Brickos

Ahmet Qeriqi

Më shumë se 50 homoseksualë janë vrarë e shumë të tjerë kanë marrë plagë gjatë një sulmi kundër tyre

Më shumë se 50 homoseksualë janë vrarë e shumë të tjerë kanë marrë plagë gjatë një sulmi kundër tyre

50 amerikanë  janë vrarë dhe 53 tjerë janë lënduar gjatë  një sulmi ditën, në mëngjes, në një klub nate të frekuentuar nga homoseksualët në Orlando, Florida të Amerikës. Sipas autoriteteve sulmi me armë zjarri është një prej sulmeve më të rënda në historinë amerikane. Sulmuesi është identifikuar si Omar  Mateen, …

Më shumë...

Ymeri: Këto 11 vite prej kur është krijuar Lëvizja Vetëvendosje, janë vite të aktivistëve të palodhshëm

Ymeri: Këto 11 vite prej kur është krijuar Lëvizja Vetëvendosje, janë vite të aktivistëve të palodhshëm

Kryetari i Vetëvendosjes Visar Ymeri, me rastin e 11-vjetorit të themelimit të partisë ka deklaruar se këto vite janë të aktivistëve të palodhshëm, të cilët, sipas tij, nuk kanë kursyer asgjë në dobi të kauzës e konceptit politik të Vetëvendosje!-s. “Këto 11 vite prej kur është krijuar Lëvizja Vetëvendosje!, janë vite …

Më shumë...

Ka përfunduar takimi në mes të kryekuvendarit të Shqipërisë Ilir Meta dhe kryetarit të PD-së, Lulzim Basha

Ilir Meta - Lulzim Basha

Ka përfunduar takimi në mes të kryetarit të Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Metës, dhe kryetarit të PD-së, Lulzim Bashës, në të cilin është diskutuar mbi reformën në drejtësi. Ishte kryetari i Kuvendit ai që ftoi publikisht kreun e PD-së para dy ditësh. Ky takim zgjati rreth dy orë. “Bëj me dije …

Më shumë...

Ish-ushtari britanik i UÇK-së Jon Harrison, ka marrë certifikatën e veteranit

John Harrison

Luftëtari i lirisë së Kosovës, pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nga Britania e Madhe, Jon Harrisoni, ka marrë certifikatën e veteranit të UÇK-së. Ai, në një postim të tij në internet  ka thënë se certifikata është një dokument mjaft i veçantë për të dhe se e ka mjaft të …

Më shumë...

Institucionet e Kosovës po tregohen të pafuqishme në parandalimin e incidenteve në veri të vendit

Institucionet e Kosovës po tregohen të pafuqishme në parandalimin e incidenteve në veri të vendit

Edhe pse në pjesën veriore të Kosovës vazhdojnë incidentet e njëpasnjëshme, institucionet po tregohen të pafuqishme në parandalimin e tyre. Për më tepër, nga ta nuk dalin as reagime. Ata po vazhdojnë të qëndrojnë të heshtur karshi gjendjes së pasigurt në veri të vendit. Ani pse drejtuesit e shtetit të …

Më shumë...

Në rritjen e konsumit në Kosovë kanë ndikuar remitencat, jo rritja reale ekonomike

Prodhimet vendore

Shuma prej mbi gjysmë miliardë euro në vit që hyjnë në Kosovë nga qytetarët e këtij vendi, të cilët jetojnë dhe punojnë në vende të ndryshme të botës, sipas ekspertëve të çështjeve ekonomike, mund të ketë ndikuar që konsumi për kokë banori të shënoje rritje. Rritja e konsumit, rrjedhimisht, ka përmirësuar …

Më shumë...

Kocias vazhdon ta injorojë çështjen çame, madje edhe fotot e panot e Çamërisë

Nikos Kotzias

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, i cili injoron çështjen e Çamërisë në një emision informativ të televizionit “MEGA” ka theksuar se, disa qarqe të caktuara nacionaliste po përpiqen të minojnë përpjekjet e Greqisë dhe Shqipërisë për përafrim, duke sjellë në qendër të vëmendjes çështjen inekzistente të çamëve. I pyetur …

Më shumë...

Reagimi i Tiranës zyrtare: Çështja çame, thelbësore. Sjella e tifozëve, shembullore

Reagimi i Tiranës zyrtare: Çështja çame, thelbësore. Sjella e tifozëve, shembullore

Glevin Dervishi nga Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë duke komentuar deklaratat antishqiptare të ministri të jashtëm grek Koscias ka deklaruar: Më vjen keq ta them, por ne nuk ndajmë shqetësimin e tyre irracional nga fjala Çamëri. Çështja çame është një çështje thelbësore e raporteve dypalëshe dhe thelbësore për …

Më shumë...

Mustafa: Manastirit të Deçanit duhet t ia japim tokat që ia dha Milosheviqi në kohën e tij

Mustafa

Në një intervistë për “Deutsche Welle”, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka kërkuar që vendimi i Gjykatës Kushtetuese lidhur me Manastirin e Deçanit, i cili i njeh këtij manastiri të drejtën mbi 24 hektarë tokë përreth tij, të mos ndërlidhet drejtpërdrejt me raportet shqiptaro-serbe, për shkak se sipas tij është …

Më shumë...

Kombëtarja e Shqipërisë humbi nga Zvicra me rezultat një me zero

Kombëtarja

Ekipi i futbollistëve shqiptarë, në ndeshjen e sotme me Zvicrën  pas pesë minutave lojë mori një gol kur lojtari, Fabian Schar shënoi më kokë nga rivenja fundore. Loja  e Kombëtares u përkeqësuan edhe më shumë kur në fund  të pjesës së parë, nga loja për shkak të gabimeve ishte  larguar …

Më shumë...

Fetnete Ramosaj, intervistë për uebfaqen bullgare, www.obshtestvo.net

Fetnete Ramosaj

(Intervista e veprimtares, publicistes dhe luftëtares së lirisë, Fetnete Ramosaj, bashkëpunëtore profesionale në Institutin për Hulumtimin e Krimeve të Luftës (IHKL) e botuar në uebfaqen bullgare,  www.obshtestvo.net Zonja Ramosaj, Ju merreni me hulumtimin e gjenocidit serb kundër shqiptarëve. Na tregoni, Ju lutem, për projektet Tuaja të reja në këtë drejtim …

Më shumë...

Sot shënohet 17-vjetori i hyrjes në Prishtinë të forcave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

UCK

17-vjet më parë, me rastin e nënshkrimit të  kapitullimit të Serbisë e Malit të Zi, në Kumanovë, mes forcave të NATO-s dhe atyre serbe, forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nga Zona Operative e Llapit kishin depërtuar në  Prishtinë, për të marrë pjesë në dëbimin e forcave vrastare e barbare …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës as një vërejtje për vazhdimin e misionit të EULEX në Kosovë

Qeveria e Kosovës

Qeveria e Isa Mustafës hoqi dorë nga të gjitha kërkesat që i kishte  bërë verbalisht gjoja për  reduktimin e pranisë së EULEX-it dhe ricaktimin e një formati mbikëqyrës.  Kjo Qeveri vasale ndaj Brukselit dhe Beogradit është pajtuar pa asnjë kusht që EULEX-i të vazhdojë mandatin deri më 15 qershor 2018 …

Më shumë...

Lajmet më skandaloze të 10 qershorit 2016

Lajmet më skandaloze të 10 qershorit 2016

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se raportet tona me Serbinë, ( jo raportet e tij personale) por ato të Kosovës me Serbinë janë më të mira sesa që paraqiten në opinion. Raportet me Serbinë i kemi më të mira sesa me Bosnjën e Hercegovinën. Xhavit Haliti arsyeton kolonizimin e …

Më shumë...

Xhavit Haliti: Serbia ka të drejtë ta “rikolonizojë” Kosovën

Xhavit Haliti

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Xhavit Haliti, citohet të ketë thënë për Kosovapress se  ndërtimi nga ana e Serbisë të 300 shtëpive për serbët në veri të Mitrovicës, është veprim i drejtë dhe i duhur. Serbia ka të drejtë t’i ndërtojë dhe t’i ndihmojë qytetarët serbë …

Më shumë...

Mustafa ndihet komod nën flamujt e Serbisë në Graçanicë, nuk pyet për flamurin e Kosovës

Mustafa ndihet komod nën flamujt e Serbisë në Graçanicë, nuk pyet për flamurin e Kosovës

Kryeministri i Kosovës,  Isa Mustafa qëndroi për një vizitë në komunën me shumicë  serbe të Graçanicës dhe bisedoi  me kryetarin e kësaj komune, Vladeta Kostiq. Mustafa premtoi se Qeveria e Kosovës ka  arsye të mëdha që të përkrah këtë komunë dhe të investojë, pasi që qytetarët e Graçanicës duhet të …

Më shumë...