Ahmet Qeriqi

Rusia, Bjellorusia dhe Serbia fillojnë afër Beogradit manovrat e përbashkëta ushtarake, “Vëllazëria sllave 2016”

Forcat Serbe

Agjencia ruse, “Sputnjik”, ka bërë të ditur se nesër në Serbi fillon ushtrimi ushtarak, “Vëllazëria sllave 2016”, në të cilën do të marrin pjesë oficerë dhe ushtarë nga Rusia, Bjellorusia dhe Serbia. Kjo manovër ushtarake me siguri se do ta hidhërojë edhe me tepër perëndimin, pas pranisë gjithnjë e më …

Më shumë...

Limaj: Janë 13 dëshmitarë që përshkruajnë ngjarjen, por asnjëri nuk ka çka dëshmon kundër meje

Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj,  lidhur me ngritjen e sërishme të aktakuzës për gjoja krime lufte, ka mohuar spekulimet e disa jugo-medieve  se ka ndonjë njeri që dëshmon kundër  tij, për  këtë rast. Ai ka sqaruar se janë 13 dëshmitarë që përshkruajnë ngjarjen dhe rrethanat e kohës. Kundër …

Më shumë...

Një Gjykatë e Beogradit i ka caktuar 30 ditë paraburgim shqiptarit nga Kosova, Hilmi Kelmendi

Gjykata

Një Gjykatë e Beogradit i ka caktuar 30 ditë paraburgim shqiptarit nga Kosova, Hilmi Kelmendi, të cilin e ka arrestuar  policia e Serbisë, derisa ai nga Gjermania po kthehej në Kosovë. Familjarët e të arrestuarit kanë bërë të ditur se Prokuroria e Serbisë e ka akuzuar për gjoja krime lufte.  …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli është shprehur optimist dhe pret vendimin e drejtë të BE-së për vizat

Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe kryetar i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se vendi ynë ka përmbushur të gjitha kriteret e kërkuara për procesin e liberalizimit të vizave. Tani vendi është në një situatë kur na është vënë kriter edhe çështja e demarkacionit me Malin e Zi, ka thënë …

Më shumë...

Nesër mbahen homazhe kushtuar heronjve të kombit: Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu

Posta e Kosovës ka emërtuar pullën postare me portretet e heronjve ë kombit, Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu në 29 vjetorin e rënies

Nesër mbahen homazhe kushtuar heronjve të kombit: Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu. Në nderin dhe përkujtim të tyre në orën  11.00 mbahen homazhe në fshatin Llugë, te Obelisku i Heroit te Kombit Afrim Zhitia! Prej orës 12.00 do të mbahen homazhe te Përmendoret e dëshmorëve Fahri Fazliu  dhe Bahri Fazliu …

Më shumë...

Kryetari Veseli takoi zëvendës-ambasadorin britanik, Tom Adams

Kryetari Veseli takoi zëvendës-ambasadorin britanik, Tom Adams

Kryetari i Kuvendit të Kosovësm  Kadri Veseli, priti në takim zëvendës-ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë, Tom Adams dhe përfaqësuesit e kompanive të cilat do të zbatojnë memorandumin e mirëkuptimit të nënshkruar gjatë muajit gusht midis kryeparlamentarit Veseli, kryeministrit Mustafa dhe ambasadorit britanik në Kosovës, O’Connell, lidhur me përzgjedhjen …

Më shumë...

Marrëveshjet e arritura në Bruksel, janë interpretuar sipas dëshirave të palëve në dialog

Valon Murtezaj

Zëvendës-ministri i Punëve të Jashtme i Qeverisë së Kosovës, Valon Murtezaj, ka thënë për “Radion Evropa e Lirë” se pala serbe po heziton t’i zbatojë marrëveshjet,  të cilat i ka nënshkruar, në Bruksel dhe kjo situatë po e pengon avancimin e përmirësimit të marrëdhënieve fqinjësore me Kosovën, për të cilën …

Më shumë...

MBPZHR-ja vazhdon mbështetjen për zhvillimin e bujqësisë në Kastriot

MBPZHR-ja vazhdon mbështetjen për zhvillimin e bujqësisë në Kastriot

 Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi priti sot në një takim kryetarin e Komunës së Kastriotit,  Xhafer  Gashi, me të cilën ka biseduar për projektet zhvillimore të ministrisë, që janë realizuar gjatë këtij viti në sektorin e bujqësisë, si dhe zhvillimet e përgjithshme në këtë sektor. Me …

Më shumë...

PDK: Komuna e Fushë-Kosovës me damkën e skandaleve abuzuese

Dega e PDK-së në Skenderaj ka reaguar pas ngjarjeve në seancën e Kuvendit Komunal të Skenderajt

Partia Demokratike e Kosovës ka bërë një vlerësim të rrjedhave aktuale si dhe qeverisjen e institucioneve komunale të Fushë-Kosovës. Sipas rrethanave të krijuara kjo degë konstaton se është degraduar tej mase institucionin i Komunës në çdo segment, për shkak të skandaleve dhe aferave të ndryshme, që ishin deri më tani …

Më shumë...

Kryekuvendari, Kadri Veseli, vizitoi Organizatën e Veteranëve të Luftës së UÇK-së

Kryekuvendari, Kadri Veseli, vizitoi Organizatën e Veteranëve të Luftës së UÇK-së

Kryekuvendari, Kadri Veseli, vizitoi Organizatën e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai me këtë rast  u prit në një takim të veçantë nga udhëheqja e re. Pasi uroi drejtuesit për detyrën në krye të organizatës që përfaqëson ish-luftëtarët e lirisë,  Veseli tha se kjo është një nga …

Më shumë...

Reshat Badallaj: Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i bëri lopë “analistët” e zgjedhur nga Baton Haxhiu

Reshat Badallaj

Turpi i vitit në Tv-Klan Kosova, medium pro serb, antikombëtar dhe anti UÇK. Në mbrëmje erdha nga puna dhe si gjithmonë u ula të lexoj dhe të shikoj se çka ka të re në fcb nga miqtë e mi të shumte 5,000 (pesëmijë) dhe të shikoj TV nga Shqipëria. Letra …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Njerëzit kanë të drejtën e revolucionit, të drejtën për ta refuzuar nënshtrimin

Mona Agrigoroaiei

Henry David Thoreau (1817-1862) ishte një filozof dhe shkrimtar i njohur për sulmet e tij ndaj insitucioneve shoqërore amerikane dhe respektin e tij për natyrën dhe jetesën e thjeshtë ka shkruar një libër shumë të rëndësishme teoretizuese për atë që duhet të bëjë çdo individ, pjesëtar i një populli të …

Më shumë...

Haradinaj: Vlerat e luftës dhe UÇK-ja janë të pakontestueshme, të pamohueshme dhe bazament i lirisë së vendit

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një deklarate për shtyp, ka folur për dënimin e konfirmuar nga Gjykata e Apelit për grupin “Drenica 2”. Konsideroj se vlerat e luftës dhe UÇK-ja, janë të pakontestueshme, të pamohueshme dhe janë bazament i lirisë së Kosovës.  UÇK-ja, ka bërë luftë çlirimtare dhe të …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekretuar Ligjin për Trepçën

Kryetari Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë të ditur se ka dekretuar Ligjin për Trepçën, pasi Gjykata Kushtetuese e shpalli vendimin e saj, pas shqyrtimit dhe refuzimit të ankesës që kishte ushtruar, Lista Serbe. Në një postim të tij  ai ka shkruar:  “Sapo nënshkrova Ligjin për Trepçën, pas vendimit të …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ka miratuar dhe ka proceduar në Kuvend, projektligjin për buxhetin për vitin 2017

Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës ka miratuar dhe ka  proceduar në Kuvend, projektligjin për buxhetin për vitin 2017, i cili parashihet të jetë rreth dy miliardë euro. Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, tha se  Ligji për Buxhetin për vitin 2017,  është buxhet zhvillimor dhe reflekton programin qeverisës të koalicionit, që shpreh përcaktimin …

Më shumë...

Përurohet libri dokumentar: “Krimi që pashë me sytë e mi I- II”, i autores, Teuta Hadri

Teuta Hadri ka përuruar librin: “Krimi që e pashë me sytë e mi I II”, ditar lufte i vitit 1998

Veprimtarja, mjekja dhe ish e burgosura politike, në kohën e regjimit pushtues serb, zonja, Teuta Hadri përuron librin dokumentar: “Krimi që pashë me sytë e mi” I-II, ditar lufte” i vitit 1998. Ky libër përurohet më 1 nëntor 2016, duke filluar në orën 12.oo, në  amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare, në …

Më shumë...