Ahmet Qeriqi

Sherif Krasniqi: Është e pa kuptim mbajtja në burg e Komandantit të UÇK-së, Azem Syla-DAJA

Azem Syla

Është e pakuptueshme për mua, si luftëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, burgosja e ish-Komandantit të Përgjithshëm të UÇK-së, Azem Syla, i cili me besnikëri, trimëri dhe patriotizëm të lartë, drejtoi luftën historike për të çliruar vendin nga robëria shekullore e pushtuesit serb. Si komandant i përgjithshëm, Azem Syla diti …

Më shumë...

Agim Sylejmani: Derisa ne merremi me problemet e Turqisë, qeveria e korruptuar po i jep toka Malit të Zi

Agim Sylejmani

Sot ngado të kthesh kokën do shohësh gazeta që shkruajnë me tituj bombastikë për ngjarjet në Turqi. Lësho cilindo kanal televiziv në gjuhën shqipe, atë punë bëjnë, merren vetëm me problemin e Turqisë. Futem në portale në gjuhën shqipe, po e njëjta gjë. Shfletoj rrjetet sociale në gjuhën shqipe dhe …

Më shumë...

Ka përfunduar takimi mes ambasadorëve: Donald Lu, Romana Vlahutin dhe kryetarit të PD-së, Lulzim Basha

Ka përfunduar takimi mes ambasadorëve: Donald Lu, Romana Vlahutin dhe kryetarit të PD-së, Lulzim Basha

Ka përfunduar takimi në Kryesinë e Kuvendit të Shqipërisë, mes ambasadorëve Donald Lu dhe Romana Vlahutin dhe kryetarit të PD, Lulzim Basha, për sqarimin e detajeve të draftit të reformës në drejtësi. Në përfundim të tij, Basha është larguar nga selia e Kryesisë në heshtje, duke mos bërë asnjë prononcim …

Më shumë...

Pjesëtarë të FSK-së, kryen me sukses Kursin Bazik për Parashutizëm Luftarak në Republikën e Kroacisë

Në bazë të Memorandumit të Bashkëpunimit në mes të Ministrisë së FSK-së dhe Ministrisë së Mbrojtjes të Kroacisë, një ekip oficerësh dhe ushtarësh të FSK-së, prej 6 vetash, për dy javë (25 qershor-08 korrik 2016) kanë kryer trajnimin Bazik për Parashutizëm Luftarak në Republikën e Kroacisë, gjegjësisht në Akademinë Ushtarake …

Më shumë...

Rexhep Selimi: Përkulja e Hashim Thaçit para mbishkrimit ku shqiptarët cilësohen terroristë, është e pafalshme

Rexhep Selimi

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi ka reaguar ndaj vizitës së djeshme të kryetarit të Kosovës Hashim Thaçi në fshatin Grackë të Lipjanit me ç’rast u përkul te pllaka përkujtimore për 14 serbë e vrarë në këtë fshat në korrikun e vitit 1999. Deputeti Selimi ka shkruar me këtë rast se …

Më shumë...

Veseli: Propozimet e mërgimtarëve do të jenë pjesë e politikës shtetërore

Kadri Veseli

Nëpërmjet një postimi në adresën elektronike facebook, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka falënderuar të gjithë mërgimtarët që kanë vizituar dhe po vizitojnë institucionin që drejton. Ai në mes tjerash ka shkruar se mërgimtarët jetojnë me ne, me të arriturat tona, vështirësitë dhe sakrificat tona, jetojnë me shpirt …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës e pranon pa dashje që nuk ka autoritet në pjesën veriore të Kosovës

Hikmete Bajrami

Qeveria e Kosovës e ka pranuar pa dashje që nuk ka autoritet në pjesën veriore të Kosovës dhe se nuk ka të dhëna se cila është vlera e investimeve që po bënë Serbia në atë pjesë të vendit tonë. Nga një intervistë e dhënë për Radion Evropa e Lirë nga …

Më shumë...

Thaçi: Dështimi i Demarkacionit rrezikon liberalizimin dhe të ardhmen evropiane të Kosovës

Hashim Thaci

Kryetari Thaçi, konsideron se dështimi i demarkacionit me Malin e Zi rrezikon liberalizimin dhe të ardhmen evropiane të Kosovës. Ai i ka deklaruar Radios Evropa e Lirë se ratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi nënkupton konsolidim dhe forcim të mëtutjeshëm të shtetit tonë, por edhe perspektivë të sigurt euro-atlantike. …

Më shumë...

Konjufca: Opozita vazhdon ta kundërshtojnë themelimin e asociacionit të komunave serbe

Ministri i Jashtëm, Glauk Konjufca kërkon që të shtyhet për vitin e ardhshëm aplikimi për anëtarësimin e Kosovës në Interpol

Shefi i grupit parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka deklaruar se partitë opozitare do të vazhdojnë edhe më tutje ta kundërshtojnë themelimin e asociacionit të komunave serbe. Ai i ka deklaruar gazetës Epoka e Re se organizimi i opozitës për ta kundërshtuar këtë asociacion dhe vendimi i Gjykatës Kushtetuese …

Më shumë...

Sot mbahet tryezë për të diskutuar për demarkacionin me Malin e Zi

Lista Serbe tregohet shpërfillëse ndaj çështjes së demarkacionit

 Sot mbahet një tryezë për të diskutuar për demarkacionin me Malin e Zi. Në këtë tryezë pritet të marrin pjesë përfaqësues të koalicionit qeveritarë dhe subjekteve opozitare pritet t’i ballafaqojnë argumentet dhe kundër-argumentet lidhur me demarkacionin. Tryeza është organizuar nga Shoqata e Malazezëve të Kosovës, me përkrahje të Friedrich Ebert …

Më shumë...

Basha dhe PD-ja prishin marrëveshjen për Reformën në Drejtësi

Salih Berisha dhe Lulzim Basha

Mbrëmë PD-ja ka rrëzuar marrëveshjen e arritur me ndërmjetësimin e komisionerit të Zgjerimit, Johanes Hahn për draftin final të ndryshimeve kushtetuese të Reformës në Drejtësi. Partia Demokratike kërkoi të rinegociohej për Këshillin e Prokurorisë dhe Këshillin e Lartë të Gjyqësorit, gjë që nuk u pranua nga Partia Socialiste. Ndërkohë gjatë …

Më shumë...

Ambasada amerikane në Tiranë ka reaguar kundër shkeljes së marrëveshjes për reformën nga PD-ja

Ambasadori Lu përshëndet miratimin e Reformës për Drejtësi

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, ka reaguar për shkeljen e marrëveshjes për reformën nga kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Ambasadori Lu  është e zhgënjyer dhe vëren se pas deklarimit të një marrëveshjeje midis qeverisë dhe opozitës, kreu i opozitës, z. Basha ka paraqitur një kërkesë të re …

Më shumë...

Thaçi shpreh dhembje e keqardhje për 14 serbët e Grackës së Lypjanit të vrarë 17 vjet më parë, në rrethana ende misterioze

Thaçi shpreh dhembje e keqardhje për 14 serbët e Grackës së Lypjanit të vrarë 17 vjet më parë, në rrethana ende misterioze

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka vendosur kurora lulesh te Pllaka e 14 serbëve të vrarë 17 vjet më parë, në fshatin Grackë të Lypjanit. Ai veprën e ka quajtur  akt kriminal, veprim jo vetëm kundër viktimave,  që sopas tij kishin qenë  duke punuar në arë, por edhe akt kundër …

Më shumë...

Isa Mustafa: Demarkacioni me Malin e Zi dhe pavarësia e Kosovës nuk ndyshojnë

Isa Mustafa

Kryeministri Mustafa ka deklaruar se nuk ka hapësirë për një marrëveshje të re për demarkacionin, ashtu sikur  nuk ka as hapësirë për shpallje të re të Pavarësisë së Kosovës. Ai ka thënë se në tryezën e 3 gushtit për demarkacionin do të ofrohen mendime nga fusha të ndryshme profesionale, politike …

Më shumë...

Pozita dhe opozita në Shqipëri kanë mbyllur me sukses negociatat lidhur me “Reformën në drejtësi”

Pozita dhe opozita në Shqipëri kanë mbyllur me sukses negociatat lidhur me “Reformën në drejtësi”

Pozita dhe opozita në Shqipëri, pas shumë mosmarrëveshjeve e qëndrimeve të kundërta, kanë rënë dakord dhe kanë mbyllur me sukses negociatat e stërzgjatura lidhur me “Reformën në drejtësi”. Konsensusi është arritur në bazë të një formulimi të Komisionerit Johannes Hahn, i cili ka dhënë edhe formulimin përfundimtar të arritjes së …

Më shumë...

Prof Miller: Kosova juridikisht ka të drejtë të vendoset në listën e OKB-së si shtet sovran

Këshilli i Sigurimit

Anëtarët e Komisionit për Punë të Jashtme kanë zhvilluar një takim me Dekanin, Prof. Dr. Adrien Wing dhe ligjëruesin Prof. Nathan Miller nga Universiteti i Iowas. Në këtë takim anëtarët e Komisionit parlamentar kanë kërkuar nga profesorët që Kosova të merr asistenca nga ky universitet. Prof Miller, në adresimin e …

Më shumë...