Ahmet Qeriqi

Zyrtarët e BE-së përkujtuan detyrat e tjera të Kosovës dhe nënshkrimin e marrëveshjes për kufirin me Malin e Zi

Zyrtarët e BE-së përkujtuan detyrat e tjera të Kosovës dhe nënshkrimin e marrëveshjes për kufirin me Malin e Zi

Në vendin tonë janë duke qëndruar për vizitë përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian Federica Mogherini dhe komisionari i Bashkimit Evropian për Migracion, Punë të Brendshme dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulos. Gjatë konferencës për medie, përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian Federica Mogherini deklaroi se ende ka mbetur edhe shumë punë …

Më shumë...

Çerkinaj: Duhet bërë trysni më e madhe mbi autoritetet e Serbisë për zbardhjen e fatit të të pagjeturve

Çerkinaj: Duhet bërë trysni më e madhe mbi autoritetet e Serbisë për zbardhjen e fatit të të pagjeturve

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi priti në takim kryetarin e Këshillit Koordinues të Asociacionit për të Pagjeturit e Kosovës, Bajram Çerkinaj, bashkë me kryetarin e Komisionit Qeveritar për Personat e Pagjetur, Prenk Gjetaj, si dhe përfaqësues të tjerë të organizatave joqeveritare. Kryetari i Këshillit Koordinues të Asociacionit për të Pagjeturit …

Më shumë...

Komuna e Kastriotit përkujtoi dëshmorët e rënë në luftën e udhëhequr nga UÇK-ja

Komuna e Kastriotit përkujtoi dëshmorët e rënë në luftën e udhëhequr nga UÇK-ja

Komuna e Kastriotit përkujtoi dëshmorët e kësaj komune të rënë në luftën e udhëhequr nga Ushtria Çlirimtasre e Kosovës. Në fjalën para të pranishmëve, kryetari I Kastriotit, Xhafer Gashi theksoi se liria në Kosovë ka ardhur falë angazhimit të secilit qytetar të saj dhe theksoi se gjaku i derdhur i …

Më shumë...

Mogherini: Kjo është një punë e madhe e përbashkët, që e kemi bërë

Mogherini

Përfaqësuesja e BE-së, Federica Mogherini, po qëndron sot në Kosovë pas marrjes së rekomandimit për liberalizim të vizave. Në një konferencë për media ajo tha se ka mbetur ende shumë punë për t’u bërë, por me një mund dhe punë të madhe që do të bëjnë se bashku mund të …

Më shumë...

Ribashkimi i Kosovës me Shqipërinë tingëllon si kërcënim, thotë ambasadori anglez Ruari O’ Conell

O’ Connell

Duke komentuar dëshirën e natyrshme të qytetarëve shqiptar që kanë për ideal ribashkimin e Kosovës me Shqipërinë, ambasadori i Britanisë së Madhe, Ruari O’Connell ka treguar se nuk i pëlqen një ide e tillë, pasi sipas tij, ideja për bashkim të Kosovës me Shqipërinë është kërcënim. Kosova ka kërkuar pavarësinë …

Më shumë...

Lajçak: Sllovakia mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën

Lajçak

Ministri i Jashtëm i Sllovakisë, Mirosllav Lajçak ka thënë se vendi I tij nuk konsideron se paraqet problem udhëtimi pa viza i qytetarëve të Kosovës për në vendet e Bashkimit Evropian. Ai ka theksuar se Sllovakia nuk sheh ndonjë problem që shtetasit e Turqisë, të udhëtojnë pa viza në Bashkimin …

Më shumë...

Disa qytetarë po vërshojnë nëpër sportele për t’u pajisur me pasaporta biometrike

Disa qytetarë po vërshojnë nëpër sportele për t’u pajisur me pasaporta biometrike

Të entuziazmuar nga vendimi i Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, qytetarë të shumtë kanë vërshuar sot nëpër sportelet e Zyrës së Shërbimit Civil nëpër komunat e vendit për t’u pajisur sa më parë me pasaporta biometrike. Radhët e gjata para sporteleve për aplikim për pasaporte …

Më shumë...

Kanë arritur në Kosovë zyrtarët e lartë të Evropës: Federica Mogherini dhe Dhimitris Avramopulos

Kanë arritur në Kosovë zyrtarët e lartë të Evropës: Federica Mogherini dhe Dhimitris Avramopulos

Kanë arritur në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, për një vizitë në vendin tonë Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Politikave të Sigurisë, Federica Mogherini dhe Komisari për Migracion, Punë të Brendshme dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulos. Ata do të takohen me kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa …

Më shumë...

MFSK: Tetari, Rafet Gashi, nga Brigada e Reagimit të Shpejtë, “Ushtari më i mirë i vitit 2016”

MFSK: Tetari, Rafet Gashi, nga Brigada e Reagimit të Shpejtë, “Ushtari më i mirë i vitit 2016”

Ministria e Forcës së  Sigurisë së Kosovës në një ceremoni zyrtare, çmimin: “Ushtari më i mirë, 2016” ia dha tetarit, Rafet Gashi, nga Brigada e Reagimit të Shpejtë, Çmimi iu dha nga Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama, i cili tha me këtë raste se të gjithë 22 pjesëmarrësit ushtarë janë …

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi priti në takim kryetarin e OVL të UÇK-së, Smajl Elezi

Kryetari, Hashim Thaçi priti në takim kryetarin e OVL të UÇK-së, Smajl Elezi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi priti në takim kryetarin e Organizatës së Veteranëve të Luftës së  Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Smajl Elezi. Në takim u bisedua për trajtimin e kësaj kategorie të rëndësishme, e cila është më meritorja për çlirimin dhe pavarësimin e vendit. Në vijim të takimit, kryetari i …

Më shumë...

Vetëm 4% e qytetarëve ndjehen të sigurt nga veprimi i institucioneve shtetërore të sigurisë në vend

Vetëm 4 % e qytetarëve ndjehen të sigurt nga veprimi i institucioneve shtetërore të sigurisë në vend

Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë, paraqiti rezultatet e Edicionit Special të Barometrit Kosovar të Sigurisë mbi “Trendet e Perceptimeve të Qytetarëve për Sigurinë Publike në Kosovë 2012-215”. Sipas Raportit të kësaj qendre, lagjet e banuara nga komuniteti serb dhe ato përgjatë vijës kufitare me Serbinë (të banuara nga komuniteti …

Më shumë...

Vjollca Hajdari: BE-ja po e kushtëzon Kosovën, ndërsa favorizon Serbinë në rrugën drejt integrimeve evropiane

Vjollca Hajdari

Ekspertja për Ballkanin dhe proceset euro integreuese, Vjollca Hajdari ka vlerësuar se Bashkimi Evropian nuk po vepron njëjtë për integrimin e Kosovës dhe Serbinë në BE. Gjatë një ligjërate të mbajtur në Berlin para Unioni i Grave të Partisë Demokristiane të Gjermanisë, ajo ka theksuar se Bashkimi Evropian po zhvillon …

Më shumë...

CNN: Hillary Clinton do ta mund Trampin me 13%

Nëse Shtetet e Bashkuara do të votonin sot për të zgjedhur pasuesin e Barack Obamës në Shtëpinë e Bardhë, do të shpallej fituese Hillary Clinton. Sipas një sondazhi të “CNN”, ish-Zonja e Parë do të shkëputej nga miliarderi me plot 13%. Sipas të dhënave të medieve amerikane sot Clinton do …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: A mund të thuhet për liberalizimin ajo që thoshte Marksi për religjionin: “Feja është opium për popullin”

Fatmir Graiçevci

Është tejet i panatyrshëm entuziazmi i pushtetarëve dhe qytetarëve për vendimin e Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave. Për një moment ky lajm jehoi anekënd vendit. Mediet, edicionet e lajmeve, adresat elektronike publike e private, u mbushën me urimet e shumta që të përkujtojnë urimet megalomane dhe të zëshme që …

Më shumë...

Shpresa Bajraktari-Ruci: Me krenari përkujtojmë 5 Majin, Ditën e Dëshmorëve!

Monumenti Nënë Shqipëri

Historia e kombit shqiptar eshte histori e lavdishme e popullit shqiptar. Kjo histori eshte shkruar me gjakun e bijeve dhe bijave me te mira te atdheut tone qe me trimeri te rralle dhane jeten per idealet e lirise dhe te pamvaresise. Lufta Antifashiste-Nacional Çlirimtare shenon nje nga epopete me te …

Më shumë...

Në fshatin Lladoc të Besianës inaugurohet Kompleksi Memorial “Baza e parë e UÇK-së”

Në fshatin Lladoc të Besianës inaugurohet Kompleksi Memorial “Baza e parë e UÇK-së”

Sot në fshatin Lladoc të Besianës inaugurohet Kompleksi Memorial “Baza e parë e UÇK-së” për Zonën Operative të Llapit. Në vendin ku është ndërtuar kompleksi është shtëpia e heroit të kombit, Hakif Zejnullahu. Shtëpia e familjes së tij ishte vendi nga ku niseshin për aksione pjesëtarët e parë të Ushtrisë …

Më shumë...