Brickos

Ahmet Qeriqi

Ministri Haki Demolli priti zëvendës asistentin për operacione të Sekretarit gjeneral të NATO-s, John Manza

Ministri Haki Demolli priti zëvendës asistentin për operacione të Sekretarit gjeneral të NATO-s, John Manza

Ministri i FSK-së, Haki Demolli, priti sot në një takim zëvendës asistentin për operacione të Sekretarit gjeneral të NATO-s, z. John Manza, i cili shoqërohej nga drejtori i Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s për Ministrinë dhe FSK-në, gjeneral brigade Dietmar Mosmann, zëvendës drejtori i ekipit të NALT-it, Dominic Braithwaite …

Më shumë...

Memli Krasniqi ka pritur në një takim drejtuesit e Odes Tregtare Kosovë-Turqi

Memli Krasniqi ka pritur në një takim drejtuesit e Odes Tregtare Kosovë-Turqi

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi ka pritur sot në një takim drejtuesit e Odes Tregtare Kosovare-Turke, me të cilët ka biseduar për bashkëpunimin në fushën e ekonomisë mes dy vendeve. Ai i falënderoi drejtuesit e kësaj organizate për mbështetjen që kanë dhënë për bizneset në Kosovë, …

Më shumë...

Isuf Sherifi: Surroi, lufta dhe shoqatat e luftës

Isuf Sherifi

Veton Surroi  foli, dhe e tha atë që mendon, apo atë që i thonë ta thotë! Në fakt, ai përsëriti diçka, që ka thënë shpeshherë! Për inat të kujt?!,  apo nga frustrimi, kjo ka pak rëndësi! Rëndësi ka, që ai sërish nxiu mbi diçka, që në fakt nuk mund të …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Për cilin konsensus flet Surroi?

Bahri Bivolaku

Në demokraci konsensusi primar konsiderohet të jetë respektimi i rregullave të sjelljes brenda sistemit, për të gjithë akteret, gjersa të tjerët konsiderohen sekondarë a terciarë. Konsensusi dhe uniteti konsideroj të jenë dy gjëra të ndryshme. Si duket dikujt “Ora” i është ndalur dhe tani në vend që ta kurdisë dhe …

Më shumë...

Muharrem Xhafa: Takova dikë që të vriste për Enverin…

Muharrem Xhafa

“Të merremi me të ardhmen, jo me të shkuarën”, më tha një shok i mirë, intelektual i viteve të socializmit, dhe më ftoi për kafe! Po, se si m’u duk, ishte i zbehtë, i trembur! Sa pa nisur bisedën, pashe që, përbri tavolinës “sonë”, ishin ulur dy të tjerë. Edhe …

Më shumë...

Qeveria po përpiqet që qytetarët mbi moshën 65 vjeçare t’i trajtojë si raste sociale, dhe jo si pensionistë

Dardan Sejdiu

Nënkryetari i Vetëvendosjes, Dardan Sejdiu tha se tani më nuk mund të befasohemi nga kjo Qeveri sa i përket përzgjedhjes së politikave të gabuara në trajtimin e ndonjë problemi, duke theksuar se kjo qeveri nuk merret me politika sociale e ekonomike, por në fakt me pastrim apo higjienë administrative me …

Më shumë...

Blerand Stavileci: Projektligji parasheh që pasi të bëhet shoqëri aksionare, Trepçës t’i ndryshohet statusi

Blerand Stavileci: Opozitarizmi i Partisë Demokratike të Kosovës do të jetë model i një politikëbërjeje të re

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, ka prezantuar para anëtarëve të Komisionit parlamentar për Zhvillim Ekonomik, projektligjin për Trepçën. Ai tha se në këtë projektligj parashihet që Trepça pasi të bëhet shoqëri aksionare t’i ndryshohet statusi. Nga statusi i ri, Qeveria e Kosovës do të ketë 80 për qind të …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa takohet me përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta

Isa Mustafa

Edhe pse veteranëve e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dje iu nda buxheti për pensionet e muajit shtator, Qeveria po i analizon mundësitë për gjetjen e një zgjidhje për tre mujorin e ardhshëm, duke e lënë të hapur mundësinë për ndërprerjen e  pensioneve në një kohë të caktuar. Kjo ndodhi pasi …

Më shumë...

PD: Sylejman Çerkezi me bashkëpunëtorë ka nisur vizitat nëpër degët e Partisë së Drejtësisë

PD: Sylejman Çerkezi me bashkëpunëtorë ka nisur vizitat nëpër degët e Partisë së Drejtësisë

Kryetari i sapozgjedhur i Partisë së Drejtësisë, Sylejman Çerkezi, me bashkëpunëtorë, ka filluar vizitat nëpër degët, me qëllim për koordinimin e aktiviteteve të mëtutjeshme dhe avancimin e programit dhe vizionit të partisë. Kështu është bërë me dije në një komunikatë të dërguar për medie, sekretari i përgjithshëm i PD-së, Fidan …

Më shumë...

Demarkacioni me Malin e Zi vazhdon të mbetet problem i pazgjidhur

Vjosa Osmani, premton qeverisje të mirë, sundim të ligjit, zhvillim ekonomik, punësim, arsim cilësor

Edhe pse janë bërë disa përpjekje për të gjetur një zgjidhje kompromisi mes pozitës dhe opozitës, Demarkacioni me Malin e Zi vazhdon të mbetet problem i vështirë për tu zgjidhur. Mirëpo,  Arben Gashi dhe Vjosa Osmani – deputetë të LDK-së kanë ofruar një alternativë për këtë temë. Sipas tyre, subjektet …

Më shumë...

Serbia zyrtare shprehet kundër deklaratës së ambasadorit, Gjorgje Matkoviq

Serbia zyrtare shprehet kundër deklaratës së ambasadorit, Gjorgje Matkoviq

Deklarata ambasadorit serb në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Gjorgje Matkoviq se Putin ka ego të madhe, se ai dëshiron të bëhet sundimtar i botës dhe se Rusia sërish ka qejf të bëhet superfuqi’, nuk është qëndrim i Serbisë zyrtare ka thënë për gazetën “Veçernje Novosti”, ministri i Jashtëm i …

Më shumë...

Antonio Guterres është zgjedhur sekretar i ri i Organizatës së Kombeve të Bashkuara

Antonio Guterres

Agjencitë botërore kanë bërë të ditur se portugezi, Antonio Guterres është zgjedhur sekretar i ri i Organizatës së Kombeve të Bashkuara.  Guterres ka triumfuar ndaj kandidatit serb për këtë pozitë,  Vuk Jeremiq, i cili ka mbajtur postin e ministrit të jashtëm të Serbisë, ndërsa  Guerres ka qenë kryeministër Portugalisë. Antonio …

Më shumë...

Thaçi arsyeton bashkimin e dy gjermanive, nuk flet për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Thaçi arsyeton bashkimin e dy gjermanive, nuk flet për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Kryetari, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë në ceremoninë solemne të 26-vjetorit të  shënimit të bashkimit të Gjermanisë, e cila u organizua nga Ambasada gjermane në Kosovë. Para shumë përfaqësuesve diplomatikë dhe të institucioneve të Kosovës, Thaçi tha se kjo festë nuk është vetëm e popullit gjerman, por edhe e Evropës …

Më shumë...

Deputeti, Haxhi Shala, pyet Hashim Thaçin se ka luftuar apo jo në radhët e UÇK-së?

Haxhi Shala:

Deputeti i Nismës për Kosovën, Haxhi Shala, ka reaguar pas deklaratës së kryetarit Hashim Thaçi, i cili thotë se ka  luftuar që shqiptarët të vendosin vetë për veten dhe të mos merret leje në Serbi për Kosovën. Shala ka kërkuar nga Thaçi që të marrë një pozicion serioz  dhe të …

Më shumë...

Ymeri: Cenimi i integritetit territorial të Kosovës mund të prodhojë tensione të vazhdueshme në rajon

Visar Ymeri

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, ka deklaruar se cenimi i integritetit territorial mund të prodhojë tensione të vazhdueshme në rajon. Ai në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë”, ka deklaruar se Marrëveshja aktuale për demarkacionin duhet të hidhet poshtë. “Shmangia e ratifikimit të marrëveshjes në Kuvendin e Republikës së …

Më shumë...

Apostollova: Për liberalizimin e vizave kërkohet përmbushja e kritereve

Apostollova: Për liberalizimin e vizave kërkohet përmbushja e kritereve

Komisioni për Integrime Evropiane i Kuvendit të Republikës së Kosovës, takoi udhëheqësen e Zyrës së BE-së në Kosovë dhe Përfaqësuese Speciale e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalija Apostolova. Fillimisht, kryetarja e Komisionit Njomza Emini,  e njoftoi znj. Apostolova  lidhur me punën dhe sfidat me të cilat po ballafaqohet Komisioni, …

Më shumë...