leoni

Ahmet Qeriqi

William Walker 15 janarin e vitit 1999 në Reçak e kujton me emocione të veçanta

William Walker

Ish-ambasadori i OSBE-së në Kosovë, miku i madh i Reçakut dhe i tërë Kosovës, William Walker, 15 janarin e vitit 1999 e kujton me emocione të veçanta. Ai ka vlerësuar se sikur të kishte kurajo personale, nuk do të ishim këtu. “Nuk duhet shumë guxim për ta thënë të vërtetën. …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kuvendi i Kosovës, duhet ta rishikojë Ligjin i cili i ka amnistuar krimet serbe në Kosovë

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, në një shkrim të postuar ka vlerësuar se deputetët në Kuvendin e Kosovës  një zëri kishin një qëndrim: Serbia e sotme është hiq më pak se Serbia e Millosheviqit! Me ketë konstatim nuk kam si mos të pajtohem, por ku …

Më shumë...

Sot në shumë qytete të Kosovës mbahen protesta me kërkesë për lirimin e Ramush Haradinajt

Protesta per Ramushin

Sot në shumë qytete të Kosovës do të mbahen protesta gjithë popullore me kërkesë  për lirimin e ish kryeministrit dhe kryetarit  të AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili është arrestuar nga policia franceze javën e shkuar, në bazë të një urdhër arresti të Serbisë të kohës së Milosheviqit. Protesta me moton …

Më shumë...

Eliot Engel dhe Hashim Thaçi kërkojnë lirimin sa më të shpejtë të Ramush Haradinajt

Eliot Engel dhe Hashim Thaçi kërkojnë lirimin sa më të shpejtë të Ramush Haradinajt

Në një kumtesë të përbashkët të kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe anëtarit të Dhomës Përfaqësuese të Kongresit të Shteteve të Bashkuara, Eliot Engel, kërkohet lirimi sa më i shpejtë i ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. “Ne besojmë se abuzimi i Serbisë me sistemin, Njoftimi i Kuq, i Interpolit, që …

Më shumë...

Rrahman Rama priti në takim shefin e Komandës amerikane për operacione speciale në Evropë, Mark Shwarc

Rrahman Rama priti në takim shefin e Komandës amerikane për operacione speciale në Evropë, Mark Shwarc

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama priti në takim shefin e Komandës amerikane për operacione speciale në Evropë, gjenerallejtënant Mark Shwarc. Komandanti i Forcës së Sigurisë të Kosovës(FSK), gjenerallejtënant Rrahman Rama ka pritur në takim, në Ministri, shefin e Komandës amerikane për operacione speciale në Evropë, gjenerallejtënant Shchwartz, me bashkëpunëtorë. …

Më shumë...

Brukseli miraton në heshtje urdhër-arrestet e vjetra të Beogradit kundër qytetarëve të ish Jugosllavisë

BE-ja

Gjatë diskutimit të raporteve të posaçme për Kosovën dhe Serbinë në Komitetin e Jashtëm Euro-parlamentar, përfaqësuesja e ekzekutivit evropian e injoroi këtë çështje.  Rasti “Haradinaj” u përmend me shqetësim, veçanërisht prej eurodeputetëve kroatë, të cilët preken po ashtu nga ligji problematik i Serbisë, që i lejon vetë Beogradit të gjykojë …

Më shumë...

Edmond Ekrem Krasniqi: Goditeni Serbinë duke plotësuar ligjin e Gjykatës Speciale o krerë të strukur!

Dështon të mbahet seanca gjyqësore për rastin "veteranët" që ishte paraparë të mbahej sot

Në Hagë, në Gjykatën Speciale për Kosovën, duhet kërkuar ndëshkimin e  kriminelëve të Serbisë për vrasjen e 13,000 shqiptarëve dhe ky ndëshkim mund të niset që me plotësimin e ligjit të kësaj gjykate selektive që e formuan PDK dhe LDK bashkë me deputetët e pakicave pas presioneve të perëndimit. Arrestimi …

Më shumë...

Serbia ka dorëzuar kërkesën për ekstradimin e liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj

Ramush Haradinaj

Mediet në Beograd bëjnë të ditur  se kërkesa për ekstradimin e Haradinjat është dorëzuar sot tek autoritetet franceze nga Ministria e Drejtësisë e këtij vendi  Bashkë me kërkesën për ekstradim, është dërguar edhe dokumentacioni përcjellës në gjuhën frënge në bazë të të cilit sistemi francez i drejtësisë do të vendos …

Më shumë...

Voker: Francezët duhet të dinë se arrestimi i Haradinajt është një akt politik i Beogradit

William Walker

Ish-shefi i OSBE-së gjatë luftës, në Kosovë, William Voker ka qëndruar në seancën e Kuvendit të Kosovës për të dëgjuar diskutimet e deputetëve në seancën e jashtëzakonshme për rastin e arrestimit të Haradinajt. Ai më pas ka deklaruar për mediet se ndihet  pikëlluar, jo vetëm me Beogradin, i cili vazhdon …

Më shumë...

Ministria e Jashtme e Kosovës ka reaguar lidhur me deklaratat qëllimkëqija të I. Daçiqit

Dacic

Deklaratat që ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq i ka bërë në lidhje me atë që ai i quan si sulme të diasporës shqiptare në botë, kundër misioneve  diplomatike të Serbisë, Ministria e Jashtme e Kosovës i konsideron deklarata nxitëse, tendencioze dhe që kanë për qëllim ta mbajnë në …

Më shumë...

Dhurata Hoxha: Kemi ndërmarrë të gjitha veprimet për lirimin e Z. Haradinaj

Ministrja Hoxha

Në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Republikës së Kosovës, kushtuar ndalimit të paligjshëm të Ramush Haradinajt nga organet franceze, ministrja Dhurata Hoxha ka përshkruar veprimet për lirimin sa më të shpejt të tij, duke e konsideruar ndalimin e Haradinajt të padrejtë, të paligjshëm dhe të motivuar politikisht nga Serbia. …

Më shumë...

Pal Lekaj kërkon unifikimin e qëndrimeve të deputetëve lidhur me arrestimin e Ramush Haradinajt

Pal Lekaj

Lidhur me arrestimin e Ramush Haradinajt, nga policia franceze, Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Pal Lekaj, në emër të 43 deputetëve ka  paraqitur kërkesën e parashtruar për seancën e jashtëzakonshme e cila po mbahet sot. Sipas tij,  ndalimi i kryetarit të AAK-së është i papranueshëm dhe sulm ndaj shtetit …

Më shumë...

Edhe PDK-ja është shprehur e shqetësuar lidhur me arrestimin e Haradinajt në Francë

Zenun Pajaziti

Është për keqardhje që sot duhet të flitet për një rast të përsëritur, që ka ndodhur disa herë me të njëjtat personalitete, të cilët janë në listat e Serbisë dhe po akuzohen e  ndalohen padrejtësisht si z. Haradinaj, është shprehur shefi i deputetëve të PDK-së, Zenun Pajaziti.   “Ne si institucione …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Arrestimi i Ramush Haradinajt nga autoritetet franceze është akt politik

Fatmir Limaj: Paraqitet nevoja për një dialog të ri, dialogu i mëparshëm ka dështuar

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka thënë se arsyet e ndalimit të Ramush Haradinajt nga autoritetet franceze janë krejtësisht politike. Sipas tij, çështja e liderit të AAK-së nuk duhet të trajtohet si personale, por si një atak ndaj integritetit të vendit. Limaj tha se duke u nisur nga …

Më shumë...

Isa Mustafa: Nuk shoh as një arsye që Haradinaj të mbahet në Francë, me akuza të paligjshme e të padrejta

Kryeministri Isa Mustafa

Kryeministrit i Kosovës, Isa Mustafa, në fjalën e tij, gjatë seancës se jashtëzakonshme që është thirrur për të diskutuar për arrestimin e Ramush Haradinajt, nga autoritetet franceze, ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk sheh as një arsye që lideri i AAK-së të vazhdoj të mbahet në Francë, me akuza …

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Jam angazhuar maksimalisht për lirimin e Ramush Haradinajt

Enver Hoxhaj: Vendi po shkon drejt një katastrofe shëndetësore, Kurti do të duhej të udhëtonte për të siguruar vaksina

Ministri i jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, në seancën e jashtëzakonshme që po mbahet për liderin e AAK-së, Ramush Haradinajn, ka thënë se Ministria e Jashtme është angazhuar maksimalisht për lirimin e tij. Ai ka thënë se ai personalisht ka biseduar me të parin e AAK-së nëpërmjet telefonit si dhe …

Më shumë...