Ahmet Qeriqi

Kiliq: Turqia është mike e Kosovës dhe do ta përkrahë vazhdimisht

Kivilcim Kiliç

Ambasadorja e Turqisë në Prishtinë, Kivilcim Kiliç, në një intervistë për gazetën “Epoka e re”,  ka thënë se Turqia është mike e Kosovës dhe do ta përkrahë atë në procesin e integrimit në Bashkimin Evropian. Ajo  ka vlerësuar lart marrëdhëniet e mira në mes të Turqisë dhe Kosovës, si dhe …

Më shumë...

Zëvendës-ministri Izmi Zeka, përkujtoi Sabit Veselin, me rastin e gashtë vjetorit të vdekjes

Izmi Zeka

 Duke përkujtuar të burgosurin politik dhe luftëtarin e UÇK-së, Sabit Veseli, zëvendës-ministri Izmi Zeka, shkruan se ai ishte sinonim për gjeneratat, moshatarët e tij ishte model i luftëtarit të heshtur të lëvizjes kombëtare. Tani u bënë gjashtë vite kur ndërroi jetë njëri prej ideologëve të luftës për çlirim kombëtar Sabit …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Veprimtaria kombëtare, detyrë madhore për çdo shqiptar

Mona Agrigoroaiei

(“Dëshiron  të dish se cili je, vepro!” Thomas Jefferson) Jemi njerëz të dobishëm shoqërisë nëse nuk qëndrojmë kot, pasivë para sfidave të shoqërisë dhe veprojmë për përmirësimin e boshllëqeve brenda saj. Ne mund të njihemi veten gjithashtu vetëm nëse veprojmë konkretisht për një çështje të caktuar. Filozofia e së vepruarit …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Publikimi i përgjimeve telefonike dhe konotacioni politik i tyre

Bahri Bivolaku

Ngjashmëritë me bisedat e përgjuara telefonike të Adem Grabovcit me të tjerët, i gjen tek lidershipi i secilës parti politike në Kosovë, të madhe a të vogël. Dallimi i vetëm është se ato tani po bëhen publike, e të tjerat jo.  “Është e çuditshme por është e vërtetë, sepse e …

Më shumë...

Vetëvendosja: Ura e Ibrit nuk lirohet me negociata e marrëveshje të ministres për dialog, Edita Tahirit

Bahtiri: Ura e Ibrit do të hapet së shpejti dhe hapjen e saj nuk mund ta kushtëzoj askush

Lëvizja Vetëvendosje!, ka vlerësuar së ura e Ibrit nuk lirohet me negociata e marrëveshje të ministres për dialog, Edita Tahirit. “Dje kuptuam se Edita Tahiri, shërbyesja e bindur e dialogut me Serbinë, dialog të cilës askush më nuk po i beson, po e vazhdon pandalshëm avazin e takimeve me zyrtarët …

Më shumë...

Mirlinda Gashi: Rastet gjyqësore “Apex” dhe “Pronat” do të hetohen dhe gjykohen nga prokurorë dhe gjyqtarë vendës

Mirlinda Gashi: Rastet gjyqësore “Apex” dhe “Pronat” do të hetohen dhe gjykohen nga prokurorë dhe gjyqtarë vendës

Zëdhënësja e Gjykatës Themelore të Prishtinës, Mirlinda Gashi, ka konfirmuar se rasti gjyqësor “APEX”, ku të akuzuar për krim të organizuar dhe detyrim janë 11 persona, si dhe rasti “Pronat”, ku 23 veta janë të akuzuar për krim të organizuar, nxjerrje dhe ndihmë në nxjerrjen e vendimeve të kundërligjshme gjyqësore, …

Më shumë...

Edi Rama: Po i ndjekim me dhimbje e shqetësim vërshimet tragjike në Maqedoni

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka konfirmuar gatishmërinë për t’u ardhur në ndihmë autoriteteve maqedonase, me qëllim për të përballuar situatën e krijuar në shtetin fqinj pas reshjeve të dendura të shiut. Po i ndjekim me dhimbje e shqetësim zhvillimet tragjike në Maqedoni! Jemi gati për çdo gjë që mundemi …

Më shumë...

NISMA për Kosovën dhe Partia Fjala shprehin ngushëllime për familjet e viktimave në Maqedoni

NISMA

NISMA për Kosovën shpreh shqetësimin e saj për situatën e rëndë të krijuar nga vërshimet në Maqedoni. NISMA i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjeve të viktimave që humbën jetën nga vërshimet. Shpresojmë që situata të qetësohet sa më shpejtë, familjet e prekura nga këto vërshime të marrin mbështetjen e …

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, ka vazhduar takimet me liderë shtetëror gjatë qëndrimit të tij në Rio të Brazilit

Kryetari, Hashim Thaçi, ka vazhduar takimet me liderë shtetëror gjatë qëndrimit të tij në Rio të Brazilit

Kryetari i  Kosovës, Hashim Thaçi, ka vazhduar takimet me liderë shtetëror gjatë qëndrimit të tij në Rio të Brazilit. Sipas komunikatës nga Presidenca, ai ka takuar zëvendës-kryetarin e Brazilit, Mishel Temer, të cilin e ka falënderuar për pritjen e ngrohtë që i ka bërë përfaqësuesve të Kosovës, në Brazil. Në …

Më shumë...

A mund ta bashkojnë Shqipërinë lëvizjet që angazhohen për bashkim kombëtar dhe injorojnë njëra-tjetrën?

Flamuri Kuq e Zi

Si mund ta bëjnë Shqipërinë e bashkuar lëvizjet që angazhohen për bashkim kombëtar dhe nuk e njohin,   as e pranojnë njëra tjetrën, sikur janë: Lëvizja për Bashkim, Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar, Aleanca Kuqezi, shoqata, lëvizje e fronte të tilla të cilat nuk durohen dhe nuk bashkëpunojnë mes veti. Ekzistimi …

Më shumë...

Qeveria e gatshme për të dërguar në Maqedoni njësitë e specializuara të FSK-së për kërkim dhe shpëtim

FSK

Qeveria e Kosovës, nëpërmes një komunikate bën të ditur se i  ka përcjellë me shqetësim dhe dhimbje të madhe dëmet  e shkaktuara nga moti i lig, që kanë ndodhur, në Maqedoni. “Qeveria e Kosovës shpreh ngushëllimet më të sinqerta për qytetarët dhe Qeverinë e Maqedonisë si dhe për familjarët e …

Më shumë...

Policia serbe nuk lejoi që kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar z. Tahir Veliu të shkojë në Preshevë

Tahir Veliu

Dje, policia serbe nuk lejoi që kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar z. Tahir Veliu të kalojë kufirin dhe të jetë në Preshevë në promovimin e Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar dhe  librit “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”. Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu ka deklaruar …

Më shumë...

Toni Bler qëndroi për një vizitë private në Shqipëri

Toni Bler qëndroi për një vizitë private në Shqipëri

Ish-kryeministri i Britanisë së Madhe, Tony Bler, më i merituari në aksionet e NATO-s kundër Serbisë gjatë luftës në Kosovës, miku i madh i shqiptarëve, ka qëndruar për një vizitë jo zyrtare në Shqipëri, me ç’ rast është takuar me kryeministrin e vendit, Edi Rama. Udhëtimi i ish-kryeministrit Britanik në …

Më shumë...

Policia e Kosovës ende në kërkim të autorëve të sulmit me granatë ndaj objektit të Kuvendit

Godidja e objektit të kuvendit të Kosovës

Edhe dy ditë pas sulmit mbi objektin e Kuvendit të Kosovës nga pesrona ende të panjohur Policia e Kosovës, vazhdon të kërkojë autorët e  sulmit me granatë, Ajo ka shtuar masat e sigurisë përreth objektit të Kuvendit ndërkohë që ka kërkura nga qytetarët të ofrojnë informata, duke premtuar 10.000 euro …

Më shumë...

Shqiptarët që jetojnë në Serbi, si njëfarë Demo Berisha nuk e pranojnë pavarësinë e Kosovës

Shqiptarët që jetojnë në Serbi, si njëfarë Demo Berisha nuk e pranojnë pavarësinë e Kosovës

Një i vetëquajtur shqiptar me origjinë nga Peja, Demë Berisha, apo Demo Berisha, versioni serb i emrit, kryeson shoqatën e  ashtuquajtur,  “Amzë Shqiptarëve të Serbisë” (Matica Albanaca Srbije – MAS), e cila sipas tij ka 4600 anëtarë në territorin e Vojvodinës nga 6000 shqiptarë që sipas Berishës ka në Vojvodinë …

Më shumë...

Kina duhet të përgatitet për luftë në det, thotë ministri i Mbrojtjes, Qang Van-kuan

Kina duhet të përgatitet për luftë në det, thotë ministri i Mbrojtjes, Qang Van-kuan

Kina duhet të përgatitet për luftë në det. Kështu citohet të jetë shprehur ministri i Mbrojtjes së Kinës, Chang Wanquan, i cili ka vlerësuar se kërcënimet detare për shtetin kinez po çojnë drejt konfliktit të armatosur. “Ushtria, policia dhe publiku duhet të përgatiten për mobilizim për mbrojtjen e sovranitetit kombëtar …

Më shumë...