Ahmet Qeriqi

Daçiq: Kosova do të bëhet anëtare e OSBE-së kur Çedomir Jovanoviq të bëhet ministër i Jashtëm i Serbisë

Ivica Daçiq

Ministri i Jashtëm i Serbisë ka ironizuar kërkesën që Kosova do të bëhet anëtare e OSBE-së. Ai ka deklaruar me këtë rast se  vetëm kur, Çedomir Jovanoviq, kryetar i Partisë Liberal-Demokratike të  bëhet ministër i Jashtëm i Serbisë, atëherë edhe Kosova mund të bëhet pjesë e OSBE-së, Organizatë Evropiane për …

Më shumë...

Bislim Zogaj dhe Naim Bazaj kandidatë të mundshëm për postin e kryetarit të Drenasit

Zgjedhjet

Më 4 dhjetor 2016, në Drenas të Drenicës do të mbahen zgjedhjet për kryetar të Komunës. PDK-ja ende  nuk ka një emër konkret se kush do të kandidojë për kryetar, por jo zyrtarisht thuhet se njëri ndër kandidatët do të jetë deputetit të PDK-së në Kuvendin e Kosovës, Bislim Zogaj, …

Më shumë...

Kryetari Thaçi priti në takim gjenerallejtënant Rrahman Ramën dhe skuadrën fituese të medaljes së artë

Kryetari Thaçi priti në takim gjenerallejtënant Rrahman Ramën dhe skuadrën fituese të medaljes së artë

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama si dhe skuadra e FSK-së, fituese e medaljes së artë në garën ushtarake në Wells të Mbretërisë së Bashkuar, u pritën në Presidencë nga Kryetari i shtetit, Hashim Thaçi. Me këtë rast, Thaçi e përgëzoi komandantin e FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman …

Më shumë...

Ministri Zharku me bashkëpunëtorë, përuroi përfundimin e punimeve të asfaltimit të rrugës Topanicë -Dajkoc

Ministri Zharku me bashkëpunëtorë, përuroi përfundimin e punimeve të asfaltimit të rrugës Topanicë -Dajkoc

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, së bashku me kryetarin e komunës së Kamenicës, Begzad Sinani dhe me zëvendësministrat Hanefi Muharremi dhe Fehmi Mujota, përuroi përfundimin e punimeve të asfaltimit të rrugës Topanicë – Dajkoc në komunën e Kamenicës, te memoriali i Metush Krasniqit dhe fillimin e punimeve në …

Më shumë...

Ali Ahmeti ka biseduar me Euro-eputetin, Knut Flenkeshtajn

Ali Ahmeti ka biseduar me Euro-eputetin, Knut Flenkeshtajn

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka qëndruar sot në selinë e BEsë në Shkup ku ka realizuar takim me EuroDeputetin Knut Flenkeshtajn në rolin e negociatorit të ri, pjesë e treshës europarlamentare, zëvendësues i z. Riçard Hovit. Kryetari Ahmeti dhe eurodeputeti Flenkeshtajn diskutuan për gjendjen politike dhe …

Më shumë...

Suzanna Shkreli ka siguruar mbështetjen me rëndësi për kandidaturën e saj nga kryetari Barak Obama

Demokratja, Suzana Shkreli po merr pjesë në garën zgjedhore për në Kongresin Amerikan

8 nëntori është dita e zgjedhjeve të përgjithshme në Shtetet e Bashkuara, përfshirë zgjedhjen e presidentit të ardhshëm të Shteteve të Bashkuara dhe anëtarëve të Kongresit dhe të Senatit amerikan.  Siç dihet tanimë, një kandidate për në Kongresin amerikan në këto zgjedhje — për herë të parë në historinë e …

Më shumë...

Nezir Myrtaj: Xhevdet Syla, shembull i përkushtimit atdhetar

Nezir Myrtaj: Xhevdet Syla, shembull i përkushtimit atdhetar

 Më 5 nëntor të vitit 2015, sëmundja e rëndë e pashërueshme ia mori Kosovës birin e përkushtimit atdhetar dhe njërin prej veprimtarëve të palodhshëm të lëvizjes kombëtare, ish të burgosurin politik dhe punëtorin shumëvjeçar të arsimit, Xhevdet Syla. Vdekja e Xhevdetit ishte humbje e madhe, jo vetëm për familjen, miqtë …

Më shumë...

Tahir Veliu: Shqipëria është evropiane, Vangjel Dule një grek pa identitet

Tahir Veliu

I nxitur nga qytetari i pa civilizuar, me shtetësi greke dhe deputet i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, i pa nderuari, i parespektuari, i pa identitet Vangjel Dule, u detyrova të bëjë këtë reagim! Deputeti i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule në fjalën e tij nga …

Më shumë...

Xhevat Ukshini: “Protestë përmes artit të fotografisë”, – Intervistë me fotografen, Xheni Çuni

Xhevat Ukshini: “Protestë përmes artit të fotografisë”, - Intervistë me fotografen, Xheni Çuni

Rreth dy javë më parë, artistë shqiptarë hapen një ekspozitë fotografike me titull:   “The Beautiful Travelers 2” në “Art Gallery MyToro”, Lüneburger Straße 1A, D – 21073 Hamburg, në metropolin verior gjerman. Organizator i kësaj ekspozite, që është vazhdim i një ekspozite tjetër me të njëjtin titull: “The Beautiful Travelers …

Më shumë...

Askush nga liderët e opozitës nuk ka pranuar të takohet me kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi

Hashim Thaçi

Askush nga opozita nuk do të shkojë sot në takimin që i ka ftuar kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, me qëllim për të diskutuar lidhur me  reformën zgjedhore. Pas AAK-së, Vetëvendosjes edhe Nisma për Kosovë e ka konfirmuar refuzimin e ftesës. Bilall Sherifi nga kjo parti ka thënë se vendi …

Më shumë...

Visar Ymeri me deputetin, Faton Topalli kanë takuar disa nga minatorët e ndërmarrjes Trepça

Visar Ymeri me deputetin, Faton Topalli kanë takuar disa nga minatorët e ndërmarrjes Trepça

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri bashkë me deputetin, Faton Topalli kanë takuar disa nga minatorët e ndërmarrjes Trepça për të diskutuar për ligjin për këtë ndërmarrje. Organizata joqeveritare “Minatori”, bashkë me sindikatën e minatorëve të “Stan Tërgut” dhe atë të metalurgjistëve kishin kërkuar këtë takim për t’i shprehur kërkesat dhe …

Më shumë...

Kryetari AKR-së, Behxhet Pacolli, zotohet se nuk do të bëjë assesi koalicion me LDK-në e PDK-në

Pacolli: Deklaratat e Ivica Daçiqit për tërheqjen e njohjeve të Kosovës janë gënjeshtra

Kryetari Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli, ka thënë se nuk do të bëjë assesi koalicion me LDK-në e PDK-në. Unë nuk e tradhtoj qytetarin e Kosovës sepse bashkë me qytetarët i konsideroj të dyja këto parti si përgjegjëset kryesore të humbjes së shpresës dhe rrënimit ekonomik”, ka deklaruar Pacolli …

Më shumë...

Malazezi, Vujiçiq u ka bërë thirrje serbëve që ta njohin realitetin e Kosovës

Malazezi, Vujiçiq

Kryetari  i Shoqatës dhe Unionit të Malazezëve në Kosovë, Slobodan Vujiçiq përmes një letre dërguar medieve u ka bërë thirrje serbëve të Kosovës që të njohin realitetin dhe së bashku me të gjitha bashkësitë tjera etnike të ruajnë paqen e fituar dhe të ndërtojnë një Kosovë më të mirë dhe …

Më shumë...

Drejtori, Curr Gjocaj, priti në takim drejtorin e Qendrës Klinike Universitare të Rijekës së Kroacisë, Davor Shtimac

Drejtori, Curr Gjocaj, priti në takim drejtorin e Qendrës Klinike Universitare të Rijekës së Kroacisë, Davor Shtimac

Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, dr. Curr Gjocaj, ka pritur në takim drejtorin e Qendrës Klinike Universitare të Rijekës së Kroacisë. Në këtë takim, është diskutuar mundësia e fillimit të bashkëpunimit të dyanshëm, sidomos në përgatitjen dhe trajnimit profesionalë  të stafit. Në këtë takim, …

Më shumë...

Edi Rama: Greqia nuk ka arsye t’ i trembet historisë

Edi Rama

Kryeministri Edi Rama, duke iu përgjigjur deklaratës së kryetarit të PBDNJ-së, Vangjel Dule për Himarën, e ka cilësuar si të shterpë debatin për planin urbanistik në qytetin jugor.  “Projekti ynë në Himarë detyron prishjen e vetëm 18 objekteve, që kryesisht janë lavazhe, kioska, magazina të vjetra apo rrënoja shtëpish të …

Më shumë...

Daçiq: Kurrë nuk do ta zgjedhim BE-në para Rusisë

Ivica Daçiq

Ministri i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq po e udhëheq delegacionin serb në një vizitë në Rusi për të kërkuar kushtet më të mira për furnizim me armë, bëjnë të ditur burimet e lajmeve në Beograd. Ivica Daçiq dhe bashkëpunëtorët e tij, ndër të tjera do të flasin për furnizim …

Më shumë...