Ahmet Qeriqi

Kremlini zyrtar do të vendosë veton për një projektrezolutë që parashikon dërgimin e vëzhguesve në Siri

Aleppo Siri

Kremlini zyrtar  do të vendosë veton për një projektrezolutë franceze në Kombet e Bashkuara, e cila parashikon dërgimin e vëzhguesve për evakuimin e civilëve të qytetit sirian Halep. Ne nuk mund të lejojmë votimin e këtij teksti sepse është një shkatërrim”, deklaroi, ambasadori i Rusisë në OBK,  Vitali Çurkin. Këshilli …

Më shumë...

KQZ: Ramiz Lladrovci, ka fituar zgjedhjet për kryetar në Drenas

KQZ: Ramiz Lladrovci, ka fituar zgjedhjet për kryetar në Drenas

Komisionit Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet preliminare të votimit për kryetar të komunës së Drenasit. Sipas KQZ-së, Ramiz Lladrovci i PDK-së ka fituar 14. 242 të votave ose 62.69 për qind,  ndërsa kandidati i Nismës për Kosovë,  Isa Xhemajlaj, ka fituar 8. 476 vota ose 37.31 për qind. Këto …

Më shumë...

Isa Xhemajlaj: Ramizi fitoi por beteja vendimtare për komunën e Drenasit do të vazhdojë pas 8 muajsh

Isa Xhemajlaj

Kandidati i Nismës për Kosovën, për kryetar të Drenasit,  Isa Xhemajlaj, ka thënë se ai dhe partia e tij kanë pritur rezultate më të mira në radhën e balotazhit. Ai tha se i tërë arsenali shtetëror ishte përkujdesur që të PDK-ja të dalë fituese në këto zgjedhje. Qytetarët e Drenasit …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ndaloni votimet e dyfishta

Jakup Krasniqi: Çështjen e veteranëve Kuvendi i Kosovës duhet ta kthejë nga fillimi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi kërkoi nga KQZ-ja dhe gjithë trupat e saj në veprim, që të vihen në mbrojtje te vullnetit te qytetarëve të Drenasit. Në një reagim të tij a shkruan: Edhe gjatë ditëve te fushatës dhe ditës së sotme kishte parregullsi të …

Më shumë...

Kim Mehmeti: Tirana e Prishtina, u treguan shqiptarëve të Maqedonisë se çdo gjë Lindore dhe myslimane është antishqiptare…

Kim Mehmeti

…Njësoj siç ndodhi edhe gjatë fushatës parazgjedhore të këtij dhjetori, kur Tirana dhe Prishtina i zbulonin “turkoshakët” dhe ‘islamistët’ e këtushëm, dhe njëkohësisht lëvdonin dhe lartësonin heroizmin e shqiptarëve, që votuan dhe iu bashkëngjitën LSDM-së maqedonase, edhe atë duke pasur para hundëve dhjetëra parti shqiptare. Me çka disa qarqe nga …

Më shumë...

Nisma në Drenas: Në fshatin Gllanasellë, është duke u përgatitur votim kolektiv në orët e mbrëmjes

Zgjedhjet

Dega e Nismës për Kosovën në Drenas, ka mbajtur konferencë për medie, në të cilën Shefi i Shtabit të Nismës në Drenas, Mehdi Thaçi, ka folur për procesin e votimit në ditën e sotme në Drenas. Thaçi në një konferencë për media tha se sot procesi zgjedhor deri në këtë …

Më shumë...

PDK në Drenas: Ftojmë organet të monitorojnë qendrat e votimit në Tërstenik, Sankoc, Nekovc dhe Dobroshec

Zgjedhjet

Kundër disa deklaratave të Nismës për Kosovën në Drenas, ka reaguar sërish zëdhënësi i PDK-së në këtë komunë,  Betim Berisha. Ai  ka deklaruar se përpjekjet e Nismës, sipas tij, për të prishur zgjedhjet janë të kota, ngaqë sepse votimi po shkon në rregull dhe të gjitha vendvotimet janë nën mbikëqyrjen …

Më shumë...

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani, i ftuar nderi në Berlin

Bujar Nishani

Në Konferencën vjetore të Institutit për Diplomaci Kulturore, që po mbahet në Berlin,  mori pjesë kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani, i ftuar nga ky institut. Ai në fjalimin e tij tha se integrimi i Shqipërisë në Bashkimin Evropian, është njëri ndër projektet më madhore të shqiptarëve. “Të gjitha vendet në …

Më shumë...

Mimi Kodheli: Disa sulme terroriste janë parandaluar nga Shërbimi Informativ i Ushtrisë shqiptare

Kodheli

Ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Mimi Kodheli, ka bërë të ditur se disa sulme terroriste janë parandaluar nga Shërbimi Informativ i Ushtrisë shqiptare. Kodheli nuk ka dhënë më shumë detaje, por Top Channel ka mësuar se bëhet fjalë për parandalimin e akteve terroriste gjatë ndeshjes me Izraelin. Takimi i drejtorit …

Më shumë...

Mëngjesi i sotëm në Prishtinë ka shënuar shkallë të lartë të ndotjes së ajrit

Prishtina ka shënuar  shkallë të lartë të ndotjes së ajrit. Bazuar në matjet e realizuara nga Instituti Hidro-meteorologjik i Kosovës, nga analiza e rezultateve të fituara nga monitorimi automatik i cilësisë së ajrit, është vërejtur së gjatë ditëve të fundit janë paraqitur tejkalime të vlerave kufitare ditore me “PM10”. Përkeqësimi …

Më shumë...

Betim Berisha: Në të gjitha vendvotimet qytetarët e Drenasit po tregojnë qytetari

Zëdhënësi i PDK-së në Drenas, Betim Berisha, tha se në të gjitha vendvotimet qytetarët e Drenasit po tregojnë qytetari. Ai tha se deri tash PDK nuk vërejtur ndonjë parregullsi, përveç faktit që “disa persona i ka kap paniku”. Berisha i PDK-së ka ftuar qytetarët që të jenë të vëmendshëm dhe …

Më shumë...

KQZ: Pjesëmarrja në zgjedhje deri në orën 15:00 është: 15 mijë e 610 votues apo 29.69%

KQZ: Pjesëmarrja në zgjedhje deri në orën 15:00 është: 15 mijë e 610 votues apo 29.69%

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti konferencën e radhës lidhur Raundin e Dytë të Zgjedhjeve të Jashtëzakonshme për kryetar komune në Drenas. Në këtë konferencë, kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka bëri të ditur se pjesëmarrja në votime e qytetarëve me të drejtë vote deri në orën 15:00 është: 15 mijë e …

Më shumë...

KSHZ në Maqedoni nuk e arriti shumicën e nevojshme për të pranuar 16 ankesat e LSDM-së dhe Lëvizjes Besa

KSHZ në Maqedoni nuk e arriti shumicën e nevojshme për të pranuar 16 ankesat e LSDM-së dhe Lëvizjes Besa

Komisioni Shtetëror Zgjedhor në Maqedoni nuk e arriti dot shumicën e nevojshme mbrëmjen e së shtunës për të pranuar 16 ankesat për parregullsi në votime, të paraqitura prej LSDM-së dhe Lëvizjes Besa. Në formën e tyre përfundimtare, ankesat u paraqitën nga LSDM-ja për një qendër votimi në fshatin Tearcë, ku …

Më shumë...

Nisma reagoi lidhur me presionin që,po u bëhet votuesve nga pjesëtarë të PDK-së

NISMA

Dega e Nismës për Kosovën, në Drenas, reagoi lidhur me presionin që, po u bëhet qytetarëve të Drenasit, nga pjesëtarë të PDK-së. “Në bazë të raportimeve që na kanë ardhur nga vëzhguesit tanë në teren, një grup i anëtarëve të PDK-së, të drejtuar nga Driton Ajazi, drejtor i degës së …

Më shumë...

Xhevdet Krasniqi: Puna e vazhdueshme e OVK-së është t’i mbrojë të drejtat dhe interesat e veterinarëve

Xhevdet Krasniqi: Puna e vazhdueshme e OVK-së është t’i mbrojë të drejtat dhe interesat e veterinarëve

Oda e Veterinarëve të Kosovës ka evidentuar se gjatë këtij viti ka pasur importe dhe shitje të barnave nga persona të paautorizuar. Ndërsa u tha se duhet një kontroll më i madh i kafshëve dhe tregjeve të kafshëve. Kështu u tha në Kuvendin punues të Oda e Veterinarëve të Kosovës …

Më shumë...

Votimi i radhës së dytë për kryetar të Drenasit ka filluar me kohë

Zgjedhjet

Votimi për raundin e dytë të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar të Drenasit ka filluar me kohë në të gjitha qendrat e votimit, ku sot po mbahet radha e dytë e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar të kësaj komune. Në garën për kryetar kandidojnë: Ramiz Lladrovci nga PDK dhe Isa …

Më shumë...