Ahmet Qeriqi

CNN: Me zgjedhjen e Trumpit në Shtëpinë e Bardhë, fillon një epoke e re mes Amerikës e Rusisë

Donald Trump

Zgjedhja e Donald Trumpit në postin e kryetarit të ri të Amerikës, përfaqëson një moment historik në marrëdhëniet e turbullta mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, vlerëson CNN. Uashingtoni dhe Moska e shihnin njëri-tjetrin si “kockë në fyt”, për shkak të Sirisë dhe Ukrainës, sanksioneve ekonomike të vëna nga SHBA-të, …

Më shumë...

RKL: Disa reagime të publikuara sot në mediet vendore dhe botërore lidhur me fitoren e Donald Trumpit

Donald Trump: Disa medie në vend janë armike të popullit amerikan

David Remick: Fitorja e republikanit Donald Trump është tragjedi për Amerikën. Davor Gjenero: Trump, ia hap Rusisë dyert e Ballkanit. Jasmin Agiq: Trump, njeriu i cili mund ta shkatërrojë botën. Edi Rama: Trump më ka prekur si shqiptar, qytetar dhe kryeministër me deklaratat e tij për Kosovën, myslimanët dhe emigrantët. …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli ka uruar fitoren z. Donald Trump

Kryekuvendari, Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka uruar zgjedhjen e z. Donald Trump president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. “Me rastin e përfundimit të zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dëshiroj të përgëzoj presidentin e zgjedhur, Z. Donald Trump për fitoren e arritur dhe i uroj sa …

Më shumë...

Fitorja në zgjedhjet presidenciale e kandidatit republikan, Donald Trump, ka shkaktuar tronditje në Kaliforni

Fitorja në zgjedhjet presidenciale e kandidatit republikan, Donald Trump, ka shkaktuar tronditje në Kaliforni

Fitorja në zgjedhjet presidenciale amerikane e kandidatit republikan, Donald Trump, ka shkaktuar një tronditje të madhe veçanërisht në shtetet e konsideruara bastione të demokratëve. Banorët e Kalifornisë, shteti që dërgon më shumë delegatë në Uashington, kanë filluar në medien sociale një fushatë për shkëputjen e tyre nga SHBA-ja. Në fushatën …

Më shumë...

Edi Rama: Deklaratat e mia kundër Trumpit më kanë prekur si shqiptar, qytetar dhe kryeministër

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama iu ka përgjigjur të gjithë atyre që i përmendën deklaratat kundër kryetarit të ri të Amerikës, Donald Trump. Derisa kishte dalë në një konferencë me ambasadoren e BE-së Romana Vlahutin, për të marrë një lajm të mirë, dorëzimin e progres-raportit të KE, Rama e cilësoi …

Më shumë...

David Remick: Fitorja e republikanit Donald Trump është tragjedi për Amerikën

Trump

Në një koment të publikuar  pas fitores së Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale në SHBA, redaktori i të përditshmes prestigjioze  amerikane “The New York Times”, zotëri David Remick, shkruan se fitorja e republikanit, Trump është tragjedi për Amerikën, e cila do t’ia japë lamtumirën një presidenti të integritetit, dinjitetit dhe …

Më shumë...

Hashim Thaçi pranon se BE-ja vazhdon ta trajtojë Kosovën në mënyrë të barabartë me shtetet e tjera

Hashim Thaçi

Kryetari Hashim Thaçi duke  komentuar Raportin e Komisionit Evropian për Kosovën shkruan se me të drejtë theksohet rëndësia e avancimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe BE-së, me hyrjen në fuqi të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit. Por, siç ishte pritur, fokusi i raportit edhe këtë radhë është tek ngecjet dhe kritikat e …

Më shumë...

Natalia Apostolova i dorëzoi kryekuvendarit Veseli Raportin e KE-së për Kosovën për vitin 2016

Natalia Apostolova i dorëzoi kryekuvendarit Veseli Raportin e KE-së për Kosovën për vitin 2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim shefen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, përfaqësuesen e Posaçme, Nataliya Apostolova, nga e cila pranoi Raportin e Komisionit Evropian për Kosovën për vitin 2016. Duke e falënderuar atë për raportin, kryekuvendari Veseli vlerësoi se progresi të cilin …

Më shumë...

Johannes Hahn: Serbia ka bërë përparim të madh në integrimet europiane, duke hapur katër kapituj

Komisari i BE-së për zgjerim, Hahn legjitimon zgjedhjet e 18 qershorit dhe kërkon nga PD-ja të mos i pengojë ato

Komisari Europian për Politikë Fqinjësore dhe Negociata për Zgjerim të Bashkimit Europian, Johannes Hahn deklaroi se Serbia ka bërë përparim të madh në integrimet europiane, duke hapur katër kapituj, por suksesi në rrugën e saj drejt Bashkimit Europian varet nga normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën dhe nga reformat në fushën …

Më shumë...

Naim Bazaj do të garojë për pozitën e kryetarit të komunës së Drenasit

Naim Bazaj do të garojë për pozitën e kryetarit të komunës së Drenasit

Kryesuesi i Kuvendit Komunal në Drenas, Naim Bazaj, do të garojë për pozitën e kryetarit të kësaj komune, si kandidat i pavarur, meqë PDK-ja ka emëruar për kandidat Ramiz Lladrovcin.  Burime të KosovaPress-it kanë treguar  se Naim Bazaj tashmë është në nisur për në zyrat e Komisionit Qendror Zgjedhor, për …

Më shumë...

Më shumë se një miliardë euro në vit i fiton Serbia nga mallrat që ia shet Kosovës dhe Shqipërisë

EURO

Kryetari i Aleancës së  Bizneseve të Kosovës Agim Shahini , ka kërkuar nga qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë  të konsumojnë prodhime vendore, ku pos rritjes së prodhimtarisë, kjo ndikon edhe në zhvillimin e vendit në të gjitha fushat. Gjendja ekonomike në Kosovë sivjet nuk është e mirë dhe duhet që …

Më shumë...

Edi Rama, ngushëllon Hillary Clintonin, uron Trumpin

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka ngushëlluar kandidaten demokrate, Hillary Clinton për  humbjen e zgjedhjeve presidenciale në Amerikë, derisa i ka uruar sukses kryetarit të ardhshëm republikanit, Donald Trump. “Populli amerikan beri sot zgjedhjen e tij. Një mike e madhe e Shqipërisë, Kosovës dhe gjithë shqiptareve, Hillary Clinton, nuk i’a …

Më shumë...

Hashim Thaçi, uroi Donald Trumpin për fitoren në zgjedhjet presidenciale

Hashim Thaçit i jep një goditje për Asociacionin, Këshilli i Ministrave të BE’së

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka uruar kandidatin republikan, Donald Trump për fitoren në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Thaçi në një postim ka shkruar se miqësia mes dy vendeve është bazë e thellimit të bashkëpunimit dypalësh. “Duke qenë i vetëdijshëm për rolin udhëheqës të  Amerikës në …

Më shumë...

Haradinaj: Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të jenë partner strategjik i shtetit të Kosovës

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj e ka uruar për fitoren kryetarin e ri të Amerikës, republikanin, Donald Trump. Duke uruar popullin amerikan për zgjedhjen e presidentit të ri, Haradinaj ka shtuar se beson se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të jenë partner strategjik i shtetit të Kosovës. …

Më shumë...

RKL: Astriti, jetoi jetën e tij të shkurtë, në rrugëtimin tonë të gjatë, pafund të historisë…

RKL

Më 8 nëntor, në muajin e lavdishëm  historisë kombëtare, në tokën e rimë  me gjak e lot të Kosovës, dheu i shkriftë i trojeve tona pranoi  në gjirin e vet të  riun 26-vjeçar, Astrit Dehari, djalin e profesorit dhe veprimtarit të njohur, Avni Dehari, birin e çmuar të nënë Xhemiles, …

Më shumë...

Prof.h.c Max Brym: Në Kosovë qeveritarët milionerë i hedhin në burg njerëzit si Astrit Dehari

Prof.h.c Max Brym

Ende nuk mund të besoj se shoku im, Astrit Dehari nuk është më gjallë. Qysh nga e shtuna në mbrëmje, kur lexova lajmin nga mediet e vendit rreth vdekjes së tij, zemra ime për pak sa nuk ndaloi se rrahuri. Edhe në moshën 59 vjeçare, qenka e mundshme që njeriu …

Më shumë...