Brickos

Ahmet Qeriqi

Hysni Gashi: QEVERIA NË SELEKSIONIMIN E LIDERSHIPIT TË SERBISË NË KOSOVË

Hysni Gashi

Derisa ka filluar fushata e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare ne Serbi po ashtu edhe ne Kosove se fundi gjoja se qeveria e Kosovës e paska ndaluar Vojisllav Sheshelin të mbaj fushatë në Kosove me arsyetimin se Vojsllav Shesheli qenka i padëshirueshëm. Kjo lë të kuptohet se i dëshirueshëm qenka Ivica …

Më shumë...

Ministri i FSK-së, Haki Demolli u takua me Komandantin e KFOR-it, gjeneral Gulielmo Milieta

miglieta

Ministri i ministrisë për Forcën e Sigurisë së Kosovës(MFSK), zotëri Haki Demolli u takua, në bazën e  KFOR-it, me Komandantin e  Kontingjentit ushtarak të KFOR-it, në Kosovë, gjeneral major Gulielmo Luigji Milieta. Gjatë takimit të Ministrit Demolli me gjeneralit Miglieta u bisedua për situatën e sigurisë në vend, procesin e …

Më shumë...

Në Tiranë hapet ekspozita: “Terrori dhe Gjenocidi i Serbisë në Kosovë”

ekspozite

Reporterja dhe luftëtarja e luftës së UÇK-së, publicistja e intelektualja, Fetnete Ramosaj dhe Instituti për Hulumtimin e Krimeve të Luftës, prej sot deri më 18 prill 2016 do të hapë ekspozitën “Terrori dhe Gjenocidi i Serbisë në Kosovë”. Në këtë ekspozitë e cila kohë më parë ishte hapur edhe në …

Më shumë...

Tërnava: Kur Qeveria e Kosovës përkrahte opozitën Siriane kundër regjimit të Asadit, edhe unë e kam ngritur zërin

Haris

Haris Tërnava, djali i Myftiut të Kosovës, Naim Tërnava, ka reaguar kundër shkrimeve të portalit Ekspress, i njohur për qëndrim anti islam  dhe qëndrim përbuzës ndaj familjes së tij. Ai ne reagim, duke iu përgjigjur gënjeshtrave të sajuara nga Ekspressi ka shkruar se kurrë në jetën tij  nuk është vozitur …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Zhvillime që godasin si kambana alarmi për qeveritarët

Jakup Krasniqi

 Dënimi i humanistes beogradase, Natasha Kandiq është një kambanë që duhet të godas fortë në veshët e të gjithë atyre që e përgatiten Raportin e Dick Martit, i cili çoi në Rezolutën e Këshillit të Evropës për “hulumtimin” e trafikimit të organeve të njerëzve dhe krime të luftës nga pjesëtarë …

Më shumë...

Në fillim të javës së ardhshme pritet të kompletohet kabineti qeveritar

Qeveria e Kosovës

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se koalicioni qeveritar PDK-LDK  ka vendosur të plotësojë disa poste qeveritare, me rastin e largimit të Hashim Thaçit nga dy postet e tij. Thuhet se zëvendës-kryeministër i parë do të jetë, ministri aktual i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, ndërsa ministër i Drejtësisë do të jetë Gani …

Më shumë...

Nisma për Kosovën ka mbajtur mbledhjen e Këshillit Kombëtar

Nisma për Kosovën ka mbajtur mbledhjen e Këshillit Kombëtar

Këshilli Kombëtar i Nismës për Kosovën, i dha mbështetje të fuqishme qëndrimeve të kësaj partie lidhur me zhvillimet aktuale poltike ne vend. Nisma për Kosovën do të vazhdojë të kundërshtojë fuqishëm këtë qeveri antikushtetuese, deri në zgjedhjet e jashtëzakonshme. Po ashtu, në këtë mbledhje të Këshillit Kombëtar, u diskutua edhe …

Më shumë...

Inspektorati Policor i Kosovës nënshkruan protokollin për inspektim të përbashkët me Shërbimin për Çështje të Brendshme të Shqipërisë

Inspektorati Policor i Kosovës nënshkruan protokollin për inspektim të përbashkët me Shërbimin për Çështje të Brendshme të Shqipërisë

Inspektorati Policor i Kosovës pritet të nënshkruajë protokollin për inspektim të përbashkët me Shërbimin për Çështje të Brendshme dhe Ankesa të Shqipërisë. Ky nënshkrim i protokollit të inspektimit të përbashkët është vazhdimësi e aktiviteteve në kuadër të Memorandumit të mirëkuptimit për bashkëpunim në fushën e kontrollit të brendshëm dhe mbikëqyrjes …

Më shumë...

Në 17-vjetorit të rënies u përkujtuan 21 dëshmorë të UÇK-së dhe 36 martirë të fshatit Negroc

Në 17-vjetorit të rënies u përkujtuan 21 dëshmorëve të UÇK-së dhe 36 martirë të fshatit Negroc

Në shënim të 17-vjetorit të rënies së 21 dëshmorëve të UÇK-së dhe 36 martirëve të fshatit Negroc, kryetari i Komunës së Drenasit, Nexhat Demaku, nënkryetari Arsim Haxhiu, zëvendësministri i MMPH-së, Ferat Shala dhe deputetja, Ganimete Musliu kanë bërë homazhe te kompleksi memorial “Pëllumbat e Lirisë”, në këtë fshat të Drenicës. …

Më shumë...

Libri, “Shtigjet e përgjakura” i autorit, Ali Daci promovohet edhe në gjuhën boshnjake

Libri, "Shtigjet e përgjakura" i autorit, Ali Daci promovohet edhe në gjuhën boshnjake

Të premten, më 15 prill 2016, në ora 19.00, në Qendrën për Kulturë në Rozhajë, në gjuhën boshnjake përurohet libri i autorët,  Ali Daci,   “Shtigjet e përgjakura” . Me këtë rast për librin e botuar në gjuhën boshnjake  do të flasin: Mr. Mehmet Bardhi, Velia Muriq, avokat, dhe Safet Hadroviq-Vrbiqki, …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli bisedoi me zëvendës-administratoren e USAID-it për Evropë dhe Euroazi, Susan Kosinski Fritz

Kryekuvendari Veseli bisedoi me zëvendës-administratoren e USAID-it për Evropë dhe Euroazi, Susan Kosinski Fritz

Në kuadër të vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe pjesëmarrjes në Konferencën ndërkombëtare parlamentare të shteteve anëtare të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, sot në selinë e USAID-it në Uashington është pritur në një takim të veçantë nga Susan Kosinski Fritz, …

Më shumë...

Thaçi: Do të jem gardian i Kushtetutës

Thaçi: Do të jem gardian i Kushtetutës

Në ceremoninë e organizuar në shënim të 8-vjetorit të miratimit të Kushtetutës së  Kosovës, Kryetari Hashim Thaçi, në deklarimin e tij të parë publik pas marrjes së postit të ri, ka rikonfirmuar se do të jetë gardian i Kushtetutës.  Lufta kundër terrorizmit do të vazhdojë, ndërsa Kodi Penal i Kosovës …

Më shumë...

Në Gjykatën Themelore të Prishtinës deputetët e Vetëvendosjes paraqiten fjalët përfundimtare në rastin e Bekim Haxhiut

Visar Ymeri

Në Gjykatën Themelore të Prishtinës sot kanë paraqitur  fjalët përfundimtare deputetët e Vetëvendosjes, të cilët akuzohen për sulm fizik ndaj kolegut të tyre nga PDK-ja, Bekim Haxhiu. Visar Ymeri ka deklaruar me këtë rast se prokurorja ka shprehur ndjeshmëri përball profilit publik të Haxhiut. Ai duke e quajtur Haxhiun agjent …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës do t’i trajtojë me kujdes rekomandimet e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Avdullah Hoti thotë se formimi i Ushtrisë së Kosovës, do të determinoj paqe dhe siguri në rajon

Ministri i Financave Avdullah Hoti, ka thënë se Qeveria e Kosovës do t’i trajtojë me kujdes rekomandimet e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Programi i Qeverisë së Kosovës me FMN-në, që ka filluar vitin e kaluar, i ka sjellë Kosovës stabilitet ekonomik dhe financiar. “Rritja ekonomike është me trend rritës. Vitin 2015 …

Më shumë...

Avokati Gashi: Boiken Abazi në mënyrë të kundërligjshme është dëbuar nga Kosova

Tomë Gashi

Avokati, Tomë Gashi ka dorëzuar padi kundër vendimit të Komisionit Qeveritar për Ankesa të të Huajve, në lidhje me deportimin e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Boiken Abazi. “Kemi dorëzuar padi që ka të bëjë me Boiken Abazin, i cili në mënyrë të kundërligjshme është dëbuar me dhunë kemi parashtruar ankesë. …

Më shumë...

Mr. Lulzim A. Beqiri: Tatim mbi kuponin fiskal

Mr. Lulzim A. Beqiri

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK), kohë më parë  ka filluar një fushatë vetëdijësuese për kuponin fiskal, në çdo televizion, gazetë, portal, e radio has reklama se me rastin e marrjes së kuponit fiskal ato para shkojnë në rrugë, shkolla, infrastructurë, mirëqenie qytetare dhe me këtë fakt pajtohemi të gjithë. Për …

Më shumë...