Ahmet Qeriqi

Në Bruksel po vazhdojnë bisedimet mes të Kosovës dhe Serbisë për telekomunikacionin

Edita Tahiri

Në Bruksel edhe sot  po vazhdojnë bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, për zbatimin e marrëveshjeve për telekomunikacion. Bisedimet do të fokusohen për finalizimin e gjithë hapave, në mënyrë që Kosova ta marrë kodin telefonik shtetëror +383, bën të ditur RTK. Ministrja për dialog, Edita Tahiri ka thënë se Bashkimi Evropian …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa thotë se vija kufitare e Kosovës me Malin e Zi do të ratifikohet në Kuvend

Isa Mustafa

Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi tash e një muaj i është rikthyer qeverisë pasi që në seancën e 1 shtatorit vetë kryeministri Isa Mustafa e tërhoqi nga rendi i ditës Projektligjin për ratifikimin e kësaj marrëveshje.  Javë më parë kryeministri, Isa Mustafa kishte deklaruar se me tu kthyer …

Më shumë...

Nga bombardimet e forcave ajrore ruse mbi qytetin Halep të Sirisë, u vranë 26 civilë dhe 6 fëmijë

Amerika kërkon nga Rusia, Assadi dhe Irani të tregohen "të mëshirshëm" në Halep

Sipas Observatorit për të Drejtat e Njeriut të Sirisë, me seli në Londër, bëhet e ditur se  nga bombardimet e forcave ajrore ruse  mbi qytetin Halep  të Sirisë, kanë mbetur të vdekur 26 sirianë, duke përfshirë edhe gjashtë fëmijë. Nëntë civilë të tjerë janë plagosur. Opozita siriane dhe qytetarët e …

Më shumë...

Barack Obama ka shprehur shqetësimin e thellë për situatën në zonat e pushtuara, në Halep

B. Obama: Historia do ta mbajë në mend sulmin në Kongres si një “një moment të çnderimit e turpit të madh për kombin”

Kryetari amerikan, Barack Obama, ka shprehur shqetësimin e thellë për situatën në zonat e pushtuara, në Halep, për shkak të sulmeve që forcat qeveritare siriane janë duke i kryer atje. Mjekët në qytet e kanë të vështirë ta përballojnë numrin e madh të të lënduarve të në sulmin më të …

Më shumë...

Ali Karadagi, ka kërkuar që 30 shtatori të shpallet për të gjithë botën si “Dita e zemërimit”

Ali Karadagi

Sekretari i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Dijetarëve Myslimanë, Ali Karadagi, ka kërkuar që 30 shtatori të shpallet për të gjithë botën si “Dita e zemërimit”. Në një deklaratë me shkrim Karadagi ka kërkuar që 30 shtatori të shpallet si “Dita e zemërimit”, transmeton AA. Ai ftoi të gjithë imamët …

Më shumë...

Britania e Madhe kundërshton planin e Bashkimit Evropian për formimin e ushtrisë së Unionit

Michael Fallon

Sekretari britanik i Mbrojtjes, Michael Fallon deklaroi se Britania e Madhe kundërshton planin e Bashkimit Evropian (BE) për formimin e ushtrisë së BE-së, apo çfarëdo force tjetër ushtarake. “Ne do të refuzojmë çfarëdo ideje për formimin e ushtrisë së BE-së. NATO doemos duhet të mbetet themeli i mbrojtjes sonë”, tha …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Demokratët e Berishës me obsesionin e tyre kundër drogës, janë bërë si të droguar.

Nebih Rexhepi

Që nga tranzicioni politik në Shqipëri krimi dhe droga filluan të marrin hov. Qeveritë në vend se ta luftojnë atë, e ndihmonin në mënyra të ndryshme qoftë drejtë për drejtë apo tërthorazi.  Shembulli më i “mirë” për këtë është keq-qeverisja e PD-së e udhëhequr  shumë kohë nga Sali Berisha i …

Më shumë...

Vetëvendosje: Përpjekja e LDK-së për të na etiketuar, shpifur e akuzuar, nuk e ndalon dështimin e rënien e saj

Vetëvendosja

Në një komunikatë për media të Lëvizjes Vetëvendosje, thuhet se partia e cila po përjeton rënien më të madhe në elektorat, LDK-ja, deri këtu erdhi duke shndërruar veten në vegël të PDK-së dhe  nuk ka arritur assesi të këndellet pas rezultateve të një sondazhi të fundit i realizuar nga kompania …

Më shumë...

Mbi 1500 trupa ushtarake po marrin pjesë në stërvitjen e përbashkët “Joint Effort-16”

Mbi 1500 trupa ushtarake po marrin pjesë në stërvitjen e përbashkët “Joint Effort-16”

Mbi 1500 trupa ushtarake po marrin pjesë në stërvitjen e përbashkët “Joint Effort-16”, organizuar nga Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë dhe njësite ushtarake të Forcave të Armatosura të SHBA-ve, Britanisë së Madhe, Italisë, FSK-së dhe Malit të Zi. Stërvitja e cila ka filluar nga …

Më shumë...

Gjenerallejtënant Ben Hodges: Ajo çfarë kam parë në FSK është shumë mbresëlënëse

Gjenerallejtënant Ben Hodges: Ajo çfarë kam parë në FSK është shumë mbresëlënëse

Gjenerallejtënant Ben Hodges, komandant i Komandës së Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës  për Evropë, sot vizitoi Ministrinë dhe FSK-në. Në një konferencë për medie, Hodges, tha se është e rëndësishme që transformimin e FSK-së ta mbështesë Kuvendi , ndërsa mbikëqyrja civile e FSK është një prej gjërave esenciale. …

Më shumë...

Pas trajtimit mjekësor në QKUK, EULEX-i Azem Sylën e ka dërguar në Burgun e sigurisë së lartë, në Dyz

Pas trajtimit mjekësor në QKUK, EULEX-i Azem Sylën e ka dërguar në Burgun e sigurisë së lartë, në Dyz

Ish-deputeti i PDK-së, Azem Syla, është dërguar në burgun e sigurisë së lartë në Dyz. Ai disa ditë ka qenë i shtrirë në QKUK për trajtim mjekësor, ndërkohë që Gjykata e Apelit kishte vendosur që atij t’ia kthejë masën e paraburgimit prej dy muajsh. Gjykata këtë vendim e ka marrë …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Shqiptarët historikisht i kanë respektuar tempujt fetarë, por jo tempujt politikë

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj thotë se shqiptarët historikisht i kanë respektuar tempujt fetarë, mirëpo ai ngrit një dyshim duke thënë se nuk e di nëse objekti në fjalë mund të quhet kishë. Haradinaj ka folur për çështjen e Kishës ortodokse në pronat e Universitetit të Prishtinës, e cila është …

Më shumë...

CNN/ORC: Gjatë debatit televiziv, Hillary Clinton ka fituar 62%, përballë Donald Trump me 27%

Trump - Hilary

Hillary Clintoni detyroi Donald Trumpin të “luajë në mbrojtje” në debatin e parë presidencial, teksa e sulmoi atë për temperamentin, refuzimin për të paguar taksat dhe komentet e tij në të kaluarën në lidhje me racën dhe gratë. Debati ishte shumë i “luftuar”, një moment kulmor në këtë garë presidenciale …

Më shumë...

Xhevdet Qeriqi: Veteranët do të protestojnë nëse Qeveria ua ndërpret pensionet familjeve të dëshmorëve

Xhevdet Qeriqi

Kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e Veteranëve të UÇK-së, Xhevdet Qeriqi thotë se Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që familjarëve të dëshmorëve të ua ndërpresë pensionet. Ai me këtë rast paralajmëron se nëse Qeveria nuk e anulon këtë vendim anti-ligjor dhe të turpshëm deri ditën e enjte, veteranët do …

Më shumë...

Teuta Haxhiu: Bisedimet deri tani kanë shkuar në favor të Serbisë dhe në dëm të Kosovës

Teuta Haxhiu

Deputetja e AAK-së, Teuta Haxhiu, duke folur për deklaratën e shefes së BE-së në Kosovës, Natalia Apostolova, e cila ka thënë  se opozita duhet të përfshirë në proceset vendimmarrëse të dialogut mes Kosovës e Serbisë, ka saktësuar  se me këtë diskurs të bisedimeve të deritanishme ne nuk kemi çka bisedojmë …

Më shumë...

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, bisedoi me komandantin e KFOR-it, gjeneral-major Gjovani Fungo

Kryetari i Komunës ë Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka pritur komandantin e KFOR-it, gjeneral-major Gjovani Fungo, me bashkëpunëtorë, me të cilin ka biseduar për situatën aktuale në Mitrovicë, me theks të posaçëm për aspektin e sigurisë. Pasi që e ka përgëzuar gjeneralin për postin në krye misionit të KFOR-it në Kosovë, …

Më shumë...