leoni

Ahmet Qeriqi

Vehapi: E kemi borxh të përkujtojmë jetët dhe veprat e dëshmorëve të kombit në mënyrë institucionale

Vehapi: E kemi borxh të përkujtojmë jetët dhe veprat e dëshmorëve të kombit në mënyrë institucionale

Me rastin e manifestimeve përkujtimore. “Java e Dëshmorëve”, Komuna e Rahovecit  organizoi Akademi solemne për dëshmorët e rënë në luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Me këtë rast në fillim të fjalimit të tij, kryetari, Idriz Vehapi drejtoi kritika për ish bashkëluftëtarët e dëshmorëve, për mos pjesëmarrje në këtë akademi. …

Më shumë...

Bulliqi: Vite më parë Qeveria e Kosovës ka asfaltuar rrugët, të cilat tani me Demarkacion iu kanë falur Malit të Zi

Bulliqi

Eksperti i hartave, Shpejtim Bulliqi ka përkujtuar se vite më parë Qeveria e Kosovës ka asfaltuar rrugë të cilat tani sipas demarkacionit i takojnë Malit të Zi. Gjeografi, Shpejtim Bulliqi ka kërkuar nga Qeveria që të mos e dërgojë për votim në Kuvend versionin e tashëm për Demarkacionin me Malin …

Më shumë...

Rama: Të jesh i majtë do të thotë të besosh që ka edhe më mirë, të jesh i djathtë do të thotë të besosh që ka edhe më keq

Edi Rama

Partia Socialiste ka rikthyer Akademinë Politike te fondacioni, Qemal Stafa. Me Olta Xhaçkën në krye, këtë vit, akademia do të pranojë 120 studentë. I pranishëm në ceremoninë e rihapjes së Akademisë, ish-drejtuesi i fondacionit “Qemal Stafa”, ministri, Saimir Tahiri i bëri thirrje të rinjve që të bëhen pjesë e saj, …

Më shumë...

Sot në Ponoshec të Gjakovës është përuruar Kompleksi Memorial i varrezave të dëshmorëve

Sot në Ponoshec të Gjakovës është përuruar Kompleksi Memorial i varrezave të dëshmorëve

Sot në Ponoshec të Gjakovës është përuruar Kompleksi Memorial i Varrezave të Dëshmorëve në shënim të  ditës së  dëshmorëve të këtij fshati. Në këtë ceremoni ka marrë pjesë edhe kryetarja e komunës së Gjakovës Mimoza Kusari – Lila, e cila ka thënë se ndërtimi i këtij kompleksi, i financuar nga …

Më shumë...

Rexhep Tajip Erdogan: NATO-ja nuk ka forca të mjaftueshme të vendosura në Detin e Zi

Erdogan

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se NATO-ja nuk ka forca të mjaftueshme të vendosura në Detin e Zi. Për ta bërë edhe më të fortë Aleancën, Erdogan ka thënë se Bosnjë Hercegovina dhe Maqedonia duhet t’i bashkohen sa më shpejt Aleancës. Për këtë arsye, NATO-ja nuk mund …

Më shumë...

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci priti në takimin ministrin e Ekonomisë të Maqedonisë, Driton Kuçi

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci priti në takimin ministrin e Ekonomisë të Maqedonisë, Driton Kuçi

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci priti në takimin ministrin e  Ekonomisë së Maqedonisë, Driton Kuçi. Temë qendrore e takimit në mes tyre ishte intensifikimi  dhe bashkëpunimi në fushat e interesit të përbashkët si energjia, infrastruktura dhe fusha tjera në kuadër të bashkëpunimit rajonal. Me këtë rast, ministri, Stavileci tha …

Më shumë...

Nga 150 të zënë me punë në Bibliotekën Universitare në Shkup vetëm një është shqiptar

Nga 150 të zënë me punë në Bibliotekën Universitare në Shkup vetëm një është shqiptar

Shqiptarët në ish Republikën Jugosllave të Maqedonisë po vazhdojnë të përballen me një diskriminim të jashtëzakonshëm. Si pasojë e diskriminimit, nga 150 të punësuarit në  Bibliotekën Universitare në Shkup, vetëm 1 është shqiptar. Mediet atje njoftojnë se përkundër deklaratave pompoze të burokratëve shqiptar në Qeverinë e ish Republikës Jugosllave të …

Më shumë...

Alternativa Shqiptare në Mal të Zi, ka zyrtarizuar hapjen e degës së vet në komunën e Plavës

Alternativa Shqiptare në Mal të Zi, ka zyrtarizuar hapjen e degës së vet në komunën e Plavës

Alternativa Shqiptare në Mal të Zi, ka bërë të ditur se  prej 10 majit të këtij viti  ka zyrtarizuar hapjen e degës së vet në Komunën e Plavës. Themelimi ndodhi si rezultat i bashkëpunimit ndërmjet drejtuesve të Iniciativës Qytetare nga Plava, të drejtuar nga z. Ibër Hoti, dhe deputeti tonë, …

Më shumë...

Veseli: Kosova vend i hapur për investimet e huaja

Veseli: Kosova vend i hapur për investimet e huaja

Kryekuvendari. Kadri  Veseli, zhvilloi sot takim me një grup afaristësh izraelitë. Gjatë takimit u bisedua për iniciativën e këtij grupi për themelimin e Odës Ekonomike Izraelito-Kosovare, qëllimi i të cilës do të jetë promovimi i relacioneve ekonomike në mes të dy vendeve. Kryetari Veseli, duke përshëndetur këtë iniciativë, foli për …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kam thënë të vërtetën time

Jakup Krasniqi

Në reagimin publik të Rexhep Selimit lidhur me problemet që kishin ndodhur në Kuvendin e Kosovës, disa vjet më parë, ka reaguar ish-kryekuvendari, Jakup Krasniqi. Ai duke iu drejtuar deputetit të Vetëvendosjes shkruan: I nderuari Rexhep! Emrin tuaj nuk e kam përmendur askund publikisht. Unë nuk po mund ta kuptoj …

Më shumë...

Xhevat Bislimi dhe Bajram Ajeti iu bashkuan Vetëvendosjes

Xhevat Bislimi dhe Bajram Ajeti iu bashkuan Vetëvendosjes

Lëvizja Vetëvendosje ka bërë të ditur se  sot kësaj partie iu kanë bashkuar dy nga ish-anëtarët e Kryesisë Qendrore të Nismës për Kosovën,  Xhevat Bislimi dhe Bajram Ajeti. Rreth VETËVENDOSJE!-s, që është konstantja e përpjekjes së sinqertë për ndryshim, po mblidhen të gjithë ata që e kanë zgjedhur këtë përpjekje, …

Më shumë...

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, priti ministrin e Ekonomisë së Maqedonisë, Driton Kuçi

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, priti ministrin e Ekonomisë së Maqedonisë, Driton Kuçi

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, priti sot ministrin e Ekonomisë së Republikës së Maqedonisë, Driton Kuçi, me ç’rast e njoftoi atë për të arriturat në sferën e infrastrukturës në vend. Ata diskutuan, me theks të veçantë, për pjesën maqedone të autostradës Kosovë-Maqedoni, që sipas tyre, me përfundimin e saj, dukshëm …

Më shumë...

Lushtaku: Nëse vërtetohen akuzat kundër meje, kërkoj dënim kapital

Sami Lushtaku

Duke folur para trupit gjykues, ish komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për Zonën Operative të Drenicës, Sami Lushtaku, ka kërkura dënim kapital në rast se dëshmohetn e argumentohen akuzat e Prokurorisë dhe të trupit gjykues. Nuk është në rregull që prokurori të kërkojë vetëm kokat e UÇK-së. Kërkoj nga …

Më shumë...

Në Gjykatën e Apelit vazhdon të mbahet seanca e radhës për komandantët e UÇK-së

Në Gjykatën e Apelit vazhdon të mbahet seanca e radhës për komandantët e UÇK-së

Në Gjykatën e Apelit vazhdon të mbahet seanca e radhës për komandantët dhe eprorët e UCK-së të Zonës së Drenicës. Gjatë seancës së sotme është paraparë që t’i paraqesin argumentet e tyre mbrojtësit e të akuzuarve:  Sami Lushtaku, Sylejman Selimi, Sahit Jashari dhe Sabit Geci. Seancat në Gjykatën e Apelit …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Faktori vendor shkaktar për mos shndërrimin e FSK-së në FAK

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë një debati ka folur edhe për shtyrjen e vazhdueshme lidhur me  themelimin e Forcës së Armatosur të Kosovës. Ai ka thënë se sa i përket transformimit të FSK-së në ushtri. Gjithçka varet nga ne. Kjo do të jete forcë multietnike me vizion euroatlantik. Ne …

Më shumë...

Haradinaj: Të shtunën protestë masive në Prishtinë kundër Qeverisë, zgjedhjet në vjeshtë

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, është cituar të ketë deklaruar se protesta e së shtunës do të jetë edhe më e madhe, sesa protesta e 9 janarit dhe se ajo e 17 shkurtit. Presioni për dorëheqje ndaj Qeverisë  do të rritet dhe më shumë, ndërsa zgjedhjet do të mbahen në …

Më shumë...