Ahmet Qeriqi

Fidan Mustafa: Bashkoni e mos Përçani, në përkujtim të Kongresit të Manastirit

Fidan Mustafa

Në përvjetorin e Kongresit të Manastirit, si njëri ndër Kongreset që vendosi gurë themelin e unifikimit mbarëkombëtar Shqiptar të Alfabetit të Gjuhës Shqipe, një vendim i qartë, i prerë, me vizione dhe objektiva të guximshëm, ku shumica respektoj pakicat tjera fetare në trojet shqiptare. I ftuan e bënë kompromis nën …

Më shumë...

Fatmir Brajshori: Pergamenë e gjallë kushtuar Heroit të heshtur!

Fatmir Brajshori

Të bësh një jetëshkrim, për një njeri, e që zakonisht pas vetes subjekti duhet të ketë një veprimtari që lë gjurmë, një sukses që mbahet mend apo edhe një krijimtari që rrallë harrohet, s’pari duhet të kesh njohuri të bollshme për atë emër e mbiemër, për të cilin autori merr …

Më shumë...

Në Fakultetin e Mjekësisë u mbajt mbledhje komemorative në nderim të studentit, Astrit Dehari

Në Fakultetin e Mjekësisë u mbajt mbledhje komemorative në nderim të studentit, Astrit Dehari

Sot në Fakultetin e Mjekësisë është mbajtur mbledhje komemorative në nderim të studentit të këtij fakulteti, Astritit Deharit, i cili u humbi jetën të shtunën e kaluar në burgun e Prizrenit ku po qëndronte në paraburgim. Në prani të familjes Dehari dhe stafit akademik, kolegët dhe shokët e kanë kujtuar …

Më shumë...

Kongresi i Manastirit i vitit 1908 ngjarje e shënuar e Kalendarit kombëtar shqiptar

Kongresi i Manastirit i vitit 1908

Kongresi i  Manastirit, i kishte zhvilluar punimet prej 14 deri më 22 nëntor të vitit 1908 dhe  ishte Kongresi i unifikimit të një alfabeti të vetëm të gjuhës shqipe  Tubim mbarëkombëtar i intelektualëve shqiptarë ishte mbajtur në Manastir, në qendrën e atëhershme të Vilajetit. Për shkrimin e gjuhës shqipe ishin …

Më shumë...

Protestuesit në Prishtinë kërkuan dorëheqjen e ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha dhe shkarkime relevante

Sot në Mitrovicë mbahet Marshi Protestues: Drejtësi për vdekjen e aktivistit Astrit Dehari

Një numër i madh i qytetarëve të Kosovës kanë marrë pjesë në protestën e sotme të mbajtur në Prishtinë, duke kërkuar drejtësi për Astrit Deharin. Protestuesit kërkuan dorëheqjen e ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha si dhe shkarkimin e personave përgjegjës në Burgun e Prizrenit.  Protestuesja, Besa Luzha ka kërkuar  hetim …

Më shumë...

Veseli: Qytetarët e Kosovës nuk duhet të mbesin të izoluar për shkak të demarkacionit

Kryekuvendari Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvenditt foli për Demarkacionin me Malin e Zi, duke shtuar  është bërë histori e gjatë dhe po dëmton procesin e liberalizimit të vizave. Ai tha se qytetarët e Kosovës nuk duhet të mbesin të izoluar për shkak të …

Më shumë...

Lista Serbe lavdëron edhe një të arritur të madhe në Bruksel, telekomunikacionin dhe AKS-në

Kodi telefonik i Kosovës

Lista Serbe konsideron se me dakordimi i mbrëmshëm për zbatimin e Marrëveshjes së Beogradit e Prishtinës për telekomunikacionin, është kontribut i madh në normalizimin e marrëdhënieve dhe  kjo marrëveshje do të rezultojë edhe me formimin shumë të pritur të Asociacionit të Komunave serbe. Qeveria e Serbisë po i mbron  interesat …

Më shumë...

Edita Tahiri lavdëron arritjen e marrëveshjes për telekomunikacionin dhe radhit “fitoret” fiktive

Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, tani që është përjashtuar nga bisedimet me Serbinë, hedh shkelma

Ministrja e Kosovës për dialog me Serbinë, Edita Tahiri  lavdëron arritjen e marrëveshjes për telekomunikacionin, gjatë lëshimit pe në Bruksel, duke pretenduar ta bind opinionin në vendin tonë se edhe kjo marrëveshje si gjithë të tjerat, sipas saj  kanë qenë në favor të Kosovës, pavarësisht se realiteti është diametralisht i …

Më shumë...

Kandidati prorus, i Moldavisë, Igor Dodon, ka fituar rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale

Kandidati prorus, i Moldavisë, Igor Dodon, ka fituar rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale

Kandidati prorus, i Moldavisë,  Igor Dodon, tha se ka fituar rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Moldavi, i cili është mbajtur të dielën. Me gati të gjitha votat e numëruara, Dodon ka fituar 55 për qind, ndërsa rivalja e tij pro-evropiane, Maia Sandu, 45 për qind. Këto kanë qenë …

Më shumë...

Edhe në Bullgari, pro rusi Rumen Radev, fitoi sot zgjedhjet presidenciale me 58 për qind të votave

Edhe në Bullgari, pro rusi Rumen Radev, fitoi sot zgjedhjet presidenciale me 58 për qind të votave

Kryeministri i Bullgarisë,  Bojko Borissov, ka bërë të ditur  se në mbledhjen e parë të Parlamentit do të paraqesë dorëheqjen, pas humbjes së kryetares së Parlamentit, Cetska Taçeva, e cila ishte paraqitur nga Partia Qytetarët për Zhvillimin Evropian, si kandidate në zgjedhjet e sotme presidenciale në Bullgari. Pasi kandidati i …

Më shumë...

Hahn: Marrëveshja për kodin telefonik, kushtëzon themelimin e Asociacionit të Komunave serbe

Hahn: Marrëveshja për kodin telefonik, kushtëzon themelimin e Asociacionit të Komunave serbe

Komisari për Zgjerim i BE-së, Johannes Hahn ka mirëpritur arritjen e marrëveshjes në mes Kosovës dhe Serbisë për kodin telefonik të Kosovës, ndërkohë që ka saktësuar se kjo marrëveshje duhet të përshpejtojë marrëveshjet e tjera, siç është ajo e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe marrëveshjes së …

Më shumë...

Deputeti Shukri Buja po kërkon prishjen e koalicionit qeverisës me LDK-në

Shukri Buja: Qeveria duhet të shkojë në shtëpi, e Isa në pension

Deputeti i PDK-së, Shukri Buja ka filluar angazhimin e tij për prishjen e koalicionit PDK-LDK, duke mbështetur kërkesat për zgjidhje të parakohshme, të cilat i ka përmendur edhe kryetari i PDK-së, Kadri Veseli. Buja ka premtuar se do të angazhohet si deputet dhe anëtar i Këshillit Drejtues të partisë për …

Më shumë...

Imri Ahmeti: Koalicioni PDK-LDK është stabil dhe nuk do të prishet

Kryetari i Lipjanit, Imri Ahmeti është zgjedhur kryetar i Asociacionit të Komunave të Kosovës

Duke reaguar në thirrjen e deputetit, Shukri Buja për prishjen e koalicionit PDK-LDK, anëtari i Kryesisë së kësaj partie dhe kryetar i komunës së Lypjani, Imri Ahmeti, thotë se koalicioni është stabil dhe nuk do të prishet. Në një intervistë  për gazetën “Epoka e re”, ai është shprehur i bindur …

Më shumë...

Protestë më moton “Drejtësi për Astritin”

Protestë më moton “Drejtësi për Astritin”

Motoja e protestës së sotme “Drejtësi për Astritin”,  është organizuar nga përfaqësues të shoqërisë civile, artistë, gazetarë e publicistë. Pjesëmarrësit e kësaj protestë kërkojnë nga institucionet e drejtësisë të punojnë paanshëm në zbardhjen e vdekjes së Astriti Deharit më 5 nëntor gjatë kohës sa ndodhej në paraburgim. Protestës  i është …

Më shumë...

Kelmendi: Kryeministri Mustafa dhe Qeveri e tij e dinë mirë gjuhën e ekonomisë

Kelmendi: Serbia nuk mund t'i anulojë vendimet e Qeverisë së Kosovës

Zëvendës-kryeministri e sapoemëruar i Qeverisë së Kosovës, Ramiz Kelmendi, thotë se prioritetet i vetëm i angazhimeve të tij në postin qeveritar mbetet zhvillimi ekonomik dhe ulja e papunësisë. Ai në një intervistë për KosovaPress, ka thënë se përvojën shumë vjeçare si biznesmen do të mundohet ta plasojë edhe në ekzekutiv …

Më shumë...

Zana Bytyçi: Ju që e votuat Gjykatën Speciale kundër UÇK-së, injoruat krimet e Serbisë kundër shqiptarëve

Gjykata

Kryesuesja e shoqatës, “Familja dhe Shpresa”, në Klinë, Zana Bytyçi u ka dërguar një letër  partive politike të Kosovës  dhe deputetëve të tyre në Parlamentin e Kosovës, duke kërkuar nga ata që ta përmirësojnë   gabimin e bërë të vitit të kaluar, kur e miratun ligjin selektiv dhe të padrejtë për …

Më shumë...