Ahmet Qeriqi

Kadri Veseli dekoroi personalitete të shquara franceze që ndihmuan për lirinë e Kosovës

Kadri Veseli dekoroi personalitete të shquara franceze që ndihmuan për lirinë e Kosovës

Gjatë vizitës zyrtare në Paris, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, dorëzoi dekoratat e dhëna në emër të Republikës së Kosovës nga presidenti, për personalitete të shquara franceze të cilët kanë kontribuar vazhdimisht në mbështetje të çështjes së Kosovës. Me këtë rast, u organizua edhe një pritje …

Më shumë...

Ramush Haradinaj ka përgënjeshtruar lajmin se është arritur marrëveshje për demarkacionin

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinajt ka përgënjeshtruar lajmin e dhënë nga disa portale se gjoja është arritur marrëveshje në bazë të të cilës AAK-ja do ta votonte demarkacionin me Malin e Zi. “AAK dhe Ramush Haradinaj, nuk kanë arritur asnjë marrëveshje për Demarkacionin me Malin e …

Më shumë...

BDI nuk mbron më vetëm një platformë politike, por mbron doktrinën kombëtare

Ali Ahmeti

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti para të pranishmëve në sheshin Iliria në Tetovë tha se BDI nuk mbron më vetëm një platformë politike, por doktrinë kombëtare dhe që nuk ka forcë tjetër që mund t’i bëje ballë gjithçkaje pos BDI- së.  “Nuk ka kompromis me doktrinën tonë. Barazi e plotë, …

Më shumë...

Ministri Demolli në takimin e Ministrave të Mbrojtjes të Kartës së Adriatikut A5 -SHBA

Ministri Demolli në takimin e Ministrave të Mbrojtjes të Kartës së Adriatikut A5 -SHBA

Takimi i Ministrave të Mbrojtjes së Kartës së Adriatikut A5 –SHBA, po mbahet në kështjellën e qytezës Trakoshçan të Kroacisë. Në këtë takim po merr pjesë edhe ministri i  FSK-së  zoti Haki Demolli në krye të delegacionit nga Kosovës në  përbërje me  Drejtorin  e  Drejtorisë për  Politika dhe Plane zotin …

Më shumë...

Puna në ndërtimin e murit-ndarës është ndërprerë përkohësisht por ai nuk do të rrënohet

Kuvendi Komunal i Mitrovicës veriore do të mbajë sot seancë të jashtëzakonshme. Njoftohet se pikë kryesore e rendit të ditës do të jetë çështja e murit ndarës

Agjencia e Lajmeve Kosovapress bëri të ditur se Puna në ndërtimin e murit-ndarës në veri të Mitrovicës është ndërprerë përkohësisht por muri i ngritur në pjesën veriore andej lumit Ibër nuk do të rrëzohet. Për ta verifikuar saktë nëse muri është ndërtuar pa leje ose jo Ministria e Mjedisit sot …

Më shumë...

Partia FJALA në Drenas do të mbështesë kandidatin e Nismës për kryetar, Isa Xhemajlaj

Partia FJALA

Në një njoftim për medie, Partia FJALA konstaton se duke besuar se vota e të gjithë votuesve tanë ndaj nesh, ishte votë për ndryshime, ne mendojmë se tani kandidatura z.Isa XHEMAJLAJ për ne paraqet ndryshimin, prandaj edhe Partia FJALA – Dega në Drenas ka marrë vendim ta mbështetë kandidaturën e …

Më shumë...

Pas prishjes së koalicionit me LDK-në, AKR-ja zgjodhi Vetëvendosjen

Agim Bahtiri nuk i merr as 2 mijë vota në Mitrovicë

Pas prishjes së koalicionit me LDK-në, Agim Bahtiri, nga radhët e Aleancë Kosova e Re, i cili është edhe kryetar i Mitrovicës, e ka gjetur menjëherë partnerin me të cilin do të qeverisë në muajt e ardhshëm. Ndërkohë është bërë e ditur se do të  zyrtarizohet koalicioni mes AKR-së dhe …

Më shumë...

OKB: Viti 2016 ka qenë katastrofal sa u përket shkeljes drastike të të drejtave të njeriut kudo në botë

Sot do të mblidhet Këshilli i Sigurimit i OKB-së për të diskutuar lidhur me Afganistanin, pasi talebanët morën pushtetin

OKB-ja, në vigjilje të Ditës Ndërkombëtare të Drejtave të Njeriut, ka sugjeruar se shkelja e të drejtave njerëzore po bëhet nën një   presion të jashtëzakonshëm. Në Evropë dhe në Amerikë po rritet retorika fashiste. Duke folur në prag të Ditës Ndërkombëtare të Drejtave të Njeriut, i besuari për të drejtat …

Më shumë...

Hillary Clinton kërkon ndalimin e përhapjes së lajmeve të rreme

Hillary Clinton

Hillari Klinton, bashkëshortja e ish- kryetarit amerikan, Bill  Klinton, e  cila ka humbur garën presidenciale, në Amerikë, për shkak të përhapjes së gënjeshtrave kundër saj, ka deklaruar se ky fenomen negativ është një epidemi me pasoja në botën reale që kërcënon demokracinë amerikane. Ajo ka nxitur sektorin privat dhe publik …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Beteja me përmasa biblike për shpëtimin e të plagosurve të UÇK-së

Nexhmi Lajçi

Me 21 prill të vitit 1999, Brigada 136 “Rugova” kishte marrë urdhrin nga ZOD dhe SHP i UÇK-së për evakuimin e të plagosurve të Dukagjinit, të ardhur ditë më parë në Rugovë, ku deri në Lugun e Drinit i kishte përcjell Shkëlzen Haradinaj e nga aty e deri sa ishin …

Më shumë...

Eduard Zaloshnja: 1 milionë shqiptarë, opinion pozitiv për Enver Hoxhën

Eduard Zaloshnja: 1 milionë shqiptarë, opinion pozitiv për Enver Hoxhën

Nga një sondazh i publikuar ditët e fundit nga zyra e OSBE-së, në Tiranë, rezultonte se 45% e shqiptarëve mbi moshën 16 vjeç mendojnë se Enver Hoxha ka luajtur rol pozitiv në historinë e Shqipërisë. Kjo përqindje tregon se rreth 1 milionë shqiptarë të kësaj moshe që banojnë ne Shqipëri …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Shumë krime janë kryer për 25 vjet në “demokraci”

Nebih Rexhepi

Pas rënies së komunizmit në Shqipëri, në vend se të lulëzojë jeta dhe ekonomia, për fat të keq ndodhi e kundërta. Morën hov të gjitha të këqijat. Është e pa mundur të cekën të gjitha ato, por detyrimisht disa duhet cekur dhe kujtuar. Krimi në Shqipëri filloi me kultivimin e …

Më shumë...

Arben Duka: Enveri i mund edhe i vdekur

Enver Hoxha

Kur shkruaj-unë shkruaj, s’bëj llogje në erë, asgjë s’kam thënë kot, për shokun Enver. Enveri ka ikur, po emri punon, ai edhe sot, zgjedhjet i fiton! Më kot nuk kam thënë, që e kishim hekur, këta zabrahanë, i mund dhe i vdekur! Sondazhi u bë, nga OSBE-ja, po për ne …

Më shumë...

Eduard Zaloshnja: 1 milionë shqiptarë, opinion pozitiv për Enver Hoxhën

Eduard Zaloshnja: 1 milionë shqiptarë, opinion pozitiv për Enver Hoxhën

Nga një sondazh i publikuar ditët e fundit nga zyra e OSBE-së, në Tiranë, rezultonte se 45% e shqiptarëve mbi moshën 16 vjeç mendojnë se Enver Hoxha ka luajtur rol pozitiv në historinë e Shqipërisë. Kjo përqindje tregon se rreth 1 milionë shqiptarë të kësaj moshe që banojnë ne Shqipëri …

Më shumë...

Frank Shkreli: Sami Repishti: LOT-LAVDI E LUMNIM

Frank Shkreli: Sami Repishti: LOT-LAVDI E LUMNIM

Kohët e fundit më ka mbërrijtur libri me titull: Lotë-Lavdi e Lumnim, i Autorit, Profesorit, Mbrojtësit të të Drejtave të Njeriut, Aktivistit të palodhur të komunitetit shqiptaro-amerikan për çështjet kombëtare dhe ish-të burgosurit të regjimit komunist të Enver Hoxhës, Z. Sami Repishtit.  Libri, që Profesori i nderuar dhe miku dhe …

Më shumë...

Në murin-ndarës te Lumi Ibër pretendohet të skaliten emrat e serbëve të vrarë, gjoja nga shqiptarët

Shemsi Ibra: Që të rrënohet muri-ndarës, do të duhej të ishte i ngritur nga shqiptarët!

Ish-nënkryetari i komunës së Mitrovicës, Safet Kamberi, thotë se në murin-ndarës  që po ndërtojnë serbët, në veri të Mitroivicës, kanë për qëllim të afishojnë emrat e atyre serbëve, për të cilët pretendohet se i kanë vrarë shqiptarët. Informata nuk është zyrtare por ky duhet të jetë pretendimi i tyre me …

Më shumë...