Ahmet Qeriqi

Islam Krasniqi: Pse po e dërgojnë vdekjen e Astritit drejt një enigme

Islam Krasniqi

Rasti i Astrit Deharit i cili u privua nga e drejta e  jetës, në rrethana ende të pa njohura, në burgun e Prizrenit, ka filluar të shkoi drejt një enigme, ku dikush me qëllim po i zvarrit hetimet, vetëm  e vetëm që të mbuloj të vërtetën.  Kryesin të gjithë e …

Më shumë...

Vonon zbardhja e vrasjes së Astrit Deharit në Burgun e Prizrenit

Astrit Dehari

Afër dy javë pas vdekjes së Astrit Deharit në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, nuk janë sqaruar rrethanat e vdekjes së tij. Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, ka thënë se familja ka bërë shumë kërkesa pasi që Ministria e Drejtësisë dhe kryeprokurori Sylë Hoxha pas vdekjes se Astrit Deharit, …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se Shteti i Kosovës po funksionin shumë mirë

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, është cituar të ketë deklaruar  se vazhdimi i kushtëzimit të heqjes së vizave për qytetarët e vendit, me luftën ndaj krimit dhe korrupsionit nga institucionet do të dëmtojë besueshmërinë e qytetarëve të Kosovës në Bashkimin Evropian. Përkundër faktit se është debatuar mjaft se a kemi …

Më shumë...

Sot në Prishtinë në orën 18:00, hap punimet Konferenca shkencore “Revista, Dituria Islame”

Dituria Islame

Sot në Prishtinë, në orën 18:00, i hap punimet Konferenca shkencore “Revista Dituria Islame”-  tri dekada jetë, punë, sfida dhe suksese”. Në hapje të konferencës përveç Myftiut të Kosovës, Naim Tërnava do të jenë të pranishëm edhe Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, Ipeshkvi i Ipeshkvisë së Kosovës, Dodë …

Më shumë...

Trump, i ofron ish-shefit të inteligjencës ushtarake, Michael Flynn, postin e këshilltarit për siguri kombëtare

Trump, i ofron ish-shefit të inteligjencës ushtarake, Michael Flynn, postin e këshilltarit për siguri kombëtare

Kryetari amerikan, Donald Trump, i ka ofruar ish-shefit të inteligjencës ushtarake, Michael Flynn, postin e këshilltarit për siguri kombëtare, kanë raportuar mbrëmë mediet amerikane. Derisa nuk ka pasur njoftime se a e ka pranuar Flynn këtë ofertë, agjencia Reuters e ka cituar një zyrtar të lartë të zotit Trump, që …

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës do të mblidhet në seancë plenare më 30 nëntor

Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës do të mblidhet në seancë plenare më 30 nëntor, me ç’ rast pritet të shqyrtohen  disa projektligje, raporte vjetore, rekomandime dhe propozim-vendime. Në një njoftim të publikuar për medie thuhet se Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, ka mbajtur mbledhjen e radhës, në të cilën ka …

Më shumë...

Behxhet Shala: Mbajtja e një debati parlamentar nuk i kontribuon ndriçimit të vdekjes së Astrit Deharit

Behxhet Shala

Drejtori i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, Behxhet Shala, ka thënë se mbajtja e një debati parlamentar nuk do t’i kontribuonte ndriçimit të vdekjes së Astrit Deharit. Ai  u ka bërë thirrje palëve t’i ulin tensionet në mënyrë që t’u lejohet organeve të hetuesisë ta …

Më shumë...

Pa shuarjen e plotë të strukturave paralele serbe në veri të Kosovës, nuk do të ketë AKS

Strukturat paralele

Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës deklarojnë se pa shuarjen e plotë të strukturave paralele serbe në veri të Kosovës, nuk do të fillojë hartimi i Statutit për themelimin e Asociacionit, edhe pse Lista Serbe pret themelimin e menjëhershëm të Asociacionit, pas arritjes së Marrëveshjes për Telekomunikacionin. Mirëpo, krerët e institucioneve …

Më shumë...

Naim Bazaj ka hequr dorë nga kandidatura për kryetar të Drenasit, bashkohet me Ramiz Lladrovcin

Naim Bazaj do të garojë për pozitën e kryetarit të komunës së Drenasit

Naim Bazaj ka hequr dorë nga kandidatura për kryetar të Drenasit në zgjedhjet e jashtëzakonshme që do të mbahen më 4 dhjetor. “Ishte ndjenjë e jashtëzakonshme pritja dhe përkrahja që na dhanë sonte qytetarët e Drenasit për kandidaturën tonë të përbashkët Ramiz Lladrovci. Bashkë me Naim Bazajn, i cili na …

Më shumë...

Hilmi Jashari, po merr pjesë në Konferencën e 11-të botërore të Institutit Ndërkombëtar të Ombudsmanëve

Hilmi Jashari, po merr pjesë në Konferencën e 11-të botërore të Institutit Ndërkombëtar të Ombudsmanëve

Avokati i Popullit i Republikës së Kosovës, z. Hilmi Jashari, po merr pjesë në Konferencën e 11-të botërore të Institutit Ndërkombëtar të Ombudsmanëve, nikoqir i së cilës është Zyra e Ombudsmanit të Tajlandës. Konferenca po i zhvillon punimet në Bangkok, nga 14 -19 nëntor 2016. Tema e kësaj Konference “Evoluimi …

Më shumë...

Në Skënderaj protestojnë Shoqatat e luftës së UÇK-së dhe punëtorët e administratës komunale

Protesta e veteranëve

Në Skënderaj sot protestojnë Shoqatat e luftës së UÇK-së dhe punëtorët e  administratës komunale. Në njoftimin e publikuar me këtë rast thuhet se protesta do të mbahet me qëllim për të kundërshtuar aktgjykimin e Gjykatës së Apelit për rastin Drenica. Protesta do të mbahet më 18 nëntor 2016 në Sheshin …

Më shumë...

Zëvendësministri i Drejtësisë, Lirak Çelaj po qëndron për vizitë zyrtare në Shqipëri

Zëvendësministri i Drejtësisë, Lirak Çelaj po qëndron për vizitë zyrtare në Shqipëri

Zëvendësministri i Drejtësisë, Lirak Çelaj po qëndron për vizitë zyrtare në Shqipëri, ku është pritur nga homologu i tij zëvendësministri i Drejtësisë z. Eridian Salianji. Çelaj, së bashku me Drejtorin e Shërbimit Sprovues të Kosovës janë duke qëndruar në një vizitë zyrtare në Republikën e Shqipërisë në kuadër të shkëmbimit …

Më shumë...

NISMA pret në takim ambasadorin e Anglisë, Ruairí O’Connell dhe drejtorin e Fondit Devin O’Shaughnessy

NISMA pret në takim ambasadorin e Anglisë, Ruairí O’Connell dhe drejtorin e Fondit Devin O'Shaughnessy

Kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMA për Kosovën, Jakup Krasniqi bashkë me Sekretarin e Përgjithshëm, Bilall Sherifi, shefen e Grupit Parlamentar, Valdete Bajrami dhe Sekretarin për Marrëdhënie me Jashtë të NISMA’s, Skender Reçica, pritën sot në takim Ambasadorin e Mbretërisë se Bashkuar, Ruairí O’Connell dhe z Devin, drejtor i Programit …

Më shumë...

Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzë kundër 24 të pandehurve për vepra të ndryshme penale

Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzë për sikur thuhet, vepra penale të kryera gjatë gjykimit të rastit “Drenica”. Aktakuza përfshin veprat penale të specifikuara si  keqpërdorim i pozitës apo autorizimeve zyrtare, ikje e personave të privuar nga liria, mundësimi i ikjes së personave të privuar nga liria, lirimi i paligjshëm i …

Më shumë...

Grupi Parlamentar i PDK-së nuk merr pjesë në Grupin Hetimor për RTK-në

Pajaziti: Zgjedhjet e reja nuk janë në interes të agjendës shtetërore të Kosovës

Shefi i GP të PDK-së Zenun Pajaziti, ka dhënë arsyen për mospjesëmarrjen në këtë grup, duke thënë se deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk duhet të kenë ndikim në mediumin publik. “Jemi dakord që përmes IBU-së të mos kemi ndikim në mediumin publik. Unë i ftoj deputetët që të shfrytëzojnë …

Më shumë...

Ministri Lutfi Zharku përuroi fillimin e punimeve në tri rrugë në komunën e Ferizajt

Ministri Lutfi Zharku përuroi fillimin e punimeve në tri rrugë në komunën e Ferizajt

Sot ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku dhe kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Sfarqa morën pjesë në përurimin e fillimit të punimeve në tri rrugë, me të cilat vazhdon realizimi i planit të aktiviteteve të përbashkëta të Ministrisë së infrastrukturës dhe Komunës së Ferizajt për këtë vit. Projekti i parë, …

Më shumë...