Ahmet Qeriqi

Rexhep Tajip Erdogan shpreson për marrëdhënie më të mira me Donald Trumpin

Erdogan

Kryetari i Rusisë, Rexhep Tajip Erdogan rreshtohet në krahun e liderëve botërorë që shpresojnë në ngrohjen e marrëdhënieve të vendeve të tyre me Amerikën pasi në krye të Shtëpisë së Bardhë të vendoset Donald Trump. Fitorja e miliarderit në zgjedhjet e 8 nëntorit krijoi shumë pakënaqësi në Shtetet e Bashkuara …

Më shumë...

Faik Miftari: Projektligji për lirinë fetare i cili do të sjell përçarje fetare

Faik Miftari

Në Republikën e Kosovës për momentin në fuqi është Ligji Nr. 02/L-32 për lirinë fetare në Kosovë i aprovuar qysh në vitin 2006 nga Kuvendi i Kosovës. Ligji për lirinë fetare në Kosovë është në formë të përgjithësuar, ka zbrastësira, është jo i plotë, pasi që më tepër trajton lirinë …

Më shumë...

Skënder Kapiti: Në Kosovë si në Shqipëri sundon elita politike e korrupsionit

Skënder S. Kapiti

Është e pabesueshme që Shqipëia mbeti prej 25 vitesh vëndi më i prapambetur në Europë civilizisht dhe demokratikisht  në rrugën e progresit, mirëqënies dhe të integrimit, pa ndërtuar akoma një shtet ligjor dhe me standarte moderne shtetformuese, pavarësisht se i ka të gjitha mundësitë dhe kapacitetet njerëzore, intelektuale, ekonomike, gjeostrategjike …

Më shumë...

Sot shqiptarët në Maqedoni shënojnë 22 Nëntorin – Ditën e Alfabetit Shqip

ABC

Pavarësisht mos unifikimit të një date zyrtare për të gjithë shqiptarët, sot në Maqedoni shqiptarët shënojnë 22 Nëntorin – Ditën e Alfabetit Shqip, i cili u unifikua 108 vjet më parë në Kongresin e Manastirit. Kjo festë është paralajmëruar të jetë tradicionale dhe sa më shumë të marrë jehonë në …

Më shumë...

Isa Xhemajlaj takon qytetarët dhe bizneset në Drenas

Isa Xhemajlaj takon qytetarët dhe bizneset në Drenas

Kandidati për kryetar të komunës së Drenasit, nga radhët e NISMA për Kosovën, Isa Xhemajlaj, ka vazhduar të takohet me shumë qytetarë të komunës së Drenasit dhe me bizneset në këtë komunë. Në mbështetje të Isa Xhemajlajt nëpër këto takime kanë qenë edhe kryetari i Këshillit Kombëtar, Jakup Krasniqi dhe …

Më shumë...

Ministria e Infrastrukturës do të realizojë katër projekte rrugore përmes kredisë nga BERZH-i

Ministria e Infrastruktures

Me qëllim të përmirësimit të infrastrukturës rrugore, Ministria e Infrastrukturës do të financojë katër projekte të rëndësishme rrugore përmes një kredie të marrë nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim. Të katër projektet do të realizohen me standarde të larta, ndërsa ruajtja e brezit rrugor dhe brezit mbrojtës rrugor të …

Më shumë...

Dega e Rinisë Demokratike të Kosovës në Pejë propozon 21 Nëntorin ditë të Alfabetit

Dega e Rinisë Demokratike të Kosovës në Pejë propozon 21 Nëntorin ditë të Alfabetit

Në një njoftim për medie Dega e Rinisë Demokratike të Kosovës në Pejë  thekson se sata 20 nëntor është Dita e Alfabetit. Për të nderuar një nga ngjarjet më të mëdha në kulturën shqiptare, Kongresin e Manastirit, ku u njësua alfabeti shqip. Qeveria  e Shqipërisë datën  20 nëntor e ka …

Më shumë...

MD: Inspektorati rekomandon masa disiplinore në Qendrën e Paraburgimit në Prizren

KMDLNJ sërish kërkon që të lirohen nga vuajtja e dënimit të burgosurit me sëmundje të kronike

Inspektorati i Ministrisë së Drejtësisë, gjatë inspektimit, nuk ka gjetur asnjë veprim të institucionit, i cili në çfarëdo mënyre do të ishte nxitës apo shkaktar i vdekjes së Astrit Deharit. Inspektorati i Ministrisë së Drejtësisë, gjatë zbatimit të procedurës së inspektimit, në pajtim me detyrat dhe obligimet e veta ligjore, …

Më shumë...

Familja e Astrit Deharit nuk do hetim ndërkombëtar pa dorëheqjen e ministrave: Hoxha dhe Hyseni

Familja Dehari

Përmes një deklarate për medie, Avni dhe Xhemile Dehari, prindërit e Astrit Deharit, i cili u gjet i vdekur në një dhomë të Burgut të Prizrenit, më 5 nëntor 2016, bëjnë përgjegjës Qeverinë, Ministrinë  e Drejtësisë dhe të Punëve të Brendshme, të cilat ende nuk kanë arritur ta zbardhin shkaktarin …

Më shumë...

Deputetët e Kosovës “fluturojnë” me aeroplanë specialë për në Zvicër, jo me linjën e rregullt

Deputetët e Kosovës “fluturojnë” me aeroplanë specialë për në Zvicër, jo me linjën e rregullt

Portali AlbInfo bën të ditur se deputetët e Kuvendit të Kosovës udhëtojnë me aeroplan special për në Zvicër dhe jo me linjën  e rregullt e cila kushton shumëfish më lirë. Fluturimi në të dy drejtimet ka kushtuar së paku 34 mijë franga. Në të njëjtën kohë, një fluturim direkt, i …

Më shumë...

MFSK: Lejimi i praktikimit të ritualeve fetare në FSK-së, bëhet për respektimin e të drejtave dhe lirive të njeriut

MFSK

E sulmuar nga Jugo-portalet shqip, për shkak se disa pjesëtarë të FSK-së lejohen ta praktikojnë besimin e tyre,  MFSK-ja ka sqaruar  se lejimi i praktikimit të ritualeve fetare në hapësirat e FSK-së, bëhet për shkak të respektimit të të drejtave dhe lirive të njeriut dhe mbi bazën e vullnetit dhe …

Më shumë...

Shumë burrështetas të Evropës deklarojnë se pa Angela Merkelin në BE nuk bëhet asgjë

LDK: Kancelarja Merkel po përcjell me brengosje të madhe debatin rreth ndryshimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë

E rrethuar nga simpatizantë të shumtë, kancelarja e Gjermanicë, Angela Merkel duhet t`i mbajë lart flamujt e Bashkimit Evropian Të paktën për një periudhë kohe shkruan, Bernd Riegert, transmeton Dojçe Vele. Ajo ka një përparësi të madhe. Ka qenë gjithmonë aty ku është. Të paktën kjo është ndjesia. Asnjë kryetar …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Adem Demaçi dhe vepra tij rrënjë të atdhetarizmit shqiptar dhe humanizmit të përgjithshëm

Isuf Ismaili: Adem Demaçi dhe vepra tij rrënjë të atdhetarizmit shqiptar dhe humanizmit të përgjithshëm

(Kumtesë e lexuar me rastin e përurimit të veprës: “Adem Demaçi, ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”)  Përurimi i veprës: “Adem Demaçi, ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës” është një gëzim i veçantë. Ndjehem i nderuar dhe njëkohësisht i kënaqur që m`u dha rasti për të …

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Në 25-vjetorin e themelimit të Shoqatës Atdhetare-Kulturore “Kosova”, me seli në Shkodër

Fetnete Ramosaj

Fjalë rasti e mbajtur me rastin e përurimit të librit “NË SHKODËR 25 VJET MË PARË” (botuar me rastin e 25-vjetorit të themelimit të Shoqatës Atdhetare-Kulturore “Kosova” me seli në Shkodër), botim i përbashkët i Shoqatës Atdhetare-Kulturore “Kosova”, Institutit Albanologjik – Prishtinë dhe Unionit Shqiptar të Shoqërisë Civile, Prishtinë, 2016. …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa pranon publikisht se koalicioni nuk i ka votat e mjaftueshme në Kuvend për demarkacionin

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka pranuar publikisht se koalicioni qeverisës PDK-LDK, nuk i ka votat e mjaftueshme në Kuvend për ratifikimin e marrëveshjes lidhur me Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Pas pjesëmarrjes në konferencën ‘CiviKos’, ku ka folur rreth bashkëpunimit të qeverisë dhe shoqërisë civile, Mustafa ka …

Më shumë...

Për tetë muaj rreth 500 milionë euro kanë dërguar në Kosovë punëtorët nga shtetet e botës

EURO

Gjatë tetë muajve të parë të këtij viti qytetarët e Kosovës, të cilët jetojnë në shtete të ndryshme të Evropës e botës, kanë dërguar për familjet e tyre rreth 500 milionë euro. Në raport me periudhën e njëjtë të vitit paraprak shihet se ka rritje të dërgesave, me të cilat, …

Më shumë...