Ahmet Qeriqi

EULEX-i nuk lëviz nga Kosova pavarësisht çka deklarojnë krerët e vendit

Eulex

Krerët e lartë të Kosovës dhe zyrtarët e lartë të BE-së thuhet se  kanë përafruar qëndrimet përkitazi me vazhdimin e mandatit të EULEX-it, por kanë mbetur vetëm dy çështje në diskutim: afatizimi i mandatit dhe kalimi i lëndëve nga vendorët te ky mision. Vendimmarrja për të dyja çështjet ka kaluar …

Më shumë...

Prokuroria Themelore në Prishtinë ka ngritur aktakuza edhe kundër dy deputetëve të opozitës

Kadaj-Bujupi: Të gjitha ato që premtoi Veseli, i pati premtuar Thaçi në 2007-n

Prokuroria Themelore në Prishtinë i vazhdon  aktakuzat kundër deputetëve të opozitës, lidhur me hedhjen e gazit  lotsjellës gjatë seancave të kaluara në Kuvend Deputetët: Donika Kadaj- Bujupi, Albulena Haxhiu, Albin Kurti e Faton Topalli tashmë janë duke u gjykuar në një proces tjetër gjyqësor për të njëjtat akuza. Deputetja Donika Kadaj- Bujupi …

Më shumë...

Hahn: Pa ratifikimin e Demarkacionit me Malin e Zi nuk ka liberalizim të vizave

Demarkacioni

Komisionari për Politika Fqinjësore Evropiane dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn, pas takimit me liderët e partive politike ka bërë të qartë se pa ratifikimin e Demarkacionit me Malin e Zi nuk ka liberalizim të vizave për Kosovën. Ai ka treguar se në takim me liderët e PDK-së, LDK-së, VV-së, AAK-së …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Çështja e demarkacionit duhet të ndahet nga procesi i liberalizimit të vizave

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës  për Kosovën, Jakup Krasniqi, së bashku me kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj, zhvilluan një takim me komisionarin, Johannes Hahn, me ç’ rast është biseduar  për zhvillimet politike në Kosovë, drejt  rrugës evropiane të vendit. Në këtë takim, por edhe në tryezën e liderëve politikë, …

Më shumë...

Enver Sekiraçës 37 vjet burg për nxitje të vrasjes së policit, Triumf Riza dhe vepra të tjera penale

Gjykata

Shumë i përfoluri si i ndjekur nga UÇK-ja, madje edhe si dëshmitar i mbrojtur, Enver Sekiraça, i akuzuar për biznes të dyshimtë për vrasje e nxitje vrasjesh, është dënuar me 37 vjet burg për nxitje të vrasjes së policit Triumf Rizës, i cili është vrarë në vitin 2007, në një …

Më shumë...

Kelmendi: Populli i Kosovës ruan dhe respekton familjen si shtyllë kryesore të shoqërisë jo degjenerimin e degradimin

Gëzim Kelmendi

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, kryetari i Partisë “Fjala”, Gëzim Kelmendi, ka reaguar kundër marshit të mbajtur sot,  në Prishtinë, nga ana e komunitetit LGBT, ku kanë marrë pjesë kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi me disa këshilltarë e ministra të Qeverisë Mustafa, pastaj Atifete Jahjaga, ambasadori Delavi, Ulrike Lunaçek dhe …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Për shqiptarët po përsëriten legjendat

Dilaver Goxhaj

Sikundër po bëhet e njohur nga mediat here pas here, Ukshin Hoti më 17 maj 1999 i kishte mbushur 5 vite të vuajtjes së dënimit në burg dhe duhej të lirohej më 17 maj 1999. Por e “liruan” një ditë më herët, më 16 maj 1999. Me Vendimin nr. 24-2241-05, …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: Filozofia politike e Ukshin Hotit themel i shkollës politike kombëtare

Vaxhid Sejdiu

Parashtrohet pyetja, pse filozofia politike e prof. Ukshin Hotit duhet të jetë themel i shkollës politike kombëtare? – Përgjigja është shumë e shkurt dhe tepër e qartë. Ai ishte ndër të rrallët që realitetin politik shqiptar e shihte nëpërmjet të vërtetës shkencore dhe si të tillë e vinte në funksion …

Më shumë...

Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë bojkoton të gjitha aktivitetet gjatë pushimeve verore që organizon Ministria e Diasporës

Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë bojkoton të gjitha aktivitetet gjatë pushimeve verore që organizon Ministria e Diasporës

Ditë më parë Ministria e Diasporës shpalli “tenderin” për ndarjen e subvencioneve. Bazuar në  këtë shpallje, edhe asociacioni ynë, Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë, konkurroi me dy Projekte, sipas porosisë e udhëzimeve të Sekretarit të kësaj Ministrie Z. Osman Shahini dhe Drejtorit Z. Avdyl Lipoveci, në zyren e Sekretarit …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Historiku i sportit gjatë viteve dhe politika në Kosovë

Nebih Rexhepi

Në Botë ka shumë mendime të ndryshme lidhur me sportin dhe politikën. Shumë kush thotë se sporti dhe politika nuk shkojnë bashkë. Por edhe shumë kush thotë se politika dhe sporti janë të pandashme. Por një e vërtetë është, sporti është ambasadori më i mirë i një shteti. Kjo më …

Më shumë...

Nëpër qendrën e Prishtinës marshuan pederët, lesbiket dhe devijantët seksualë

Nëpër qendrën e Prishtinës marshuan pederët, lesbiket dhe devijantët seksualë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dalë në mbështetje të marshit të organizuar sot nga fundërrina që quhet komunitet i Lezbikeve, Pederëve dhe shëmtive devijante njerëzore, të cilat me shumë dëshirë  i respekton BE-ja, amdabasori amerikan në Kosovë, Delawie, Ulrike Lunaçeku, zyrtarë të EULEX-it, e të tjerë. Thaçi ka theksuar me …

Më shumë...

RKL: Fushata për diskreditimin e Azem Sylës, ende pa u shpallur fajtor, është fushatë e egër edhe kundër luftës së UÇK-së

Shtyhet seanca për ish-deputetin, Azem Syla

Intensifikimi i fushatës së medieve pro-qeveritare, kundër Azem Sylës, veprimtar i njohur i Çështjes kombëtare, një kohë Komandant i SHP të UÇK-së, ministër i Mbrojtjes në Qeverinë e Përkohshme, ish deputet i PDK-së, i arrestuar kohë më parë  nga EULEX-i me dyshim për “krim të organizuar”, është fushatë tejet e …

Më shumë...

Papa Françesku kritikon perëndimin për eksportim të llojit të vet të demokracisë në vende si Iraku dhe Libia

Papa Françesku: Koronavirusi është përgjigjja e natyrës, ndërsa është hipokrizi, kur flasin për uri dhe prodhojnë armë

Kreu i Vatikanit, Papa Françesku ka kritikuar fuqitë Perëndimore se po bëjnë përpjekje të eksportojnë llojin e tyre të demokracisë në vende si Iraku dhe Libia, pa respektuar kulturat vendore politike. Në një intervistë për gazetën katolike franceze “La Croix”, ai ka theksuar se Evropa duhet t’i integrojë më mirë …

Më shumë...

Gashi: Sot mund të përfundojnë seancat gjyqësore në Gjykatën e Apelit kundër çlirimtarëve

Tomë Gashi

Avokati, Tomë Gashi, thotë për mediet se sot  mund të përfundojnë seancat gjyqësore në Gjykatën e Apelit edhe për rastin e quajtur, “Drenica II”. Javën e kaluar ka përfunduar ‘Drenica I’. Më 17 maj 2016 mund të përfundojnë edhe seancat e ‘Drenica II’ që do ta përmbyllë gjykimin më të madh …

Më shumë...

Hahn qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë

Komisari i BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, Johannes Hahn, gjatë  qëndrimit për vizitë zyrtare në Kosovë do të takohet dhe do të bisedojë  me përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës dhe kryetarët e partive opozitare. Hahn, fillimisht pritet të  takojë kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa, pastaj përfaqësues të tjerë të institucioneve. Në …

Më shumë...

Ymeri: Dialogu i Kosovës me Serbinë është i padrejtë

Visar Ymeri

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje,  Visar Ymeri ka deklaruar  se dialogu i Kosovës  me Serbinë është i padrejtë. “Dialogu është i padrejtë sepse është i pakushtëzuar nga Kosova dhe mungesa e njohjes e pamundëson dialogun”, ka deklaruar Ymeri në takimin e parë në Komisionin Parlamentar Kosovë-BE për MSA-në. Ai ka thënë …

Më shumë...