Ahmet Qeriqi

Nga shembja e kulmit të një Kishe në Uyo të Nigerisë, janë mbytur të paktën 160 njerëz

Nga shembja e kulmit të një Kishe në Uyo të Nigerisë, janë mbytur të paktën 160 njerëz

Nga shembja e papritur e kulmit të një Kishe në Uyo, në jug-lindje të Nigerisë, kanë gjetur vdekjen  të paktën 160 njerëz, që po merrnin pjesë në inaugurimin e një peshkopi. Sipas raporteve nga vendi i ngjarjes, numri i viktimave mund të jetë edhe më i madh dhe shumë njerëz …

Më shumë...

Rreth 98 % e shqiptarëve të Kosovës Lindore, 26 vjet më parë, me Referendum i thanë Po bashkimit me Kosovën

Rreth 98 % e shqiptarëve të Kosovës Lindore, 26 vjet më parë, me Referendum i thanë Po bashkimit me Kosovën

Mona Agrigoroaiei: Intervistë me nënkryetarin e Komunës së Preshevës, Xhelal Mehmeti  Cili është konteksti historik që ndikon në situatën aktuale të shqiptarëve në Luginë të Preshevës? -Ndër shekuj çështja e shqiptarëve të kësaj ane është mjaft delikate, veçanërisht pas kolonizimit të kësaj zone nga Mbretëria Serbo-Kroato-Sllovene përfundimisht shqiptarët e kësaj …

Më shumë...

Prof.asoc.dr.Shkelqim Millaku: Përfaqësuesit dhe të zgjedhurit e popullit!

Prof.asoc.dr.Shkelqim Millaku

Shkrimin tim po e filloj me pyetjen, a ju kujtohet se kush e ka thënë sintagmën “Bëje ose vdis”?  Shteti i Kosovës dhe qytetarët e saj kaluan dhe janë duke kaluar në sfida psiko-fizike të ndryshme. Momente të lëvdueshme dhe mjaft të rënda. Si shtet kemi dëshmuar tolerancë fetare, racore …

Më shumë...

Ismet Azizi: Tatëpjeta e Rasim Lajiqit?

Ismet Azizi

Rasim Lajiq, partneri shumëvjeçar i kryeministrit serb Vuçiq, nga frika e ngritjes politike të myftiut Zukorliq, për herë të parë në mosmarrëveshje me Vuçiqin. Se Rasim Lajiqit do t’i prishet rahatia disavjeçare, u pa që nga momenti kur Myftiu Zukorliq  lëshoi postin e të parit të Bashkësisë Islame në Serbi …

Më shumë...

Msc.Dardan Lajçi: Lojërat tradicionale të Rugovës, vlerë shpirtërore, kombëtare

Msc. Dardan Lajçi

Emërtimi “Rugovë”, ka për bazë fjalën “rrugë” pasi nëpër të kanë kaluar rrugë të rëndësishme. Në anën jugore të regjionit ndodhen Liqeni glacial i Kuqishtës (1900 m) i mbushur me ujë të freskët gjatë gjithë stinëve dhe Liqeni i Drelajve ( 1800m), që thahet gjatë verës së nxehtë. Në rajonin …

Më shumë...

Alban Bardhyli: Mburoja e Shqiptarisë

Alban Bardhyli: Mburoja e Shqiptarisë

(Kushtuar  SHISH – it, me rastin e 17 dhjetorit, 104-vjetorit prej krijimit të Shërbimit Sekret të Shtetit Shqiptar)   Qeveria e Vlorës të krijoi Aktin historik e nënshkroi Qe informacione të mblidhen Dhe keqbërësit, të gjithë të lidhen! Një qind e katër vjet më par’, U krijua Shërbimi Sekret Shqiptar! …

Më shumë...

Bilanci i sulmit terrorist në Stamboll: 29 të vdekur 166 të plagosur

Bilanci i sulmit terrorist në Stamboll 29 të vdekur 166 të plagosur

Në dy shpërthime ë kanë ndodhur mbrëmë njëri pas tjetrit në Stamboll janë vrarë 29 veta dhe janë plagosur 166 të tjerë. Në shënjestër të sulmeve kanë qenë forcat policore, por nga radhët e tyre  kanë vdekur vetëm dy policë. Deri tani janë arrestuar 10 persona të dyshimtë për sulmet. …

Më shumë...

Erdogan: U ndërmor një sulm terrorist kundër forcave të sigurisë dhe qytetarëve tanë

Reccep Tayip Erdogan shpalli fitoren edhe për një tjetër mandat 5-vjeçar në krye të Turqisë

Pas sulmeve që ndodhën në Stamboll ka reaguar edhe kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, i cili  përmes një deklarate për medie, ka thënë se sulmi ishte bërë ndaj forcave të sigurisë dhe qytetarëve, ndërsa kishte synim që të shkaktonte sa më shumë viktima, raporton Reuters. “Një sulm terrorist ka …

Më shumë...

Sot në Maqedoni po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare

Sot në Maqedoni po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare

Sot në Maqedoni do të zhvillohen zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare. Votuesit shqiptarë ashtu si edhe në të gjitha zgjedhjet e deritanishme prej vitit 2001 edhe kësaj here janë të ndarë në disa parti dhe koalicione. Fushata elektorale në Maqedoni, është karakterizuar nga akuza të rënda mes partive politike, ndërsa tonet …

Më shumë...

Shtyhet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës për rastin e vdekjes në burg të Astrit Deharit

Kuvendi i Kosovës

Seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës, për rastin e vdekjes në burg të aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari, nuk do të mbahet më 14 dhjetor, sikur ishte paralajmëruar. Shtyrja e kësaj seance për një kohë tjetër është kërkuar nga vetë Lëvizja Vetëvendosje. Nënkryetarja e Kuvendit, Aida Dërguti, i ka …

Më shumë...

Në QKUK janë trajtuar mbi 52 mijë raste, nga ky numër pacientë të aksidentuar kanë qenë 4.791

Ndërtimi i spitalit kirurgjik-pediatrik në Prishtinë nuk pritet të përfundojë deri në vitin 2020

Në Klinikën Emergjente të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, në Prishtinë, për 11 mujorin e vitit 2016 kanë kërkuar ndihmë mbi 52 mijë pacientë, duke shënuar numrin enorm të shërbimeve emergjente, ka deklaruar drejtori i kësaj klinike, Basri Lenjani. Kjo klinikë është qendër terciare referente për tërë Kosovën. Ndonëse e …

Më shumë...

Behxhet Shala: Në vendin tonë të drejtat e njeriut i shkel Serbia dhe EULEX-i

Behxhet Shala

Kryetari i KMDLNJ-së, Behxhet Shala, ka deklaruar se në kohën kur po shënohet Dita Ndërkombëtare e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, shteti i Kosovës ballafaqohet me pabarazi, probleme serioze, papunësi, anfalbetizëm, goditje e madhe për rininë në sferën e punësimit, mungesë e barnave esenciale, detyrimin e fëmijëve të punojnë …

Më shumë...

Mustafa: Qytetarët e Kosovës e dinë më mirë se kushdo se çfarë do të thotë shkelja e të drejtave të njeriut

Isa Mustafa

Kryeministrit Isa Mustafa, thotë se  qytetarët e Kosovës, si pasojë e okupimit shumë-vjeçar nga Serbia e Jugosllavia e dinë më mirë se kushdo tjetër se çfarë do të thotë shkelja e të drejtave të njeriut. Republika e Kosovës sot, përbën modelin më afirmativ në rajon dhe më gjerë për mbrojtjen …

Më shumë...

Ministri Demolli në takimin e Ministrave të Mbrojtjes të Kartës së Adriatikut A5 –SHBA

Ministri Demolli në takimin e Ministrave të Mbrojtjes të Kartës së Adriatikut A5 –SHBA

Në kuadër të margjinave të takimit të Ministrave të Mbrojtjes të Kartës së Adriatikut A-5 –SHBA, që është zhvilluar në kështjellën e qytezës Trakoshçan të Kroacisë, ministri i FSK-së zoti Haki demolli ka pasur disa takime të rëndësishme dypalëshe me homologët e tij nga vendet pjesëmarrëse në këtë takim Në …

Më shumë...

AKR me të drejtë vote në Kongresin e Liberal-Demokratëve Evropianë

AKR me të drejtë vote në Kongresin e Liberal-Demokratëve Evropianë

Aleanca Kosova e Re ka marrë pjesë në Kongresin i 37-të të Rrjetit të Partive Liberal-Demokrate të Evropës, që është mbajtur në Varshavë të Polonisë. Në këtë Kongres AKR-ja si anëtare e Aleancës së Liberal Demokratëve Evropian është përfaqësuar nga Sekretarja Organizative e partisë, Rejhan Vuniqi, ish kandidat i Aleancës …

Më shumë...

Juncker: Ata që besojnë se është momenti për ta shkatërruar BE-në e kanë gabim

Junker

Kryetari i Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker paralajmëroi të gjitha vendet e BE-së, që duan të largohen nga Unioni, duke nënvizuar se ato nuk mund të ekzistojnë pa BE-në. Ata që besojnë se është momenti për ta shkatërruar Bashkimin Evropian, për ta ndarë në copa dhe për të na përçarë, …

Më shumë...