Ahmet Qeriqi

Daut Haradinaj: Ditëve të fundit janë shtuar zërat e deputetëve kundër demarkacionit me Malin e Zi

Daut Haradinaj

Në një postim të tij, deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj ka shkruar se janë shtuar zërat që po thonë se kufiri me Malin e Zi është është në Çakorr e Zhlep. Tash e sa muaj jemi fyer dhe kritikuar ashpër se AAK-ja po shpif kauza për të mbetur në skenë, …

Më shumë...

Krasniqi: Qeveria është fajtore për parametrat e vendosjes së kufirit me Malin e Zi

Ish-kryekuvendari i Kosovës dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi, ka thënë se Qeveria është fajtore për parametrat e vendosjes së kufirit me Malin e Zi. Ai ka thënë se kufiri nuk caktohet me kadastër, dhe kjo nuk është dashur të jetë element bazë për shënimin e kufirit. …

Më shumë...

Tomë Gashi: Mund të ndodh që EULEX-i të mos ketë kompetenca që të merret me rastin e Azem Sylës

Tomë Gashi

Avokati, Tomë Gashi ka bërë të ditur për mediet  se seanca gjyqësore, e cila ishte paraparë të mbahej sot kundër ish-deputetit, Azem Syla dhe të tjerëve nuk është mbajtur, për shkak se mandati i EULEX-it ka përfunduar dhe nuk dihet nëse do të vazhdohet. Kanë anuluar të gjitha seancat që …

Më shumë...

Gjokë Dabaj: Duke u pozicionuar kundër pankartes antiraciste, UEFA mban krahun e kryerësve të gjenocidit mbi shqiptarë

Gjokë Dabaj

Më 11 qershor 2016 në një stadium të kampionatit të futbollit evropian u shfaq një pankartë, e cila dënonte gjenocidin grek kundër shqiptarëve të Çamërisë. Bëhej fjalë për 100000 viktima të një genocidi ndodhur në Luftën e Dytë Botërore. Në aspektin human nuk ka aspak rëndësi cilit popull i takojnë …

Më shumë...

Ja çfarë qëndrimi ka mbajtur kundër shqiptarëve, babai ideologjik i komunistëve shqiptarë të Kosovës, J.B.Tito

Tito

Historiani  kroat, Vjenceslav Cençiq në librin e tij: “Rëfimi fundit i Titos”, duke u mbështetur në stenogramet e fjalimit, që Tito ka mbajtur në Karagjorgjevë në vitin 1979,  ka zbuluar se i adhuruari i politikanëve shqiptarë të Kosovës, atëherë edhe tani, ka qenë një antishqiptar i tërbuar. Ai lidhur me pozitën  …

Më shumë...

Tomë Gashi thotë se misioni i EULEX-it do të mbetet në Kosovë edhe për një kohë të gjatë

Tomë Gashi

Avokati Tomë Gashi ka paralajmëruar se misioni i EULEX-it do të mbetet në Kosovë edhe për një kohë të gjatë. Ai ka bërë me dije se një mision i huaj për sundim të ligjit në Kosovë do të jetë deri në përfundim të mandatit të Gjykatës Speciale. Në këtë intervistë …

Më shumë...

Iniciativa Qytetare për Veprim organizon ekspozitë me fotografi për kolonizimin e veriut nga Serbia

Iniciativa Qytetare për Veprim

Iniciativa Qytetare për Veprim organizon përpara Qeverisë së Kosovës, ekspozitë me fotografi, përmes së cilave do të prezantojë ndërtimet dhe kolonizimin që Serbia e ka bërë dhe po vazhdon ta bëjë në veri të Kosovës, dhe në anën tjetër shtëpitë e djegura dhe të shkatërruara të shqiptarëve të cilët Serbia …

Më shumë...

Adil Fetahu: Kuvendet të miratojnë rezolutë për gjenocidin mbi shqiptarët

Adil Fetahu

Nocioni për gjenocidin Gjenocidi është term që nënkupton vrasjen e qenjeve njerëzore të një grupi (të caktuar) etnik, racor apo fetar, si mohim i të drejtës së tij për të jetuar, qoftë në një hapësirë të caktuar, qoftë në përgjithsëi. Në këtë kuptim na qon etimologjia e vet fjalës së …

Më shumë...

Frank Shkreli: Porositë e ambasadorit gjerman

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

 Vizita zyrtare e Ministrit të Jashtëm të Gjermanisë, Frank Walter Steinmeier në Shqipëri, shënoi gjithashtu edhe ditën e fundit të shërbimit diplomatik të ambasadorit gjerman në Tiranë, zotit Hellmut Hoffmann.  Dëshiroj të rrëfej që nga fillimi, se ndërsa e kam ndjekur nga larg veprimtarinë e tij diplomatike në kryeqytetin shqiptar …

Më shumë...

Ajet Bejta: Kryetrimit, Milush Nikollë Kopiliqi

Ajet Bejta: Kryetrimit, Milush Nikollë Kopiliqi

Kryetrimit të Kosovës, Milush Nikollë Kopiliqi, i cili më 15 qershor të vitit 1389, vrau Sulltan Muradin e Parë, në Fushtë të Kosovës   Vinin turq e shqiptarë, Me daulle e trumbeta, A ka trima para me u dalë, Që luftojnë për troje t veta?   Është një djalë e …

Më shumë...

Agim Hoti: Salustro kërkoi të dëshmoja kundër Azem Sylës, Xhavit Halitit, Rexhep Selimit e shumë të tjerëve

Salustro

I burgosuri, Agim Hoti ka treguar për Telegrafin se kush ka qëndruar pas deklaratave që ai i kishte bërë në muajin prill të vitit 2012, ku kishte thënë se ka qenë autor i dy tentativave për atentat ndaj ish- presidentit Ibrahim Rugova. Hoti ka thënë se pas tërë këtyre spekulimeve …

Më shumë...

BE-ja ka zyrtarizuar vazhdimin e misionit EULEX në Kosovë, pa kurrfarë konsultimi me autoritetet e vendit tonë

Eulex

Kryetari, Hashim Thaçi, kryeministri, Isa Mustafa, kryeparlamentari, Kadri Veseli, kryeprokurori i shtetit, Aleksandër Lumezi, shefi i BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar, si dhe ambasadori amerikan, Greg Delawie u munduan për më shumë se një orë të gjenin një zgjidhje për mandatin e EULEX-it i cili përfundon sonte në mesnatë. Mirëpo, …

Më shumë...

Kryetari amerikan, Barack Obama, ka kritikuar retorikën antimyslimane të Donald Trumpit

Obama-Trump

Kryetari amerikan, Barack Obama, ka kritikuar retorikën antimyslimane nga kandidati i mundshëm republikan për kryetar të Shtetit, Donald Trump, duke thënë se “kjo nuk është Amerika që ne duam”. Obama ka thënë se trajtimi ndryshe i amerikanëve që janë myslimanë nuk do e bënte këtë vend më të sigurtë. Ai …

Më shumë...

Hoti: Buxheti që kemi ndarë sivjet për veteranët nuk plotëson as për së afërmi kërkesat e tyre

Avdullah Hoti thotë se formimi i Ushtrisë së Kosovës, do të determinoj paqe dhe siguri në rajon

Ministri i Financave, Avdullah Hoti, ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë se buxheti i ndarë për këtë kategori është 25 milionë euro. Kjo shumë, sipas ndarjeve buxhetore, është planifikuar për një numër prej mbi 12 mijë veteranëve të luftës. Por, në muajin maj, qeveria ka ndarë për këtë kategori …

Më shumë...

Zëvendës-kryeministri, Hajredin Kuçi, ka pritur në takim ambasadoren e Kroacisë, Marija Kapitanoviq

Zëvendëskryeministri, Hajredin Kuçi, ka pritur sot në takim ambasadoren e Kroacisë, Marija Kapitanovic, njofton kumtesa ministrore. Kuçi ka shprehur gatishmërinë e Qeverisë së Kosovës për të thelluar edhe më tutje bashkëpunimin institucional në fusha të interesit të përbashkët, sidomos në ekonomi. Ai e ka njoftuar ambasadoren për “prioritetet e prioriteteve” …

Më shumë...

Rrahim Pacolli ka ushtruar padi në Gjykatën Themelore në Prishtinë kundër Portalit Express

Rrahim Pacolli ka ushtruar padi në Gjykatën Themelore në Prishtinë kundër Portalit Express

Kryetari i Këshillit Administrativ të Byrosë Kosovare të Sigurimeve (BKS), Rrahim Pacolli sot ka ushtruar padi në Gjykatën Themelore në Prishtinë ndaj Gazetës Express, siç thotë ai, për shkak se emisioni i përjavshëm “Zona Express”, prodhim i gazetës, ka përdorur fotografinë e tij në mënyrë të paautorizuar në dokumentarin e …

Më shumë...