Ahmet Qeriqi

Komisioni amerikan dhe BE-ja: Të papranueshme dy kërkesat e kryetarit të PD-së, Lulzim Basha

Lulzim Basha, më në fund ka pranuar t’i “dorëzohet” Prokurorisë së Tiranës

Kryetarët e tri partive politike vendosën të rinisnin negociatat mes ekspertëve për të gjetur një marrëveshje për reformën në drejtësi, por këto negociata po bëhen pa praninë e ekspertëve ndërkombëtarë. Top Channel ka mësuar se, përfaqësuesit e Komisionit amerikan të Drejtësisë dhe Bashkimit Europian nuk do të rikthehen më në …

Më shumë...

Prokuroria në Ankara, duke analizuar telefonat mobilë i ka deshifruar bisedat e koordinatorëve të puçit ushtarak

Prokuroria në Ankara, duke analizuar telefonat mobilë i ka deshifruar bisedat e koordinatorëve të puçit ushtarak

Oficerët turq,  itharë të organizatës FETO/PDY, gjatë përpjekjeve për grusht shtet të premten e kaluar, i kanë koordinuar veprimet përmes aplikacionit mobil, WhatsApp. Prokuroria në Ankara, duke analizuar telefonat mobilë i ka deshifruar bisedat e koordinatorëve të puçit ushtarak, ka bërë të ditur Agjencia “Anadolu” e Turqisë.  Bisedat të cilat …

Më shumë...

Binali Jëldirim: I kemi dërguar Uashingtonit në mënyrë zyrtare kërkesën për ekstradimin e Gylenit

Binali Yildirim

Kryeministri i Turqisë, Binali Jëldirim ka deklaruar se Qeveria e tij, në mënyrë zyrtare i ka dërguar Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kërkesën për ekstradimin e kryetarit të organizatës FETO/PDY, Fethullah Gylen, duke i dërguar edhe materialin e dokumentuar, të cilin e ka kërkuar Uashingtoni.  “Kryetari ynë, Rexhep Tajip Erdogan …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Përse Nasho Jorgaqi konteston poezinë e Nolit, “Merr e zgjidh”?

Studiuesi i mirënjohur i letërsisë shqipe, shkrimtari dhe publicisti ndër më të dalluarit, Nasho Jorgaqi, njëri ndër njohësit më të mirë të jetës dhe veprës së Fan Nolit, në një shkrim të tij mohon që poezinë: “Merr e zgjidh” ta ketë shkruar, Noli i madh. Në arsyetimin e tij, Jorgaqi …

Më shumë...

Gjatë ofensivës së koalicionit kundër ISIS-it, në Manbij të Sirisë, janë vrarë 29 fëmijë dhe 16 gra

Burimet e Al-Xhazirës bëjnë të ditur se në sulmet ajrore të Koalicionit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, mbi bazat e ISIS-it, në Siri janë vrarë 21 civilë në mesin e tyre gra dhe fëmijë. Në qytetin Manbij dje janë vrarë 15 pjesëtarë të popullatës civile, në mesin e tyre …

Më shumë...

Skënder Hyseni jep bilancin e rrjedhës së “terrorizmit islam” në Kosovë

Skënder Hyseni: Dialogu me Serbinë duhet të marrë një dinamikë të re dhe duhet të kulmojë me njohje reciproke

Ministri Hyseni, raportoi për bilancin zyrtar të “terrorizmit islam” në vend: Nga 2 milionë banorë sa ka Kosova,  në Siri dhe në Irak janë 70 luftëtarë, 30 femra 27 fëmijë. 57 shtetas të Kosovës janë shpallur të vdekur, 200 kallëzime penale, 24 të dënuar. Ky është bilansi spektakolar, zyrtar, i …

Më shumë...

Lu: Rama u dorëzua, dha atë që donte Basha

Donald Lu

Ambasadori amerikan në Tiranë,  Donald Lu ka zhvilluar paraditen e sotme një takim me qytetarë të Tiranës, të cilët i kanë shprehur atij dëshirën për miratimin e reformës në drejtësi, me argumentin se politika nuk mund t’i mbajë peng ata. Lu ka bërë me dije se, dje, pas takimit të …

Më shumë...

Komisioni i Jashtëm në PE po diskuton për procesin e “Reformës në drejtësi”

Komisioni i Jashtëm në Parlamentin Europian po diskuton këtë të martë procesin e reformës në drejtësi në Shqipëri. Në fjalën e tij, komisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn ka parashtruar edhe një alternativë në rastin se më 21 korrik reforma nuk votohet në Parlament. “Nëse vendimi nuk merret më 21 korrik …

Më shumë...

Ermir Gjinishi: Anti vetingistёt dhe gylenistёt, strukturat paralele tё shtetit në Shqipëri

Ermir Gjinishi: Anti vetingistёt dhe gylenistёt, strukturat paralele tё shtetit në Shqipëri

Qё nё kёtё vend me afro 25 vite demokraci shumё gjёra as qё nuk i afrohen demokracive, kjo fatkeqёsisht nuk ёshtё ndonjё surprizё e madhe, sepse ata qё e quanin botёn e lirё kapitalizёm gjakatar, shtypёs e barbarё, i zgjodhёn tё jenё nё krye tё demokracisё, jo pёr tё lёpirё …

Më shumë...

Ramush Haradinaj, optimist për zgjedhje parlamentare gjatë këtij viti

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, mbetet optimist se këtë vit do të ketë zgjedhje parlamentare. Në intervistën për  “Zërin” ai kundërshton kategorikisht mundësinë që të jetë takuar me Kadri Veselin për t’i koordinuar veprimet e mundshme të koalicionit paszgjedhor. Haradinaj mbetet ende i vendosur që tryeza e 3 gushtit do …

Më shumë...

Arian Galdini: Thirrjet për grusht shtet në një vend të huaj, janë thirrje që duhet të dënohen

Arian Galdini: Thirrjet për grusht shtet në një vend të huaj, janë thirrje që duhet të dënohen

Kryetari i partisë LDE që vepron në Republikën e Shqipërisë, Arian Galdini në një prononcim për portalin “TetovaSot” vlerëson se shqiptarët që luftojnë në vende të huaja, ose që nxisin njerëz për të marrë pjesë në grusht shtete të huaja janë shqiptarë të këqij ose anti shqiptarë. Grusht shteti i dështuar …

Më shumë...

Çka shënon 31dhjetori i vitit 1988, sipas Facebook-ut të kryeministrit, Isa Mustafa

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka deklaruar se të gjithë ata që po flasin për kufirin, paskan nevojë t’i lexojnë dokumentet themelore të shpalljes së pavarësisë. Ai ka cituar disa pika të “Deklaratës së Pavarësisë” në lidhje me këtë çështje. Është shumë e qartë se pavarësia nuk është shpallur në …

Më shumë...

18-vjetori i Betejës së Rahavecit, i rënies së 24 dëshmorëve e më shumë se 100 martirëve

18-vjetori i Betejës së Rahavecit i rënies së 24 dëshmorëve e më shumë se 100 martirëve

Njëra ndër betejat e para frontale të ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kundër forcave policore e ushtarake serbe,  ka qenë Beteja e Rahovecit, e zhvilluar prej 19 deri më 24 korrik të vitit 1998.  Sulmi i koordinuar i njësiteve të UÇK-së të Anadrinit e Llapushës, i ndihmuar edhe nga luftëtarë të …

Më shumë...

Rama: “Reforma për Drejtësi” mund të jetë edhe momenti dramatik për një ndarje të re

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në fjalimin e paralajmëruar lidhur me takimin e mbajtur më herët me kreun e Kuvendit dhe atë të opozitës për reformën në drejtësi, ka paralajmëruar se ky proces mund të shënojë një “ndarje të re dramatike” për vendin. Ai ka deklaruar se, reforma në drejtësi …

Më shumë...

Erdoganin e mbështesin kancelarja gjermane, Merkel dhe sekretari i NATO-s, Stoltenberg

Erdoganin e mbështesin kancelarja gjermane, Merkel dhe sekretari i NATO-s, Stoltenberg

Anadolu Agency ka bërë të ditur se kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka zhvilluar një bisedë telefonike me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel dhe Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Telefonata thuhet se është fokusuar tek tentativa e organizatës terroriste FETÖ për grusht shteti më 15 korrik. Burimet …

Më shumë...

Çaushi: Gjuriqi hyn në Kosovë pa leje të Qeverisë, aktivistes, Dejona Mihalit, i ndalohet hyrja në Kosovë

Driton Çaushi

Driton Çaushi i Vetëvendosjes, ka bërë një analogji mes ndalesës që autoritetet kosovare i bënë aktivistes nga Shqipëria të kësaj partie, Dejona Mihali dhe shpërfilljen që të njëjtave ua bën Marko Gjuriq, drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën. “Dejona Mihalit, aktiviste e Lëvizjes Vetëvendosje nga Shqipëria, sot i është …

Më shumë...