Brickos

Ahmet Qeriqi

Përkujtohen dëshmorët që ranë në Grykën e Llapit, më 26 maj të vitit 1999

Përkujtohen dëshmorët që ranë në Grykën e Llapit, më 26 maj të vitit 1999

17 vite më parë në luftimet e rrepta që u zhvilluan në Grykën e Llapit e në mbrojtje të popullatës ranë  dëshmorët :  Mentor Retkoceri, Avdyl Nimani, Abit Sinani, Hasan Jashari, Ahmet Shabani, Milaim Qerimi, Ilaz Selimi dhe Musë Qerimi Më 26 maj 1999, në Grykën e Llapit,  forcat serbe …

Më shumë...

Hadergjonaj: Edhe 17 vjet pas luftës ka varreza që nuk janë ndërtuar, por disa memoriale po shkatërrohen nga mosmirëmbajtja

Safete Hadergjonaj

Deputetja e PDK-së, Safete Hadergjonaj gjatë shqyrtimit të raportit të punës së Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale të Kosovës për vitin 2015,  ka deklaruar  se 17 vjet pas luftës ka varreza që nuk janë ndërtuar dhe sipas saj, memorialet që janë ndërtuar po shkatërrohen nga mosmirëmbajtja. Grupi parlamentar i …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Kur guximtarët rifitojnë besimin e humbur

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

( Kujtim nga frontet e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës) Për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës janë shkruar e do të shkruhen tregime dhe libra nga më të ndryshmit, si dhe intervista të shumta. Por në këtë shkrim do të tregoj për trimërinë dhe vetëmohimin e një nënreparti të asaj …

Më shumë...

170-vjetori i lindjes së Naim Frashërit, ideolog i Rilindës Kombëtare, atdhetar, poet, veprimtar… (video)

Naim Frashëri

Sot në 170-vjetorin e lindjes së Naim Fshashërit  njërit ndër ideologët kryesorë të Rilindjes Kombëtare përkujtojmë Naimin e shqiptarizmës, Naimin e madh e të pazëvendësueshëm, për të cilin, me rastin e vdekjes, Andon Zako Çajupi pati shkruar: Vdiq Naimi, po ç’ të gjeti, O moj Shqipëri e mjerë, Vdiq Naimi, …

Më shumë...

Ministri i FSK-së, Haki Demolli, ka falënderuar ambasadorin e Zvicrës në NATO, Christian Meuwly

Ministri i FSK-së, Haki Demolli, ka falënderuar ambasadorin e Zvicrës në NATO, Christian Meuwly

Ministri i Forcës së Sigurisë të Kosovës, Haki Demolli, sot  priti në një takim zyrtar ambasadorin e Zvicrës në NATO, në Bruksel, Christian Meuwly i cili së bashku me ambasadoren e Zvicrës në Kosovë, Krystyna Marty Lang, kryesuan delegacionin nga Zvicra. Ministri Demolli, në takim ka falënderuar ambasadorin e Zvicrës …

Më shumë...

Daut Haradinaj: Manastiri i Deçanit duhet të distancohet nga dhuratat edhe nga regjimi i Millosheviqit

Daut Haradinaj: Dje fitoi populli i Kosovës

Deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe kryetar i degës së AAK-së, në Deçan, Daut Haradinaj, duke komentuar zhvillimet e fundit në lidhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese për pronat e Manstirit të Deçanit, ka shkruar se ky Manastir dhe krerët e tij do të duhej të distancoheshin edhe nga dhuratat …

Më shumë...

Fatmir Limaj ka bërë me dije se Nisma nga një iniciativë qytetare do të shndërrohet në parti politike

Fatmir Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka bërë me dije se Nisma nga një iniciativë qytetare do të shndërrohet në parti politike.“Ne jemi duke shkuar drejtë një konsolidimi partiak. Ne sot e kemi marrë vendimin nga Komisioni Qendror Zgjedhor në bazë të cilit Nisma nga një iniciativë qytetare kalon …

Më shumë...

Vatikani dhe të krishterët kanë për detyrë fetare t’i bëjnë krishterë, myslimanët dhe pjesëtarët e besimeve të tjera

telegraph

Gazeta “The Telegraph” ka bërë të ditur se Kardinali, Kurt Koch, shefi i marrëdhënieve të përgjithshme në Vatikan, ka theksuar se mësimet e Kishës Katolike përjashtojnë aktivitetet misionare, që kanë për synim (konvertimin) e popullit hebre për shkak se ata cilësohen,“të zgjedhurit” e Zotit. Të krishterët ende kanë një mision …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Na gënjyet dje, po na gënjeni edhe sot

Jakup Krasniqi

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me çka dobësuat jo vetëm luftën çlirimtare, por edhe pas luftën, duke mos e krijuar Qeverinë e Përbashkët të Kosovës edhe pse kishte një vullnet ndërkombëtar …

Më shumë...

Partia Demokratike e Kosovës ka propozuar tre emra për emërimin e ministrave të rinj

PDK

PDK-ja i ka propozuar Qeverisë, që në postin e  zëvendës-kryeministrit ta emërojë Hajredin Kuçin, Enver Hoxhajn në pozitën e ministrit të Punëve të jashtme dhe Gani Kocin ministër të Drejtësisë. Kryesia e PDK-së qysh  në mbledhjen e 13 majit, kishte  vendosur për t’i propozuar Qeverisë, tre emra për ministra dhe …

Më shumë...

Pjesëtarë të FSK-së morën pjesë në aksionin në nivel vendi, me moton “Ta pastrojmë Kosovën”

FSK

Pjesëtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe udhëheqës të saj, morën pjesë në aksionin në nivel vendi, me moton “Ta pastrojmë Kosovën”. Aksioni “Ta pastrojmë Kosovën” filloi në Lagjen Kalabria në Prishtinë, ku morën pjesë, gjeneral brigade Zymer Halimi, drejtor i Drejtorisë për Operacione, shefi i Shtabit të Komandës …

Më shumë...

Më 26 maj rivarrosen eshtrat e dëshmorit të Luftës Atdhetare të Kroacisë, Nuhi Sinan Krasniqi

Nuhi Sinan Krasniqi

Më 26 maj 2016 në orën 13:00 në sallën e Shtëpisë së Kulturës, në Malishevë do të mbahet akademi përkujtimore për dëshmorin e Luftës Atdhetare  të Kroacisë, Nuhi Sinan Krasniqi. Në këtë akademi do të dorëzohet edhe dekorata e Presidencës së Republikës së Kroacisë për dëshmorin, Nuhi Sinan Krasniqi. Ndërsa …

Më shumë...

Për 397 ditë, ministri Avdullah Hoti i mbanë të bllokuar 51 autobusë urbanë për Prishtinën

Avdullah Hoti thotë se formimi i Ushtrisë së Kosovës, do të determinoj paqe dhe siguri në rajon

Sot, Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe Nënkryetari, Dardan Sejdiu, mbajtën konferencë për media, në përgjigje ndaj arsyetimeve të paqena të Ministrit të Financave, Avdullah Hoti, i cili edhe më tutje po e bllokon projektin e autobusëve urbanë për Prishtinën, duke mos e nënshkruar garancionin e sovranitetit. Në …

Më shumë...

Përfaqësues të Kuvendit të Shqiptarëve të Zvicrës biseduan me zyrtarë të Lëvizjes Vetëvendosje

Albin

Përfaqësuesit e Kuvendit të Shqiptarëve të Zvicrës (KSHZ) zhvilluan të shtunën e kaluar, 21 maj 2016, një takim me një delegacion të  Lëvizjes Vetëvendosje, të kryesuar nga ish-lideri Albin Kurti dhe Salih Salihu, deputet në Kuvendin e Kosovës. Takimi u mbajt në Lausanne, në vazhdën e takimeve që Vetëvendosje! zhvilloi …

Më shumë...

Maliqi: Patriot është ai që i falë toka Malit të Zi dhe Serbisë, për hir të përbashkësisë…

Shkelzen

Shkëlzen Maliqi, i biri i kryedbashit të Kosovës, kriminelit të luftës, Mehmet Maliqi-Cikuli, këshilltar aktual politik i kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka kritikuar ashpër deputetët e opozitës dhe të gjithë ata që po kundërshtojnë ratifikimin në Kuvend të demarkacionit me Malin e Zi. Ata që po angazhohen për një …

Më shumë...

Server: Është i vogël numri i të rekrutuar nga Kosova në krahasim me përmasat e popullsisë myslimane

Daniel Serwer: Pak shtete kanë arritur më shumë gjatë 12 viteve të ekzistimit të tyre

Analisti amerikan Daniel Serwer thotë se Prishtina është e angazhuar në përpjekje për të frenuar ekstremizmin dhe se kjo luftë ka dhënë rezultate. Duke komentuar  një artikull të botuar në gazetën New Jork Times, në të cilin Kosova cilësohet si një burim i ekstremizmit islamik dhe i xhihadistëve, Serwer thotë …

Më shumë...