Ahmet Qeriqi

Forcat Speciale të Policisë së Kosovës kanë filluar tërheqjen nga pika kufitare mes Kosovës, në Jarinë

12 vjet nga aksioni Njësisë Speciale e Policisë së Kosovës për t’i marr nën kontroll pikat kufitare në veri

Forcat Speciale të Policisë së Kosovës kanë filluar tërheqjen nga pika kufitare mes Kosovës, Jrunje, bëjnë të ditur burime të KosovaPress-it. ROSU dhe Polica e Kosovës, kanë shtuar praninë e tyre në pjesën veriore të vendit, pas nisjes së trenit nga Beogradi, që për qellim kishte të arrinte në veri …

Më shumë...

Disa medie të huaja raportuan lidhur me ndalimin e trenit që u nis nga Beogradi për në Mitrovicë

Disa medie të huaja raportuan lidhur me ndalimin e trenit që u nis nga Beogradi për në Mitrovicë

Disa nga agjencitë dhe mediet botërore kanë raportuar për ndalimin e trenit që u nis nga Beogradi për në Mitrovicë. Mediet raportojnë se  tensionimi i situatës nisi me ndalimin në Francë të ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Treni ishte prodhuar në Rusi dhe ishte dekoruar me motive etnike dhe fetare …

Më shumë...

Portali Sanxhakhaber: Kosova për herë të dytë ia ndaloi Serbisë hyrjen në veri

ROSU

Mediet në Sanxhak dhe në Bosnje i kanë kushtuar vëmendje zhvillimeve të djeshme ( 14 janar 2017)  në kufirin e Kosovës me Serbinë. Portali Sabxhahaber shkruan: Kosova për herë të dytë ia uli barrierën  Serbisë. Herën e parë kur në fillim të këtij muaji, ia ndaloi hyrjen në Kosovë kryetarit …

Më shumë...

Fatlum Krasniqi: Muri, treni si rezultat i bisedimeve

Fatlum Krasniqi

Si duket liria e lëvizjes si e drejtë fondamentale e lëvizjes së lirë në mes qytetarëve dhe shteteve nga Qeveria dhe institucionet relevante të Kosovës si duket qenka kuptuar edhe treni rus që pritet të hyjë në Mitrovicë me parullën “Kosova është Serbi”. Është shqetësuese ky veprim dhe fyerje nga …

Më shumë...

Refik Hasani: Abetarja dhe Treni

Refik Hasani

 Beogradi ka lëshuar në qarkullim vijën hekurudhore Beograd-Mitrovicë,pas shumë e shumë aktiviteteve të shumta që është duke bërë vetëm në muajin dhjetor dhe tani në muajin janar që jemi Beogradi  ka marrë një sërë aktivitetesh,murin,treni,tuneli, propaganda të shumta dhe një luftë speciale, një luftë psikologjike. Beogradi, po ju afron Serbëve …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ndaloi sot trenin ilegal të nisur nga Beogradi

Enver Hoxhaj

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka reaguar lidhur me trenin ilegal serb të nisur nga Beogradi drejt Mitrovicës. Pas ndalimit të trenit që të futet në Kosovë, Hoxhaj, i cili ka qëndruar në Qeveri së bashku me kryeministrin Mustafa, ka thënë se Kosova do të veproj njëjtë edhe …

Më shumë...

Vuçiq: Shqiptarëve u them mos u përpiqni t’i sulmoni serbët sepse do të reagojmë

Aleksandar Vuciq

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në një konference të jashtëzakonshme për media, tha se institucionet në Kosovë veçse i kanë nisur trupat policore në kufi, në Jarinje, të cilët, sipas tij, kanë pasur për detyrë që të arrestojnë “ngasësin e trenit dhe udhëtarët”. “Kur e kanë parë serbët se çka …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Sulmi i furishëm i forcave serbe dhe qëndresa e luftëtarëve të UÇK-së, më 15 janar 1999 në Reçak

Ahmet Qeriqi: Sulmi i furishëm i forcave serbe dhe qëndresa e luftëtarëve të UÇK-së, më 15 janar 1999 në Reçak

18 vjet më parë, më 15 janar të vitit 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe kishin filluar sulmin e përgatitur kohë më parë kundër banorëve të Reçakut dhe Togës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që ndodhej në pozicion përballë forcave serbe.  Rreth orës 6.30 minuta forcat policore dhe ushtarake serbe, të pajisura …

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Ramush Haradinaj ka qenë dhe po mbetet personaliteti politik më i dëmtuar në Kosovë

Faton Mehmetaj

Ramush Haradinaj paraqet njërën nga figurat më emblematike të vendit. Është lider modern i përmasave botërore, personalitet unifikues, i përkushtuar për ndërtimin e shtetit, ndër qytetarët që beson fuqishëm në të tashmen dhe të ardhmen e këtij vendi. Edhe përkundër vështirësive të vazhdueshme, të cilat janë krijuar artificialisht në adresë …

Më shumë...

Mr. Adem Lushaj: Kryeprokuror Lumezi, arrestoni autorët e Krimit makaber të ndodhur në Beleg të Deçanit!

Adem Lushaj

Letër e hapur për Kryeprokurorin e Republikës së Kosovës, Aleksandër Lumezit dhe përfaqësuesve të “Gjykatës Speciale” në Kosovë për Masakrën e ndodhur në Beleg të Deçanit, në të cilën, pos që ishin vrarë dhe zhdukur dhjetëra qytetar, kishin ndodhur edhe dhunimet seksuale, si akti më i rëndë i njerëzimit. I …

Më shumë...

Skënder S.Kapiti: Misioni i kombit në rrugën e përjetësisë

Skënder S. Kapiti

Misioni i njeriut është të krijojë familje dhe të lejë pasardhës që të vazhdojë jeta pandërprerë. Njerëzit dhe familjet bashkëjetojnë në shoqëri, si një fis i madh me tradita, zakone, kulturë dhe gjuhë të njëjtë; jetojnë në atë bashkësi që quhet Komb dhe në një territor të përbashkët që quhet …

Më shumë...

Besim Hoti: Policia e Kosovës e gatshme për t’i dalë në ndihmë policisë kufitare në veri, nëse ajo e kërkon

Zëvendës-komandanti i Policisë për rajonin e Mitrovicës, Besim Hoti ka deklaruar për Kosovapress se Policia e Kosovës, është e gatshme t’i dalë në ndihmë policisë kufitare në veri, nëse ajo kërkon ndihmë për ndalimin e zyrtarëve të Qeverisë së Serbisë, të cilët janë nisur drejt Kosovës me tren, pa leje …

Më shumë...

Limaj: Treni Beograd-Mitrovicë e veriut, rezultat i bisedimeve të një qeverie të papërgjegjshme

Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka thënë se treni me mbishkrimin “Kosova është Serbi”, i cili po pritet të vijë sot nga Beogradi në Mitrovicë nuk është linjë transporti. “Por ky tren tashmë edhe në mënyrë simbolike po i sjell rezultatet e deritanishme të bisedimeve avanturiere e  të …

Më shumë...

Edita Tahiri kërkoi nga BE-ja ta ndalojë trenin ilegal të Serbisë, Kocijançiq i përgjigjet, ndale me dialog

Edita Tahiri

Ministrja për Dialog me Serbinë, e cila i ka bërë sa e sa lëshime Beogradit, në negociatat e Brukselit, Edita Tahiri, ka kërkuar nga BE-ja që ta ndalë trenin ilegal të Serbisë në shtetin e Kosovës, të cilin Serbia e ka paralajmëruar si një provokim të radhës për destabilizimin e …

Më shumë...

Në Lypjan, u zbulua busti i dëshmorit, Ismail Luma

Në Lypjan, u zbulua busti i dëshmorit, Ismail Luma

Sot në “Shkollën fillore të mesme të ulët”,  në Lypjan, u zbulua busti i dëshmorit, Ismail Luma. Pas disa aktiviteteve kulturore, në orën 13.00 bustin e dëshmorit  në prani të shumë qytetarëve të Lypjanit e ka  zbuluar, kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi.  Ismail Luma,  i njohur me emrin e luftës, …

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, ka reaguar lidhur me trenin që është nisur nga Beogradi për në Kosovë

Hashim Thaci

Kryetari, Hashim Thaçi, ka zgjedhur postimin në internet për të reaguar lidhur me trenin që është nisur nga Beogradi për në Kosovë. “Ne respektojmë  lirinë e lëvizjes së njerëzve dhe mallrave. Por, hyrja e një treni të mbështjellë me afishe nacionaliste nga Serbia, të cilat janë në kundërshtim me Kushtetutën …

Më shumë...