Ahmet Qeriqi

Kryetari Thaçi, mori pjesë në seminarin e 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në Prishtinë

Kryetari Thaçi, mori pjesë në seminarin e 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në Prishtinë

Kryetari Hashim Thaçi, mori pjesë në seminarin e 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, e cila po i zhvillon punimet në Prishtinë. Ai ka deklaruar me kërë rast se Kosova është një rast i mirë për të mësuar leksione të rëndësishme për bashkësinë ndërkombëtare. “Kosova nuk është burim i jostabilitetit, …

Më shumë...

Nga punimet e Sesionit III dhe IV të Seminarit ë 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Nga punimet e Sesionit III dhe IV të Seminarit ë 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Përfaqësuesit  e vendeve anëtare të NATO-s,  e të vendeve partnere, kanë vazhduar diskutimet në Prishtinë, në kuadër të Seminarit të 93-të ROSE-ROTH të Asamblesë Parlamentare, me temën “Vlerësimi dhe Konfirmimi i Perspektivës euro-atlantike të Kosovës”. Ditën e dytë të këtij seminari, e ka përshëndetur me një fjalë rasti presidenti i …

Më shumë...

Demolli: Asnjë ushtarak i Kosovës nuk është i kyçur në ISIS

Sot përfundon punimet sesioni i shtatë i Seminarit të 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Ministri i Forcës dhe Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli, gjatë fjalimit në Seminarin e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, ka njoftuar se asnjë ushtarak i FSK-së nuk është i kyçur në ISIS dhe as që ka shkuar ndonjë më parë. “Unë me përgjegjësi të plotë e them se asnjë ushtar i …

Më shumë...

Në mesin e pjesëtarëve të FSK-së që sollën medalje të arta është edhe Fiton Kastrati, djali i heroit, Isa Kastrati

Në mesin e pjesëtarëve të FSK-së që sollën medalje të arta është edhe Fiton Kastrati, djali i heroit, Isa Kastrati

Skuadra e Brigadës së Reagimit të Shpejtë e Forcë së Kosovës, e përbërë prej 8 pjesëtarësh është dekoruar me Medaljen e artë në një ndër ushtrimet më sfiduese dhe më prestigjioze në botë “Cambrian Patrol’’në Wells të Mbretërisë së Bashkuar. Në mesin e pjesëtarëve të FSK-së që i sollën Kosovës një …

Më shumë...

Pritet që një numër trupa paqeruajtësish nga Britania e Madhe, të vijnë në Kosovë, në kuadër të KFOR-it

Pritet që një numër trupa paqeruajtësish nga Britania e Madhe, të vijnë në Kosovë, në kuadër të KFOR-it

Trupa ushtarake nga Britania e Madhe, në mbështetje të NATO-s pritet të arrijnë në  Kosovë, ka thënë Sekretari britanik i Mbrojtjes, Sir Michael Fallon, për BBC-në. Ai ka saktësuar se rreth 30 ushtarë do të udhëtojnë vitin e ardhshëm për t’iu bashkangjitur Forcave të NATO-s në Kosovë, për një periudhë …

Më shumë...

Vetëvendosja: Neglizhenca e institucioneve po u kushton qytetarëve me jetë

Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje konstaton se pas aksidenteve me fatalitet, të përsëritura në aksin rrugor Prishtinë-Pejë, afër fshatrave Vragoli dhe Miradi e Ulët, siç ishte ai i para dy ditëve, ku nga plagët e rënda nga goditja me makinë humbi jetën 62 vjeçarja Sabrije Gjyrevci, banorët e fshatit Miradi e Ulët protestuan …

Më shumë...

LB: Marrëdhëniet Kosovës dhe Shqipërisë duhet të thellohen gjithnjë e më shumë

Lëvizja për Bashkim: Pa një platformë të qartë politike, Kosova nuk ka pse t’i vazhdojë bisedimet me Serbinë

Në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes për Bashkim, të mbajtur më 23 tetor 2016, u debatua lidhur me situatën politike në vend dhe rajon. LB konstaton se Kosova vazhdon të gjendet në momente vendimtare për të ardhmen e saj. Problemet e pazgjidhura me Serbinë vazhdojnë ta mbajnë peng …

Më shumë...

Sot në ditën e dytë, në Prishtinë, po i vazhdon punimet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Sot në ditën e dytë, në Prishtinë, po i vazhdon punimet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Edhe sot, në ditën e dytë, po  i vazhdon punimet Seminari i 93-të Rose-Roth i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në Prishtinë.  Në mesin e shumë personaliteteve do të flas edhe kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi. Në takimin treditor po diskutohet për perspektivën e Kosovës në marrëdhëniet me Bashkimin Evropian dhe …

Më shumë...

Familjarët e të pagjeturve kërkojnë të jenë pjesë e delegacionit të Prishtinës në bisedimet me Serbinë

Nesrete Kumnova në mbështetje të thirrjes së Rrjetit të Grave të Kosovës për shkarkimin e Driton Selmanajt

Familjarët e të pagjeturve kërkojnë nga institucionet e Kosovës që të jenë pjesë e delegacionit të Prishtinës në bisedimet me Serbinë, në Bruksel. Ata kërkojnë që në kuadër të këtij delegacioni të jenë dy anëtarë nga shoqatat e familjarëve të të pagjeturve. Familjarët e të pagjeturve kanë kërkuar që të marrin …

Më shumë...

Luftime të ashpra po zhvillohen në Hapel të Sirisë, pasi një armëpushim treditësh

Luftime të ashpra po zhvillohen në Hapel të Sirisë, pasi një armëpushim treditësh

Armëpushimi i ashtuquajtur “humanitar” i cili  ishte shpallur javën e kaluar nga Rusia dhe regjimi kriminal i Assadit tashmë ka përfunduar dhe mbi qytet por derdhën breshëri granatash e bombash shfaronjëse, edhe me gazra helmuese. Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, me seli në Britani, ka bërë të ditur …

Më shumë...

Xhamija “Arnaudije”, në Banja Llukë e vetmja që ende nuk është riparuar nga shkatërrimi në vitin 1993

Xhamija “Arnaudije”, në Banja Llukë e vetmja që ende nuk është riparuar nga shkatërrimi në vitin 1993

Gjatë luftës në Bosje e Hercegovinë hordhitë serbe veç tjerash kanë shkatërruar edhe mijëra xhami, mesxhide dhe objekte fetare islame. Në mesin e xhamive të vjetra,  në vitin 1993, në Banja Llukë janë shkatërruar xhamia e quajtur Farhadije si dhe Xhamija Arnaudije, të cilat ende nuk janë riparuar, ndërsa autoritetet …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Kundër “tezës” për një komb kosovar

Skënder S. Kapiti

HYRJE Jo vetëm kur politika e pushteti që  bëjnë korrupsionin , tradhtinë  dhe dëmin kombëtar  haptazi  për interesin e ngushtë personal, por edhe kur politika toleron, hesht, shmang dhe e neglizhon qëllimisht por edhe nga injoranca duke u justifikuar me të dhe duke u  maskuar pas saj dhe me “indiferentizmin” …

Më shumë...

Frank Shkreli: Problemet dhe sfidat ndër shqiptarë

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Debatet, komentet, analizat, deklaratat dhe intervistat e shumta të nxitura dhe të nxituara nga vizita e fundit në Serbi e Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë Edi Rama, ende vazhdojnë në të gjitha mediat shqiptare, në ato vizive dhe të shkruara, anë e mbanë trojeve shqiptare dhe duken sikur nuk kanë …

Më shumë...

Sot në Prishtinë filloi punimet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Sot në Prishtinë fillon punimet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Në Prishtinë sot i  filloi punimet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në të cilin po marrin pjesë më shumë se 100 pjesëmarrës, duke përfshirë gati 70 deputetë nga 21 vendet anëtare të NATO-s dhe vendet partnere. Në takimin treditor do të diskutohet për perspektivën e Kosovës në …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli: Nuk i kemi numrat në Kuvend për demarkacionin me Malin e Zi

Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka deklaruar për mediet se Koalicioni qeverisës nuk i ka votat për ta ratifikuar Marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi. Me gjithë faktin se sipas tij, miratimi i demarkacionit është në interesin shtetëror të Kosovës, ai e pranon se ka gjasa që kjo …

Më shumë...

Vetëvendosja: Gjendja jashtëzakonisht e keqe e sistemit të drejtësisë në Kosovë

Lëvizja Vetëvendosje, qendra Gjermani proteston sot në prag të Samitit të Ballkanit

Lirimi i ish kryetarit të Gjykatës Komunale të Prishtinës, Nuhi Uka, mbi të cilin rëndonin akuza për krim të organizuar me disa të pandehur të tjerë, tregon edhe një herë për gjendjen jashtëzakonisht të keqe të sistemit të drejtësisë në Kosovë thuhet në reagimin e Vetëvendosjes. Shpallja e tij si …

Më shumë...