leoni

Ahmet Qeriqi

NATO-ja premton fuqizimin e raporteve me Kosovën

Samiti i NATO-s, Varshavë

Kryetarët e Shteteve dhe të Qeverive anëtare të Aleancës Veriatlantike, në Samitin e Varshavës kanë bërë të ditur se deri në takimin në nivel ministrash të dhjetorit do të vendosin për fuqizimin e raporteve me Kosovën. Ky qëndrim është bërë i ditur në komunikatën zyrtare të lëshuar pas takimit të …

Më shumë...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka dënuar ashpër përpjekjet për grusht shtet në Turqi

LDK: Kancelarja Merkel po përcjell me brengosje të madhe debatin rreth ndryshimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka dënuar ashpër grusht shtetin në Turqi, duke thënë se Berlini qëndron prapa atyre që mbrojnë demokracinë dhe sundimin e ligjit. “Është tragjike që shumë njerëz kanë vdekur gjatë  grusht shtetit”, ka thënë Merkel. “Gjakderdhja në Turqi duhet të ndalet”. Merkel ka thënë se është e …

Më shumë...

OKB-ja përkrah Turqinë dhe institucionet demokratike në vend

Sot do të mblidhet Këshilli i Sigurimit i OKB-së për të diskutuar lidhur me Afganistanin, pasi talebanët morën pushtetin

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-Mun ka bërë thirrje për qetësim të situatës në Turqi. Zëdhënësi i OKB-së, Farhan Hak ka thëne se sekretari i përgjithshëm është duke ndjekur vazhdimisht zhvillimet në Turqi.“Kombet e Bashkuara janë duke kërkuar zgjidhje për këtë situatë, por tani për tani u …

Më shumë...

Ivanov: Turqia është mbështetës i madh si dhe partner strategjik i Republikës së Maqedonisë

George Ivanov

Kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov me vëmendje të posaçme ka ndjekur ngjarjet dhe zhvillimet e fundit në shtetin mik të Turqisë. Përmes një deklarate ai u shpreh se Maqedonia mbështet qeverinë e zgjedhur demokratike të Turqisë. “Republika e Turqisë, si anëtare e NATO-s si dhe një vend shumë i rëndësishëm …

Më shumë...

Destabilizimi i Turqisë, ndikon në stabilitetin e Kosovës, Shqipërisë dhe disa shteteve të Ballkanit

Grusht shteti në Turqi

Destabilizimi i Turqisë, në krizën më të madhe të botës pas Luftës së Dytë botërore, është përpjekje për ta paralizuar shtetin më të fortë mysliman në botë. Se kush dhe sa përfiton nga kjo përpjekje, kjo ka anët e njohura dhe të panjohura, por për ne shqiptarët në Ballkan, në …

Më shumë...

Umit Dundar: Falë bashkëpunimit të popullit me ushtrinë gjendja është stabilizuar

Umit Dunadar: Falë bashkëpunimit të popullit me ushtrinë gjendja është stabilizuar

Ushtruesi i detyrës i Komandantit të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Turqisë, Umit Dundar, në një konferencë për gazetarë, në Ankara,  ka bërë të ditur se deri tani dihet se janë vrarë 104 persona që kanë bërë përpjekje për grusht shtet, ndërsa gjatë përleshjeve janë vrarë edhe shumë qytetarë …

Më shumë...

Tetë ushtarakë turq kërkojnë azil politik në Greqi

Tetë ushtarakë turq kërkojnë azil politik në Greqi

Një helikopter turk i tipit “Black Hawk” pasi ka hyrë në zonën ajrore të Greqisë ka kërkuar leje për ulje dhe është ulur i shoqëruar nga avionë ushtarakë grekë F-16 në qytetin e Aleksandrupolit në lindje të vendit, pranë kufirit greko-turk. Në bordin e tij ndodheshin tetë persona, prej të …

Më shumë...

Binali Jildirim zotohet se askush nuk e mund ta thyejë Turqinë

Binali Jildirim zotohet se askush nuk e mund ta thyejë Turqinë

Kryeministri i Turqisë, Binali Jildirim duke folur për situatën në të cilën po kalon Turqia dhe populli i saj, ka deklaruar se askush nuk e mund ta thyejë Turqinë. Ne treguam se kemi mjaft përvojë për t i ruajtur institucionet demokratike dhe po ashtu jemi të bindur se demokracia është …

Më shumë...

Zhvillimet e fundit në Turqi pas përpjekjeve për grusht shtet

Zhvillimet e fundit në Turqi pas përpjekjeve për grusht shtet

Në Turqi kanë vazhduar operacionet e sigurisë, pas përpjekjes për grusht shtet ushtarak të dështuar, me ç’rast janë vrarë qindra dhe plagosur më se një mijë të tjerë. Edhe pse situata duket se është stabilizuar, kryetari i Turiqisë Rexhep Tajip Erdogan ka postuar një mesazh në rrjetin Twitter, ku kërkon …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Vullneti i qytetarëve turq ishte më i fuqishëm se tanket në rrugët e Stambollit

Erdogan Thaci

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi me vëmendje ka përcjellë zhvillimet e së premtes mbrëma në Turqi, kur një fraksion ushtarak ka bërë përpjekje të bënte grusht shtet. Ai ka theksuar se vullneti i qytetarëve ishte më i fuqishëm se tanket dhe se kjo gjë tregon se demokracia nuk sfidohet dot. …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli përgëzon Kuvendin e Madh turk për kthimin e rendit dhe ligjit në Turqi

Kryekuvendari, Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka shprehur shqetësimin e tij të thellë për ngjarjet në Turqi, ku dhjetëra qytetarë mbetën të vdekur dhe të plagosur. Ai ka përshëndetur qëndrimin unik të pozitës dhe opozitës në Ankara përkitazi me ngjarjet.  “Përgëzojmë Kuvendin e Madh popullor dhe institucionet e …

Më shumë...

Kryetarët e shteteve të botës përkrahin Erdoganin dhe demokracinë në Turqi

B. Obama: Historia do ta mbajë në mend sulmin në Kongres si një “një moment të çnderimit e turpit të madh për kombin”

Shtëpia e Bardhë bëri me dije se kryetari amerikan, Barack Obama dhe Sekretari i Shtetit John Kerry janë të një mendje, se palët në Turqi duhet të mbështesin qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike. Amerika ndjek me shqetësimin më të madh ngjarjet në Turqi”, ishte deklarata e Kerrit. Ministri i …

Më shumë...

Kryeministri Edi Rama, u shpreh i lumtur për stabilitetin pas dështimit të grusht shtetit në Turqi

Kryeministri Edi Rama, u shpreh i lumtur për stabilitetin pas dështimit të grusht shtetit në Turqi

Pas dështimit të grusht shtetit  në Turqi  edhe kryeministri i Shqipërisë ka  mbështetur kthimin e gjendjes kushtetuese në këtë shtet mik. Rama është shprehur i  lumtur për popullin vëlla të Turqisë dhe mikun e çmuar,  kryetarin, Erdogan për daljen me sukses të plotë nga një natë tejet e vështirë.

Më shumë...

Në Turqi u bë përpjekje për një grusht shteti kundër një qeverie të zgjedhur nga populli

Në Turqi u bë përpjekje për një grusht shteti kundër një qeverie të zgjedhur nga populli

Pas përpjekjeve për grusht shtet në Turqi gjatë natës mes të premtes dhe të shtunës në me një deklaratë për medie të Ambasadës së  Turqisë në Prishtinë, thuhet: Ngjarjet në Turqi janë përpjekje për një grusht shteti kundër një qeverie të zgjedhur. Me një unitet dhe solidaritet populli ynë është …

Më shumë...

Zyra e Auditorit të Përgjithshëm, ka gjetur shkelje të mëdha për mënyrën e ndarjes së mjeteve për skemat pensionale

Pensionistët

Menaxhimi i skemave pensionale vazhdon të mbetet sfidë për Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale. Ministria gjatë vitit të kaluar ka arritur marrëveshje me disa institucione për shkëmbim informatash rreth përfituesve të skemave sociale dhe atyre pensionale, megjithatë Zyra e Auditorit të Përgjithshëm, ka gjetur shkelje të mëdha për mënyrën …

Më shumë...