Ahmet Qeriqi

Brukseli miraton në heshtje urdhër-arrestet e vjetra të Beogradit kundër qytetarëve të ish Jugosllavisë

BE-ja

Gjatë diskutimit të raporteve të posaçme për Kosovën dhe Serbinë në Komitetin e Jashtëm Euro-parlamentar, përfaqësuesja e ekzekutivit evropian e injoroi këtë çështje.  Rasti “Haradinaj” u përmend me shqetësim, veçanërisht prej eurodeputetëve kroatë, të cilët preken po ashtu nga ligji problematik i Serbisë, që i lejon vetë Beogradit të gjykojë …

Më shumë...

Edmond Ekrem Krasniqi: Goditeni Serbinë duke plotësuar ligjin e Gjykatës Speciale o krerë të strukur!

Dështon të mbahet seanca gjyqësore për rastin "veteranët" që ishte paraparë të mbahej sot

Në Hagë, në Gjykatën Speciale për Kosovën, duhet kërkuar ndëshkimin e  kriminelëve të Serbisë për vrasjen e 13,000 shqiptarëve dhe ky ndëshkim mund të niset që me plotësimin e ligjit të kësaj gjykate selektive që e formuan PDK dhe LDK bashkë me deputetët e pakicave pas presioneve të perëndimit. Arrestimi …

Më shumë...

Serbia ka dorëzuar kërkesën për ekstradimin e liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj

Ramush Haradinaj

Mediet në Beograd bëjnë të ditur  se kërkesa për ekstradimin e Haradinjat është dorëzuar sot tek autoritetet franceze nga Ministria e Drejtësisë e këtij vendi  Bashkë me kërkesën për ekstradim, është dërguar edhe dokumentacioni përcjellës në gjuhën frënge në bazë të të cilit sistemi francez i drejtësisë do të vendos …

Më shumë...

Voker: Francezët duhet të dinë se arrestimi i Haradinajt është një akt politik i Beogradit

William Walker

Ish-shefi i OSBE-së gjatë luftës, në Kosovë, William Voker ka qëndruar në seancën e Kuvendit të Kosovës për të dëgjuar diskutimet e deputetëve në seancën e jashtëzakonshme për rastin e arrestimit të Haradinajt. Ai më pas ka deklaruar për mediet se ndihet  pikëlluar, jo vetëm me Beogradin, i cili vazhdon …

Më shumë...

Ministria e Jashtme e Kosovës ka reaguar lidhur me deklaratat qëllimkëqija të I. Daçiqit

Dacic

Deklaratat që ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq i ka bërë në lidhje me atë që ai i quan si sulme të diasporës shqiptare në botë, kundër misioneve  diplomatike të Serbisë, Ministria e Jashtme e Kosovës i konsideron deklarata nxitëse, tendencioze dhe që kanë për qëllim ta mbajnë në …

Më shumë...

Dhurata Hoxha: Kemi ndërmarrë të gjitha veprimet për lirimin e Z. Haradinaj

Ministrja Hoxha

Në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Republikës së Kosovës, kushtuar ndalimit të paligjshëm të Ramush Haradinajt nga organet franceze, ministrja Dhurata Hoxha ka përshkruar veprimet për lirimin sa më të shpejt të tij, duke e konsideruar ndalimin e Haradinajt të padrejtë, të paligjshëm dhe të motivuar politikisht nga Serbia. …

Më shumë...

Pal Lekaj kërkon unifikimin e qëndrimeve të deputetëve lidhur me arrestimin e Ramush Haradinajt

Pal Lekaj

Lidhur me arrestimin e Ramush Haradinajt, nga policia franceze, Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Pal Lekaj, në emër të 43 deputetëve ka  paraqitur kërkesën e parashtruar për seancën e jashtëzakonshme e cila po mbahet sot. Sipas tij,  ndalimi i kryetarit të AAK-së është i papranueshëm dhe sulm ndaj shtetit …

Më shumë...

Edhe PDK-ja është shprehur e shqetësuar lidhur me arrestimin e Haradinajt në Francë

Zenun Pajaziti

Është për keqardhje që sot duhet të flitet për një rast të përsëritur, që ka ndodhur disa herë me të njëjtat personalitete, të cilët janë në listat e Serbisë dhe po akuzohen e  ndalohen padrejtësisht si z. Haradinaj, është shprehur shefi i deputetëve të PDK-së, Zenun Pajaziti.   “Ne si institucione …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Arrestimi i Ramush Haradinajt nga autoritetet franceze është akt politik

Fatmir Limaj: Paraqitet nevoja për një dialog të ri, dialogu i mëparshëm ka dështuar

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka thënë se arsyet e ndalimit të Ramush Haradinajt nga autoritetet franceze janë krejtësisht politike. Sipas tij, çështja e liderit të AAK-së nuk duhet të trajtohet si personale, por si një atak ndaj integritetit të vendit. Limaj tha se duke u nisur nga …

Më shumë...

Isa Mustafa: Nuk shoh as një arsye që Haradinaj të mbahet në Francë, me akuza të paligjshme e të padrejta

Kryeministri Isa Mustafa

Kryeministrit i Kosovës, Isa Mustafa, në fjalën e tij, gjatë seancës se jashtëzakonshme që është thirrur për të diskutuar për arrestimin e Ramush Haradinajt, nga autoritetet franceze, ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk sheh as një arsye që lideri i AAK-së të vazhdoj të mbahet në Francë, me akuza …

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Jam angazhuar maksimalisht për lirimin e Ramush Haradinajt

Enver Hoxhaj: Vendi po shkon drejt një katastrofe shëndetësore, Kurti do të duhej të udhëtonte për të siguruar vaksina

Ministri i jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, në seancën e jashtëzakonshme që po mbahet për liderin e AAK-së, Ramush Haradinajn, ka thënë se Ministria e Jashtme është angazhuar maksimalisht për lirimin e tij. Ai ka thënë se ai personalisht ka biseduar me të parin e AAK-së nëpërmjet telefonit si dhe …

Më shumë...

Ismajl Kurteshi: Qeveritarët tanë kanë hyrë në negociata me Serbinë pa status të përcaktuar të Kosovës

Ismail Kurteshi

Ismajl Kurteshi nga Lëvizja Vetëvendosje, gjatë fjalimit të tij në Kuvend, ku po debatohet për arrestimin e Haradinajt në Francë, ka thënë se arrestimi është rezultat i negociatave të pafavorshme që po zhvillohen mes Kosovës dhe Serbisë. “Me Serbinë dhe me çdo shtet tjetër duhet të caktohen parimet. Dhe mungesa …

Më shumë...

Senatori Corker, gjatë takimit në kryetarin, Thaçi konfirmoi përkrahjen për Forcat e Armatosura të Kosovës

Senatori Corker, gjatë takimit në kryetarin, Thaçi konfirmoi përkrahjen për Forcat e Armatosura të Kosovës

Kryetari i  Kosovës, Hashim Thaçi, i cili po qëndron për një vizitë zyrtare, në Amerikë,  është takuar edhe me kryesuesin e Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë të Senatit amerikan, senatorin Bob Corker. Ata  kanë biseduar për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe, për nevojën dhe rolin udhëheqës të Shteteve të Bashkuara në …

Më shumë...

Tirana nuk lidhet në asnjë rast me skenarët për krijimin e qeverisë, në Maqedoni

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka mirëkuptim për Greqinë sepse atje edhe ka studiuar

Ministri i Punëve të Shqipërisë, Ditmir Bushati sot ka theksuar se Tirana nuk lidhet në asnjë rast me skenarët për krijimin e qeverisë, në Maqedoni. “Që nga Marrëveshja e Ohrit, për herë të parë partitë parlamentare shqiptare  pajtohen për një listë çështjesh, të cilat natyrisht do duhet të detajohen dhe …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Vetëm një qeveri gjithëpërfshirës mund të realizojë ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

Bardhyl Mahmuti

Deklarata e përbashkët e « Bashkimi Demokratik për Integrim », « Koalicioni Rilindje me Besë » dhe « Aleanca për Shqiptarët » e datë 7 janar 2017 ishte ngjarja më e rëndësishme pozitive e këtij viti për shqiptarët në Maqedoni. Përmbajtja e kësaj deklarate u përshëndet me entuziazëm nga bartësit …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Toleranca pa kufi nuk i jep kontribut paqes

Krasniqi: Ideja për korrigjim kufijve është antikushtetuese por nuk është ide e Thaçit, është ide e vjetër e Serbisë

Shkas për këtë janë kërcënimet e reja të qeveritareve e fetarëve serbe Dihet fare mirë se mungesa e konflikteve të armatosura nuk nënkupton me automatizëm paqen. Kosova ka qenë dhe është e interesuar për paqe të drejtë. Por paqja e drejtë nuk mund të ndërtohet pa ndëshkimin e atyre që …

Më shumë...