Ahmet Qeriqi

Në Cizre të Turqisë janë vrarë 8 policë, mbi 45 të tjerë janë plagosur

Në Cizre të Turqisë janë vrarë 8 policë, mbi 45 të tjerë janë plagosur

Një makinë bombë ka shpërthyer jashtë një ndërtese të policisë në qytetin Cizre të Turqisë, me ç rast janë vrarë  tetë policë dhe mbi 45 të tjerë janë plagosur. Tash për tash nuk dihet se  kush e ka kryer sulmin, por mediat turke kanë fajësuar militantët e Partisë së Punëtorëve …

Më shumë...

Shoqata Demokratike “Çamëria” me qendër në Holandë, hedh poshtë Vendimet e Konferencës së Londrës

Shoqata Demokratike "Çamëria" me qendër në Holandë

Në këtë vend ku jemi sot, në Firencë të Italisë, para 103 vjetësh, tha, kryetari i Shoqatës Demokratike „Çamëria“, Z. Festim Lato, në vitin 1913, u nënshkrua i ashtuquajturi, “Protokoll i Firencës”, ku u vulosën vendimet e Konferencës së Londrës të vitit 1912, për copëtimin e tokave shqiptare, dhe dhënien …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Nëse Kosova është si Siria kush duhet të mbajë përgjegjësi?

Jakup Krasniqi

Ka kohë që çdo deklaratë e Kryeministrit të Kosovës, është goditje mbi demokracinë, mbi mendimin opozitar, mbi idetë ndryshe të demokracisë. Ky njeri si duket i edukuar në shkollat e Kumrovcit te LKJ-së, në shkollat e njëmendësisë komuniste i ka mbetur idol, shteti totalitar i Tito – Rankoviqit, mbase edhe …

Më shumë...

Klubi i Intelektualëve të Rugovës: Rezolutë kundër Demarkacionit

Protesta në Pejë kundër demarkacionit

 Klubi i Intelektualëve i Rugovës Prishtinë, më 24.8.2016  Rezolutë: -Dërguar institucioneve të Republikës së Kosovës: presidentit, kryetarit të Kuvendit dhe deputetëve të Kuvendit, kryetarit të Qeverisë, ministrit të Jashtëm, ministrit të Brendshëm dhe mediave Me nismën e Këshillit Drejtues të Klubit të Intelektualëve të Rugovës: prof. dr. Riza Smaka, prof. …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Tjetërsimi i politikanëve shqipfolës

Mona Agrigoroaiei

Sipas filozofit Heiddegger, ndryshe nga prania e sendeve, qenia e njeriut përfshin vetëdijen e tij, për qenien e tij. “Ndryshe nga çekiçi, që është thjesht një lloj sendi, njeriu “gjithmonë duhet të jetë ose të mos jetë qenia e tij sit ë tijën” – nëpërmjet së cilës ai nënkupton se …

Më shumë...

Azem Syla është liruar nga paraburgimi

Azem Syla

Avokati, Tomë Gashi ka konfirmuar lajmin për lirimin nga paraburgimi të ish Komandantit të luftës së UÇK-së, Azem Syla, i akuzuar nga EULEX-i gjoja për krim të organizuar. Ai bashkë me Nuhi Ukën, Arton Vilën, Hajrullah Berishën, Avni Maxhunin e Sabedin Haxhiun,  obligohen  që një herë në javë të lajmërohen …

Më shumë...

Vetëvendosja: Një vit pas nënshkrimit – “Zajednica” e demarkacioni janë ndalur

Vetëvendosja

Në një kumtesë të Vetëvendosjes thuhet se “në fundin e gushtit të vitit të kaluar, Isa Mustafa e Hashim Thaçi, Kosovës ia kurdisën dy dëme shumë të mëdha; marrëveshjen për themelimin e “Zajednicës” dhe atë për demarkacionin me Malin e Zi, që parasheh humbje të territorit të Kosovës. Qeveria kishte …

Më shumë...

Bujar Cakolli sjell fakte lidhur me punësimet e kundërligjshme në komunën e Prishtinës

Bujar Cakolli

Sekretari i Degës së PDK-së në Prishtinë, Bujar Cakolli në konferencën për media, ku janë paraqitur fakte të reja për punësimet e paligjshme në Komunën e Prishtinës nga ana e kryetarit Shpend Ahmeti dhe Vetëvendosjes, ka bërë të ditur se sjellë fakte të reja lidhur me denoncimet që i ka …

Më shumë...

Isa Mustafa: Edhe Kosova, ashtu sikur disa shtete, po përballet me sulme kundër institucioneve

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Kryeministri, Isa Mustafa krizën politike në Kosovë, qëndrimet kundërshtuese të opozitës lidhur me demarkacionin e ASK-në i cilëson njëjtë sikur krizat në disa vende të botës, madje i paragjykon sikur të jenë të njëjta me ato në Afganistan, Turqi e Krime. Në një postim të tij konstaton se “Bota po …

Më shumë...

OVL e UÇK-së në Dukagjin thërret deputetët që të mos e votojnë Demarkacionin me Malin e Zi

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Organizata e Veteranëve të UÇK-së për zonën e Dukagjinit, u ka bërë thirrje deputetëve të Kuvendit të Kosovës, që të mos e votojnë marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e zi, që pritet të ratifikohet me 1 shtator. “Logjika që të falim tokë për secilin nga proceset nëpër të cilat do …

Më shumë...

Pacolli në Ferizaj: Fuqizimi i AKR-së do të thotë zhvillim ekonomik i Kosovës

Pacolli: Deklaratat e Ivica Daçiqit për tërheqjen e njohjeve të Kosovës janë gënjeshtra

Në kuadër të procesit të brendshëm zgjedhor të Aleancës Kosova e Re, kryetari i partisë, z.Behxhet Pacolli ka vizituar  Ferizajn, ku është takuar me strukturat e partisë në këtë qytet. Pacolli e inkurajoi Koordinatorin e AKR-së në Ferizaj, z. Labinot Tahiri, si dhe strukturat e partisë në këtë qytet, që …

Më shumë...

Biden: Grushti i shtetit ishte një goditje në zemrën e demokracisë turke, por qytetarët u dolën përballë tankeve

Biden: Grushti i shtetit ishte një goditje në zemrën e demokracisë turke, por qytetarët u dolën përballë tankeve

Zëvendës-kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden po zhvillon një vizitë në Ankara, ku dha një konferencë për shtyp me kryeministrin turk, Binali Yëlldërëm. Biden deklaroi se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të ndihmojnë Turqinë, duke theksuar se që në fillim presidenti Obama dënoi grushtin e shtetit, …

Më shumë...

Refki Suma: Demarkacioni me Malin e Zi duhet të vendoset me marrëveshjen e dy palëve, të dyja shteteve

Refki Suma: Demarkacioni me Malin e Zi duhet të vendoset me marrëveshjen e dy palëve, të dyja shteteve

Kryetari i komunës së Hanit të Elezit, z. Rufki Suma në një intervistë  për Radion Kosova e Lirë ka thënë se “Vija kufitare e Kosovës me Malin e Zi duhet të vendoset  me marrëveshjen e dy palëve, të dyja shteteve. Gjithashtu ky demarkacion është dashur  të trajtohet ne Kuvend, pa …

Më shumë...

Raportimet tre mujore në Këshillin e Sigurimit të OKB-së për Kosovën, më nuk janë të rëndësishme

Sot do të mblidhet Këshilli i Sigurimit i OKB-së për të diskutuar lidhur me Afganistanin, pasi talebanët morën pushtetin

Raportimet tre mujore për zhvillimet në vend në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, për Kosovën më nuk janë të rëndësishme. Zyrtarë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës, vlerësojnë se këtyre raportimvë po u humb kuptimi pasi që tashmë Kosova është e pavarur. Valon Murtezaj, zëvendës-ministër në MPJ, ka …

Më shumë...

Ka vajtur në 73 numri i të vdekurve nga tërmeti i cili goditi pjesën veri-perëndimore të Romës, në Itali

Ka vajtur në 73 numri i të vdekurve nga tërmeti i cili goditi pjesën veri-perëndimore të Romës, në Itali

Ka shkuar në 130 numri i të vdekurve nga tërmeti i cili goditi pjesën veri-perëndimore të Romës, jo larg Perugjës, në Itali. Shumica e të vdekurve ishin në Akumoli, afër epiqendrës së tërmetit. Në mesin e të plagosurve janë edhe nëntë shqiptarë, bëjnë të ditur burimet e agjencive të ndryshme …

Më shumë...

Shqipëria dhe Serbia po përgatiten për mbajtjen e një forumi të përbashkët ekonomik

Edi Rama dhe Aleksandar Vuciq

Shqipëria dhe Serbia po përgatiten për mbajtjen e një forumi të përbashkët ekonomik, përmes të cilit do të promovohet krijimi i Odës ekonomike shqiptaro-serbe, me seli në Tiranë. Në vazhdën e fuqizimit ekonomik të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, përmes avancimit të bashkëpunimit rajonal, gjatë ditëve të fundit kryetarët e …

Më shumë...