leoni

Ahmet Qeriqi

Ali Ahmeti: Një nga prioritetet e BDI-së është që liria të materializohet me barazinë

Ali Ahmeti

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti në një intervistë për Radion-Evropa e Lirë ka deklaruar se shqiptarët në Maqedoni, me arritjen e Marrëveshjes së Ohrit e fituan lirinë, mirëpo tani, një nga prioritetet e BDI-së do të jetë që kjo liri të materializohet edhe me barazinë. Ky është vullneti i shumicës …

Më shumë...

Daut Haradinaj: AAK është alternativa e vetme për të ndryshuar situatën në Kosovë

Daut Haradinaj: Dje fitoi populli i Kosovës

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj gjatë qëndrimit në fshatin Sllup ka takuar shumë banorë të këtij fshati. Ai me këtë rast ka thënë ky  fshat i vogel, por me emer të madh, të cilët sakrifikun dhe i dhanë shumë luftës për liri.Në frymen e një takimi …

Më shumë...

Nesër në Prishtinë protestohet me moton “Drejtësi për Astritin”

Nesër në Prishtinë protestohet me moton “Drejtësi për Astritin”

Ka kaluar më shumë se  një javë nga vdekja e Astrit Deharit dhe ende  nuk është qartësuar asgjë në lidhje me vdekjen e tij. Sistemi i uzurpura  i sigurisë dhe drejtësisë ka ndihmuar vetëm në rritjen e dilemave që dëftojnë pamundësinë e kryerjes së një hetimi të pavarur e të …

Më shumë...

Qendra e Vetëvendosjes në Namur të Belgjikës organizoi homazhe për Astrit Deharin

Astrit Dehari

Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Belgjikë organizoi homazhe për Astrit Deharin në Namur, kryeqyteti i Regjionit të Valonisë, i binjakëzuar me qytetin e Prishtinës. Në këto homazhe morrën pjesë shumë aktivistë, përfaqësues politikë dhe të shoqërisë civile, studentë dhe qytetarë që shprehën pikëllimin e tyre të thellë dhe kërkuan drejtësi …

Më shumë...

Mijëra amerikanë po protestojnë kundër zgjedhjes së Donald Trumpit për kryetar të Amerikës

Mijëra amerikanë po protestojnë kundër zgjedhjes së Donald Trumpit për kryetar të Amerikës

Mijëra amerikanë kanë dalë në rrugët e qyteteve në Shtetet e Bashkuara, në kuadër të protestave kundër zgjedhjes së Donald Trumpit për president të Amerikës. Disa mijëra njerëz kanë marshuar rrugëve të qendrës së Çikagos, duke brohoritur “Jo urrejtje, jo frikë, imigrantët janë të mirëseardhur këtu”. Gjatë fushatës së tij …

Më shumë...

Në Forcën e Sigurisë së Kosovës shërbejnë 206 femra në uniformën e ushtrisë

Në Forcën e Sigurisë së Kosovës shërbejnë 206 femra në uniformën e ushtrisë

Në Forcën e Sigurisë së Kosovës shërbejnë 206 femra, të cilat  mbajnë të veshur uniformën e ushtrisë. Ushtaraket në FSK mbajnë edhe pozita të rëndësishme në nivel komandues si oficere, komandante, zëvendëskomandante. Kurse, gradat përfshijnë një kolonele, tri femra janë nënkolonel, katër majore, pesë kapitene, shtatë togere, dy rreshtermajore, dhjetë …

Më shumë...

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg e ka paralajmëruar kryetarin Donald Trump

Stoltenberg: Ndërhyrja e NATO-s në vitin 1999 kundër regjimit të Milosheviqit nuk ishte e drejtuar kundër popujve të Jugosllavisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka paralajmëruar kryetarin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara se nuk mund të ketë një opsion “për të ecur të vetëm”, as për Europën dhe as për Amerikën. Gjatë fushatës së tij zgjedhore, Trump e përshkroi aleancën ushtarake atlantiko-veriore si një organizëm të …

Më shumë...

Rexhep Qosja: Shteti vret edhe me mediet e kriminalizuara, siç është portali Express, por edhe disa të tjera

Dr. Rexhep Qosja

1. Janë bërë tetë ditë nga shuarja e jetës në burgun e Prizrenit të anëtarit të Lëvizjes Vetëvendosje dhe studentit i cili edhe dy provime duhej t’i jepte për t’u bërë mjek i popullit! Janë bërë tetë ditë prej se vendorë e të huaj, njerëz të politikës, intelektualë, medie të …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ata që kanë sjell lirinë burgosen, ata që kanë qenë kundër lirisë janë të lirë

Jakup Krasniqi

Nisma për Kosovën ka paraqitur Isa Xhemajlajn kandidatin për zgjedhjet e jashtëzakonshme për Komunën e Drenasit. Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi, u ka bërë thirrje anëtarësisë së kësaj partie në Drenas, të punojnë maksimalisht në mbështetje të kandidatit Isa Xhemajlaj, për të cilin tha se është i …

Më shumë...

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje dhe qytetarë të shumtë kanë kërkuar drejtësi për Astrit Deharin

Nesër në Prishtinë protestohet me moton “Drejtësi për Astritin”

Para ndërtesës së burgut të Prizrenit, aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje! dhe qytetarë të shumtë kanë kërkuar të shtunën drejtësi për Astrit Deharin. Rreth orës 15:00 kur një javë më parë kishte vdekur aktivisti Astrit Dehari, aktivistët e vizatuan fytyrën e Astritit në muret e kësaj ndërtese famëkeqe ku vdiq një …

Më shumë...

Emergjencat Civile dhe Rezervat e Shtetit kanë shpërndarë ndihma ushqimore në Tiranë

Emergjencat Civile dhe Rezervat e Shtetit kanë shpërndarë ndihma ushqimore në Tiranë

Emergjencat Civile dhe Rezervat e Shtetit kanë shpërndarë ndihma ushqimore dhe batanije për zonat e prekura nga përmbytja e ditëve të fundit në Tiranë. Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, i shoqëruar nga prefekti, Sadi Vorpsi, dhe deputeti i zonës Rakip Suli, bëri apel për solidaritet të gjithë shoqërisë. “Zona ku …

Më shumë...

KQZ-ja certifikoi kandidatët për pjesëmarrje në Zgjedhjet e Jashtëzakonshme për kryetar të Drenasit

Zgjedhjet

KQZ-ja në mbledhjen e mbajtur sot  mori vendim për Certifikimin e Subjekteve Politike dhe Kandidatëve për pjesëmarrje në Zgjedhjet e Jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës së Drenasit që do të mbahen më 4 dhjetor 2016.  Zyra për Regjistrim të Partive Politike dhe Certifikim njoftoi Komisionin Qendror të Zgjedhjeve se ka …

Më shumë...

Ymeri: Kur humbet një bashkëveprimtar sikur Astriti, pikëllimi dhe revolta bëhen të pashmangshme

Visar Ymeri: Gjyqtari Kalludra, argat i pushtetit që përndjek aktivistët e Vetëvendosjes

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, është distancuar nga kërcënimi që një ditë më parë u bëri disa medieve anëtari i kësaj partie e funksionari i lartë komunal, Hysen Durmishi. Ymeri nuk pajtohet me qëndrimin e tij, por pranon se deklarata është bërë nën pikëllim e revoltë. Kur e humbet një …

Më shumë...

Partitë politike në Kosovë pajtohen për t’i mbajtur zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Zgjedhjet

Të gjitha partitë politike në Kosovë në një mënyrë ose tjetër, janë pajtuar për t’i mbajtur  zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Madje edhe zyrtarët e Bashkimit Evropian mbështesin subjektet politike për zgjedhje të reja nëse konsiderohen se janë të arsyeshme, Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalya Apostolova, në …

Më shumë...

Junker: Zgjedhja e Donald Trumpit në postin e kryetari të Amerikës rrezikon të dëmtojë ekuilibrat ndërkontinentalë

Junker

Kryetari i Komisionit Europian, Zhan Klod Junker ka folur kundër udhëheqësit të sapozgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Duke iu përgjigjur pyetjes gjatë një debati me të rinjtë në Luksemburg, Juncker u shpreh pa doreza se fitorja e republikanit rrezikonte të prishte ekuilibrat ndërkontinentalë, në thelb dhe në strukturë. …

Më shumë...

Komunistët jugosllavë dhe ithtarët e tyre kishin planifikuar vrasjen e Enver Hoxhës përpara Plenumit të Beratit

Enver Hoxha

Fundi i Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare në Shqipëri është shoqëruar me një betejë të fortë politike në prapaskenë për pushtetin e pas luftës, sa midis partizanëve komunistë në njërin krah, aq dhe midis ballistëve dhe zogistëve në krahun tjetër. Por edhe aleatët dhe fqinjët ishin të shqetësuar se kush do ta …

Më shumë...