Ahmet Qeriqi

Kryesia e Kuvendit të Kosovës do të mblidhet për të shqyrtuar kërkesën për seancë të jashtëzakonshme

Muharrem Nitaj: Partnerët qeveritarë po angazhohen për arritjen e konsensusi sa i përket dialogut me Serbinë

Kryesia e Kuvendit të Kosovës do të takohet  për të shqyrtuar kërkesën për mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme në të cilën do të diskutohet mbajtja në arrest e kryetarit të AAK-së, në Francë. Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka mbledhur nënshkrimet e nevojshme për seancë të jashtëzakonshme në Kuvend, …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar lidhur me arrestimin e Ramush Haradinajt

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar lidhur me arrestimin, në Francë, të ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj.“Si ka mundësi që urdhër-arrestet e vendit agresor të një lufte që përfshiu vetë NATO-n kundër atij vendi, të mundet ende sot të vlejnë si mandate legjitime të policive të një sërë vendesh …

Më shumë...

OVL e UÇK-së: Krerët e vendit t’i tregojnë publikisht Serbisë përmasat e krimit që ka kryer në Kosovë

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, ndihet përgjegjëse për këtë që ka ndodhur me komandantin Ramush Haradinaj, njëkohësisht njëri nga udhëheqësit kryesor të politikës së shtetit të Kosovës, sepse nuk kemi kërkuar që çdo serbi, që ka bërë krime në Kosovë, t’i ngrihet padi penale dhe të shpallet në …

Më shumë...

Nehat Mustafa: Vetëm 20 ish-pjesëtarë të UÇK-së janë aktualisht në listën e Interpolit

Nehat Mustafa ka porositur qytetarët që të mos votojnë kandidatët për deputetë që kanë hyrë në politikë përmes OJQ-ve

Zëvendës-ministri i Punëve të Brendshme, Nehat Mustafa, ka deklaruar se  vetëm 20 ish-pjesëtarë të UÇK-së janë aktualisht në listën e Interpolit. Disa prej emrave, sipas tij, janë larguar si rezultat i reagimeve të vazhdueshme të Policisë së Kosovës dhe se një listë e cila ka qarkulluar në media me 157 …

Më shumë...

“Jugo mediet” e hoqën me shpejtësi listën e afishuar me emrat e 157 “terroristëve shqiptarë” sipas Milosheviqit

RKL: Tri nga shumë qëndrimet antikombëtare dhe antishqiptare të Veton Surroit

Sapo zëvendës-ministri i Punëve të Brendshme, Nehat Mustafa, ka deklaruar se  vetëm 20 ish-pjesëtarë të UÇK-së janë aktualisht në listën e Interpolit, mediet që kishin publikuar me shpejtësi listën e Ministrisë së Serbisë, me rastin e  arrestimit të Ramush Haradinajt në Francë,  duke bërë garë të tregojnë se edhe sa …

Më shumë...

Në Shkup të gjitha partitë politike shqiptare do të dalin me një deklaratë të përbashkët

Në përfundim të fushatës për zgjedhjet e përgjithshme partitë shqiptare në Maqedoni kanë intensifikuar aktivitetet

Sot në Shkup, për herë të parë të gjitha partitë  politike shqiptare do të dalin me një deklaratë të përbashkët, ku do të radhisin kërkesat e tyre. Të kritikuar për mungesën e bashkëpunimit sa herë ka zgjedhje në Maqedoni, dy partitë kryesore shqiptare BDI dhe PDSH asnjëherë nuk mundën të …

Më shumë...

Shpërthejnë mediet pro serbe në Kosovë duke afishuar listat e Milosheviqit kundër eprorëve të UÇK-së

RKL: Tri nga shumë qëndrimet antikombëtare dhe antishqiptare të Veton Surroit

Mediet pro serbe në Kosovë, me rastin e arrestimit të Ramush Haradinjt në Francë  edhe sot publikojnë pa ndërprerë listat e ish ushtarëve dhe eprorëve të UÇK-së, të akuzuar nga koha e regjimit të Milosheviqit, me qëllim për të dëshmuar dhe për të ua përkujtuar shfletuesve se nuk është vetëm …

Më shumë...

Lidhur me vizitën e serbëve në Gjakovë dhe arrestimin pesë protestueseve ka reaguar Lëvizja Vetëvendosje

Vetëvendosje

Lidhur me vizitën e serbëve  në Gjakovë dhe arrestimin  pesë protestuesve kundër kësaj vizite, që u bënë nga Policia e Kosovës, ka reaguar Lëvizja Vetëvendosje e cila ka kërkuar lirimin të menjëhershëm të protestueseve. Në reagimin e  Vetëvendosje thuhet se Ardhja e pelegrinëve serbë në kishën ortodokse të Gjakovës është …

Më shumë...

Në Prishtinë u mbajtën protesta kundër arrestimit të Ramush Haradinajt në Francë

Në Prishtinë u mbajtën protesta kundër arrestimit në Ramush Haradinajt në Francë

Mijëra qytetarë iu kanë bashkuar veteranëve të UÇK-së, të cilët kanë organizuar dhe kanë  mbajtur një protestë kundër arrestimit, në Francë, të kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj, Komandant i Zonës Operative të Dukagjinit gjatë luftës së UÇK-së. Marshi protestues me moton “Ramush Haradinaj është Kosova” është organizuar nga veteranët dhe …

Më shumë...

Ministri i Drejtësisë së Shqipërisë, Ylli Manjani i kërkon Francës lirimin e Haradinajt

Ministri i Drejtësisë së Shqipërisë, Ylli Manjani i kërkon Francës lirimin e Haradinajt

Ministri i Drejtësisë së Shqipërisë, Ylli Manjani i ka dërguar një letër ministrit  francez Zhan Zhak Urvu  lidhur me ndalimin e Ramush Haradinaj. Ai tha se shteti serb keqpërdori aksesin në interpol për qëllime politike. Do të vlerësoja refuzimin tuaj të çdo kërkese për ekstradimin e tij. Do t’ju lutesha …

Më shumë...

AAK-ja mblodhi nënshkrimet e nevojshme për seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

AAK

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka mbledhur nënshkrimet e nevojshme për seancë të jashtëzakonshme në Kuvend, lidhur me ndalimin e kryetarit të saj Ramush Haradinaj nga autoritetet franceze. Zëdhënësi i AKK-së Muharrem Nitaj ka thënë për mediet se përmes kësaj seance do të kërkojnë që Ramush Haradinaj të trajtohet si …

Më shumë...

Protestuesit në Gjakovë i kanë thyer xhamat autobusit me të ashtuquajtur pelegrinë serbë

Protestuesit në Gjakovë i kanë thyer xhamat autobusit me të ashtuquajtur pelegrinë serbë

Qytetarët e Gjakovës të revoltuar me vizitën  e “pelegrinëve” serbë, kanë thyer xhamat e autobusit me të cilin, me masa të rrepta të sigurisë nga Policia e Kosovës, ata, sikur çdo vit vijnë nga Serbia në Gjakovë. Nënat e viktimave dëshmojnë me fakte se në mesin e atyre që e …

Më shumë...

Bilall Sherifi: Akuzat se gjoja dëshmitarët në Kosovë janë kërcënuar, madje edhe janë vrarë, nuk janë të reja

Bilall Sherifi

Akuzat se gjoja dëshmitarët në Kosovë janë kërcënuar, madje edhe janë vrarë, nuk janë të reja, janë akuza të përsëritura deri në banalitet. Të gjithë prokurorët që kishin lëndët e sajuara kundër luftëtarëve të UÇK-së, qofshin prokurorët e gjykatës ndërkombëtare të Hagës, qofshin ata që udhëhiqnin proceset gjyqësore në Kosovë, …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Letër e hapur drejtorit të RTK-se, Mentor Shala

Mona Agrigoroaiei

Me keqardhje kam lexuar ne faqen e internetit te Radiotelevizionit te Kosoves nje artikull aspak i vertete ndaj meje personalisht, ku mendohet se une, Mona Agrigoroaiei, jam agjente e sherbimeve rumun dhe maqedonas. Ky artikull eshte i genjeshtert, pasi qe une asnjehere nuk ua kam sherbyer ketyre agjenturave antishqiptare. Eshte …

Më shumë...

Frank Shkreli: Rasti Haradinaj, urgjencë kombëtare

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Ndalimi i ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj nga autoritetet e Francës, në bazë të një urdhër arresti të lëshuar nga autoritetet serbe, është një urgjencë kombëtare.  Ndërsa Zoti Haradinaj mbahet në paraburgim në pritje të shqyrtimit të urdhër arrestit nga Franca, autoritetet shqiptare në Prishtinë dhe në Tiranë po bëjnë …

Më shumë...

Haradinaj: Rrugën e Kosovës nuk e ndalin arrestimet, atë nuk e ndalen as tankset e Serbisë

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së dhe Komandanti i Zonës së Dukagjinit gjatë luftës, Ramush Haradinaj, u ka dërguar porosi, miqve të Serbisë, brenda dhe jashtë Kosovës, duke u përkujtuar se  rrugën e shtetit të Kosovës nuk mund ta ndal askush. Në postimin e tij ka shkruar se  “Është për keqardhje se si …

Më shumë...