leoni

Mysliman

Mbi 30 mijë myslimanë nga Rohinga janë shpërngulur në Bangladesh, 20 mijë të tjerë janë ngujuar në një zonë demarkacioni

Në kohën kur besimtarët islamë po festojnë Kurban Bajramin kudo në borë, mbi 30 mijë myslimanë nga Rohinga janë shpërngulur në Bangladesh, 20 mijë të tjerë raportohet se janë ngujuar në “tokën e askujt” mes Mijanmarit dhe Bangladeshit kur 70 mijë njerëz filluan largimin nga ky shtet. Gjatë javës së fundit trupat qeveritare kanë vrarë më shunë se 3000 myslimanë.  Rojat bregdetare të Bangladeshit të enjten kanë gjetur 20 trupa të njerëzve, të cilët u shpërngulën nga Mijanmari. Shumë nga të fundosurit janë gra dhe fëmijë të minoritetit Rohinga.

Kontrolloni gjithashtu

Lumir Abdixhiku: Pas një viti me marrëveshjen e Qeverisë Kurti nuk do të flitet më për Asociacion, por për autonomi territoriale

Lumir Abdixhiku: Projekt-statuti i Asociacionit është një autonomi me rrugëtim potencial për federalizim

Kryetari  i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka folur lidhur me  çështjen e dialogut me Serbinë dhe …