leoni

Ahmet Qeriqi

Sllovakia do ta njohë pavarësinë e Kosovës pasi ta ketë pranuar Serbia

Sllovakia do ta njohë pavarësinë e Kosovës pasi ta ketë pranuar Serbia

Ish-kryeministrja e Sllovakisë, Iveta Radiçova, ka deklaruar se njohja e pavarësisë së Kosovës, varet nga përfundimi i bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë. Nëse Serbia e njeh pavarësinë e Kosovës atëherë edhe Sllovakia do ta njohë ka konfirmura ajo qëndrimin zyrtar të këtij shteti sllav, i cili është ndarë nga Çekia. …

Më shumë...

Kroacia nuk ndërton pengesa fizike në kufi për të ndalur të rrezikuarit me jetë nga Siria dhe Iraku

Kroacia nuk ndërton pengesa fizike në kufi për të ndalur të rrezikuarit me jetë nga Siria dhe Iraku

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç nuk e sheh të arsyeshme që të ndërtohen pengesa fizike në kufirin kroat, për të ndalur valën e re të mundshme të emigrantëve nga Siria dhe Iraku. Ai tha se ka shumë mënyra për të mbrojtur kufijtë dhe së Kroacia ka kontroll të plotë, ndërsa …

Më shumë...

Frank-Walter Steinmeier ka tërhequr vërejtjen se Bashkimit Europain po i vie fundi

Frank-Walter Steinmeier ka tërhequr vërejtjen se Bashkimit Europain po i vie fundi

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Frank-Walter Steinmeier ka tërhequr vërejtjen se BE-së së shpejti mund t’i vijë fundi. Viti i kaluar ka dëshmuar fuqishëm se siguritë që me decenie janë menduar absolutisht të garantuara, përnjëherë janë vënë në pikëpyetje. “Paqe e përjetshme në kontinentin tonë, apo Europa pa alternativë, …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: “Sukseset e qeverisë”

Nebih Rexhepi

Ka kohë që Qeveria e Kosovës është vënë në shënjestër të kritikave nga më të ndryshmet, por kjo qeveri me “sukses” të plotë po i përballon ato, kuptohet me ndihmën e faktorit të jashtëm dhe fqinjëve. Mirëpo këta kritikë harrojnë t’ i cekin edhe sukseset e saj e që për …

Më shumë...

Islam Krasniqi: Kah t’ i kthejmë shpresat për një ditë me të mirë

Islam Krasniqi

Kemi mbetur në udhëkryqin e jetës,  të humbur në errësirën e dritë, pa shpresë në mes të rrugës si fëmijë jetimë të pa strehë , që kërkojnë lëmoshë, për ta mbushur barkun bukë, të cilët ushqehen sot, me shpresën se edhe nesër do të ketë njerëz të mirë. Populli pret …

Më shumë...

Sot përfundon punimet sesioni i shtatë i Seminarit të 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Sot përfundon punimet sesioni i shtatë i Seminarit të 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Sot përfundon punimet sesioni i shtatë i Seminarit të 93-të  të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, i cili për herë të parë po mbahet në Kosovë. Në këtë seminar paraqesin fjalën e tyre: kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa dhe ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni.  Ndërkohë bëhet e ditur se …

Më shumë...

Kukan: Pavarësisht qëndrimit zyrtar të Prishtinës, Trepça do të zgjidhet me dialog, në Bruksel

Eduard Kukan

Kryesuesi i delegacionit të Parlamentit Evropian për marrëdhënie me Serbinë, Eduard Kukan, pavarësisht qëndrimit të prerë të Kosovës lidhur me Trepçën ka deklaruar se e ardhmja e këtij gjiganti ekonomik  është çështje e rëndësishme, e cila sipas tij duhet të zgjidhet në kuadër të dialogut ndërmjet Beogradit e Prishtinës, në …

Më shumë...

Marenglen Kasmi: Qeveria e Enver Hoxhës nuk kishte lejuar ndërtimin e asnjë varreze greke në Shqipëri

Marenglen Kasmi

Qeveria greke, qysh në vitin 1970 kishte shfaqur interesim për varrezat e grekëve të vrarë në Shqipëri gjatë luftës italo-greke. Shteti komunist i Enver Hoxhës ishte shprehur  i gatshëm për të ndihmuar në marrjen e eshtrave nga Greqia. Madje në vitin 1985, qeveria shqiptare i komunikoi Greqisë se  ishte e …

Më shumë...

Demokratja, Suzana Shkreli po merr pjesë në garën zgjedhore për në Kongresin Amerikan

Demokratja, Suzana Shkreli po merr pjesë në garën zgjedhore për në Kongresin Amerikan

Po ngushtohet hendeku në fushatën për Kongres në lagjen elektorale numër 8 të shtetit Miçigan, ku po merr pjesë në garën zgjedhore shqiptaro-amerikania, Suzanna Shkreli.  Kështu shkruan gazeta, Detroit News, e cila thekson se Kongresisti i mandatit të parë nga zonë elektorale e shtetit Michigan, Mike Bishop i Partisë Republikane, …

Më shumë...

Pandeli Majko: Shqipëria lufton nëse Kosovës i preket sovraniteti

Pandeli Majko

Gjatë pjesëmarrjes në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, që po mbahet në Prishtinë, deputeti socialist,  ish-kryeministri i Shqipërisë gjatë kohës së luftës në Kosovë, Pandeli Majko, ka thënë se Shqipëria do t’i dalë zot Kosovës në raste të një  konflikti të mundshëm. Nëse  preket sovranitetit i Kosovës, Shqipëria implikohet në konflikt …

Më shumë...

Katimerini: Pas çamëve në Shqipëri qëndron Erdogan

Deklaratë-Apel: Çështja e Çamërisë është e drejtë, ka ardhur koha të zgjidhet

Gazeta greke “Kathimerini” ka komentuar rolin e partisë së çamëve në Shqipëri, deklaratat e Komisionerit Hahn, gjendjen politike në vend para zgjedhjeve parlamentare si dhe minimin e marrëveshjes për kufirin detar midis Shqipërisë dhe Greqisë. “Është paradoks – shkruan “Kathimerini”, – që një parti e vogël me 5 deputetë, pas …

Më shumë...

Ali Ahmeti: LPK-ja themeloi UÇK-në UÇPMB-në dhe Ushtrinë Çlirimtare Kombëtare

Ali Ahmeti

Në fjalimin e tij, mbajtur në ceremoninë përkujtimore të përvjetorit të vdekjes së veprimtarit Bajrush Xhemaili, lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, ka deklaruar se gjenerata e Bajrushit dhe bashkëveprimtarëve të tij plasoi rrugën çlirimtare në Kosovë, Maqedoni dhe Luginë të Preshevës, raporton “Flaka”. “Ushtria Çlirimtare e Kosovës, Ushtria Çlirimtare Kombëtare …

Më shumë...

Shoqata e veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare ri-rregulloi lapidarin e dëshmorit, Ismet Bajrami

Shoqata e veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare ri-rregulloi lapidarin e dëshmorit, Ismet Bajrami

Duke qenë se persona akoma të panjohur, kishin dëmtuar lapidarin e dëshmorit Ismet Bajrami në fshatin Brezë, Shoqata e veteranëve të UCK-së e ka rirregulluar lapidarin e dëshmorit. Në një njoftim për media të cilin e ka lëshuar SHVL e UÇK-së thuhet: Jemi të bindur se ata të cilët bëjnë …

Më shumë...

Në Anatalya të Turqisë u shënua “Dita Kombëtare e Kosovës”

Në Anatalya të Turqisë u shënua “Dita Kombëtare e Kosovës”

Kosova shënoi Ditën Kombëtare në Antalya të Turqisë  në prani të shumë vizitorëve. Në  një aktivitet gjigand siç është “Expo 2016”, ajo bëri prezentimin e veçorive agro-bujqësore, si dhe turistike. Kosova e Turqia përveç se kanë një miqësi të hershme, po vazhdojnë të këmbejnë ide të ndryshme për zhvillim dhe …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Zëri i Astritit

Jusuf Zenunaj

Zëri i Astritit  Zërin e Astritit kush e ngulfati në qelinë e burgut dorëlugati.. Mallëkojnë bjeshkë e fusha, kodrina e male edhe n’liri shpirtëra vrastare. Burgu as vdekja s’e mundin të vertetën, lakejt e tërbuar nuk lodrojnë gjithë jetën. 6 nëntor 2016 Rriçër Kelmendi Rriqër Kelmendin lum që e ka …

Më shumë...

Kryetari, Thaçi sërish e ka lavdëruar fjalimin e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, në Beograd

Edi Rama Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi sërish e ka lavdëruar fjalimin e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, gjatë  vizitës së  fundit në Beograd, duke thënë se ishin fjalë të qëlluara dhe të sakta. Ai ka paralajmëruar se të martën do të bisdojnë së bashku në Prizren. Thaçi në punimet e Seminarit …

Më shumë...