Ahmet Qeriqi

Demarkacioni dhe Ligji për Trepçën do të diskutohen edhe në KS të OKB-së

Sot do të mblidhet Këshilli i Sigurimit i OKB-së për të diskutuar lidhur me Afganistanin, pasi talebanët morën pushtetin

Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së do të diskutohet për raportin tremujor të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Mun,  lidhur me zhvillimet e fundit  në Kosovë. Gjatë periudhës raportuese, prej 16 korrikut e deri më 25 tetor të këtij viti, tensionet politike …

Më shumë...

Deklaratë e Partisë Demokratike të Kosovës lidhur me dënimin e Sami Lushtakut

Dega e PDK-së në Skenderaj ka reaguar pas ngjarjeve në seancën e Kuvendit Komunal të Skenderajt

Partia Demokratike e Kosovës, në vazhdimësi, ka besuar se akuza për vrasje me të cilën tash e disa vjet ngarkohet kryetari i komunës së Skenderajt z.Sami Lushtaku është një akuzë e pambështetur. Kjo u konfirmua edhe dje nga vetë gjykata. Partia Demokratike e Kosovës vlerëson se dënimi i tashëm i …

Më shumë...

Limaj: Dënimi i Lushtakut dhe i bashkëluftëtarëve goditje për luftën e UÇK-së

Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka reaguar ndaj dënimit prej shtatë vjetësh për Sami Lushtakun. Limaj në një postim ka shkruar se dënimi i Lushtakut dhe i bashkëluftëtarëve tjerë është lajm i trishtueshëm dhe goditje për luftën e UÇK-së. “Dënimi edhe i Gjeneral Sami Lushtakut sikurse edhe dënimi …

Më shumë...

Danilo Çekarelli, kërkon vazhdimin e paraburgimit edhe për dy muaj për Azem Sylën

Azem Syla

Prokurori i EULEX-it, Danilo Çekarelli, ka kërkuar vazhdimin e paraburgimit për dy muaj për Azem Sylën, Ilaz Sylën dhe Ljubisa Vujovicin, derisa rikthimin e masës së tillë, prokurori e ka kërkuar edhe për Nuhi Ukën dhe  Ramadan Ukën. Ish-kryetarit të Gjykatës Komunale, Nuhi Uka, iu ishte ndërprerë paraburgimi më 25 …

Më shumë...

Ka filluar transmetimin TV-Dielli

Ahmet Qeriqi: Adem Demaçi dhe projekti i tij për TV-Diellin

TV-Dielli, është medium elektronik, që synon të prodhojë një program të veçantë informativ, kulturor, edukativ me përmasa mbarëkombëtare, me sinjal satelitor, që pretendon ta mbulojë hapësirën shqiptare, si dhe mërgatën kudo në botë. Ky medium elektronik  do t’ iu ofrojë bashkëkombësve një program alternativ,  nga programet aktuale dhe mbështetjen kryesore …

Më shumë...

OVL e UÇK-së reagon kundër dënimit me burg të kreut të luftës në Drenicë

OVL e UÇK-së

Në Reagimin e OVL të UÇK-së lidhur me shpalljen  fajtor dhe dënimin e kreut të luftës në Drenicës nga Gjykata e Apelit thuhet se drejtësia ndërkombëtare, përmes mekanizmave të ashtuquajtur të drejtësisë, vazhdimisht ka organizuar komplote kundër luftëtarëve të lirisë. Edhe Gjykata e Apelit, e dëshmoi këtë me vendimin katastrofal …

Më shumë...

Valdete Daka: Komuna e Skenderajt nuk do të mbajë zgjedhje të jashtëzakonshme

Kryetarja e Komisionit Qendror Zgjedhor, Valdete Daka, ka deklaruar se Komuna e Skenderajt nuk do të mbajë  zgjedhje të jashtëzakonshme edhe pse i është konfirmuar dënimi  me burg, ish kryetarit të komunës, Sami Lushtakut. Gjykata e Apelit e shpalli të pafajshëm Lushtakun për veprën penale vrasje, për të cilën ishte …

Më shumë...

Të gjithë komandantët dhe ushtarët e arrestuar të UÇK-së, në Drenicë, u shpallen fajtorë nga Gjykata e Apelit

Sylejman Selimi, Sami Lushtaku dhe Musa Jashari

Avokati, Tomë Gashi, ka bërë të ditur se  me vendimin e Gjykatës së Apelit të gjithë komandantët dhe ushtarët e UÇK-së të Zonës Operative të Drenicës, që ishin dënuar më parë sërish  janë shpallur fajtorë. Komandantit të SHP të UÇK-së, Sylejman Selimi,  dënimi iu ka  përcaktuar në 5 vjet  e …

Më shumë...

Dhembja e tragjedia familjare na bën bashkë në vdekjen e Astrit Deharit, por pa politizim

Veseli

Kryekuvendari, Kadri Veseli, në mbledhjen e kryesisë, ka bërë të ditur se të enjten do të vazhdojë seancën e kaluar me pikat e mbetura të rendit të ditës. Nuk është caktuar ende seanca e re, pasi që dy kolegë të kryesisë nuk kanë marrë pjesë dhe nuk pati kuorum ka …

Më shumë...

Kryetari Thaçi kërkoi thellimin e bashkëpunimit strategjik mes Kosovës e Shqipërisë

Kryetari Thaçi kërkoi thellimin e bashkëpunimit strategjik mes Kosovës e Shqipërisë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka biseduar me kryetaren e Bashkisë së Sarandës, Florjana Koka, ambasadorin e Shqipërisë në Prishtinë, Qemal Minxhozin, si dhe një grup të përfaqësuesve të bizneseve të ndryshme nga Shqipëria.  Thaçi falënderoi kryetaren Koka për mikpritjen e përzemërt dhe tradicionale që Saranda iu ka bërë vizitorëve …

Më shumë...

SHKK: E vërteta për Astrit Deharin do të dalë në raportet zyrtare

SHKK: E vërteta për Astrit Deharin do të dalë në raportet zyrtare

Shërbimi Korrektues i Kosovës thekson se e vërteta do të dali në raportet zyrtare, çdo prejudikim i tyre është i dëmshëm. Deklarimet e avokatit Tomë Gashi se “gardianët e kanë ditur se Dehari ishte i vdekur”, paragjykon të gjeturat dhe raportet që priten të publikohen. Shërbimi Korrektues i Kosovës, ka …

Më shumë...

Ministri i FSK-së priti ambasadoren e Gjermanisë në Kosovë

Ministri i FSK-së priti ambasadoren e Gjermanisë në Kosovë

Ministri i FSK-së, Haki Demolli, priti sot në takim ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në Republikën e Kosovës, znj. Angjelika Viets.  Gjatë takimit, ministri dhe ambasadorja diskutuan për bashkëpunimin e shkëlqyeshëm mes Kosovës dhe Gjermanisë dhe për gatishmërinë që ky bashkëpunim të thellohet në të gjitha sferat e interesit …

Më shumë...

Mary Edith Durham (1863-1944) intelektuale, shkrimtare, mikesha më e merituar e shqiptarëve

Mary Edith Durham (1863-1944) intelektuale, shkrimtare, mikesha më e merituar e shqiptarëve

( Në 72-vjetorin e vdekjes së mikeshës më të madhe e më të dashur të shqiptarëve) Mary Edith Durham (1863-1944) ishte një intelektuale udhëpërshkrues, artiste, shkrimtare nga Britania e Madhe, e cila u bë e famshme për shkrimet e saj antropologjike rreth jetës në trojet shqiptare, në fund të shekullit …

Më shumë...

Policia e Kosovës po mban në stacionin policor në Besianë pesë aktivistë të Vetëvendosjes

Dyshohet se lumi Lepenc i ka bartur trupat e policëve të Kosovës në Maqedoni

Lëvizja Vetëvendosje ka bërë të ditur se Policia e Kosovës po mban në stacionin policor në Besianë pesë aktivistë: Nurije Demaliaj, Nol Nushi, Blerim Maqestena, Abër Sfishta dhe Kreshnik Gega u shoqëruan për në polici pasi kishin afishuar  grafite që kërkojnë drejtësi për aktivistin, Astrit Dehari, që vdiq në Burgun …

Më shumë...

Donald Trump dhe Vladimir Putin kanë biseduar me telefon për marrëdhëniet, Amerikë-Rusi

Donald Trump dhe Vladimir Putin kanë biseduar me telefon për marrëdhëniet, Amerikë-Rusi

Kryetari i zgjedhur i Amerikës, Donald Trump dhe kryetari i Rusisë, Vladimir Putin kanë biseduar më 14 nëntor për marrëdhëniet e vështira dy palëshe ndërmjet vendeve të tyre, në telefonatën e parë që nga zgjedhja e Trump javën e kaluar. Ekipi i Trumpit tha në një kumtesë se Putin i ka telefonuar më heret …

Më shumë...

Frank Shkreli: NATO, Trump dhe marrëdhëniet transatlantike

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Aleanca e Atlantikut Verior, NATO njoftoi të premtën se Sekretari i Përgjithshëm i kësaj organizate, Jens Stoltenberg komunikoi me telefon me Presidentin e zgjedhur amerikan, Donald Trump. Në njoftim thuhet se Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s e uroi Zotin Trump për fitoren dhe se pret me padurim që të punojë …

Më shumë...