Ahmet Qeriqi

Aktorja dhe regjisorja e famshme botërore, Angelina Jolie, ka filluar ta studiojë seriozisht fenë Islame

Aktorja dhe regjisorja e famshme botërore, Angelina Jolie, ka filluar ta studiojë seriozisht fenë Islame

Angelina Jolie, aktore dhe regjisore e famshme dhe shumë e njohur në botë, citohet të ketë pranuar se  ka filluar ta studiojë seriozisht fenë Islame. Bëhet e ditur se këro fjalë i kishte thënë pak para Ramazanit. Jolie, një ndëra aktorët dhe regjisoret më të njohura në botë, një simbol …

Më shumë...

Përdhoset e dëmtohet pllaka e Ambasadës së Kosovës në Paris

Përdhoset e dëmtohet pllaka e Ambasadës së Kosovës në Paris

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës dënon sulmin vandal kundër simboleve të Ambasadës së Kosovës në Paris nga njerëz, që janë kundër shtetit të Kosovës, pavarësisë dhe të arriturave të saj. “Sot para dite, stafi i Ambasadës e Kosovës, në Paris e ka gjetur të dëmtuar pllakën në hyrje …

Më shumë...

Zyrtarët e Serbisë pranojnë të takohen me zyrtarët e Prishtinës, por pa prani të simboleve të Kosovës

Milovan Drecun

Sipas gazetës beogradase “Veçernje novosti” bëhet e ditur se “takimi i delegacionit të Odës ekonomike të Serbisë dhe paralajmërimet e vajtjes  së ndërmarrësve nga Kosova dhe të përfaqësuesve politikë të rangut më të ultë në Beograd e në Nish, janë paralajmërime të etapës së re në marrëdhëniet ndërmjet Beogradit e …

Më shumë...

Komisioni qytetar për demarkacionin hedh poshtë pohimet e Thaçit e të Mustafës për gjoja pagesa Malit të Zi

Komisioni qytetar për demarkacionin hedh poshtë pohimet e Thaçit e të Mustafës për gjoja pagesa Malit të Zi

Përfaqësues i Komisionit Qytetar të vijës kufitare Kosovë – Mal i Zi, Rasim Mulaj, ka reaguar kundër pohimeve të kryetarit, Hashim Thaçi dhe kryeministrit Isa Mustafa për demarkacionin me Malin e Zi. Shprehim indinjatën tonë të thellë me reagimet e rrema, të pa baza, krejtësisht të pavërteta të incitucioneve tona …

Më shumë...

Kryetari Hashim Thaçi intensifikon fushatën për miratimin e demarkacionit

Kryetari Hashim Thaçi ka ftuar qytetarët dhe institucionet të përmbahen nga provokimet

Kryetari, Hashim Thaçi, në pretendimet e  jashtëzakonshme për ta bindur opinionin se vetëm ai ka të drejtë për demarkacionin, në një postim të tij ka shkruar se faktet e reja dëshmojnë se procesi i shënimit të vijës kufitare me Malin e Z,i nuk ka pasur asnjë lëshim dhe Kosova nuk …

Më shumë...

Visar Ymeri mbron kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti nga kritikat e PDK-së

Visar Ymeri mbron kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti nga kritikat e PDK-së

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri merr në mbrojtje kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti, duke  vlerësuar se  ai  është shembull i qeverisjes së mirë, anti-krim. Ymeri e ka akuzuar kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli duke e quajtur “kapo të krimit” të organizuar në të cilin, sipas tij, e ndihmon …

Më shumë...

Dy institucione në Kosovë kanë festuar ditëlindjen e 70-të kryetarit amerikan, Bill Clinton

Ish-kryetari amerikan Bill Clinton e përfundoi vizitën e tij dyditore në Kosovë, në shënimin e 20-vjetorit të çlirimit

Dy institucione në Kosovë kanë festuar ditëlindjen e 70-të Presidentit William Jefferson Bill Clinton, si një shenjë mbështetje dhe admirim për të dhe familjen e tij. Dhe ky festim i ditëlindjes së Klinton (i lindur më 19 gusht, Hope, Arkansas, SHBA) nuk ka lënë pa u vënë në pah edhe …

Më shumë...

Jakup Krasniqi i konsideron të dëmshme dhe të rrezikshme deklaratat qeveritare për demarkacionin

Ish-kryekuvendari dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të “Nismës”, Jakup Krasniqi, i konsideron të dëmshme dhe të  rrezikshme deklaratat e kryeministrit dhe kryetarit  për demarkacionin. Ai thotë se situata politike është shumë e tensionuar, ndërsa zgjidhja është tek ekspertët. Krerët e institucioneve duhet të dalin nga pozicionet e tyre të barrikaduara …

Më shumë...

Daut Haradinaj: Mashtrimet dhe insistimi i Hashim Thaçit për demarkacionin nuk kanë të ndalur

Daut Haradinaj

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, është cituar të jetë shprehur  se mashtrimet e  kryetarit Hashim Thaçi për demarkacionin nuk kanë të ndalur. Ai ka deklaruar se Thaçi e ka kthyer në kauzë personale marrëveshjen skandaloze me Malin e Zi dhe për ta shpëtuar  ftyrën e vet po mundohet që me …

Më shumë...

Qemal Minxhozi ka bërë me dije se bashkëpunimi ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës është në rritje

Minxhozi

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi ka bërë me dije se bashkëpunimi ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës është në rritje. Ai ka thënë se ndërmjet bashkëpunimit të dy shteteve shqiptare ka shumë risi që po ndodhin kohët e fundit me një trend pozitiv.  Në një intervistë për ‘Epokën e re’, Minxhozi …

Më shumë...

Një pankartë me foto të krimeve serbe në fshatin Mushtisht i ka zemëruar kriminelët e zyrtarët në Beograd

Një pankartë me foto të krimeve serbe në fshatin Mushtisht i ka zemëruar kriminelët e zyrtarët në Beograd

Një pankartë me motive nga lufta e UÇK-së dhe krimet serbe gjatë luftës në Kosovë, e  vendosur në fshatin Mushtisht të Therandës,  i ka zemëruar kriminelët  serbë, por edhe disa zyrtarë të Beogradit të cilët afishimin e pankartës po e trajtojnë si  provokim, që sipas tyre  drejtpërdrejt përhap urrejtje ndër …

Më shumë...

Adil Fetahu: Gënjeshtra serbe për Jasenovcin, u dhjetëfishua numri i viktimave

Adil Fetahu

Mediet serbe këto ditë me të madhe po u bien kambanave të zhurmës propagandistike, për kampet e pëqëndrimit Jasenovac e Stara Gradishka, të ish-shtetit kroat – NDH (Nezavisna drzava Hrvatske-Shteti i Pavarur Kroat), në të cilat pushteti “ustash” kroat, në bashkëpunim me pushtetin nacist gjerman i grumbullonin njerëzit, i dërgonin …

Më shumë...

Koço Danaj: Maqedonia nuk mund të ekzistojë si shtet nëse shqiptarët nuk janë të barabartë

Koço Danaj

Maqedonia nuk do të ekzistojë si shtet nëse shqiptarët nuk do të jenë të barabartë në të gjitha drejtimet, ka deklaruar ideatori i Listës për Shqipërinë Natyrale, Koço Danaj. “Duket që bashkësia ndërkombëtare nuk di se ç’do bëjë me këtë shtet. Sepse në këtë Maqedoni ka vdekur ajo që e shpëtoi …

Më shumë...

AA: Një delegacion i Departamentit të Drejtësisë bisedon me Qeverinë turke për ekstradimin e Gulenit

Anadolu Agency

Agjencia turke e lajmeve “Anadoly” ka bërë të ditur se një delegacion i përbërë nga zyrtarët e Departamentit Amerikan të Shtetit dhe Departamentit të Drejtësisë gjatë dy ditëve do të realizojnë bisedime në lidhje me ekstradimin e mundshëm të kreut të organizatës terroriste FETÖ, Fetullah Gülen, e cila nga autoritetet …

Më shumë...

Partia FJALA, si dhe ministri Enver Hoxhaj dënojnë sulmin terrorist në Gaziantepe të Turqisë

Enver Hoxhaj

Partia “Fjala” dënon fuqishëm sulmin terrorist që ndodhi në Gaziantepe të Turqisë, ku si pasojë humbën jetën 50 qytetarë të këtij vendi. Terroristët dhe terrorizmi nuk njef fe, ngjyrë, komb dhe vend. Terrorizmi dhe terroristët duhet të marrin goditjen e duhur. Familjeve të viktimave dhe gjithë qytetarëve të Republikës së Turqisë, …

Më shumë...

Nga sulmi vetëvrasës 50 të vrarë, më shumë se 100 të plagosur në Gaziantep të Turqisë

Nga sulmi vetëvrasës 50 të vrarë, më shumë se 100 të plagosur në Gaziantep të Turqisë

Organizata terroriste ISIL dyshohet se ka kryer sulmin vdekjeprurës në një festë dasme në Gaziantep të Turqisë, ka deklaruar  kryetari i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan. Numri i të vrarëve në sulmin e së shtunës mbrëma ka arritur në 50, tha zyra e guvernatorit lokal. Sipas burimit të njëjtë, gati 100 …

Më shumë...