Ahmet Qeriqi

Avokati i Popullit në Konferencën Ndërkombëtare të Institucioneve të avokatëve për Forcat e Armatosura

Avokati i Popullit në Konferencën Ndërkombëtare të Institucioneve të avokatëve për Forcat e Armatosura

Avokati i Popullit i Republikës së Kosovës, z. Hilmi Jashari, po merr pjesë në Konferencën Ndërkombëtare të Institucioneve të Ombudspersonëve për Forcat e Armatosura, që po mbahet në Amsterdam, Holandë, nga 3-5 tetor 2016. Tema e Konferencës së këtij viti është roli i Institucioneve të Ombudspersonëve, para gjatë dhe pas misioneve …

Më shumë...

Vetëvendosja: Nxënësit serbë në Kosovë punojnë me plan-programet e Serbisë

Vetëvendosja: Nxënësit serbë në Kosovë punojnë me plan-programet e Serbisë

Grupi Parlamentar me mbështetje të Komitetit për Arsim dhe Kërkim Shkencor në Lëvizjen VETËVENDOSJE!, mbajtën sot debat në Kuvendin e Kosovës me temën “Kurrikula shkollore për nxënësit e komunitetit serb në Kosovë”, ku morën pjesë deputetë, përfaqësues nga organizatat e shoqërisë civile, ekspertë të arsimit e përfaqësues të tjerë. Në …

Më shumë...

Për herë të parë pas Luftës, Srebrenicën mund ta udhëheq një serb i cili mohon gjenocidin

Srebrenica

Për të parën herë që prej luftës së përgjakshme në periudhën 1992-95, në Bosnjë Hercegovinë, kryetar i qytetit të martirizuar mizorisht  do të shpallet personi që refuzoi të pranojë se në Srebrenicë ka ndodhur një akt i gjenocidit. Sipas rezultateve preliminare të zgjedhjeve të 2 tetorit, 34 vjeçari Mlladen Grujiçiq, …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Rreziqe e humbje të reja na presin me qeveritarët që kemi

Jakup Krasniqi

Nga Kabineti i Kryeministrit të Kosovës ka dalë edhe një “xhevahir”, i cili pa dyshim që e ka “izën” e Kryeministrit Mustafa. “Xhevahiri” është ky: “Mos votimi i demarkacionit do të thotë pengesë e re për shtrirjen dhe forcimin e paqes në rajon. Gjithashtu do të thotë pengesë e re …

Më shumë...

Për shkak të arrestimit të policit, Nehat Thaçi deputetët kërkojnë ndërprerjen e dialogut me Serbinë

Ganimete Musliu

Komisioni për Punë të Brendshme ka  diskutuar për çështjen e arrestimit të drejtorit të Policisë së Kosovës në Mitrovicë, Nehat Thaçi, nga policia e Serbisë. Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu, i ka bërë thirrje ministres për Dialog, Edita Tahirit, që t’i ndërpresë bisedimet me palën serbe, përderisa nuk ndodh lirimi …

Më shumë...

Daut Haradinaj ka shprehur gatishmërinë e tij dhe të Komisionit për kthimin e Nehat Thaçit në Kosovë

Daut Haradinaj

Kryetari i Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e FSK-së, njëherësh deputet i AAK-së në Kuvendin e Kosovës, Daut Haradinaj ka theksuar gatishmërinë e tij dhe të Komisionit për kthimin e Nehat Thaçit në Kosovë. “Gatishmëria e Komisionit ka qenë dhe vazhdon të jetë, por problemi kryesor është …

Më shumë...

Gjenerallejtënant Rrahman Rama po merr pjesë në një konferencë ushtarake në Amerikë

Gjenerallejtënant Rrahman Rama po merr pjesë në një konferencë ushtarake në Amerikë

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, nga data 01 e deri më 05 tetor 2016, zyrtarisht po merr pjesë në  konferencën vjetore të Shoqatës të Ushtrisë Amerikane, e cila po mbahet në Washington D.C. Kjo është konferenca më e madhe ushtarake që organizohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komandanti …

Më shumë...

Ministri, Arsim Bajrami, uroi të gjithë mësuesit e Kosovës për ditën e tyre

Mministri, Arsim Bajrami, uroi të gjithë mësuesit e Kosovës për ditën e tyre

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, ka marrë pjesë në konferencën “Duke çmuar mësuesit, përmirësojmë statusin e tyre”, e cila është organizuar nga SBAShK-u për nder të Ditës Ndërkombëtare të Mësuesit. Në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe të Ministrisë së Arsimit, ministri Bajrami, uroi të …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ka ndarë 1.6 milion euro për pagat e veteranëve për muajin shtator

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Ministri i Punës dhe Morëqenies Sociale,  Arban Abrashi tha se për ta kryer pagesën e  pensioneve për muajin shtator nevojiten mjete shtesë prej 1.6 milion euro nga rezervat shtetërore.“Kjo ka të bëjë për ndarjen e mjeteve vetëm për muajin shtator”, tha Abrashi.   Kryeministri Isa Mustafa tha se kanë bërë përpjekje …

Më shumë...

Gjuriq: Trepçën nuk e japim

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk do të mundin më i bindë serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Zyrtari i Serbisë, Marko Gjuriq, ka deklaruar për Agjencisnë “Tanjug” se autoritetet në Prishtinë përmes Projektligjit për “Trepçën” duan të shtetëzojnë atë, Ai shtoi se është një përpjekje e riaktivizuar nga viti i kaluar, kur autoritetet e Prishtinës përmes një ligji të veçantë për “Trepçën” u përpoqën të shtetëzojnë “Trepçën” …

Më shumë...

Aktivitete në Shoqatën Demokratike Çamëria – dega Vlorë

Aktivitete në Shoqatën Demokratike Çamëria – dega Vlorë

Në Shoqatën Demokratike Çamëria – dega Vlorë, dje ishin në një vizitë, kryetari i Ballit Kombëtar të Kosovës, z.Selman Berisha, dhe sekretari organizativ i Ballit Kombëtar të Kosovës – dega Gjakovë, z.Minator Avdiaj. Me këtë rast miqtë nga Kosova, z. Selman Berisha dhe z. Minator Avdiaj u pritën nga z.Xhemil …

Më shumë...

Sot në KS të OKB-së mbahet votimi përcaktues për postin e Sekretarit të Përgjithshëm

Sot do të mblidhet Këshilli i Sigurimit i OKB-së për të diskutuar lidhur me Afganistanin, pasi talebanët morën pushtetin

Sot në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara mbahet votimi përcaktues për kandidatin i cili pritet të jetë sekretar i përgjithshëm i ardhshëm i OKB-së. Votimi i gjashtë,  sekret i 15 anëtarëve të Këshillit të Sigurimit, do të sinjalizojë nëse ish-kryeministri i Portugalisë, Antonio Guterres, do të …

Më shumë...

Ismet Hajrullahu: Gjermania e bashkuar, frymëzim për bashkimin e shtetit shqiptar!

Ismet Hajrullahu

Ideja se ekzistenca e dy shteteve është interes jetik dhe strategjik i kombit shqiptar i sjellë nga disa të ashtuquajtur analistë, në mungesë të shtjellimit të argumenteve nga ana e tyre, na shtyn të mendojmë se me të njëjtën logjikë ekzistenca e dy Gjermanive do të ishte sa jetike, aq …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj “Kush harron, nuk jeton më”

Dilaver Goxhaj

(Një vështrim i shkurtër për romanin “Lemza e dheut”  të  autorit,  Ilir Shaqiri)  Shpesh, në zhargonin e përditshëm, me të drejtë thuhet se “rasti është mbreti i botës”. Një koincidencë e para ca ditshme ma përforcoi edhe më shumë këtë bindje. Gjatë ditëve të muajit shtator të këtij viti, u …

Më shumë...

Selimi: 26 mijë manipulantë të pranuar si veteranë do të duhet të ndiqen penalisht për deklarim të rrejshëm

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi kërkon kushte më të mira për Policinë e Kosovës

Gjatë një debatit televiziv, deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi ka thënë se numri i veteranëve nuk mund të shkojë mbi 20 mijë,  dhe 26 mijë të tjerë do të duhej të ndiqeshin penalisht për deklarim të rrejshëm, po ashtu edhe komisioni, si dhe ish-kryeministri Hashim Thaçi. Ai ka thënë se …

Më shumë...

Behxhet Pacolli në Kamenicë shpalos vizioin e tij për zhvillim ekonomik dhe punësim

Behxhet Pacolli në Kamenicë shpalos vizioin e tij për zhvillim ekonomik dhe punësim

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli, në Kamenicë ka filluar debatet me qytetarë për Zhvillim Ekonomik dhe Punësim.  Qëllimi i këtyre debateve është ngritja e pjesëmarrjes së qytetarëve në vendimmarrje në mënyrë të drejtpërdrejt si dhe evidentimi i kërkesave të tyre për prioritetet dhe problemet me të cilat …

Më shumë...