Ahmet Qeriqi

Shqiptarët e Maqedonisë vendosin për krijimin e Qeverisë së re të Shkupit

Shqiptarët e Maqedonisë vendosin për krijimin e Qeverisë së re të Shkupit

Shqiptarët e Maqedonisë vendosin për krijimin e  Qeverisë së re të Shkupit. Pavarësisht se rezultatet e tyre krijuan pakënaqësi, pasi një pjesë e votave i shkuan partisë maqedonase të Zoran Zaevit, koalicioni i shumicës nuk mund të formohet pa një ose dy parti shqiptare.  Shqiptarët humbën 11 deputetë. Rezultati i …

Më shumë...

Frank Shkreli: Një vit pa Imzot, Rrok Mirditën

Frank Shkreli: Një vit pa Imzot, Rrok Mirditën

Ja u mbush viti kur u përhap lajmi pikëllues se Arkipeshkvi i Metropolitanës Tiranë – Durrës, Monsinjor Rrok Mirdita kishte ndërruar jetë pas një operaconi të rëndë në zemër.  Ishte një vdekje e parakohëshme dhe e pa pritur që shkaktoi hidhërim të thellë në radhët e të gjithë atyre që …

Më shumë...

Adil Fetahu: Shoqata e Shkrimtarëve të Serbisë, Laborator i propagandës antishqiptare

Adil Fetahu

Propaganda, si term dhe nocion e ka bazën religjioze, të cilën e ka përhapur kisha: “Congregatio de propaganda fide” (Kongregacioni për përhapjen e besimit-fesë). Në kontekst të luftës, së cilës zakonisht i paraprinë propaganda, serbët nga përvoja e tyre, e kanë një thënie: “Prvo dolaze popovi, pa topovi, pa lopovi” …

Më shumë...

Rexhep Hoxha: “ Rreth Komneniqit me shokë në temën: “Serbët dhe Shqiptarët në Jugosllavi sot”

Rexhep Hoxha: “ Rreth Komneniqit me shokë në temën: “Serbët dhe Shqiptarët në Jugosllavi sot”

Duke mos qenë i informuar për anulimin e takimit të caktuar që të mbahej midis shkrimtarëve shqiptarë e serbë, shkrimtari Rexhep Hoxha, në pritje të takimit të radhës, kishte përgatitur një diskutim të tij, të cilin nuk pati rastin ta lexonte, dhe me sa di as nuk është botuar ndokun. …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Fukarallëku të çon në derë të dushmanit!

Bardhul Mahmuti

Me shqetësim të madh lexoj analizat dhe komentet e ndryshme lidhur me rezultatin e zgjedhjeve në Maqedoni. Nga të gjitha shkrimet që pata mundësi t’i lexoj për këtë çështje del në pah “shqetësimi për humbjen e mandateve shqiptare” në Parlamentin e Maqedonisë. Fillimisht po tërheq vëmendjen rreth mospajtimeve të mia …

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, vazhdon të vizitojë varrezat e serbëve të vrarë gjatë luftës në Kosovë

Kryetari, Hashim Thaçi, vazhdon të vizitojë varrezat e serbëve të vrarë gjatë luftës në Kosovë

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi, vazhdon të vizitojë varrezat e serbëve të vrarë në Kosovës. Ai sot ishte  në Hoçë të Madhe dhe në Therandë për të përkujtuar viktimat e luftës së fundit dhe për të bërë thirrje për të vërtetën dhe për pajtim. Pasi vuri lule në memorialin në …

Më shumë...

Sot në Prishtinë u nënshkrua marrëveshja në fushën e gjeodezisë, mes Kosovës dhe Shqipërisë

Sot në Prishtinë u nënshkrua marrëveshja në fushën e gjeodezisë, mes Kosovës dhe Shqipërisë

Zëvendësministrja e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik të Kosovës Besa Zogaj Gashi dhe zëvendësministri i Shqipërisë Musa Bedriu, kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e gjeodezisë, me të cilën u tha se të dyja vendet mund të aplikojnë për projekte dhe fonde ndërkombëtare pasi që janë pjesë e shërbimit gjeodezik …

Më shumë...

SBASHK: Niveli i ulët i cilësisë se arsimit mund të jetë ndikuar edhe nga menaxhimi jo adekuat i shkollave

Gjykata Themelore në Prishtinë, ka hedhur poshtë padinë e pabazuar të SBASHK-ut ndaj Ministrisë së Arsimit

Publikimi i rezultateve të Programit për Vlerësimin ndërkombëtar të nxënësve, i njohur më shkurtesën “PISA”, i cili e ka radhitur Kosovën në vendin e 68 –të në mesin e 72 shteteve, është bërë temë debati në Kosovë, për arsyet dhe llogaridhënien e nivelit të ulët të cilësisë se arsimit. Niveli …

Më shumë...

Anëtarët e Komisioni Parlamentar për Punë të Jashtme unanimisht kundërshtuan Urën-ndarëse në Mitrovicë

Komisioni për Politikë të Jashtme i PE-së diskuton lidhur me raportet vjetore për Kosovën dhe Serbinë

Komisioni Parlamentar për Punë të Jashtme diskutoi për situatën aktuale në Mitrovicë, lidhur me ndërtimin e murit në pjesën veriore të qytetit. Kryetari i Komisionit, Elmi Reçica pati vërejtje se nuk është bërë publik i gjithë projekti për rivitalizimin e urës. Deputetja, Puhie Demaku nga Vetëvendosja  tha se kjo temë …

Më shumë...

Po mbahet seanca për konfirmim ose jo e aktakuzës në rastin e quajtur, “Toka”

Po mbahet seanca për konfirmim ose jo e aktakuzës në rastin e quajtur, “Toka”

Po mbahet seanca për konfirmim ose jo të aktakuzës në rastin e quajtur “Toka”. Seanca është teknike, ndërkohë që gjyqtari ka treguar se është e mbyllur për publikun. “Para se të filloj dua të them për mediet se kjo është seancë teknike ku konfirmohet ose jo aktakuza, pra është teknike …

Më shumë...

Jakup Krasniqi, Ismajl Kurteshi dhe Time Kadrijaj këkojnë ndërprerjen e bisedimeve me Serbinë

Bisedimet Kosovë - Serbi

Deputeti i Vetëvendosjes, Ismajl Kurteshi, deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Time Kadrijaj dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, i kanë bërë thirrje qeverisë që urgjentisht t’i ndërpresë bisedimet me Serbinë. Ata kanë thënë për mediet se ndërtimi i murit në veri është alarmi …

Më shumë...

Sot fillon fushata për radhën e dytë të zgjedhjeve në Drenas

Sot fillon fushata për radhën e dytë të zgjedhjeve në Drenas

Sot filloi fushata zgjedhore për radhën e dytë të zgjedhjeve në Drenas. Ajo do të zgjasë deri më 16 dhjetor, ka bërë të ditur Komisioni Qendror Zgjedhor. Në zgjedhjet në Drenas të drejtë vote kishin 52 mijë 569 votues, prej tyre votuan mbi 21 mijë në radhën e parë të …

Më shumë...

Kryetari i ASHAK-ut, Hivzi Islami, flet me gjuhën e Akademisë serbe

Hivzi Islami

Në një intervistë për gazetën, “Zëri”, kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Hivzi Islami, i njohur për deklarata fyese e denigruese kundër  personaliteteve  meritore të kombit, ka kritikuar “kosovarët” të cilët sipas tij po bëjnë përpjekje për t’i rivizatuar hartat në Ballkan, në dëm të Malit të …

Më shumë...

Partia nacionaliste VMRO-DMPNE e Nikola Gruevskit ka fituar zgjedhjet në Maqedoni

Nikolla Gruevski

Partia nacionaliste maqedone, VMRO-DMPNE e Nikola Gruevskit në zgjedhjet e përgjithshme ka fituar 51 mandate deputetësh, 2 më shumë se LSDM-ja  e Zoran Zajevit. Nga 120  deputetë sa ka Kuvendi i Maqedonisë, dy partitë kryesore maqedonase kanë fituar 100 deputetë, ndërsa 20 mandatet e tjera janë ndarë mes 4 partive politike …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, u takua në Shkodër me kryeministrin e Malit të Zi, Dushko Markoviq

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, u takua në Shkodër me kryeministrin e Malit të Zi, Dushko Markoviq

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, pa ndonjë lajmërim paraprak u takua në Shkodër me kryeministrin e Republikës së Malit të Zi, Dushko Markoviq. Në njoftimin  e zyrës së kryeministrit thuhet se gjatë takimit miqësor, ku ishte i pranishëm edhe zëvendëskryeministri i parë, Hajredin Kuçi, dy kryeministrat biseduan për çështjet që …

Më shumë...

Bajram Hasani: Për çështjet e rëndësishme të vendit nuk duhet të flitet tinëz, sikur bëri kryeministri Mustafa

Bajram Hasani

Anëtari i Kryesisë së Nismës për Kosovën, Bajram Hasani, ka reaguar pas takimit të kryeministrit Isa Mustafa me kryeministrin  malazias, Dushko Markoviq, në Shkodër. Ai ka thënë se për çështjet e rëndësishme të vendit nuk duhet të flitet tinëz. A e di Isa Mustafa, se për çështjet e Kosovës duhet të …

Më shumë...