Ahmet Qeriqi

Arrestohen deputetet e opozitës, në mesin e tyre edhe Shqipe Pantina, motra e dëshmorit, Hysen Pantina

Shqipe Pantina

Polica ka arrestuar katër deputete të Kuvendit të Kosovës. Teuta Haxhiu e AAK-së është arrestuar derisa po dilte nga ndërtesa e Kuvendit. Gjatë ditës janë arrestuar edhe Shqipe Pantina, Donika Kadaj-Bujupi, Besa Baftiu, ndërsa është alivanosur nga ndërhyrja e policisë në Kuvend, Albulenë Haxhiu.  Policia ka arrestuar edhe deputeten Shqipe …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka përjashtuar nga seanca edhe liderin e AAK, Ramush Haradinaj

Ramush Haradinaj

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka përjashtuar nga seanca edhe liderin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. Në njoftimin e Kuvendit të Kosovës thuhet se pas përsëritjes së veprimeve të njëjta në vazhdimin e seancës plenare të Kuvendit të Kosovës, kryetari i Kuvendit, në mbështetje të nenit 67.7 …

Më shumë...

 Vetëvendosja iu ka bërë thirrje qytetarëve dhe aktivistëve të saj që të mblidhen te Kuvendi

Lëvizja Vetëvendosje ju ka bërë thirrje qytetarëve dhe aktivistëve të saj që të mblidhen para ndërtesës së Kuvendit në ora 14.30. Edhe një herë deputetët e Opozitës së Bashkuar e kanë ndalur vazhdimin e seancës së Kuvendit. Pa dhënë dorëheqje qeveria që ka shkelur Kushtetutën, qeveria shkaktare e degjenerimit të …

Më shumë...

Vetëvendosja: Policia po i provokon protestuesit

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se policia është duke i provokuar protestuesit që janë para Kuvendit. Në postim thuhet se policia e nxitur nga Driton Imeri, ka filluar të provokojë masën e mbledhur jashtë Kuvendit të Republikës së Kosovës. Tani protestuesit po ndiqen jashtë oborrit të Kuvendit në drejtime të ndryshme. …

Më shumë...

Policia speciale e Kosovës me urdhër të kryetarit të kuvendit i ka nxjerrë zvarrë deputetët e opozitës nga salla

Policia speciale e Kosovës me urdhër të kryetarit të kuvendit i ka nxjerrë zvarrë deputetët e opozitës nga salla. Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje,  Visar Ymeri, ka theksuar se “regjimi po e përdor policinë për t’i tërhequr zvarrë deputetët e opozitës nga salla e Kuvendit”, dhe se “ky largim i dhunshëm …

Më shumë...

Policia e Kosovës përmes një njoftimi ka sqaruar veprimet e sotme që ka ndërmarrë në Kuvend

Policia e Kosovës e lanson aplikacionin elektronik “Lajmëro Policinë”, për raportimin e rasteve nga ana e qytetarëve

Policia e Kosovës përmes një njoftimi për medie ka sqaruar veprimet policore te Kuvendi i Republikës së Kosovës në Kuvend, pas vendimit të Kryesisë së Kuvendit të larguar nga seanca nëntë deputetë të opozitës, për shkak të sjelljeve të tyre në kundërshtim me Rregulloren e punës së Kuvendit. Në njoftim …

Më shumë...

Policia speciale e Kosovës me urdhër të kryetarit të kuvendit po i nxjerrë zvarrë deputetët e opozitës nga salla

Policia speciale e Kosovës me urdhër të kryetarit të kuvendit, Kadri Veseli por i nxjerrë zvarrë deputetët e opozitës nga salla. Deri tani policët kanë nxjerrë jashtë sallës disa deputetet:  Aida Dërguti dhe Shqipe Pantina nuk  pranuan të dalin nga salla e Kuvendit. Tani policet e Kosovës po bëjnë përpjekje …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli me maskë në kokë në Kuvend

Edhe përpjekja e tretë e kryekuvendarit,  Kadri Veseli për të vazhduar punimet ka dështuar sikur dy përpjekjet paraprake për shkak të tymit lotsjellës që kanë hedhur deputetët e opozitës. Ai, me qëllim për të qëndruar në sallë, kishte vënë një maskë kundër tymit, por ka qenë i kotë qëndrimi më …

Më shumë...

Sërish ndërpritet seanca e Kuvendit nga tymi lotsjellës i deputetëve të opozitës

Kryekuvendari, Veseli ka insistuar sërish të vazhdojë punimet në Kuvend, por sapo ka filluar të  lexojë agjendën, opozita ka hedhur sërish tym lotsjellës. Ai ka bërë përpjekje me çdo kusht t’ i bindë deputetët që të qëndrojnë, por të gjithë deputetë e pozitës e kanë lëshuar sallën, ku po qëndrojnë …

Më shumë...

Hashim Thaçi i zbut dhe i “han” fjalët

Hashim Thaci

Në konferencën e sotme për gazetarë, zëvendësi i Isa Mustafës, Hashim Thaçi ka deklaruar, gjithnjë me cinizëm, se zgjedhjet do të mbahen në vitin 2018, duke konfirmuar qysh tani se ato me siguri se do t’ i fitojnë PDK-ja dhe LDK-ja. Jam i sigurt se zgjedhjet sërish do t’ i …

Më shumë...

Visar Ymeri në Kuvend: Regjimi Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi do të përfundojë

Të gjitha hyrje- daljet në Kuvendin e Kosovës janë kontrolluar  nga pjesëtarë të Policisë speciale të Kosovës. E gjitha kjo i jep një atmosferë tejet të rënduar  fillimit të seancës. Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Visar Ymeri, në fillim të seancës iu ka drejtuar kryekuvendarit Kadri Veseli, me ç’rast ia ka …

Më shumë...

Situata tejet e tensionuar në hyrje dhe brenda Kuvendit të Kosovës

Të gjitha hyrje- daljet në Kuvendin e Kosovës janë kontrolluar  nga pjesëtarë të Policisë speciale të Kosovës. E gjitha kjo i jep një atmosferë tejet të rënduar  fillimit të seancës. Ndërkohë në Kuvend është hedhur tymi lotsjellës dhe kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli  ka dhënë pesë minuta pauzë për të …

Më shumë...

Frank Shkreli: At Anton Harapi – “T’a bajmë monumentin kombëtar, Bashkimin e Shqiptarëve.”

 (70-vjetori i pushkatimit të At Anton Harapit, 1946 dhe 100-vjetori i rënies së Çerçiz Topullit dhe Mustafa Qullit në vitin 1915  Shkurti shënon 70-vjetorin e pushkatimit nga regjimi komunist të At Anton Harapit, njërit prej atdhetarëve dhe dijetarëve më të dalluar të kombit shqiptar.  70-vjetë më parë, At Anton Harapi …

Më shumë...

Murat Gashi: Shkrimtari që kërkon drejtësi për bashkëkombësit e tij

Arben Kondi

    (Mbi veprën e zgjedhur të Arben Kondit “KOSOVË E CAMËRI”) “Kosovë e Çamëri”, vepër e zgjedhur në tetë vëllime është një shpirtëzim letraro-artistik i shkrimtarit çam Arben Kondi kushtuar kombit të tij. Mes kësaj vepre, autori na jep një pasqyrë sa të dhimbshme e po aq edhe krenare të …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Shtetin e uzurpuar t’ ia kthejmë ligjit

Jakup Krasniqi

Nuk kam si mos të pajtohem plotësisht me mikun tim, ambasadorin, O’Connell, i cili  paska shkruar: “Protesta është e drejtë fondamentale demokratike dhe unë jam i gëzuar se protesta e sotme u përmbyll paqësisht. Shpresoj se kjo gjë përfaqëson një vendim të opozitës për ta braktisur dhunën. Shpresoj se Qeveria …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Komente për zhvillimet aktualite

Xhevat Bislimi

Ata që ia nxinë jetën popullit shqiptar në Kosovë, ata që ia vranë shpresën rinisë shqiptare dhe e degdisën rrugëve të botës, ata që 16 vite liri dhe besimin e popullit i përdorën për të grabitur, për të paçkitur e trafikuar pasurinë, lirinë dhe pavarësinë e Kosovës dhe të popullit …

Më shumë...