushtari i UÇK-së Dr.Florik Haxhikadrija zgjedhjet Kryetar i Partisë FJALA – Dega në Gjakovë

Partia FJALA mbajti Kuvendin e parë zgjedhor në degën e Gjakovës, ku zgjodhi Kryetarin e saj dhe Kryesinë të përbërë nga 17 anëtarë, profesionist nga lëmitë e mjekësisë, ekonomisë dhe inxhinierisë. Në këtë Kuvend  ishin të pranishë 55 delegatë  dhe ata votuan Florik Haxhikadrinë për Kryetar të Partisë FJALA – …

Më shumë...

Deputeti i LDK-së, Shpejtim Bulliqi, ka kritikuar kreun e partisë për injorimin që i ka bërë Donika Gërvallës

Shpejtim Bulliqi

Deputeti i LDK-së Shpejtim Bulliqi, i njohur për qëndrime parimore, ka kritikuar kreun e partisë për injorimin që i ka bërë Donika Gërvallës. Ai ka deklaruar se kreu aktual i partisë  është jotolerant dhe mosbesues dhe ka prirje ta qojë partinë  drejtë shkatërrimit. “Pamjet e turpshme para dyerve, ku mbahej …

Më shumë...

Bajram Gecaj sikletoset pse deputeti Shpejtim Bulliqi po arrin të jetë i pranishëm në tutujt e medieve

Gecaj: E bojkotuam Thaçin sepse nuk e njohim më për kryetar të Kosovës

Pasi deputeti Shpejtim Bulliqi ka kritikuar  kreun e LDK-së, lidhur me injorimin që i ka bërë Donika Gërvallës, ka reaguar partiaku militant i partisë, idhnaku, Bajram Gecaj i cili deputetin,  Shpejtim Bulliqi, “Profet Uzurpator”. Ai, sipas Gecit  është njeri i cili, tash e tri vite, s’po lë gjë pa bërë …

Më shumë...

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani, mori pjesë në kremtimin e 10-vjetorit të pavarësisë së Malit të Zi

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani, mori pjesë në kremtimin e 10-vjetorit të pavarësisë së Malit të Zi

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi,Filip Vujanoviq, ka marrë pjesë në ceremonitë shtetërore të kremtimit të 10-vjetorit të pavarësisë së Malit të Zi. Në përvjetorin e shpalljes së pavarësisë kanë marrë pjesë edhe residenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, si dhe shumë liderë …

Më shumë...

Bisedimet e Kosovës me Serbinë kanë stagnuar procesin e njohjeve të pavarësisë së vendit tonë

Bisedimet Kosovë - Serbi

Në dy tri vitet e fundit pavarësinë e Kosovës e kanë njohur vetëm pak shtete, të cilat nuk kanë kurrfarë ndikimi në politikat ndërkombëtare, ndërsa gjatë vitit të fundit vendin tonë nuk e ka njohur asnjë shtet i botës. Shkak i stagnimit të procesit të njohjeve janë bisedimet e Kosovës …

Më shumë...

FDH: Shqiptarët po diskriminohen në komunën e Medvegjes e Bujanocit ku dikur ishin shumicë

Fondi për të drejtën humanitare

Fondin për të Drejtën Humanitare në Serbi ka reaguar  lidhur me pasivizimin e vendbanimeve të shqiptarëve në komunat e Medvegjës dhe Bujanocit. Me këtë rast, shqiptarëve u mohohet e drejta të nxjerrin dokumente personale dhe të drejtat tjera, si shërbimet sociale dhe mjekësore, shkollimi, dhe e drejta votimit. Këtë organizatë në …

Më shumë...

BE-ja në muajt e ardhshëm nuk do t’i heq vizat për Kosovën, Ukrainën e Gjeorgjinë

Bashkimi Evropian

Ministri i Brendshëm i Francës, Bernard Cazeneuve, ka thënë për BBC se Bashkimi Europian nuk do t’i heq vizat për Kosovën, Ukrainën e Gjeorgjinë në muajt e ardhshëm. BE aktualisht është në kërkim të aktivizimit të një mekanizimi i cili do të mundësonte suspendimin e shpejtë të heqjes së vizave …

Më shumë...