Ahmet Qeriqi

Familjarët e të pagjeturve kërkojnë të jenë pjesë e delegacionit të Prishtinës në bisedimet me Serbinë

Nesrete Kumnova në mbështetje të thirrjes së Rrjetit të Grave të Kosovës për shkarkimin e Driton Selmanajt

Familjarët e të pagjeturve kërkojnë nga institucionet e Kosovës që të jenë pjesë e delegacionit të Prishtinës në bisedimet me Serbinë, në Bruksel. Ata kërkojnë që në kuadër të këtij delegacioni të jenë dy anëtarë nga shoqatat e familjarëve të të pagjeturve. Familjarët e të pagjeturve kanë kërkuar që të marrin …

Më shumë...

Luftime të ashpra po zhvillohen në Hapel të Sirisë, pasi një armëpushim treditësh

Luftime të ashpra po zhvillohen në Hapel të Sirisë, pasi një armëpushim treditësh

Armëpushimi i ashtuquajtur “humanitar” i cili  ishte shpallur javën e kaluar nga Rusia dhe regjimi kriminal i Assadit tashmë ka përfunduar dhe mbi qytet por derdhën breshëri granatash e bombash shfaronjëse, edhe me gazra helmuese. Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, me seli në Britani, ka bërë të ditur …

Më shumë...

Xhamija “Arnaudije”, në Banja Llukë e vetmja që ende nuk është riparuar nga shkatërrimi në vitin 1993

Xhamija “Arnaudije”, në Banja Llukë e vetmja që ende nuk është riparuar nga shkatërrimi në vitin 1993

Gjatë luftës në Bosje e Hercegovinë hordhitë serbe veç tjerash kanë shkatërruar edhe mijëra xhami, mesxhide dhe objekte fetare islame. Në mesin e xhamive të vjetra,  në vitin 1993, në Banja Llukë janë shkatërruar xhamia e quajtur Farhadije si dhe Xhamija Arnaudije, të cilat ende nuk janë riparuar, ndërsa autoritetet …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Kundër “tezës” për një komb kosovar

Skënder S. Kapiti

HYRJE Jo vetëm kur politika e pushteti që  bëjnë korrupsionin , tradhtinë  dhe dëmin kombëtar  haptazi  për interesin e ngushtë personal, por edhe kur politika toleron, hesht, shmang dhe e neglizhon qëllimisht por edhe nga injoranca duke u justifikuar me të dhe duke u  maskuar pas saj dhe me “indiferentizmin” …

Më shumë...

Frank Shkreli: Problemet dhe sfidat ndër shqiptarë

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Debatet, komentet, analizat, deklaratat dhe intervistat e shumta të nxitura dhe të nxituara nga vizita e fundit në Serbi e Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë Edi Rama, ende vazhdojnë në të gjitha mediat shqiptare, në ato vizive dhe të shkruara, anë e mbanë trojeve shqiptare dhe duken sikur nuk kanë …

Më shumë...

Sot në Prishtinë filloi punimet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Sot në Prishtinë fillon punimet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Në Prishtinë sot i  filloi punimet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në të cilin po marrin pjesë më shumë se 100 pjesëmarrës, duke përfshirë gati 70 deputetë nga 21 vendet anëtare të NATO-s dhe vendet partnere. Në takimin treditor do të diskutohet për perspektivën e Kosovës në …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli: Nuk i kemi numrat në Kuvend për demarkacionin me Malin e Zi

Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka deklaruar për mediet se Koalicioni qeverisës nuk i ka votat për ta ratifikuar Marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi. Me gjithë faktin se sipas tij, miratimi i demarkacionit është në interesin shtetëror të Kosovës, ai e pranon se ka gjasa që kjo …

Më shumë...

Vetëvendosja: Gjendja jashtëzakonisht e keqe e sistemit të drejtësisë në Kosovë

Lëvizja Vetëvendosje, qendra Gjermani proteston sot në prag të Samitit të Ballkanit

Lirimi i ish kryetarit të Gjykatës Komunale të Prishtinës, Nuhi Uka, mbi të cilin rëndonin akuza për krim të organizuar me disa të pandehur të tjerë, tregon edhe një herë për gjendjen jashtëzakonisht të keqe të sistemit të drejtësisë në Kosovë thuhet në reagimin e Vetëvendosjes. Shpallja e tij si …

Më shumë...

Alfred Moisiu: Deklaratat që i bëri kryeministri Edi Rama në Beograd, duhet t’i bëjë çdo politikan shqiptar

Alfred Mojsiu: Gjatë këtyre viteve janë bërë shumë zullume, abuzime dhe mashtrime

Ish-kryetari  i Shqipërisë, Alfred Moisiu, ka thënë se deklaratat që i bëri kryeministri Edi Rama në Beograd, duhet t’i bëjë çdo lider i rangut të tillë, i cili e ka për detyrë t’i mbroj të drejtat e shqiptarëve kudo që ata jetojnë. Moisiu i tha KosovaPress-it se ato që ka …

Më shumë...

Vetëm një demarkacion i drejtë mundëson liberalizim të shpejtë të vizave për qytetarët e Kosovës

Aida Dërguti

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje!, Aida Dërguti, e ka vlerësuar të paefektshme hartimin një deklarate nga Kuvendi për çështjen e liberalizimit të vizave. Ajo ka thënë për mediet se një deklaratë e tillë e Kuvendit të Kosovës nuk e ka ndikimin e duhur për t’ia …

Më shumë...

Kryetari Veseli mori pjesë në konferencën në përkujtim të 60-vjetorit të përpjekjeve të hungarezëve për liri

Kryetari Veseli mori pjesë në konferencën në përkujtim të 60-vjetorit të përpjekjeve të hungarezëve për liri

Kryekuvendari, Kadri Veseli, mori pjesë në konferencën në përkujtim të 60-vjetorit të përpjekjeve të Luftës për Liri dhe Revolucionit Hungarez të cilin e kishte shtypur me tankse Rusia  sovjetike 60-vjet më parë. Konferenca u mbajt në Prishtinë, nën organizimin e Ambasadës së Hungarisë në vendin tonë. Duke folur për rëndësinë …

Më shumë...

Përfaqësues nga Federata Për Paqe Universale, mbajtën konferencë njëditore, në Prishtinë

Përfaqësues nga Federata Për Paqe Universale, mbajtën konferencë njëditore, në Prishtinë

Paqja e drejtë, Paqe e qëndrueshme’ është tema që sot mblodhi Prishtinë mysafirë dhe përfaqësues nga Federata Për Paqe Universale, në një konferencë njëditore. Me këtë rast, të pranishëm ishin edhe ambasadorët e paqes nga Prishtina e Tirana, ndër të cilët ishin edhe Alfred Mojsiu, ish president i Republikës së Shqipërisë, …

Më shumë...

Ministri Haki Demolli pret në takim ambasadorin e Francës, Didier Chabert

Ministri Haki Demolli pret në takim ambasadorin e Francës, Didier Chabert

Ministri i FSK-së, Haki Demolli ka pritur në një takim ambasadorin e ri të Republikës së Francës në Kosovës, zotëri Didier Chabert, të cilit i dëshiroi punë të mbarë dhe mision të suksesshëm në vendin tonë. Ai  e falënderoi edhe  për bashkëpunimin e mirë me Ambasadën e Francës, duke çmuar …

Më shumë...

Kataniq: Grupi i organizuar terrorist nga Serbia kishte për qëllim t’i sulmonte organet shtetërore ditën e zgjedhjeve

Kataniq: Grupi i organizuar terrorist nga Serbia kishte për qëllim t'i sulmonte organet shtetërore ditën e zgjedhjeve

Organet relevante shtetërore të Malit të Zi disponojnë  fakte që bëjnë me dije  se grupi i shtetasve nga Serbia që ndërhynë në ditën e zgjedhjeve, në Mal të Zi, deshi të organizonte dhunë në fund të ditës zgjedhore dhe të kryejnë akte terroriste. Prokurori special për luftë kundër krimit të …

Më shumë...

Ban Ki Mun: Në sulmet e fundit ë së paku 500 sirianë janë vrarë e 2000 të tjerë kanë marrë plagë

Ban Ki Mun

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki  Mun ka deklaruar se më së paku 500 sirianë janë vrarë e 2000 të tjerë kanë marrë plagë, gjatë intervenimit të forcave të Assadit të  mbështetura nga aeroplanët dhe artileria ruse, në luftimet që po zhvillohen  për ta marrë qytetin e Halepit, të …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: A kemi paqe të drejtë dhe të qëndrueshme

Jakup Krasniqi

Organizimi i një Konference që për bosht të reflektimit ka temat që lidhen  me “Paqen e Drejtë dhe Paqen e Qëndrueshme” më shtyri të përqendrohem në një segment të kësaj çështjeje universale. Do të ndalem në rastin e Kosovës, që përmbylli shekullin e XX si objekt i një lufte me …

Më shumë...