Brickos

Ahmet Qeriqi

Frank Shkreli: At Anton Harapi – “T’a bajmë monumentin kombëtar, Bashkimin e Shqiptarëve.”

 (70-vjetori i pushkatimit të At Anton Harapit, 1946 dhe 100-vjetori i rënies së Çerçiz Topullit dhe Mustafa Qullit në vitin 1915  Shkurti shënon 70-vjetorin e pushkatimit nga regjimi komunist të At Anton Harapit, njërit prej atdhetarëve dhe dijetarëve më të dalluar të kombit shqiptar.  70-vjetë më parë, At Anton Harapi …

Më shumë...

Murat Gashi: Shkrimtari që kërkon drejtësi për bashkëkombësit e tij

Arben Kondi

    (Mbi veprën e zgjedhur të Arben Kondit “KOSOVË E CAMËRI”) “Kosovë e Çamëri”, vepër e zgjedhur në tetë vëllime është një shpirtëzim letraro-artistik i shkrimtarit çam Arben Kondi kushtuar kombit të tij. Mes kësaj vepre, autori na jep një pasqyrë sa të dhimbshme e po aq edhe krenare të …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Shtetin e uzurpuar t’ ia kthejmë ligjit

Jakup Krasniqi

Nuk kam si mos të pajtohem plotësisht me mikun tim, ambasadorin, O’Connell, i cili  paska shkruar: “Protesta është e drejtë fondamentale demokratike dhe unë jam i gëzuar se protesta e sotme u përmbyll paqësisht. Shpresoj se kjo gjë përfaqëson një vendim të opozitës për ta braktisur dhunën. Shpresoj se Qeveria …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Komente për zhvillimet aktualite

Xhevat Bislimi

Ata që ia nxinë jetën popullit shqiptar në Kosovë, ata që ia vranë shpresën rinisë shqiptare dhe e degdisën rrugëve të botës, ata që 16 vite liri dhe besimin e popullit i përdorën për të grabitur, për të paçkitur e trafikuar pasurinë, lirinë dhe pavarësinë e Kosovës dhe të popullit …

Më shumë...

Kuvendi i rrethuar me forca të Njësive Speciale të Kosovës

Derisa pritet  që seanca e paralajmëruar e Kuvendit të Kosovës  të fillojë në orën 10:00, i tërë objekti Kuvendit është i rrethuar nga forca të mëdha policore,  pjesëtarë të Njësisë speciale. Sot, pas dy muajve pritet të mbahet seanca e Kuvendit të Kosovës, në të cilin pritet të diskutohen 21 …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Qëndrimet e Opozitës janë të pandryshueshme nuk do të ketë seancë të Kuvendit të Kosovës!

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj edhe një herë ka rikonfirmuar se qëndrimet e Opozitës janë të pandryshueshme dhe se nuk ka seancë të Kuvendit të Kosovës! Opozita e bashkuar nuk ka ndryshuar mendje lidhur me vazhdimësinë e seancave në Kuvendin e Kosovës. Edhe dje por edhe sot zyrtarët opozitarë kanë …

Më shumë...

Aktivistët e lëvizjes “Vetëvendosje” do të mbesin në paraburgim për kohë të pacaktuar

Aktivistët e lëvizjes “Vetëvendosje”, në mesin e të cilëve edhe deputeti Glauk Konjufca dhe sekretari i Lëvizjes Dardan Molliqaj, të cilët u arrestuan këtë javë nga Policia e Kosovës, do të mbesin në paraburgim për kohë të pacaktuar. Gjykata Themelore e Prishtinës, është duke i shqyrtuar dy opsione: atë të …

Më shumë...

Qindra mijëra euro kanë tërhequr nga ky fondi i 3 përqindëshit mes viteve 2006-2011, Isa Mustafa e Bujar Bukoshi

EURO

Qindra mijëra euro janë tërhequr nga ky fondi i 3 përqindëshit mes viteve 2006-2011. Shuma prej 512 mijë e 936 eurove është nxjerrë nga bankat jashtë vendit nëpërmjet 16 transaksioneve të dyshimta. Bukoshi e ka pranuar se janë kryer këto transaksione, por nuk ka sqaruar se për çfarë qëllimesh. Ka …

Më shumë...

Arkivi i Kosovës dhe i Shqipërisë përurojnë “Fjalorin Terminologjik Arkivor”

Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës dhe Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave të Shqipërisë, në kuadër të bashkëpunimit arkivor bëjnë promovimin e përbashkët të “Fjalorit Terminologjik Arkivor”, si dhe hapjen e Ekspozitës së përbashkët me dokumente të rëndësishme arkivore nga të dy Arkivat. Ekspozita hapet sot në ora 11. 00. …

Më shumë...

Telefonatat anonime për bomba mbajnë nën ethe Moskën

Edhe Rusia do të investojë në koloninë ‘Lugina e Diellit’ në Zveçan

Policia e kryeqytetit rus, Moskë, ka evakuuar personat në disa qendra të mëdha tregtare, pas një serie telefonatash anonime që kërcënonin për bomba të vendosura në to. Lajmi është publikuar nga disa medie lokale, të cilat kanë cituar burime të sigurisë. Departamenti i shitjeve të “GUM”, një vend turistik tepër …

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës pritet të mbajë seancën e radhës

Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës  pritet që nesër të mbajë  seancën e radhës, ku në rend të ditës  janë paraparë 22 pika të cilat i ka caktuar kryesia e Kuvendit të hënën në mbledhje. Gjatë seancës  janë paraparë të shqyrtohen për herë të parë disa projektligje si dhe të bëhet miratimi i …

Më shumë...

Rexhep Selimi: Partitë opozitare do ta pengojnë Kuvendin të mbaj seancën e radhës

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi kërkon kushte më të mira për Policinë e Kosovës

Deputeti nga radhët e Vetëvendosjes, Rexhep Selimi ka paralajmëruar se partitë opozitare do ta pengojnë Kuvendin të mbaj seancën e radhës. Ai është cituar të ketë deklaruar se pjesëmarrja e opozitës në seancën e nesërme do të jetë me kursin e njëjtë si deri më tash duke e bllokuar Kuvendin …

Më shumë...

Nuk është Kadri Veseli i pari kryekuvendar që e viziton Parlamentin e Evropës sikur raporton RTK-ja

Lidhur raportimin e gazetarit të RTK-së i cili ka  thënë se Kadri Veseli është i pari kryetari i Kuvendit të Kosovës që e viziton Parlamentin Evropian, ka reagiau ish-kryekuvendari, Jakup Krasniqi i cili ka afishuar edhe foto gjatë kohës së vizitës që në krye të një delegacioni të Kuvendit të …

Më shumë...

Reagimi Shoqatës së Veteranëve të Luftës së Koshares të Brigadës “138 Agim Ramadani”

Agim Ramadani

Ne, ish-luftëtarët e  Brigadës 138 “Agim Ramadani ” shprehim shqetësimin dhe revoltën tonë ndaj vendimit të një trupe gjykuese, mobile e kontrabanduar nga Prokuroria dhe Gjykata e Nishit në pjesën veriore të Komunës së Mitrovicës, që dënon me vendim të formës se prerë, me masë burgimi prej 16 vitesh bashkëluftëtarët …

Më shumë...

Nisma: Qeveria lëshoi një arsenal fyerjesh dhe kërcënimesh ndaj qytetarëve protestues

NISMA

Në konferencën e djeshme për shtyp të dy partnerëve të koalicionit e thirrur menjëherë pas protestës madhështore të organizuar nga Opozita e Bashkuar, konferencë e cila përveq se ishte trishtuese ishte edhe për keqardhje. Ajo çka ndëgjuam nga ata dje, ishte një arsenal fyerjesh dhe kërcënimesh ndaj qytetarëve protestues. Prezenca …

Më shumë...

Shpëtim Golemi: Ngjashmëria e Hashimit me Berishën është si një dyfishim i së njëjtës fytyrë

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

“Trimi” Hashim Thaçi, trimëri të cilën e ka pranuar edhe vetë në intervistën dhënë një radioje të huaj, (që nuk ka guxuar kurrë të shkonte në frontet e luftimeve gjatë Luftës për Çlirimin e Kosovës nga Ushtria Çlirimtare e saj), u bë trim e doli në Konferencë Shtypi, nw 17 …

Më shumë...