Ahmet Qeriqi

Nexhmi Lajçi: Beteja me përmasa biblike për shpëtimin e të plagosurve të UÇK-së

Nexhmi Lajçi

Me 21 prill të vitit 1999, Brigada 136 “Rugova” kishte marrë urdhrin nga ZOD dhe SHP i UÇK-së për evakuimin e të plagosurve të Dukagjinit, të ardhur ditë më parë në Rugovë, ku deri në Lugun e Drinit i kishte përcjell Shkëlzen Haradinaj e nga aty e deri sa ishin …

Më shumë...

Eduard Zaloshnja: 1 milionë shqiptarë, opinion pozitiv për Enver Hoxhën

Eduard Zaloshnja: 1 milionë shqiptarë, opinion pozitiv për Enver Hoxhën

Nga një sondazh i publikuar ditët e fundit nga zyra e OSBE-së, në Tiranë, rezultonte se 45% e shqiptarëve mbi moshën 16 vjeç mendojnë se Enver Hoxha ka luajtur rol pozitiv në historinë e Shqipërisë. Kjo përqindje tregon se rreth 1 milionë shqiptarë të kësaj moshe që banojnë ne Shqipëri …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Shumë krime janë kryer për 25 vjet në “demokraci”

Nebih Rexhepi

Pas rënies së komunizmit në Shqipëri, në vend se të lulëzojë jeta dhe ekonomia, për fat të keq ndodhi e kundërta. Morën hov të gjitha të këqijat. Është e pa mundur të cekën të gjitha ato, por detyrimisht disa duhet cekur dhe kujtuar. Krimi në Shqipëri filloi me kultivimin e …

Më shumë...

Arben Duka: Enveri i mund edhe i vdekur

Enver Hoxha

Kur shkruaj-unë shkruaj, s’bëj llogje në erë, asgjë s’kam thënë kot, për shokun Enver. Enveri ka ikur, po emri punon, ai edhe sot, zgjedhjet i fiton! Më kot nuk kam thënë, që e kishim hekur, këta zabrahanë, i mund dhe i vdekur! Sondazhi u bë, nga OSBE-ja, po për ne …

Më shumë...

Eduard Zaloshnja: 1 milionë shqiptarë, opinion pozitiv për Enver Hoxhën

Eduard Zaloshnja: 1 milionë shqiptarë, opinion pozitiv për Enver Hoxhën

Nga një sondazh i publikuar ditët e fundit nga zyra e OSBE-së, në Tiranë, rezultonte se 45% e shqiptarëve mbi moshën 16 vjeç mendojnë se Enver Hoxha ka luajtur rol pozitiv në historinë e Shqipërisë. Kjo përqindje tregon se rreth 1 milionë shqiptarë të kësaj moshe që banojnë ne Shqipëri …

Më shumë...

Frank Shkreli: Sami Repishti: LOT-LAVDI E LUMNIM

Frank Shkreli: Sami Repishti: LOT-LAVDI E LUMNIM

Kohët e fundit më ka mbërrijtur libri me titull: Lotë-Lavdi e Lumnim, i Autorit, Profesorit, Mbrojtësit të të Drejtave të Njeriut, Aktivistit të palodhur të komunitetit shqiptaro-amerikan për çështjet kombëtare dhe ish-të burgosurit të regjimit komunist të Enver Hoxhës, Z. Sami Repishtit.  Libri, që Profesori i nderuar dhe miku dhe …

Më shumë...

Në murin-ndarës te Lumi Ibër pretendohet të skaliten emrat e serbëve të vrarë, gjoja nga shqiptarët

Shemsi Ibra: Që të rrënohet muri-ndarës, do të duhej të ishte i ngritur nga shqiptarët!

Ish-nënkryetari i komunës së Mitrovicës, Safet Kamberi, thotë se në murin-ndarës  që po ndërtojnë serbët, në veri të Mitroivicës, kanë për qëllim të afishojnë emrat e atyre serbëve, për të cilët pretendohet se i kanë vrarë shqiptarët. Informata nuk është zyrtare por ky duhet të jetë pretendimi i tyre me …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Në konferencat anti-korrupsion, dallohen ata që marrin donacione, fjalamanët dhe të korruptuarit

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi thotë se në konferencat anti-korrupsion, po defilojnë tri kategori të njerëzve: ata që marrin donacione për të bërë zhurmë; ata që flasin e nuk shkojnë përtej fjalëve, pasi nuk i dëgjon kush dhe të korruptuarit e mbështetësit e tyre të …

Më shumë...

Sabit Geci, epror i lartë UÇK-së gjatë luftës, në gjendje të rënduar shëndetësore shtrohet në QKUK

Sabit Geci

Sabit Geci, epror i lartë UÇK-së gjatë luftës  është kthyer në QKUK, me gjendje të rënduar shëndetësore. Sipas avokatit të tij, Haxhi Millaku,  Sabit Geci, i dënuar 12 vjet burg  për gjoja krime lufte,  është dërguar pa ndjenja në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Mjekët i kanë thënë familjes së …

Më shumë...

Delegacioni i BE-së nuk ka qëndrim të prerë lidhur me murin-mbrojtës që kanë ngritur serbët në Mitrovicë

Muri në Mitrovicë

Bashkimi Evropian është deklaruar për takimin por nuk ka thënë qartë se muri që po ndërtohet nga serbët në veri të Mitrovicës duhet rrënuar. Ministrja për Dialog me Serbinë Edita Tahiri, ka thënë për mediet se muri do të hiqet. Por në komunikatën për media të BE-së, thuhet se “Marrëveshja …

Më shumë...

Thaçi: Kosova do të përfitojë nga aktivitetet dhe programet e ndryshme që do t’ia ofrojë NATO-ja

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës , Hashim Thaçi, ka thënë se vendi ynë do të përfitojë nga aktivitetet dhe programet e ndryshme, që do t’ia ofrojë NATO-ja. Përmes një postimi ai ka shtuar  se zotimi i Aleancës është obligim për vendin. NATO sot konfirmoi se marrëdhëniet e Kosovës dhe Aleancës Veri Atlantike …

Më shumë...

Sekretari i përgjithshëm i MSFK-së Shkëlzen Sylaj pati një takim me përfaqësuesit e KFOR-it

Sekretari i përgjithshëm i MSFK-së Shkëlzen Sylaj pati një takim me përfaqësuesit e KFOR-it

Sekretari i përgjithshëm i MSFK-së, Shkëlzen Sylaj pati një takim me përfaqësuesit e Sektorit  të Analizave Civile-Ushtarake të  Shtabit të Përgjithshëm të Forcave Aleate për Evropë. Zotëri  Sylaj zhvilloi bisedë me mysafirët e pranishëm: Herald Hiorth dhe Robert Kam, të shoqëruar nga Maria Przenioslo këshilltare politike e Komandantit të KFOR-it. …

Më shumë...

Inspektorati i MMPH-së mori vendim që të ndalohen punimet në murin mbi lumin Ibër në Mitrovicë

IQV: Përgjegjëse kryesore për ndërtimin e murit në Mitrovicë është BE-ja dhe Qeveria e Kosovës

Inspektorati i Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, ka marrë vendim sot që të ndalohen punimet në murin pranë urës së Ibrit në Mitrovicë. Në mur është vendosur njoftimi që janë ndaluar punimet. Vendimi shihet se është marrë dje, bazuar në datën e  afishuar në vendim. Ky mur sipas institucioneve …

Më shumë...

Ndërtimi i murit-ndarës në Mitrovicë nuk parashihet me marrëveshjen e arritur në Bruksel

Muri në Mitrovicë

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka pritur anëtarët tjerë të Grupit punues të Qeverisë së Kosovës për bisedimet me Qeverinë e Serbisë në Bruksel, Arben Çitaku, e Rashid Qalaj, me të cilët ka biseduar për situatën e krijuar pas ndërtimit të murit në në pjesën veriore të qytetit, …

Më shumë...

Ish prokurori i Serbisë, Reshat Millaku, bën fajtor luftën e UÇK-së, për pasurim me fonde

Ish prokurori i Serbisë, Reshat Millaku, bën fajtor luftën e UÇK-së, për pasurim me fonde

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovës, prokurori më i zellshëm  i regjimeve serbe, në Kosovë, Reshat Millaku, gjatë tryezës së diskutimit me temën ”Progresi në Zbatimin e Strategjisë kundër Korrupsionit”, ka deklaruar se mos funksionimi i organeve gjyqësore pas luftës është shfrytëzuar nga individ të ndryshëm, të cilët, sipas tij, …

Më shumë...

Dardan Molliqaj ka prezantuar emrat dhe fotografitë e personave përgjegjës për vdekjen e Astrit Deharit

Dardan Molliqaj ka prezantuar emrat dhe fotografitë e personave përgjegjës për vdekjen e Astrit Deharit

Sekretari Organizativ Dardan Molliqaj, në konferencë për medie ka prezantuar emrat dhe fotografitë e këtyre personave, që mbahen përgjegjës jo vetëm për rastin e vdekjes së dyshimtë të Astrit Deharin, por tërë dëmin që i kanë sjellë Lëvizjes Vetëvendosje! dhe Kosovës. “E kemi thënë në konferencë e parë për shtyp, …

Më shumë...