Ahmet Qeriqi

Për 6 muaj në Afganistan janë vrarë 1,601 civilë ndërsa janë plagosur 3.565

Sulmet në Afganistan

Ndërmjet janarit dhe qershorit të këtij viti në Afganistan janë vrarë 1,601 civilë ndërsa janë plagosur 3. 565 thuhet në  raportin e publikuar sot nga OKB-ja. Nuk është publikuar numri i talebanëve të vrarë dhe i forcave të regjimit të Kabulit. Misioni i Kombeve të Bashkuara në Afganistan konstaton  se numri …

Më shumë...

Gjykata e Hagës shpall të pafajshëm (pas vdekjes), Sllobodan Millosheviqin për krimet e luftës në Bosnje e Hercegovinë

Gjykata e Hagës shpall të pafajshëm (pas vdekjes), Sllobodan Millosheviqin për krimet e luftës në Bosnje e Hercegovinë

Gjykata ndërkombëtare për krime për ish Jugosllavinë në Hagë ka vendosur që kryekrimineli i Serbisë, i vdekur në Sheveningen, Slobodan Millosheviq nuk ishte përgjegjës për krimet që u kryen gjatë viteve 1992-95 në luftën e Bosnjës, shkruajnë mediet ndërkombëtare. Në një vendim të papritur, trupi gjykues që dënoi Radovan Karaxhiqin …

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, lavdëron punën dhe aktivitetet e partisë

Ramush Haradinaj

Në një letër drejtuar anëtarësisë së AAK-së, kryetari Ramush Haradinaj është shprehur i mrekulluar me një punë të shkëlqyer që është bërë në disa muajt e fundit në këtë parti. Strukturat e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës janë në fazën përfundimtare të procesit e analizës brenda organizatës politike. Në muajin e …

Më shumë...

Shtimja me rrethinë përkujton Ditën e Dëshmorëve 26 korrikun

Shtimja me rrethinë përkujton Ditën e Dëshmorëve 26 korrikun

Këshilli Organizativ për Shënimin e 26 Korrikut – Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Shtimes, më 25 dhe 26 korrik  ka paraparë të zhvillohen një sërë aktivitetesh. Dje janë bërë Homazhe dhe janë vendos  kurora të buqetave me lule në Varrezat e Dëshmorëve në Polac, Kleçkë, Carralevë dhe në Rancë. …

Më shumë...

Ditman: Para anëtarësimit në BE Kosova dhe Serbia duhet t’i normalizojë raportet mes vete

Aksel Ditman

Ambasadori i Gjermanisë në Serbi, Aksel Ditman ka thënë se para anëtarësimit në Bashkimin Evropian Kosova dhe Serbia duhet të normalizojë raportet mes vete. Ai  ka thënë se ende ka një numër të madh të çështjeve që duhet të zgjidhen ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Për të mos importuar konflikte rajonale, …

Më shumë...

Bombardimi i spitaleve nga avionët e Rusisë dhe Assadit, rrezikon trajtimin mjekësor për 200.000 sirianë

Bombardimi i spitaleve

Aktivistët e të Drejtave të Njeriut në Sirisë thonë se katër spitale në qytetin e shkatërruar nga lufta, në Halep, janë bombarduar nga sulmet ajrore të qeverisë së Sirisë pardje, duke rrezikuar ndërprerjen e trajtimit mjekësor për afro 200 mijë civilë, që jetojnë në hapësirat e kontrolluara nga grupet kryengritëse. …

Më shumë...

Fidan Mustafa: E vërteta e sulmit në Munih

Fidan Mustafa

Sot, njerëzimi dhe qytetarët tanë kanë nevojë si asnjëherë më parë t’u tregohet e vërteta për sistemin që kemi ndërtuar se kujt i shërbejmë. Sot njerëzimit ka nevojë t’i tregohet se shtetet kujt i kanë borxh dhe në emër të kujt zhvillohet lufta. Sot bota duhet t’i tregojë njerëzimit se …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Veteranët e lekut

Jusuf Zenunaj

Kur rridhte gjaku fushave, kodrave e bregut, kur shpindërroheshin jeta me vdekjen, veteranët e sotëm të lekut nuk duronin krismën e dyfekut, Të mjerëve iu pat prishur rehatia, kush mësyu nga perëndimi kush nga Shqipëria. Kokat ua digjte dielli e sytë kripa e Jonit, nën hijen pishinave shpëtim kërkoni. Për …

Më shumë...

Kryekuvendari Kadri Veseli do të jetë i pranishëm në Kongresin e Partisë Demokratike të Amerikës

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe kryetar i PDK-së, Kadri Veseli, ka udhëtuar për në Filadelfia të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Me ftesë të Partisë Demokratike, kryetari Veseli do të jetë i pranishëm në Kongresin e Partisë Demokratike të Amerikës, ku Hillary Clinton do të nominohet zyrtarisht kandidate për …

Më shumë...

Një sulm bombë ndodhi në një restorant në qytetin Ansbach afër Nurembergut

Një sulm bombë ndodhi në një restorant në qytetin Ansbach afër Nurembergut

Burimet e lajmeve në Gjermani kanë bërë të ditur se një sirian i moshës 27-vjeçare, ka hedhur vetën  në erë duke zbrazur bombën, në një restorant në qytetin Ansbach afër Nurembergut, me ç’ rast ka lënë të plagosur 12 veta, tre prej të cilëve janë në gjendje të rëndë. Është …

Më shumë...

Protesta masive të opozitës në Turqi kundër përpjekjeve për grusht shtet

ataturk

Forca më e madhe e opozitës, në Turqi, Partia Republikane Popullore së bashku me partinë e Drejtësisë dhe disa parti të tjera kanë mbajtur një protestë në sheshin “Taksim” të Stambollit.  Tubimi përkrahu koalicionin qeveritar dhe institucionet në vend, duke dënuar ashpër përpjekjet e një segmenti të Ushtrisë turke për …

Më shumë...

Ymeri: Falë përpjekjeve të pareshtura arritëm ta ndalim me sukses AKS-në dhe Demarkacionin

Visar Ymeri thotë se pavarësisht "vullnetit të popullit" koalicioni që i ka fituar zgjedhjet po e bllokon formimin e institucioneve

Në mbledhjen Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje, kryetari, Visar  Ymeri ka thënë se gjatë këtyre zgjedhjeve të brendshme vetëm pesë kryetarë nga gjithsej 26 prej tyre e kanë marrë mandatin e dytë. “Të gjithë të tjerët janë të rinj në këtë detyrë. Unë shfrytëzoj rastin që t’ua uroj të …

Më shumë...

Vetëvendosja ka zgjedhur strukturat udhëheqëse në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Partisë

Vetëvendosja ka zgjedhur strukturat udhëheqëse në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Partisë

Vetëvendosja ka zgjedhur strukturat udhëheqëse në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Partisë. Në përbërjen e Këshillit të Përgjithshëm janë Nënkryetar i Parë: Dardan Sejdiu Nënkryetare e Dytë: Fatmire Mullhaxha Kollçaku Sekretar Organizativ: Dardan Molliqaj Sekretar për Marrëdhënie me Jashtë: Boiken Abazi Koordinatore për Komitete: Dejona Mihali Kryesues i Këshillit …

Më shumë...

Stanko Stançev: Zgjidhja më e mirë, ndarja e Maqedonisë mes Bullgarisë dhe Shqipërisë

Maqedonia

Historiani ushtarak dhe profesor në Akademinë Ushtarake në Sofje, Stanko Stançev ka deklaruar se Bullgaria nuk ka pasur ndonjëherë plan për ndarjen e Maqedonisë. Ai ka thënë se ideja e ndarjes së shtetit të Maqedonisë ishte hedhur në tryezë nga ish-kryeministri Ljubço Georgievski. “Nëse më duhet të flas rreth ndarjes …

Më shumë...

Kandiq: Thaçi na ka befasuar për të mirë

Natasha Kandiq

Humanistja serbe, Natasha Kandiq, ka thënë se kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, me vendosjen e kurorës me lule në pllakën përkujtimore kushtuar 14 qytetarëve serbë, të vrarë pas luftës, në fshatin Grackë të Lipjanit, ka lënë prapa kryeministrin serb, Aleksandar Vuçiq, si dhe kryetarin Nikoliq. Ajo në një intervistë për “Danas”-in …

Më shumë...

Merkel ngushëllon familjet e viktimave të sulmit me armë ku mbetën të vrarë nëntë qytetarët të Mynihut

Angela Merkel

Pas sulmit terrorist në Munih të Gjermanisë, kancelaria, Angela Merkel ka mbajtur një konferencë në Berlin, në të cilën ajo ka ngushëlluar familjet e viktimave të sulmit me armë ku mbetën të vrarë nëntë persona, në mesin e tyre edhe tre nga Kosova. Ajo tha se Forcat e Sigurisë në …

Më shumë...