Ahmet Qeriqi

Opozita e bashkuar ka paralajmëruar se ta bllokojë edhe seancën e radhës të Kuvendit

Driton Çaushi

Opozita e bashkuar: Vetëvendosje, AAK dhe Nisma për Kosovën edhe njëherë kanë paralajmëruar se do të përpiqen  që nesër ta bllokojnë seancën e Kuvendit. Driton Çaushi nga Lëvizja Vetëvendosje tha sot se Opozita nuk ka ndryshuar asgjë sa i përket veprimeve të tyre, pasi që ditëve të fundit veprimet e …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama kërkon që sa më parë të themelohet Forca e Armatosur e Kosovës

Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama gjatë raportimit të tij para Komisionit Parlamentar për Mbikëqyrje të FSK-së, ka thënë se kjo forcë po e pret vendimin politik për të nisur implementimin e planit dhjetëvjeçar, në mënyrë  që Kosova të ketë ushtri të mirëfilltë. Duke folur në detaje për angazhimin, misionet dhe …

Më shumë...

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje e kanë gjuajtur sërish me vezë, zëdhënësin e Qeverisë, Arban Abrashi

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje e kanë gjuajtur sërish me vezë, zëdhënësin e Qeverisë, Arban Abrashi

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje e kanë gjuajtur sërish me vezë ministrin e Punës dhe Mirëqenies Sociale, dhe zëdhënësin e Qeverisë, Arban Abrashi. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 10:30 para objektit të Qeverisë së Kosovës. Për Vetëvendosjen, Abrashi, sikurse edhe kabineti qeveritar, është përgjegjës për situatën nëpër të cilën po kalon …

Më shumë...

Shoqata, “Down Syndrome Kosova”, filloi fushatën për shënimin e Ditës Botërore të Personave me Down

Shoqata, “Down Syndrome Kosova”, filloi fushatën për shënimin e Ditës Botërore të Personave me Down

Me moton “ Më përkrah sot që nesër të jem i pavarur”, Shoqata Down  Syndrome Kosova (DSK), ka nisur fushatën vendore për shënimin e Ditës Botërore të Personave të Prekur me Sindromën Down . Për më tepër, “Më përkrah sot që nesër te jem i pavarur”, ka për qëllim t`i …

Më shumë...

Shoqata Ekologjike “Eko Viciana”: “Ora e Tokës-Earth Hour” për herë të shtatë shënohet edhe në Kosovë

Shoqata Ekologjike “Eko Viciana”: “Ora e Tokës-Earth Hour” për herë të shtatë shënohet edhe në Kosovë

Më 19 Mars 2016, me rastin e shënimit të “Orës së Tokës – Earth Hour” do të zhvillohen aktivitete të ndryshme me qëllim të sensibilizimit të opinionit për rëndësinë që ka kursimi i energjisë në mbrojtjen e mjedisit. Qëllimi i kësaj iniciative është organizimi për herë të shtatë në Kosovë …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Bashkim qytetar për Shtetin e së Drejtës

Jakup Krasniqi

Ish-kryekuvendari dhe Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, një shkrim të tij për mediet, thotë se Kosovës i duhet një qeverisje nga fronti opozitar. Vetëm udhëheqja e tri partive opozitare, është rruga më e mirë dhe e vetme e ndryshimit dhe e veprimit. Ai shkruan për …

Më shumë...

Në fund të mandatit, kryetarja Jahjaga ka finalizuar idenë për demarkacionin me Malin e Zi

Demarkacioni Kosovë-Mali i Zi

Në fund të mandatit, kryetarja në largim Atifete Jahjaga ka finalizuar idenë për krijimin e një komisioni “ad-hoc” lidhur me rishikimin e përcaktimit të kufirit Kosovë-Mali i Zi. Burime të Top Channel brenda Presidencës kanë bërë të ditur se, deri të hënën e ardhshme Jahjaga do të firmosë emërimin e …

Më shumë...

Haradinaj: Kjo Qeveri nuk ka legjitimitet për një demarkacion kredibil me Malin e Zi

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka reaguar pas lajmit se kryetarja në detyrë, Atifete Jahjaga, do të formojë Komisionin për demarkacionin me Malin e Zi. Ai ka thënë, nëse ky komision do të funksionojë nën mbikëqyrjen e Qeverisë aktuale, më mirë është të mos krijohet fare. Ekspertët  e këtij komisioni …

Më shumë...

Këshilli Drejtues i PDK-së sot cakton datën e mbajtjes së mbledhjes ku do të zgjidhet kryetari i ri i PDK-së

PDK bën gati emrat për ndryshimet brenda Qeverisë

Pas dorëheqjes së Hashim Thaçit nga posti i kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, sot Këshilli Drejtues i kësaj partie do të caktojë datën e mbajtjes së konventës së përgjithshme, në të cilën do të zgjidhet kryetari i ri i PDK-së. Sipas një njoftimi sot nga orën 17:00 do të …

Më shumë...

BE-ja i ka ofruar Turqisë heqjen e vizave në qershor të këtij viti

BE-ja i ka ofruar Turqisë heqjen e vizave në qershor të këtij viti

Në një samit të jashtëzakonshëm, të mbajtur ditë më parë në Bruksel, u mor vendim për një plan të propozuar nga Turqia, i cili cilësohet si kthesë e jashtëzakonshme  në menaxhimin e krizës së refugjatëve. Këtë e ka thënë edhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, duke përshëndetur bashkëpunimin e Turqisë. BE-ja …

Më shumë...

Gjatë shënimit të Ditës së Gruas, policia ka arrestuar katër aktivistë të Vetëvendosjes

Gjatë shënimit të Ditës së Gruas, policia ka arrestuar katër aktivistë të Vetëvendosjes

Në një reagim të Vetëvendosjes thuhet se Policia e Kosovës po e vazhdon gjuetinë ndaj aktivistëve të kësaj partie. Edhe sot në Ditën e Gruas, ajo arrestoi aktivistët: Zgjim Hyseni, Egzon Azemi, Arbër Morina dhe Lekë Isufi, në kohën kur  po merreshin me aktivitetet e planifikuara për datën 8 Mars, …

Më shumë...

Prof. assoc. dr. Sabit Syla: Është rast unik, sakrifica e Komandantit legjendar, Adem Jashari dhe familjes së tij

Sabit Syla

( Fjala e drejtorit të Institutit të Historisë, dr. Sabit Syla mbajtur më  6. 3. 2016, në Akademinë Përkujtimore, për Epopenë e UÇK-së)            Rasti i parë solemn, më emocionon dhe njëherit ndihem i nderuar qe kam rastin te ju drejtohem me disa fjalë për Epopenë e Ushtrisë Çlirimtare te …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: AAK-ja është e shqetësuar për pozitën e gruas në shoqërinë e Kosovës

Ramush Haradinaj: AAK-ja është e shqetësuar për pozitën e gruas në shoqërinë e Kosovës

AAK-ja është e shqetësuar për pozitën e gruas në shoqërinë e Kosovës ka thënë kryetari i kësaj partie, Ramush Haradinaj gjatë një tubimi me gratë e AAK-së, ku sot me rastin e Ditës së Gruas kanë aderuar rreth 30 gra, kryesisht nga Besiana dhe Burimi. Femrave të sapo anëtarësuara  në …

Më shumë...

Kreu i LDK- nuk i jep fjalën dhe shpërfill veprimtaren më të vjetër të partisë, zonjën Naxhie Bajraktari

Naxhie Bajraktari

Në shënim të 26-vjetorit të Forumit të Gruas së LDK-së, zonja Naxhie Bajraktari, njëra nga aktivistet e para të partisë, veprimtares, nuk u lejua që të marrë fjalën. Insistimi i saj që t’i drejtohej me një pyetje kryetarit të partisë, Isa Mustafa, u shpërfill disa herë.  Pas fjalimit të kryetarit, …

Më shumë...

Vetëvendosja: Edhe 17 vite pas luftës Qeveria nuk ka bërë asnjë hap për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës

Vetëvendosja: Edhe 17 vite pas luftës Qeveria nuk ka bërë asnjë hap për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas, në një tubim të Vetëvendosjes u tha se edhe 17 vite pas luftës qeveria nuk ka bërë asnjë hap sa i përket viktimave të dhunës seksuale, që kanë ushtruar policët dhe ushtarët serbë kundër femrave shqiptare gjatë luftës, u tha në një takim …

Më shumë...

Ministri kroat i Mbrojtjes, Josip Buleviq me bashkëpunëtorë, vizitoi Kompleksin Memorial Adem Jashari në Prekaz

Ministri kroat i Mbrojtjes, Josip Buleviq me bashkëpunëtorë, vizitoi Kompleksin Memorial Adem Jashari në Prekaz

Ministri i Mbrojtjes i Kroacisë, Josip Buleviq me bashkëpunëtorë, në ditën e dytë të qëndrimit në Kosovë, sot së bashku me ministrin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli, kanë vizituar Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Sipas komunikatës, ministri Buleviq ka vendosur kurorë lulesh mbi varrin e Komandantit …

Më shumë...